150 TL Üzeri Kargo Bedava

Boya ve Boya Malzemeleri

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Boya ve Boya Malzemeleri

Hayatımızın pek çok aşamasında karşımıza çıkan boya, farklı malzemelerin üzerini kapatmak, dış etkilerden korumak ve dekoratif bir görünüş kazandırmak üzere kullanılan malzemedir. Boya ve boya malzemeleri günümüz teknolojisi ile ürün çeşidini zenginleştirmiş ve sunduğu avantajları arttırmıştır.İster dekoratif ister koruma amaçlı olsun boya malzemeleri seçiminizde sağlığınızı da düşünmeli ve zararlı maddeler içeren boyaları tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Mekanlara Renk Gelsin: Boya ve Boya Malzeme Çeşitleri
Boya ve boya malzemeleri arasında kullanım amacına ve özelliklerine göre çok farklı seçenekler bulunur. İç cephe boyalar, yapıların iç kısımlarında kullanılan boya çeşitleridir. Farklı çeşitleri bulunan iç cephe boyaları ile ilgili tanımlamalar içerisinde bulunan bağlayıcı çeşitlerine göre yapılır. Akrilik boyalar, insan sağlığına etkisi olan solvent içermeden üretilir. Sağlık açısından olan bu etkisi ile birlikte boya kokusu olmayan bir çeşittir. Damlaması ve bulaşması durumunda temizlenmesi kolaydır. Hızlı şekilde hazırlanarak uygulanabilir ve yine hızlı şekilde kurur. Akrilik boya yüzeylerinin temizlenmesi ve silinmesi daha kolaydır. Plastik boyalar su ile inceltilebilen boya türüdür. İçerisinde silikon katkı bulunur. Silikon katkı sayesinde kabarma ve çatlama oluşmaz. Dezavantaj olarak silinebilir olmaması gösterilebilir. Yağlı boyalar, uygulaması zor ve geç kuruyan bir boya türüdür. Uygulaması ile birlikte ortama yoğun bir boya kokusu verir. Silinebilme özelliğinin olması ve tek kat uygulamada bile kapatıcılığının yüksek olması ile avantaj sağlayabilir. Saten boya çeşitleri, uygulama sonrasında duvarın ipeksi bir görüntüye sahip olması sebebi ile bu şekilde adlandırılır. Parlak bir yapıya sahip olması ile kullanılan alanlarda güneşi yansıtarak ferah bir ortam oluşmasını sağlar. Macun uygulanmış veya düzeltilmiş duvarlarda daha etkili sonuç verdiği için tercih edilir. Kir tutmaması, silinebilir olması ve uzun süre dayanabilmesi ile tercih edilen boya türleri arasındadır. Nano boya çeşitleri ise teknolojik malzemelerdir. Işık ile kendisini yenileyen, bakterileri yok eden ve yalıtım sağlayan bir boya türüdür.
Dış cephe boyalar, iç cepheye göre daha fazla kapatıcı özelliği olan boya çeşitleridir. İçerikleri sayesinde yalıtım özelliği daha yüksek bir boyadır. Suya, neme ve dış etmenlere daha uzun süre dayanacak bir özelliktedir.
Dekoratif boyalar ise farklı kullanım alanlarında uygulama sonrası dekoratif bir görüntü elde etmek üzere kullanılan boyalardır. Efektler, mat, parlak ve simli görüntüler sağlayabilen boyalar ortamlarda dekorasyon amaçlı olarak kullanılır. Boya ve boya malzemeleri arasında bulunan tavan boyaları ise binaların tavan kısımlarına daha kolay uygulamak üzere üretilmiştir. Alçıpan ve benzeri sistemlerin uygulandığı tavanları boyamak için de kullanılır. Kapatma özelliği yüksek, uygulaması kolay ve ağırlıklı olarak mat boya çeşitleridir. Ahşap boyaları, ahşap yüzeyleri boyamak üzere tasarlanmıştır. Kapılar, yer ya da duvar kaplamaları ya da ahşap eşyaları boyamak üzere kullanılır. Sadece ahşabın güzel gözükmesini değil dış şartlardan korunmasını da sağlar. Metal boyaları, metal yüzeylerin daha iyi görünmesi ve dış şartlardan korunması amacı ile kullanılır. Metalin en büyük düşmanı olan pasın engellenmesi için etkilidir.

Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Boya ve boya malzemeleri ile ilgili seçim yapılırken dikkate alınması gereken birkaç husus bulunur. Kullanılacak boya türüne uygun olarak boya malzemeleri belirlenmelidir. Fırça, rulo ya da benzeri malzemelerden kullanılacak olan boya için uygun olanı seçilmelidir. Özellikle rulo modelleri her boya çeşidine göre değişim gösterebildiği için dikkat edilmelidir. Yağlı boyalar ve benzeri özellikte olan boyaların inceltilmesi için tinere ihtiyaç duyulur. Tinerler sentetik ve selülozik olarak iki gruba ayrılır. Etkili bir kokusu olan tiner kullanılırken dikkat edilmelidir. Boya kalıntılarını sökmek için yine tiner çeşitleri kullanılır. Boyanacak alanda renk değişimi yapılacak ya da eskiden kalma boya aşırı derece kirli ise boya işleminin kolaylaştırılması amacı ile astarlar kullanılmalıdır. Astarlar, altta kalan boyanın kolay şekilde kapatılması ve üzerine yapılacak boyanın daha kolay tutması için tavsiye edilir. Boya ve boya malzemeleri arasında, boyama sürecini kolaylaştıracak bazı malzemeler bulunur. Spatula, maskeleme bandı, boya kazıyıcı, hışır örtü ve teleskobik sırıklar işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlar. Desenli baskı yapabilmek için farklı rulolar ve baskı aparatları bulunur. Ayrıca boya işlemini daha kolay yapabilmek için boya tabancaları kullanılabilir.
Boya ve Boya Malzemeleri Nereden Alınır?
Boya ve boya malzemeleri ile ilgili olarak çok fazla çeşit ve çok farklı ürün bulunur. Koçtaş sizler için Online alışveriş kolaylığıyla istediğiniz renk ve özellikte boya bulabilmeniz için her türlü boya ve boya malzemeleri çeşidini sunuyor. Şimdi Koçtaş’ı ziyaret edin ve ihtiyaç duyduğunuz ürünü sepete ekleyin. 

 

Daha fazla göster
9457 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: