150 TL Üzeri Kargo Bedava

Tornavida

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

İşlevsel Tornavida Çeşitleri

Her alet çantasının vazgeçilmez bir parçası olan tornavidalar, bir vidayı gevşetmek veya sıkmak için kullanılan aletlerdir. Orta çağdan bu yana kullanılan bu aletlerin pek çok farklı versiyonu geliştirilmiş ve üretilmiştir. Uçlarının farklı şekilde üretilmesi değişik türdeki vidaların sökülüp takılmasında kolaylık sağlar. Tutuş yerlerinde kullanılan farklı materyaller ise her alanda işlem yapmaya uygun hale getirir.

Tornavidalar, kullanıcının kas gücü yardımıyla eliyle kullandığı ya da mekanik seçenekleri bulunan aletlerdir. Kullanıcı, kullanım tarzına ve özelliklerine göre model tercihi yapabilir. Zorlu alanlar için üretilen modellerin yanı sıra vidaların kaybolmaması için tasarlanmış mıknatıslı tornavidalar da bulunur. Seçeceğiniz tornavida modeli ile evden iş yerine kadar birçok alanda işlerinizi kolaylaştırabilir, zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

Tornavidaların Yapısı ve Parçaları

Oldukça basit birkaç bileşenden oluşur. Basit bir tornavidanın yapısı üç parçayla incelenebilir: yalıtkan sap, şaft ve uç.

  • Yalıtkan sap, kullanıcıyı elektrik akımından koruyacak özellikte bir yalıtkan ile kaplıdır. Bu kısım kullanıcının en rahat şekilde işlerini yapabileceği formda tasarlanıp üretilir. Sap, rahat hareket olanağı sağlaması için ergonomik yapıyı oluşturmaya yarayan kauçuk vb. plastiklerden yapılır.
  • Şaft, sap ile ucu birbirine bağlayan parçadır. Şaft uzunluğu tornavidanın türüne ve yapısına bağlı olarak uzun ya da kısa, kalın ya da ince özellikte olabilir. Şaft genel olarak kuvvetli çelikten üretilir. Kuvvetli çeliğin şaft üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmasının nedeni tornavida ile iş yapılması esnasında uygulanan güç ve gücün ortaya çıkardığı tork etkisinin şaftta bükülme, ezilme vb. durumların önlenmesidir. Şaftın şekli yuvarlak bir formda ya da köşeli olabilir.
  • Uç; vida ile temas eden, farklı şekil ve boyutta olabilen parçadır. Uçlar belirli vida yapılarına uyum sağlayacak şekilde üretilir. Bu uçlar değiştirilebilen özellikte ya da sabit yapılı olabilir. Uçların üretiminde farklı türlerde metaller ya da alaşımlar tercih edilir. Paslanmaz çelik, titanyum, HSS (High Speed Steel) ya da yüksek hız çeliği, krom gibi maddeler tercih edilen maddelerdendir.
  • Tornavidaların genel adlandırılmaları uç şekillerine göre yapılır. En yaygın kullanılan tür yıldız şeklinde olandır.

Doğru Tornavida Seçimi

Doğru ürün seçimi; rahatça kullanım, yapılan işin en kolay ve en pratik şekilde tamamlanması ve herhangi bir aksaklık yaşanmamasından işlem yapılan yüzeye zarar verilmemesine kadar pek çok farklı noktayı etkileyen bir olgudur. Uygun seçim ile yapılacak olan iş en doğru şekilde tamamlanır, hata riski ve risk faktörleri ortadan kaldırılmış olur. Kullanacak kişinin nasıl bir alanda ve nasıl bir yüzeyde çalışacağı değerlendirilmesi gereken ilk unsurdur. Zor yüzeylerde ve fazla kas gücü kullanımı gerektiren yerlerde elektrikli, şarjlı ya da akülü modeller gibi vidalama aletlerinden destek alınabilir.

İşlem yapılacak yüzeyin özelliklerinin doğru tespit edilmesi ve bilinmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Yüzeye uygun olmayan bir tornavida yüzeyde veya kendisinde hasara yol açarak istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Örneğin tahta, ahşap vb. yüzeylerde alyan anahtarı kullanımı yüzeye hasar verilmesi riskini ortadan kaldırır. Ayrıca alyan anahtarları civata gevşetme özelliğine de sahip olduğundan ahşap yüzeyler, ahşapların monte ve demontesi gibi işlerde daha avantajlı bir kullanım olanağı sunarlar.

Bu bağlamda ele alınması gereken noktalardan bir diğeri yapılacak işlemin niteliğidir. Örneğin elektrik akımının var olduğu bir alan üzerinde çalışılıyorsa mutlaka kontrol kalemleri ve yalıtım özellikli modeller kullanılmalıdır. Ürün ölçülerine de dikkat edilmesi gerekir. Uygun ölçülere sahip ürünler vidaya herhangi bir zarar vermeden ve gereğinden fazla efor kullanılmadan yapılacak olan işin en doğru şekilde sonuçlandırılmasını sağlar.

Uç Şekillerine Göre Tornavidalar ve Özellikleri

Farklı özelliklere, şekillere ve boyutlara sahip bıçak uçlarına göre kategorilere ayrılabilir. Ürünün hasar almasını önlemek, daha uzun ömürlü olmalarını sağlamak ve yapılacak olan işlemin uygun şekilde ilerlemesi için doğru ürün kullanımı önemlidir. Tornavida farklı şekildeki veya boyuttaki bir vidaya otursa ve vidanın hareketini sağlasa bile bu durum vidanın ya da ucun hasar görmesine yol açabilir.

Düz Uçlu Tornavida

Düz uçlu ya da düz tornavida, yaygın olarak bilinen ve kullanılan çeşitlerindendir. Bu modeller oldukça basit bir yapıya sahiptir. Düz ve doğrusal uçludurlar. Bu sayede doğrusal formdaki vidalarla rahatlıkla çalışılmasına olanak verir.

Çapraz Yuvalı Tornavida

Çapraz yuvalı tornavida, düz uçlu modelden sonra en yaygın bilinen bir diğer çeşittir. Çapraz formdaki kesik bıçaklı vidalar için idealdir.

Yıldız (Torx) Tornavida

Torx, altıgen ya da yıldız tornavida olarak da bilinir. Torx, altıgen formdaki yıldız şekilli vida ucu üreticisinin tescilli ismi olduğundan bu şekilde de adlandırılabilmektedir. Özellikle televizyon, bilgisayar, küçük ev aletleri gibi elektrikli cihazlarda sıklıkla yıldız şekilli vidalar kullanılır. Bu nedenle cihazlardaki vidaları gevşetmek ya da sıkmak için yıldız tornavida kullanılır. Oldukça fazla ihtiyaç duyulması ve çok fazla kullanılmaları bu durumdan kaynaklanır.

Altıgen Tornavida

Altıgen tornavida, altıgen şeklindeki vidalar için üretilmiştir. Alyan anahtarı olmadığı durumlarda altıgen şeklindeki ürün kullanılır.

Üç Kanatlı (Y) Tornavida

Üç kanatlı, Y tornavida olarak da bilinir. Elektrikli aletler, akıllı telefonlar gibi küçük boyuttaki vidalar ile birleştirilmiş cihazlardaki vidaları sıkmak ya da gevşetmek için kullanılabilir.

Cırcır Tornavida

Cırcır tornavida, kullanıcının bileğinin daha rahat hareket etmesini ve böylelikle daha az yorulmasını sağlayan ürün çeşididir. Cırcır olarak adlandırılmasının nedeni çalışırken mekanizmasının çıkardığı sestir. Oldukça kolay ve ergonomik bir kullanıma sahiptir. Farklı uç seçenekleriyle birlikte kullanılabilen modelleri de mevcuttur.

Lokma Tornavida

Lokma tornavida lokma ucuna sahip, cıvata ve somunları gevşetmek ya da sıkmak için kullanılan modeldir. Lokma ucu, cırcır mekanizması ile birlikte de kullanılabilir. Cırcır, kullanıcının daha az yorulması için tasarlanmış bir yardımcı mekanizma parçasıdır. Lokma uçları, lokma takımları içerisinde veya ayrı olarak da satılabilir.

Darbeli Tornavida

Darbeli tornavida; ulaşılması zor, dar yerlerde bulunan ya da sıkışmış vidaları çıkarmak için kullanılır. Çıkarılmak istenen vidanın üzerine sabitlendikten sonra önce saat yönüne daha sonra saat yönünün tam tersine dönen uçların hareketi vasıtasıyla çekiçle darbe uygulanarak kullanılır. Son derece basit ve rahat bir kullanım şekilleri vardır. Farklı uç seçeneklerine sahiptir. Set halinde ya da ayrı ayrı satılabilir.

Hassas (Manyetik) Tornavida

Hassas ya da manyetik tornavida; yüksek yerlerde, ulaşılması zor alanlarda küçük ve kaybolması kolay vidalar ile çalışılırken vidaların kaybolmasını önlemek ve yapılacak işi kolaylaştırmak için tasarlanmış mıknatıslı uçlara sahip ürün çeşididir. Küçük ev aletlerinde ve elektronik cihazlarda kullanılan küçük vidaların gevşetilmesinde veya sıkılmasında idealdir. Manyetik modeller hassas tornavida seti olarak da satılabilir.

Güç Kaynaklarına Göre Tornavida Çeşitleri

Birçok farklı şekilde çeşitlerine ayrılan bu ürünler, güç kaynaklarına göre de ayrılır. Farklı güç kaynaklarına sahip modeller ile farklı zaman birimleri boyunca ve farklı kolaylıklarda ürünleri kullanabilirsiniz. Örneğin, elektrikli modeller sayesinde kas gücünden tasarruf sağlayabilir, ürünü daha az yorularak kullanabilirsiniz. Çeşitli güç kaynaklarına göre ürünler:

Elektrikli Tornavida

Elektrikli tornavida ya da elektrikli vidalama matkapları hem zamandan hem de kas gücünden tasarruf sağlayan yardımcı ekipmanlardandır. Elektrik enerjisinin kullanılabildiği her alanda rahat bir çalışma olanağı sunmaları amacıyla küçük boyutta tasarlanan ergonomik ve taşınması kolay ürünlerdir. Matkaplarda dikkat edilmesi gereken tork yani kuvvetin döndürücü etkisinin değeri, vidalama matkapları olan elektrikli modellerde önemlidir. Matkaplarda dikkat edilmesi gereken RPM (revolution per minute) yani dakika başı devir sayısı da satın alınmadan önce mutlaka değerlendirilmelidir. Bu değerler göz önünde bulundurularak çalışılacak alanın özelliklerine, yüzey türlerine göre seçim yapılabilir.

Akülü Tornavida

Tornavida kullanılacak işlerde zaman kaybını önlemek ve kas gücünden tasarrufu sağlamak amacıyla geliştirilen vidalama cihazlarından biridir. Akülü modellerde dişli bulunur fakat vidalama işi için tasarlandıklarından mandren bulunmaz. Küçük, taşınması ve kullanılması kolay aletlerdir. Akülü modeller sahip oldukları tork değerlerine göre birbirlerinden ayrılırlar. Uygulama yapılacak değişken yüzeyler için farklı tork değerleri gerekeceğinden tork tornavida değerleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Üründe yer alan farklı hız ayarları, vidanın gevşetilmesinde ya da sıkılmasında vidanın üzerine uygulanacak kuvvetin belirlenmesini sağlar. Atölyeler, inşaatlar vb. alanlarda ahşap, metal gibi pek çok malzemenin hızlı ve pratik bir şekilde birleştirilmesinde kullanılır.

Şarjlı Tornavida

Kullanıcısına zaman kazandırmak ve kas gücü kullanımını minimum seviyeye indirmek amacıyla tasarlanıp üretilen ürün alternatifidir. Farklı kullanım modu seçenekleri olduğundan yapılacak işe göre ayarlanabilir. Tork ayarları da değiştirilebilir ve bu sayede farklı hız değerlerinde çalışabilir. Şarjlı tornavida setlerinde, ihtiyaç duyulan anlarda gerekli olacak diğer uçlar ve yardımcı parçalar da yer alır. Bu özellikleriyle kurtarıcı ekipmanlar arasında bulunur. Bir şarjlı set içerisinde farklı uçlar ile birlikte tornavida mekanizmasının şarj olmasını sağlayacak USB şarj güç kablosu da bulunur.

Tornavida Takımı

Farklı uç, uzunluk, kalınlık gibi özelliklere sahip tornavidaların birlikte yer aldığı setlerdir. Her vida için üretilmiş bir tornavida bulunur. Farklı özellik ve büyüklükteki setlerde her ihtiyaca cevap verebilecek tornavida ve uçları vardır. Setlerde, uçlar değiştirilebilir özellikli ya da ayrı ayrı tornavidalar şeklinde olabilir.

Küçük tornavida seti veya mini tornavida seti, içerisinde farklı çeşit alternatifler bulunan setlerdir. Bu setler, temelde ihtiyaç duyulabilecek özellikteki uçlara veya tornavidalara sahiptir. Taşınması kolay, pratik ve kullanışlı aletlerdir.

Kontrol Kalemleri

Kontrol kalemi, herhangi bir alanda işlem yapılmadan önce orada elektrik akımının varlığının kontrol edilmesine yarayan alettir. Kontrol kalemi ile elektrik akımının geçtiği her cihaz üzerinde çalışılabilir. Kontrol kalemleri tornavidalarla benzer bir yapıya sahiptir. Fakat onları farklı kılan özellikleri elektrik akımının görülebilmesini sağlayacak şeffaf formlarıdır.

Kontrol kalemlerinde bulunan ışıklandırma sistemi elektrik varlığını ya da yokluğunu belirten kısımdır. Bu sistem elektrik varlığında yanar ve elektriğin olduğu bu sayede ispatlanır. Kontrol kalemlerinde yer alan yalıtım sistemi, elektrik olduğunda koruma sağlar bu sayede güvenle kullanılabilir. Kontrol kalemlerinin ölçebileceği maksimum voltaj değeri 250 volttur.

Sigorta Kontrol Kalemi

Sigorta kontrol kalemi, sigortaların tamirinde ve bakımında kullanılır. Sigorta kontrol kalemleriyle sigortalarda yer alan akım değerleri ölçülür ve gerekli işlemler kolaylıkla yapılabilir. Sigorta kontrol kalemlerinde bulunan ışıklandırma sistemi akımın tespitini sağlar. Yalıtkan yapılı aletler olduklarından güvenli bir şekilde çalışma olanağı sunar.

Voltaj Kontrol Kalemi

Voltaj kontrol kalemi; dijital kontrol kalemi ya da voltaj test kalemi, voltaj değerinin ölçülmesinde kullanılan kontrol kalemi çeşididir. Kalem üzerinde bulunan gösterge panelinde üzerinde çalışılan alanın voltaj değeri görülebilir ve görülen değere göre işlem yapılabilir.

Hassas Kontrol Kalemi

Hassas kontrol kalemi ya da voltaj tester, zor alanlarda ve dikkat gerektiren bölgelerde tercih edilen aletlerden biridir. Ulaşılması zor yerlerde voltaj ölçümü için kullanılır.

Kontrol Kalemi Nasıl Kullanılır?

Kontrol kalemleri kullanılırken istenilen alan ile kontrol kaleminin ucunun temas ettirilmesi gerekir. Kontrol kaleminde yer alan ışıklandırma sistemi, elektrik varlığında yanarak akım geçtiğini kanıtlar. Kontrol kalemlerinin farklı hassaslık ölçümleri için özel olarak tasarlanmış versiyonları ve voltaj değerini ölçen dijital versiyonları da bulunur. Kontrol kalemlerinden elektrik tesisat ve aksamlarının tamir ve bakımında, kaçak tespitlerinde, arızalı veya hasar almış kablolardaki akımın tespitinde yararlanılabilir.

Boya Kontrol Kalemi

Boya kontrol kalemi ya da boya ölçüm cihazı, boya ya da cila gibi maddelerin yüzey üzerindeki kalınlığını ölçmek için kullanılan aletlerdir. Bu aletler dijital ya da manyetik sistemlere sahip olabilir. Üzerlerinde yer alan gösterge panelinden boyanın ya da cilanın kalınlığı tespit edilmiş olur.

Tornavida ve Alyan Ölçüleri

Tornavidalar, farklı vida ya da somunlar üzerinde rahatlıkla çalışılması amacıyla farklı boyutlarda üretilir. Her modelin farklı bir şekli ve ölçüsü bulunur. Şekilleri ve özellikleriyle birlikte ölçülerinin de bilinmesi yapılacak olan işlemden en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Düz modeller sıklıkla ihtiyaç duyulan tornavida çeşitlerindendir. Düz tornavida alternatifleri arasında en sık görülen ölçüler 3 mm, 4 mm, 4.5 mm, 5.5 mm, 6 mm ve 6.5 mm şeklindedir.

Torx modeller, piyasada en fazla bulunan ve en yaygın şekilde kullanılan ürünlerden biridir. Torx yani yıldız tornavida ölçüleri 10, 15, 20, 25, 30 ve 40 şeklindedir.

Alyanlar da sık kullanılan bir modeldir. Özellikle mobilyalar ve ahşapların monte ve demontesinde tercih edilen alyanların da farklı ölçüleri bulunur. Alyanlar 2-10 mm arasındaki ölçülerde olan aletlerdir.

Tornavida Aksesuarları

Bu ürünler, tornavida ürünlerine yardımcı olarak kullanılır. Her türlü tamir, tadilat ve benzeri işlerde kullanılması gerekebilen bu ürünler set halinde veya ayrı ayrı satılır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre, ürünlerinizle uyumlu olacak şekilde gerekli aksesuarları Koçtaş’ta kolayca bulabilirsiniz.

Alyan Anahtarı ve Kullanım Alanları

Alyan anahtarı, altıgen şekline sahip cıvata ve vidaların gevşetilmesi ya da sıkılması işlemlerinde kullanılan alettir. Alyanlar yıldız, L ya da T şekilli olabilirler. Bir cıvatanın veya vidanın sökülmesinde ya da sıkılmasında tornavida yerine alyan tercih edilebilir. Bunun nedeni alyan ile daha rahat bir şekilde çalışılabilmesi ve cıvatada ya da işlem yapılan yüzeyde herhangi bir hasara olasılık tanımadan kullanılabilmesidir.

Alyanlar matkap uçlarına takılarak ya da manuel şekilde kullanılabilir. L şekilli alyanlar manuel kullanım için daha uygun olarak belirtilir. Alyanlardan inşaat, atölye, endüstri vb. pek çok alanda faydalanılabilir. Mobilyaların montajında veya sökülmesinde özellikle ahşap yüzeyler üzerinde çalışılırken sıklıkla kullanılırlar.

Alyan Setleri

Alyan setleri, her vida ya da cıvatanın gevşetilebilmesi, sıkılabilmesi için özel olarak tasarlanan ve üretilen ekipmanlardır. Vida ve civataların kolay, pratik şekilde sökülebilmesi için mutlaka edinilmesi gereken ürünlerdendir. Özellikle mobilyacılıkta ve atölye vb. alanlarda alyan setlerine ihtiyaç duyulur. Alyan setlerinin kullanımı herhangi bir montaj ya da tamirat anında gereken tüm birleştirme-gevşetme elemanlarına bir arada sahip olunmasını ve işlerin aksamadan ilerleyebilmesini sağlar.

Ofset Tornavida

Tırtıklı bir kavrama alanına sahip ve farklı şekillerde üretilebilen pratik aletlerden biridir. Sahip oldukları tırtıklı kavrama alanı ile herhangi bir kayma olmadan rahatça çalışılmasını sağlar. Uzunluk ve kalınlıkları farklı ölçülerde olabilen bu modeller, ulaşılması zor alanlarda kolay ve rahat bir şekilde kullanılabilir ve gerekli işlemlerin yapılmasına yardımcı olur.

Vida Sökücü

Vida sökücü; zor yerlerde, ulaşılamayan noktalarda bulunan vidaların çıkarılmasında kullanılan aletlerdendir. Vida sökücüler; kırılmış, yalama olmuş ya da sıkışmış vidaların çıkarılmasında görev alır. Farklı özellikteki vidaların sökülmesi amacıyla değişken uçlara ve boyutlara sahiptir. Düz ya da spiral şekillidir. En güç durumlarda bile rahatlıkla kullanılabilecek kurtarıcı ürünlerdir.

Tornavidaların farklı yüzlerce çeşidi, boyutu ve seti Koçtaş`ta sizleri bekliyor! Ev, hobi, atölye, endüstri, sanayi gibi pek çok farklı yerde ve alanda ihtiyaç duyulan tornavidaların en güncel ve geliştirilmiş versiyonlarına Koçtaş mağazalarından veya Koçtaş web sitesi üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz modele sahip olabilirsiniz. Online Koçtaş mağazası sayesinde ihtiyacınız olan tüm modelleri kolayca bulabilir, tornavida fiyatları inceleyerek kısa sürede bütçenize en uygun olanı görebilirsiniz. Ayrıca çeşitli kampanyalardan yararlanarak avantajlı alışveriş de yapabilirsiniz. Hangi ürünü alacağınız konusunda kararsızsanız Koçtaş online’da “çok satanlar” filtresini kullanarak en çok hangi modelin tercih edildiğini de inceleyebilirsiniz.

Tornavida ve Aksesuarları Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tornavida ne işe yarar?

Herhangi bir yüzeyde yer alan vida, civata, somun vb. elemanların gevşetilmesi ya da sıkılması işlemlerinde kullanılan aletlerdir. Evlerden atölyelere, sanayilerden fabrikalara kadar pek çok yerde ihtiyaç duyulan ve duyulabilecek özellikte ürünlerdir. Farklı uçları sayesinde zorlu alanlardaki vidalardan elektronik aletlerdeki vidalara kadar sökme/takma işlemi yapılmasını sağlar.

Tornavida çeşitleri nelerdir?

Farklı özellik, şekil ve yapıda üretilen yüzlerce vida çeşidi ile rahatlıkla çalışılabilmesine olanak sağlayan ürünlerdir ve bu nedenle sıkça geliştirilir. Tornavida çeşitleri arasında düz, yıldız, tork, topaç, altıgen, çapraz yuvalı, lokma, darbeli, hassas, elektrikli, şarjlı, akülü gibi pek çok seçenek yer alır. Bu seçenekler içerisinden seçim yapılırken sahip oldukları farklı mm ölçüleri de göz önünde bulundurulursa en doğru ürün tercih edilmiş olur.

Tornavida fiyatları ne kadar?

Tornavida fiyatları sahip oldukları farklı pek çok özelliğe bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Mekanizması, yapıldığı metal, metalin özellikleri, sapında kullanılan materyal, boyutları, şekli gibi unsurlar tornavida fiyatları başlığında etkilidir.

En Çok Satan Tornavida Hangileri?

Koçtaş Tornavida kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Düz Tornavida
  2. 46 Parça Tornavida Seti
  3. Yıldız Tornavida
  4. Düz Tornavida
  5. Düz Tornavida
Daha fazla göster
417 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: