150 TL Üzeri Kargo Bedava

Lambader Başlığı

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Doğru Bir Aydınlatma İçin Lambader Başlıkları

Yaşam alanlarının kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri aydınlatmadır. Yeni ürünler geliştirilirken hem dekoratif hem sağlık konuları değerlendirilir. Dekoratif olarak en trend ürünlerle uyumlu aydınlatma cihazları tasarlanır. Aynı zamanda göz sağlığını koruyacak ürünler ve eklentiler ön plana çıkarılır. Lambader şapkası da hem dekoratif yanı güçlü hem de sağlık açısından faydalı aydınlatma ürünlerinden biridir. Işığın göze doğrudan yansımasını engelleyen işlevi ve farklı zevklere uygun tasarımları ile lambaderler en trend aydınlatma ürünleri arasındadır.

Lambader, üç ayaklı bir lamba türüdür. Abajura benzer şekilde, başlıklıdır. Abajurdan bir farkı lambader başlığının üstünün açık olmasıdır. Böylece ışık çift yönlü yansıyabilir. Abajur lambanın tepeden kapatıldığını işaret ederken lambader lambanın çepeçevre sarıldığını gösterir.

Lambaderin işlevini yerine getirmesini sağlayan en önemli parça lambader şapkasıdır. Lambader şapkası kullanılan malzemeye göre ışığın ortama yayılma derecesini belirleyebilir. Malzemenin opak ya da şeffaf oluşu ışığın ne kadar yansıtılacağınada işarettir. Örneğin, loş bir ortam yaratmak için opak lambader başlık modelleri tercih edilebilir. Lambader şapkası değiştirilebilir bir malzemedir. Bir altlık ile birden fazla lambader modeli elde edilebilir.

Lambader Başlığı Modelleri

Lambader başlığı lambaderin işlevini ve dekoratif özelliğini öne çıkaran parçasıdır. Lambader şapkasının tarzını belirleyen en önemli faktörler üretilen malzeme ve renktir. Malzeme, tasarım kapasitesini de belirler. Örneğin, MDF gibi malzemeler kaplanabilmesi sayesinde daha farklı desen seçeneğine sahiptir. Hasır lambader şapkası doğal ve sade görünümleri ile naif bir şıklık yaratır. Kumaş modellerin kullanım alanları oldukça geniştir. Lambader şapkası modelleri başlığın üretildiği malzemeye göre sınıflandırılabilir.

Hasır Lambader Başlığı

En klasik lambader şapkası çeşitleri arasında hasır modeller gelir. Dekorasyonda en trend konulardan biri doğaya dönüştür. Çevre dostu doğal ürünlerden yapılan malzemelerin kullanımı yaygındır. Hasır lambader şapkası bunlardan biri olarak göze çarpar. Hasır kurumuş bitkilerin sapında ya da gövdelerinden örülerek elde edilir. Örme düz ya da çapraz şekilde birleştirilerek farklı desenler oluşturulur. Hasır için kullanılan bitkiye göre başlığın kalınlığı da değişir. Kalınlık ışık geçirgenliğini belirler. Daha aydınlık bir mekan için ince hasırlar uygunken, loş bir ambiyans için kalın malzemeler kullanılabilir.

Hasır modeller genellikle bej renklidir.  Hasırın sadeliği ve şıklığı ahşap mobilyaların tercih edildiği alanlarla uyumludur. Bu alanların başında salonlar gelir. Odanın köşe bölümlerinde üç ayaklı modelleri kullanılabilir. Sehpa ya da konsol gibi alanlarda ise daha kısa modeller üzerine oturtulabilir. Yemek odalarında loş bir aydınlatma tercihi oldukça popülerdir. Yemek masasını aydınlatacak şekilde lambader kullanımı da yaygındır. Özellikle sandalye renkleri ile lambader şapkasının yakalandığında şık bir kombinasyon oluşturulur.

Hasır lambader şapkası nemli ortamda kullanımı uygundur. Öte yandan, kurumuş bitkilerden yapıldığı için yoğun su temasından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde ürünün zayıflamasına, bazı bölgelerde çatlamalara sebep olabilir. Temizliği için nemli bez kullanılır. Bez üzerinde kimyasal kullanılmaması tercih edilir. Güvenlik açısından temizlik öncesi elektriğin kapalı olduğundan emin olunmalıdır.

Kumaş Lambader Başlığı

Kumaş lambader şapkası için farklı renk ve çeşitte kumaşlar kullanılabilir. Genellikle ince dokuma kumaş tercih edilir. Linen kumaşlar ışık geçişini sağlayan bu tür kumaşlara örnektir. Farklı birçok rengi olması açısından avantajlıdır. Renk skalası sayesinde her zevke ve dekorasyona uygun bir model bulmak mümkündür. Genç odalarında yeşil, sarı gibi canlı renkler kullanılırken salon, yatak odası gibi alanlarda bordo, bej ya da siyah lambader başlığı koyu ve soğuk tonlar tercih edilebilir.

Finlin kumaşlar daha opak olmasına rağmen ışığın doğru şekilde yansıtılmasını sağlar. Linen modellere göre daha loş bir aydınlatma sağlar. Renk olarak beyaz tercihi yaygındır. Açık tonlarda dizayn edilmiş odalarda rahatlıkla kullanılabilir. Metal yoğunluklu mobilyalara sahip odalar için de şık bir tamamlayıcı olur. Genel dekorasyona uygun desenli kumaşlar da tercihler arasındadır. İthal kumaşlar da geniş renk yelpazesi ile kullanıcılarla buluşur. Son olarak hasır modellere benzerliği ile göze çarpan keten lambader başlıkları veranda, balkon gibi dış mekanlarda kullanılabilir.

Kumaş modellerin temizliği için nemli bez kullanılır. Fazla sıkılmadan kullanılan bezler kumaşta leke bırakabilir. Yüzeysel bir silme ile geçmeyecek lekelerde bölgesel temizlik ürünleri kullanımı uygundur. Kimyasal ürünlerin yoğun olarak kullanılmaması kumaşa zarar verebilir. Renk geçişlerini önlemek için mümkün olduğunca su ile nemlendirilmiş bez tercih edilmelidir. Temizlik öncesi lambader içindeki lambaya elektrik akışı kesilmelidir.

Lambader Başlığı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lambader şapkası lambaderin işlevini ve görünümünü etkileyen temel parçadır. Lambader kullanımı aydınlatmaya dekoratif özelliğini verir. Aynı altlık farklı başlık modelleri kullanıldığında bambaşka bir ambiyans yaratabilir. Örneğin aynı model gri lambader şapkası ile kullanıldığında loş bir ortam oluşurken beyaz bir başlık ile daha aydınlık ve ferah bir ortam yaratılabilir. Bu nedenle lambader seçimi aslında lambader başlığı tercihinin belirlenmesidir. Lambader şapkası seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Lambader şapkası ile yerleştirileceği ayaklık uyumlu olmalıdır. Başlık almadan önce giriş alanının ölçüleri alınmalıdır. Ayrıca, ayaklığa uygun malzemeden yapılmış bir başlık tercih edilmelidir.
 • Lambaderin kullanılacağı alan öncesinde belirlenmelidir. Bu alanda gerekli ışık miktarı tespit edilmelidir. Işık geçirgenliğinin ihtiyaç duyulan aydınlatmayı sağlayabileceğinden emin olunmalıdır. Örneğin, geniş bir alanda köşe bölümde kullanılacak bir başlığın ince bir yapıya sahip olması beklenir. Opak bir başlık yeterli aydınlatmayı sağlayamayabilir.
 • Lambaderin fonksiyonel kullanımı dışında dekoratif özelliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Dekorasyonu tamamlayıcı bir parça olması için odanın mobilyalarına, renklerine ve diğer dekoratif parçalara uyumlu olmalıdır. Örneğin, metal ve cam kullanımı yoğun olan bir alanda hasır bej bir başlık yerine beyaz finlin bir kumaş kullanılabilir.
 • Odanın büyüklüğü başlık ve ayaklığı seçiminde önemlidir. Dar bir alanda büyük bir lambader işlevsiz olacak ve alanı iyice daraltacaktır.
 • Geniş bir oda için tüm alanı aydınlatmak amacıyla kullanılmamalıdır. Lambader ile daha çok odadaki bir bölümün ışıklandırılması hedeflenmelidir. Örneğin salon içinde bir okuma alanı oluşturmak için kullanılabilir.
 • Lambader hafifliği sayesinde taşınabilir bir üründür. Tercihte bulunurken alternatifli kullanımlara dikkat etmek gerekir.
 • Lambader başlığı fiyatları ürünün modeline göre değişir. Çok sık kullanılmayan bir alanda daha uygun modeller değerlendirilebilir.

Lambader Şapkası Kullanım Alanları

Lambaderlerin en sık kullanıldığı alanlar salonlardır. Köşe ya da orta aydınlatma olarak kullanılabilir. Köşe aydınlatması daha çok loş bir alanda spesifik bir bölüm oluşturmada tercih edilir. Orta aydınlatma ise lambaderin yerleştirildiği alandan bağımsız olarak tüm odayı aydınlatacak özelliklere sahip bir model kullanımıdır.

Bunun dışında lambader çok farklı alanlarda kullanılabilir. Hafif ve taşınabilir ürünler olması sayesinde farklı alanlara taşınması mümkündür. Evin farklı bölümlerinde dinlenme bölümü, okuma ve çalışma alanı yaratmak için kullanılabilir. Bu alanlarda ışık tercihi önemlidir. Lambader ışığın yoğunluğunu ve yoruculuğunu azaltacağı için son derece kullanışlıdır. Çalışma alanları yoğun olarak kullanılıyorsa, özel olarak tasarlanmış çalışma lambaderleri de kullanılabilir.

Daha dar olan oturma odalarında genel aydınlatma kaynağı olarak tercih edilebilir. Televizyonun ışığı ile birlikte gözü yormayacak bir ışıklandırma sağlar. Yatak odalarında günün yalnızca belli saatlerinde zaman geçirildiği için ana aydınlatma kaynağı olarak kullanılabilir. Yatak sağ ya da sol köşesinden sağlanan bir ışıklandırma tüm odaya loş bir ambiyans katar. Özellikle keten kumaş modellerin veranda, balkon gibi evin eklenti bölümlerinde de kullanımı yaygındır.

Lambader şapkası  ev dışında ofislerde de sıklıkla tercih edilir. Yönetici odalarında hem ışıklandırma hem de dekorasyon için kullanılır. Hasır başlıklı modeller sade bir şıklık sağlar. Misafir bekleme odalarında da kumaş ya da MDF lambader modelleri kullanılır.

Lambader Başlığı Fiyatları

Farklı modeller farklı fiyatlara sahiptir. Fiyatı etkileyen en önemli unsur, başlığın yapıldığı malzemedir. Malzeme maliyeti arttıkça ürünün fiyatı artar. Örneğin doğal taş ve ahşap ile üretilen özel tasarım başlıkların fiyatları oldukça yüksektir. Bu ürünler günlük kullanım için uygun değildir. daha çok lüks alanlarda, ticari merkezlerde tercih edilir. Günlük kullanım için tercih edilecek başlıkların bütçeye de uygun olması beklenir. Son dönemde kullanımı yaygınlaşan hareketli konik başlıkların fiyatları da standart ürünlere göre yüksektir. Hareket etme kabiliyeti düşünüldüğünde ihtiyaç duyulan alanlarda fiyat performans notunun yüksek olduğu söylenebilir.

Lambader başlık fiyatları tasarım ve marka değerine göre de fiyatlandırılır. Elektrik ve aydınlatma üzerine uzmanlaşmış markaların piyasaya göre daha yüksek fiyatlara sahip olması beklenir. Bu ürünler genellikle uzun ömürlü kullanıma sahiptir. Birçoğunun belli bir süre için garanti belgesi bulunur. Verilen bu güvenceler de fiyatı arttırıcı birer etken olabilir. Lambader şapkasının herhangi bir nedenle deforme olması ya da kullanılamayacak duruma gelmesi halinde yedek lambader şapkası kullanılabilir. Oldukça uygun fiyatlı bu ürünler acil durumlar için her evde bulunması gereken modeller arasındadır.

Her zevke uygun kullanışlı ve şık lambader şapkası modelleri Koçtaş internet sitesi ve Koçtaş mağazalarında bulunabilir. İnternet sitesinde bulunan farklı filtreleme seçenekleri ile aranılan ürüne çok kısa bir sürede ulaşılabilir.

Lambader Şapkası Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lambader başlığı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Lambader başlığı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu lambader ayaklığının boyutları ve modelidir. Ayaklığa yerleştirilebilecek boyutlarda ve uygun malzemeden yapılmış bir model seçilmelidir. Kullanılan alanın genel dekorasyonu ve renkleri de lambader şapkası tercihini belirler. Odanın klasik mi yoksa modern bir şekilde mi dekore edildiği önemli bir belirleyicidir. Başlığın ışık geçirgenliği ile ihtiyaç duyulan aydınlatmanın uyumlu olmasına da dikkat edilir.

Lambader başlığı nasıl takılır?

Lambader başlığı bir rulo şeklinde alınır. Altını ve üstünü tutacak olan iki adet çember bulunur.  Öncelikle bir çembere sarılarak silikon ile yapıştırılır. Kenarları da birbirine silikon ile tutturularak çember tamamlanır. Daha sonra altındaki çembere yine yapışkan ile sabitlenir. Alta gelecek çemberde yuvarlak bir alan bulunur. Lambader başlığı bu alandan ayaklığa geçirilerek üstü yuvarlak conta ile kapatılır.

Lambader şapkası fiyatları ne kadar?

Lambader şapkası fiyatları modeline göre değişir. Fiyatı en çok etkileyen unsurlar başlığın malzemesidir. Malzemenin kalitesi arttıkça fiyatlar da yükselir. İthal kumaşlardan üretilen lambader şapkası fiyatları yerli ürünlere göre yüksektir. Fiyat karşılaştırırken ürünün kullanım ömrüne dikkat etmek gerekir. Sık kullanılan ürünlerin çabuk yıpranmayacak şık modeller arasından seçimi uzun dönemli maliyetleri düşürür.

En Çok Satan Lambader Başlığı Hangileri?

Koçtaş Lambader Başlığı kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Elit Lambader Şapkası Kum Beji MDL.3013
 2. Pratik Yedek Lambader Başlığı Kumsal Upvl Malzeme
 3. Dolce Lambader Şapkası Krem
 4. Elit Lambader Şapkası
 5. 30luk Konik Şapka/Siyah, (Metal Iskelet)
Daha fazla göster
42 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: