150 TL Üzeri Kargo Bedava

Yara Bandı

Filtreler

Kullanım Alanları Farklılaşan Yara Bandı Çeşitleri

Yara bantları, birçok çeşidi ile farklı yaralanmalara karşı kullanılır. Şekil, boyut, renk, yapı gibi faktörler doğrultusunda geniş bir seçenek yelpazesine sahip olan ürünler; ihtiyaçlara göre tercih edilir. Şekil olarak oldukça çeşitli olarak üretilirler.

Yuvarlak, kare, dikdörtgen, kalp gibi farklı biçimler; yaranın veya kesiğin şekli doğrultusunda tercih edilir. Yuvarlak yara bandı, ortasında yumuşak ped barındırır ve tıpkı diğer modeller gibi bölgenin korunmasını sağlar. Sıklıkla yararlanılan bir çeşittir. Yuvarlağın yanı sıra klasik formda olan uzun ince yara bantları bulmak mümkündür. Kare, dikdörtgen, kalp gibi modeller; kesik türü ve biçimine göre tercih edilir.

Bazı türler su geçirmez özelliğe sahiptir. Suya dayanıklı yara bandı, yaranın suya temas etmesini ve mikropların bölgede çoğalmasının önüne geçtiğinden hijyenik bir ürün olma özelliği gösterir. Özenle tasarlanan modeller, işlevleri doğrultusunda farklı kullanım alanlarında tercih edilir. Cerrahi operasyonlardan sonra kullanılan modeller, bölgenin enfeksiyondan korunmasına yardımcı olur. Silikon yapılı yara bantları da ameliyat sonrası kullanıma uygun yapıda tasarlanır. Silikon modeller yetişkinlerin bedeninde kullanıldığı gibi bebekler üzerinde de kullanılması uygun ürünlerdir.

Dikiş yara bandı, geçirilen operasyonlar sonrası cilt bütünlüğünün bozulmaması ve dikiş izi oluşumunun önlenmesi amacıyla kullanılır. Burun ile ilgili geçirilen medikal ya da estetik operasyonlar sonucu, burnun yapısının bozulmaması ve tedavi sürecinin hızlanması için burun yara bandı türlerinden yararlanılır.

Ufak tefek çizik veya kesikler için yararlanılan küçük yara bandı, bölgenin hijyenin sağlanması ve kolay şekilde iyileşmesi için yardımcıdır. Vücudun geniş bir kısmında meydana gelen yaralanmalarda ise büyük yara bantları tercih edilir.

Şeffaf ve ten renginin dışında canlı ve parlak renkleri üzerinde taşıyan renkli yara bantları; hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilir. Aynı zamanda desenli olan bantlar özellikle çocukların ilgisini çekecek şekilde tasarlanır. Bu ürünleri edinmeden önce kullanım alanları iyi belirlenmelidir. Yara bandı fiyatları da seçim esnasında dikkat edilmesi gereken önemli konular arasındadır. Farklı türleri inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun bir model edinebilirsiniz.

Yaranın Suya Temasını Önleyen Su Geçirmez Yara Bandı

Küçük kesikler için kullanılan modellerin fonksiyonel çeşitlerinden biri, su geçirmez özellik taşıyanlardır. Su geçirmez yara bandı, özel bir yapıya sahiptir. Yapısının getirisi ile yaraya yapışma özelliği göstermez. Esnek bir yapıya sahip olan su geçirmez ürünler, vücudun herhangi bir noktasına oluşan yaralanmanın rahatça kapanmasına yardım eder.

Su geçirmezlik özelliği yaranın su ve bakterilerden korunmasını sağlar. Ancak su geçirmez olması cildin havasız kaldığı anlamına gelmez. Mikro havalandırmalı olarak tasarlanan su geçirmez modeller, cildin hava almasını sağlar. Günlük aktivitelerden geri kalmamanızı ve rutin yaşamanıza devam etmenize olanak tanır. Su geçirmez ürün, banyo ve duşta herhangi bir sorun oluşturmadan kullanılabilir.

Tatile gittiğinizde ufak yaralanma, kesik, çizik gibi olumsuzluklarla karşılaşmak mümkündür. Yüzme etkinliklerinden geri kalmamak için su geçirmez modeller oldukça kullanışlıdır. Deniz, havuz gibi ıslak alanlarda kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmayan su geçirmez ürünler, gönül rahatlığı ile kullanılmaya devam edilebilir. Aynı zamanda antimikrobiyal koruma sağlayan yapısı ile kullanıcılar için sağlıklarını gözetir. Su geçirmez modeller oldukça hijyenik bir kullanıma sahiptir.

Su geçirmez ürünlerin paket içeriklerinin taşıdığı bant miktarı değişiklik gösterir. Ürünler; 10’lu, 12’li, 20’li gibi paketlerde kullanıcıya sunulur. İhtiyaçlara göre bir paket tercihi yapılabilir.

Ürünler küçük, orta, büyük boy gibi ölçü farklılıklarına sahip olur. Ufak çaplı bir kesik için küçük, biraz daha geniş alana yayılan bir yararlanma için büyük boy yara bantları tercih edilebilir.

Su geçirmez yara bantları aynı zamanda görüntü olarak da farklılaşır. Şeffaf, ten rengi veya renkli olarak tasarlanan su geçirmez ürünler, kullanıcının tercihine göre seçilir. Yara bandı fiyatları ürünün kalitesine ve taşıdığı özelliklere göre değişebilir. Gereksinimlerinizi uygun bir model edinerek yaranız iyileşene kadar kullanabilirsiniz.

Dayanıklı Yapısı ile Öne Çıkan Silikon Yara Bandı 

Silikon yara bandı, kimyasal içerik barındırmadığı için güvenle kullanılan bir üründür. Tamamen doğal içeriği ile kullanıcıların sağlığını ön planda tutan yapıdadır. Silikon yapılı ürünler; vücuttan söküm esnasında acı, kızarıklık, tahriş gibi olumsuz etkiler yaratmaz. Silikon yara bantları birçok kullanım alanına sahiptir:

 • Sağlık doğrultusunda geçirilen çeşitli operasyonların sonrasında kullanımından yararlanılır.
 • Cerrahi operasyonların sonrasında ciltte çeşitli yara izleri oluşabilir. Silikon modeller doğal yapısı ile yara izlerini kapatmak için kullanılır.
 • Çeşitli vücut bölgelerinde gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan sonra da geniş bir kullanım alanı bulur.
 • Göz kapağı operasyonlarında göz kapağının sabitlenmesi amacıyla kullanılabilen ürünlerdir. Göz kapağı ameliyatı sonrası bandın sökülmesi sırasında kirpiklerin dökülmesinin önüne geçtiği için silikon yara bantlarından yararlanılır.
 • Ben aldırma operasyonları geçirildiyse iz oluşmasının önüne geçmek için silikon yapılı modeller kullanılabilir.
 • Tırnak çekimi ya da nasır aldırma işlemleri uygulandı ise yapısı gereği vücudu dış etkenlere karşı etkili şekilde koruduğu için tercih edilir.
 • Skar ve keloid tedavisinde silikon modeller sıklıkla kullanılan ürünlerdir.
 • Vücudun bir bölgesinde yanık gibi durumlar oluştuysa acının biraz olsun dindirilmesine yarar.
 • Sezaryen operasyon geçiren kadınlar, ameliyat sonrası oluşan izi kapatmak adına silikon üründen yararlanabilir.
 • Dikiş izlerinin kapatılması için başvurulan yapıda bir üründür.

Silikon bantları kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Silikon modellerin yapısının vücudu çok fazla germemesi önemlidir. Yara izlerini kapatmak amacıyla yararlanılan silikon bantlar aynı zamanda vücutta iyileştirici etkiler de gösterebilir.

Silikon bandı taktığınız ilk andan itibaren 48 saat boyunca çıkarılmaması ve ıslatılmaması gerekir. Yaranın hava almasını önlemek adına kullanılan bandın sabit durmasına özen gösterilmelidir. Eğer silikon bant beden üzerindeyken duşa girilecek ise duş sonrası yeni bir bandın yapıştırılması gerekir. Silikon yara bandı fiyatları, özellikler, boyut, renk gibi çeşitli faktörler etrafında çeşitlenen modellere sahiptir. Kullanım alanınıza uygun bir ürün edinerek iyileşme sürecinize etki edecek olumlu yönlerini deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Estetik Görünümü ile Dikkat Çeken Şeffaf Yara Bandı 

Ürün türleri içerisinde görünüm olarak epey farklı olan şeffaf modeller yer alır. Şeffaf yara bandı, klasik yara bantları gibi yara olan bölgenin enfeksiyon kapmaması ve iyileşme sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardım eder. Şeffaf yara bantları yapıları gereği dışarıdan bakıldığında yalnızca pedli kısmı görünen, yapışkan kısmı tamamen şeffaf olan ürünlerdir. Özellikle estetik görünümü ön planda tutan kullanıcılar, bakıldığında göze çarpan vücut bölgelerinde şeffaf modellerden yardım alabilir.

Yüz, boyun, kulak gibi bölgeler dikkat çeken vücut bölgeleri olduğu için şeffaf çeşitlerden faydalanılır. Görünüm olarak diğer modellerden daha estetik duran şeffaf modeller, dış görünüşü önemseyen kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Şeffaf yara bantları, vücudun alerjik reaksiyonlar göstermemesi için özel yapılara sahiptir. Aynı zamanda havalandırma delikleri sayesinde bandın yapıştığı bölgedeki terin buharlaşmasına engel olmaz. Ped kısmı korumalı olarak tasarlanan şeffaf modeller, yaranın yapışkana temasını önler. Oldukça yumuşak yapıda olan şeffaf modeller, sağlam şekilde bölgeye tutunur ve çıkarılmadığı sürece hareket etmez.

Bazı şeffaf modeller su geçirmez özellikte üretilir. Yarası suya temas etmemesi gereken kullanıcılar, aynı doğrultuda şeffaf modelleri seçebilir. Şeffaf yara bantlarının paket içerikleri boyut ve miktar olarak farklılık gösterir. 10’lu, 20’li, 100’lü gibi paket içeriklerine sahip olabilen şeffaf bant çeşitleri ihtiyaca göre satın alınır. Ürün, klasik bant formu dışında farklı şekillerde de üretilir. Gereksinim duyduğunuz ölçü, şekil ve büyüklüğe baktığınız gibi yara bandı fiyatlarına da göz gezdirerek uygun bir şeffaf ürün edinebilirsiniz.

Rengarenk Yara Bandı Çeşitleri

Yaralanan ve hasar gören bölgeleri dış etkenlere karşı korumak adına kullanılan ürünlerin renkli üretilen çeşitleri mevcuttur. Pembe, yeşil, mor, sarı gibi çeşitli renkleri üzerinde taşıyan renkli yara bandı, kişisel zevkler doğrultusunda seçilebilen ürünlerdir. Paket içerikleri 10 ya da 20 adet şeklinde değişkenlik gösterir, daha az veya daha fazla içeren türleri de mevcuttur.

Hava alan ve suya dayanıklı özellik gösteren renkli yara bantlarını tercih ederek hem kesikler hijyenik şekilde kapatılır hem de estetik görüntüsünden faydalanılır. Özellikle çocuklara hitap eden renkli modeller, çocukların vücutlarında meydana gelen küçük yaralanma sonucu oluşan kesikler için kullanılabilir.

Oyun dönemlerinde olan çocuklar oyun sırasında düşebilir ve kendilerini yaralar. Böyle durumlarda ebeveynler gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra yaranın mikrop kapmaması için çeşitli türlerden yardım alır. Çocukların yaş gruplarına hitap edecek şekilde modeller seçilebilir.

Desenli yara bandı modelleri çocukların ilgisini çekecek şekilde tercih edilir. Yaraları yüzünden üzülen ve canı acıyan çocuklara desenli bantlar arasından seçim yapılarak odaklarının dağılması sağlanabilir.

Desenli bantların üzerinde çizgi film karakterleri, hayvanlar, çiçek türleri, kalp, yıldız gibi simgelerin baskısı bulunabilir. Geniş bir renk skalasına sahip renkli ve desenli yara bantları, beğeniler doğrultusunda tercih edilir. Su geçirmez özelliğine sahip olması, boyutları, kalitesi gibi faktörlere göre değişik modellere sahip yara bandı fiyatları da incelenerek bütçeye uygun bir ürün seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

Tıbbi Operasyonlar Sonrası Kullanılan Cerrahi Yara Bandı

Cerrahi yara bandı, çeşitli operasyonlardan geçtikten sonra iyileşme süreci tamamlanana kadar kullanılan bir üründür. Cerrahi müdahalelerden geçenler için yapışkan etkisi yüksek olan cerrahi modeller tercih edilir. Yaraların uzun süre boyunca bandın alt kısmında kalması böylece tedavi süresinin kısalması istenir.

Yara bulunan bölgenin mikrop ve bakterilerden etkilenmemesi için cerrahi yara bantlarından yararlanılır ve bölgenin olumsuz etkilenmemesi sağlanır. Yapışkan özelliği sağlam olan cerrahi bantlar, açılma gibi durumları ortaya çıkarmayacağından açık yarayı mikroplara karşı korur. Ufak çaplı yaralar için etkili özellikler sunan cerrahi yara bandı; ameliyat, pansiyon, cerrahi operasyonlardan sonra doktorların yararlandığı bir üründür.

Ciddi tıbbı müdahalelerden geçtikten sonra yaralı bölgenin güvenli şekilde korunması için cerrahi yara bantları kullanışlı olması sayesinde rahatlıkla uygulanır. Bölgeyi sıkıca kaplayan yapısı cerrahi bantların öne çıkan özelliklerindendir. Sağlık çalışanları ve doktorların pansuman işlemleri esnasında uygulamaları kolay ve rahat gerçekleştirmesini sağlayan yapıdadır.

Cerrahi modeller büyüklüklerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Genellikle rulo hâlinde üretilen cerrahi ürünler, yaraya göre ayarlanabilir. Büyük ya da küçük bir bölgeyi kaplayan yaraya bakılarak rulo şeklindeki üründen istenilen miktarda kesilir ve bölgeye uygulanır.

Cerrahi ürünler arasından seçim yaparken bölgenin iyileşme süresi göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun süre bant ile durması gereken bölgeler için yapışkanlığının uzun süreli devam ettiği modeller seçilmelidir. İyileşme süreçlerini hızlandıran hijyenik cerrahi yara bantlarını doğru seçerek uygulamasını doğru biçimde yapmak önemlidir.

Farklı Biçimdeki Kesiklere Uyumlu Olan Şekilli Yara Bandı

Vücudun farklı yerlerinde oluşan yaralanmalar ve kesikler, farklı şekillerde ürünlerin kullanılmasına ihtiyaç duyar. Bu tarz ürünler biçim olarak oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Klasik modeller, uzun ve ince uçları hafif yuvarlak biten türlerdir.

Geometrik şekillere sahip çeşitler de mevcuttur. Yuvarlak yara bantları, yuvarlak formda olan büyüklükleri değişen modellerdedir. Dikdörtgen şeklindeki bantlar, klasik türlere göre daha geniş ölçülerdedir ve daha geniş bir kesik alanını kaplayacak şekilde üretilir. Kare şekilli yara bantları, kenarları eşit ölçülerde olan formda bir yara bandıdır. Çarpı şeklindeki türler, yaranın ya da kesiğin biçimi doğrultusunda tercih edilir. Kalp şeklinde olan türleri de mevcuttur.

Yaralanmanın aldığı şekiller farklılaştığı için değişik modellerde üretilen bu ürünler oldukça kullanışlıdır. Kesiğin biçimine göre kullanıcılar uygun çeşitte bir bant tercihi yaparak uygulamasını gerçekleştirebilir.

Ürün uygulamasından önce bölgenin doğru şekilde dezenfekte edilmesi önemli hususlardandır. Tedavi sürecinin sağlıklı şekilde tamamlanması adına yaranın doğru temizlenmesi, ürünün doğru seçilmesi ve doğru uygulanması oldukça önemlidir. Şekilleri değişkenlik gösteren yara bandı modelleri, üretim malzemesi açısından farklılıklar gösterebilir. Kimi türler su geçirmez özelliğe sahiptir. Gözenekleri sayesinde hava alan yapıda olan şekilli modelleri bulmak da mümkündür. Yaranın suyla temas etmemesi gerekiyorsa ya da belirli bir süre hava almadan durması lazımsa ürünün özellikleri doğru şekilde belirlenmeli ve aynı doğrultuda edinilmelidir.

Ameliyat İzleri İçin Kullanışlı ve Hijyenik Dikiş Yara Bandı

Tıp alanında sıklıkla kullanılan modeller, çeşitli operasyonlardan sonra dikiş işlemlerinden geçenler için yararlanılması gereken ürünlerdir. Su ile temas ettiğinde dikiş yara bantları işlevini kaybeder. Dikiş yara bandının suya dayanıklı özellikte tasarlanması oldukça önemlidir.

Dikiş yapılan alanın mikrop ve çeşitli olumsuz dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan yara bandı modelleri, farklı şekillerde üretilir. Uzun, ince, büyük, küçük, şeffaf, beyaz, ten rengi gibi değişen dikiş yara bandı türleri arasından yaralı bölgeye uygun bir modelin tercih edilmesi gerekir. Dikiş bantları uygulanan hastaların hareket özgürlüğünün kısıtlanmaması ve rutin yaşamlarına hızlı biçimde geri dönebilmeleri için uygun ürünlere ihtiyaç duyulur.

Medikal anlamda kullanılması uygun olan modeller, ameliyat sonrası yaraların iyileşme sürecine destek olur. Cildin dokusunun bozulmadan tedavi sürecinin tamamlanmasına yardımcı ürünlerdir. Yumuşak pedlere sahip dikiş yara bantlarının gereken uzunluktaki modelleri edinilerek yara üzerinde tam kapama oluşması sağlanmalıdır.

Düz olmayan, kavisli biçime sahip yara izleri için üretilen farklı bant çeşitlerinin olması pratik bir çözüm sağlar. Ameliyat sonrasında oluşan dikiş izlerinin oluşmasını önleyerek cilt bütünlüğüne imkân verir. Operasyondan çıkan hastaların son derece konforlu bir iyileşme süreci geçirmesini sağlayan dikiş yara bandı, enfeksiyon ve travma oluşma riskini ortadan kaldırır.

Özel tasarlanan yapıları sayesinde cildin gerginleşmesine ve huzursuzluk hissine engel olur. Kullanımı oldukça kolay olan dikiş bantları, kullanıcıların iyileşme süreci neticelendiğinde bandı kendilerinin çıkarmasını olanak tanıyan bir tasarımda bulunur. Yara bandı fiyatları ve yapısında bulunan özellikleri dikkate alarak uygun bir ürün tercih edebilirsiniz. 

Koçtaş’ta birçok farklı çeşitte yara bandına ulaşabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak türdeki ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Yara Bandı Kategorisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yara bandı ne işe yarar?

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşmuş yaranın mikrop, bakteri gibi olumsuz dış etkenlerden korunmasını sağlar. Vücudun girdiği iyileşme sürecinde kesik veya yara, negatif dış etkenlerden ne kadar az etkilenirse iyileşme süreci o kadar hızlı ilerler. Birçok farklı modele sahip olan yara bantları, yaranın şekline uyumlu olarak tercih edilir ve uygulanır.

Yara bandı kanamayı durdurur mu?

Bu ürün genellikle gerekli pansuman ve dezenfekte işlemleri yapıldıktan sonra uygulanan ürünlerdir. Ancak bazı türler yapısı gereği kanama oluşan durumlarda hemen etki gösterebilir. Kanamayı durdurma özelliğine sahip bu ürünler, kanayan bölgeye yapıştırılarak kısa bir süre içinde kanamayı durdurabilir. Gözenekli yapıda olan ürünler yaranın hava almasına imkân tanır.

Yara bandı kaç gün kullanılmalı?

Vücutta ufak bir kesik oluşmuş olsa bile yaranın önemsenmesi ve uygun şekilde temizlenmesi gerekir. Düzgün şekilde dezenfekte edilen bölge, mikroplardan korunması ve küçük yaranın büyük bir hâle dönüşmemesi adına bir yara bandı yardımı ile kapatılmalıdır. Sonrasında 1 haftalık süre boyunca yarada herhangi bir enfeksiyon oluşup oluşmadığına bakmak önemlidir.

Yara bandı su geçirir mi?

Ürünün su geçirip geçirmemesi, yapısal özellikleri doğrultusunda değişir. Bazı çeşitler suya temas ettiğinde deforme olarak yaranın açılmasına neden olur. Bazı modeller ise suyla temas etse dahi alt kısma suyu geçirmez ve yapısal anlamda bozulmalar yaşamaz. Aynı doğrultuda suya dayanıklı yara bantlarıyla banyo, deniz gibi alanlara girmek mümkün olur.

En Çok Satan Yara Bandı Hangileri?

Koçtaş Yara Bandı kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Getwell Karma 20'li Yara Bandı
 2. Getwell 12'li Su Geçirmez Yara Bandı
Daha fazla göster
4 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: