150 TL Üzeri Kargo Bedava

Doğalgaz Hortumu

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

İşlevsel ve Kaliteli Doğalgaz Hortumu

Doğalgaz hortumu, doğalgazın taşınmasını ve dağıtılmasını sağlamak için kullanılan bir tür boru hattıdır. Doğalgaz hortumları, doğalgazın evlerde, sanayi tesislerinde ve diğer tüketim yerlerinde kullanılmasını sağlamak için kullanılır. Doğalgaz hortumu genellikle polietilen, polipropilen ya da kauçuk malzemelerinden üretilir ve evlerde, işletmelerde ya da büyük doğalgaz tesislerinde kullanılır. Bu ürünler doğalgazın güvenli ve etkili bir şekilde taşınmasını sağlar. Doğalgaz hortumu ayrıca, doğalgazın kaçak yapmasını önlemek için tasarlanmıştır. Bu ürünler çeşitli ölçülerde bulunur ve farklı kullanım alanları için idealdir. Bu ürün doğalgazın taşınması gereken mesafeye ve miktara göre seçilir. Doğalgaz hortumu fiyatları pek çok açıdan farklılık göstererek geniş bir aralığa sahiptir. Doğalgaz hortumu fiyatı üretim malzemesinden ve markasından etkilenir. Üretim malzemesi de ürün kalitesini etkiler ve kullanım ömrünün uzun olmasını sağlar.

Evlerde ve işletmelerde kullanılan hortumlar genellikle daha küçük boyutlarda ve daha esnek malzemelerden yapılırken, büyük doğalgaz tesislerinde kullanılan hortumlar daha büyük ve sağlam malzemelerden yapılır. Doğalgaz hortumu genellikle güvenliği sağlamak için özel bir şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Doğalgaz ocak hortumu yerleştirilmesi ve bakımı, uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Ürünün yerleştirilmesi işlemi, hortumların yerine uygun şekilde takılmasını, bağlantı noktalarının doğru şekilde yapılmasını ve gerekli denetimlerin yapılmasını içerir.

Ayrıca, doğalgaz ocak hortumu düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekli bakımı yapılmalıdır. Bu işlemler, hortumların ömrünü uzatmakta ve doğalgaz kaçaklarını önlemekte önemlidir. Doğalgaz hortumlarının düzenli kontrolü ve bakımı, hortumların ömrünü uzatmakla kalmaz aynı zamanda hortumların çalışma performansını da korur. Bu kontroller ve bakım işlemleri arasında, hortumların iç ve dış yüzeylerinin temizlenmesi, hortumların bağlantı noktalarının kontrol edilmesi, hortumların mekanik açılmalarının aranması ve hortumların iç basıncının ölçülmesi gibi işlemlerdir.

Doğalgaz Hortumu Modelleri

Doğalgaz yakıt olarak kullanılır ve hafif ve renksiz bir gaz çeşididir. Bu gaz orijinalinde kokusuzdur ancak olası kaçak durumlarında tehlikeye yol açmamak adına kokulandırılır. Evlerde, işyerlerinde ve çeşitli mekanlarda ısınma ve su sıcaklığı için kullanılan yakıt olan doğalgaz yanma verimliliği yüksek olduğundan yaygın bir biçimde kullanılır. Bu gazın günümüzde kolaylıkla erişilebilir olması kullanımını daha da artırmıştır.

Doğalgazın ana kaynağından ocak, fırın gibi cihazlara bağlanabilmesi için doğalgaz ocak hortumu kullanılması gerekir. Yalnızca evlerde değil endüstriyel alanlarda da ekipmanlara gaz akışı sağlamak adına kullanılır. Bu ürünler güvenli bir şekilde kullanılmak adına birçok testten geçirilmelidir. Bu testlerden bir tanesi hidrostatik basınç testidir. Bu teste ürünün sıcaklık ve basınca karşı ne kadar dirençli olduğunu ölçer.

Doğalgaz ocak hortumu çeşitli materyallerden üretilse de kaliteli çelik malzemeden üretilmesi önemlidir. Bağlantı aparatları pürüzsüz ve sızdırmaz yapıda olmalıdır. Çeşitli renk seçenekleri olması ile birlikte genellikle kullanılan ürün renkleri siyah, beyaz ya da gri krom rengidir. Kaliteli çelik ürün ömrünü uzatır. Bu malzeme kolay kolay aşınmaz ve ezilmez. Bununla birlikte dış kaplama malzemesi genellikle darbelere ve ısıya karşı dirençli ve dayanıklı silikon, PVC ya da plastik materyallerden seçilir. Bu ürünü üreten pek çok marka vardır. Çeşitli markalar farklı dış tasarımlara ve özelliklere sahip ürün üretimi yaparlar. Bağlantı boruları özellikle paslanmaya karşı dirençli olmalıdır.

Doğalgaz Hortumu Çeşitleri

Evlerde ısınmak amacıyla kullanılan doğalgaz bazı sektörlerde imalata aşamasında yakıt olarak kullanılır. Kolaylıkla açılıp kapanarak kullanım amacını gerçekleştiren bu gaz enerji israfının önüne geçer. Doğalgaz flex hortum yüksek basınç testleri uygulanarak son kullanıcıya ulaşması sağlanır. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilir. Paslanmaz ve kaliteli çelikten üretilen doğalgaz ocak hortumu yanıcı bir gaz olan doğalgazın güvenli bir şekilde akışını sağlar.

Doğalgaz hortumu son kullanıcıya ulaşmadan önce yapılan kalite kontrol test aşamasında normalizasyon veya gerilim giderme gibi işlemler uygulanır. Bu kontrol testleri sayesinde boruda yaşanabilecek gerilmelerin önüne geçilebilir. Daha esnek yapıya sahip olarak üretilen ürünler oynama, kaynama, bükülme gibi durumlarda dayanıklılığını korur. Hortum etrafında bulunan dikişler üretim aşamasında dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Hortumlar doğalgaz tesisatı içerisine yerleştirilirken ulaşılması zor olan alanlar tercih edilmemelidir. Tavan arası ya da sıva altı gibi alanlar kesinlikle tavsiye edilmez.

Bu ürünlerin bazı kalite şartlarına sahip olması gerekir. Ocak doğalgaz hortumu ISO 3183, TS 6047, API 5L ve TS EN 10208-1 gibi kalite standartları kapsamında olmalıdır. Oluşturulan bu kalite standartları ürünlerin basınç dayanıklılığı ve sızdırmama gibi özelliklerinde güvenilirliğini sağlar. Ürünün esnekliği oldukça önemlidir ve bükme ile esnetme gibi testlerden geçirilir. Kırılma, bükülme ve ezilme gibi sorunların oluşmaması için borularda esneme payı olmalıdır. Boru içerisinde çapak olmamasına dikkat edilmeli ve gaz akışı pürüzsüz bir şekilde ilerlemelidir.

Doğalgaz Hortumu Özellikleri

Doğalgaz flex hortumlar, esnek ve kolayca şekillendirilebilir hortumlar olarak tanımlanır. Doğalgaz ocak hortumu, esnek malzemelerden üretilirler ve kolayca şekillendirilebilir. Dış kaplama malzemesi olarak genellikle PVC, silikon ya da plastik materyallerden yararlanılır. Bu sayede hortumlar, mevcut doğalgaz sistemiyle uyumlu olmaları sayesinde kolayca yerleştirilir. Bu ürünler çeşitli uzunluklarda mevcuttur. Bu sayede kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre uzunluk seçebilirler.

Borular çeşitli çaplarda mevcuttur. En yaygın olarak kullanılan çap ölçüsü 2.80 mm’den başlayarak 9.50 mm’ye kadar değişir. Ürün modelleri dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilirler ve uzun ömürlü olmalarına rağmen, zaman içinde kontrol edilmelidir. Güvenli bir şekilde yerleştirilmeli ve sürekli olarak kontrol edilmelidir. Hortumlar uluslararası ya da yerel standartları karşılamalıdır.

Kombi bağlantı hortumu ile doğalgaz bağlantı hortumu birtakım farklılıklar gösterir. Bu ürün yüksek direnci ve esnek yapısı sayesinde uzun ömürlü kullanıma sahiptir. 0.5 bara kadar basınç değerleri için idealdir. Bu borular flexi ya da fleksi olarak adlandırılır. Üretiminde yanmaz ve sızdırmaz materyaller kullanılmalıdır. Hortumlar yangın durumunda yayılan ateşi sınırlamak için özel malzemelerle kaplanmıştır. Hortumların boyutları, çapı, basıncı ve bağlantıları üreticiden üreticiye değişebilir. Bu nedenle, doğalgaz tesisatı için kullanılacak hortumları seçerken özelliklerini ve uygunluğunu dikkatli bir şekilde incelemeniz önerilir.

Farklı Boyutlarda Üretilen Doğalgaz Hortumu Çeşitleri

Doğalgaz hortumu çeşitleri farklı boyutlarda üretilerek kullanıcılara sunulur. En az 50 cm olmak üzere 5- 6 metreye kadar ürün çeşidi bulmak mümkündür. Kullanılacak ürünün uzunluğu gaz kaynağı ile kullanılacak ekipman arasındaki mesafe dikkate alınarak tercih edilmelidir. Mutfak alanlarında kullanılan fırın ve ocak gibi cihazlar doğalgaz kaynağı kullanır. Dolayısıyla ana kaynaktan cihazlara bağlantı çekilmesi gerekir. Bu bağlantı doğalgaz hortumu ile gerçekleştirilir.

Doğalgaz borularının özellikleri ürün kalitesini belirler. Bu ürünlerin kullanıma uygun olabilmesi için çapaklarının tamamen temizlenmesi gerekir. Çapaklar boruların içerisinde bulunarak gaz akışının pürüzsüz ve istenen yöne doğru akışına engel olabilir. Bu nedenle muhakkak temizlenmelidir. Doğalgaz hortumu et kalınlığı 2.80 mm’den başlayarak 9.50 mm’ye kadar çıkabilir. Bu kalınlık boru dış çapına bağlıdır.

Bu ürünlerin uzunlukları ve çap boyutları üründen ürüne farklılaşır. Borunun uzunluğu iki bağlantı arasında gerilecek kadar kısa tercih edilmemelidir. Gergin duran ürün yerine uzun ürün tercih edilmelidir. Bu borular genel olarak 50 cm, 75 cm, 150 cm, 250 cm gibi boyutlara sahiptir. Büyük işletmelerde ve endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere üretilen 2 metre, 3 metre ve 5 metre gibi ürün çeşitleri mevcuttur. Doğalgaz kaynağı ile ocak arasındaki mesafenin az olduğu durumlarda 50 cm ürün boyutu yeterli olacaktır. Bağlantı işlemi gerçekleştirilmeden önce bağlantı noktalarının ölçümü yapılmalıdır.

Pratik Montaja Sahip Doğalgaz Hortumu Seçenekleri

Doğalgaz ocak hortumu belli aralıklarla değiştirilmelidir. Eskimeye başlayan ve yıpranan ürün kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir. Bununla birlikte eskimesi beklenmeden kullanım ömrünü tamamlayan ürünler de değiştirilebilir. Pratik montaja sahip ürün seçeneklerini monte ederken gerekli birtakım önlemlerin alınması gerekir. İlk olarak uzunluğu ve çapı ile uygun boyutlarda ürün seçimi yapılmalıdır. Değişime başlanmadan önce doğalgaz akışı vanadan kesilmelidir. Ortamda bulunan camların açık olması sayesinde eski boru çıkarılırken ortaya çıkan gaz kokusu dağıtılabilir.

Ocak kısmındaki bağlantı aparatı söküldükten sonra kaynak borusuna bağlı aparat da sökülür. Yeni takılacak borunun bağlantı kısmına sızıntıyı önlemek amacıyla önleyici ürün yerleştirilir. Daha sonra ocak bağlantısı sağlanır ve bağlantı kısmının iki ucu da iyice sıkıştırıldıktan sonra işlem tamamlanmış olur. Boruların çok eskimesini beklemeden değiştirmek faydalı olacaktır.

Ürünün bulunduğu duvarda görüntü kirliliğini engellemek adına borudan geniş çapta bir kutu yerleştirilebilir. Böylelikle düzenli bir görünüm yakalanabilir. Yerleştirilen kutunun alt ve üst tarafının açık olduğundan emin olunmalıdır. Bir başka yöntem ise dolap yaptırmaktır. Borunun bulunduğu alanın uygunluğuna bağlı olarak dolap yaptırılabilir. Tüp ile ocak arasında bağlantı sağlamak için doğalgaz tüp hortumu kullanılır. Tüpün bulunduğu alan ile ocak arasındaki mesafe hesaplanarak uygun ölçülere sahip boru kullanılması gerekir.

Doğalgaz Ocak Hortumu

Doğalgaz ocak hortumu, doğalgazın evlerdeki ocaklarda ve diğer kullanım alanlarında kullanılması için gerekli olan boru sistemleridir. Bu hortumlar, ocak veya soba gibi doğalgaz cihazlarına gaz taşımak için kullanılır. Doğalgaz ocak hortumları, doğalgazın enerji olarak kullanılmasını sağlar ve bu sayede evdeki ısıtma, fırın, su ısıtıcı gibi cihazların çalışmasını mümkün hale getirir.

Doğalgaz ocak hortumu, genellikle PVC, silikon ya da plastik gibi malzemelerden yapılır. Bu malzemeler, yüksek sıcaklıklara ve basınçlara dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Doğalgaz hortumu üretimi sırasında, kalite kontrolleri yapılarak, ürünlerin güvenliği ve uygunluğu sağlanır.

Doğalgaz ocak hortumu kurulumu ve bakımı, uzman bir servis tarafından yapılmalıdır. Bu hortumların yanlış kurulumu ya da bakımı, ciddi yangın riski oluşturabilir. Ayrıca, doğalgaz hortumu eskidiğinde ya da hasarlı olduğu düşünüldüğünde, mutlaka bir uzman tarafından kontrol ettirilmelidir. Bu hortumların ömrü genellikle yıllar arasında değişebilir ve bakımı yapılmadığı takdirde ömrünün daha erken dolmasına sebep olabilir. Sistemin kurulumu için öncelikle, gaz hortumunun nerede yer alacağı belirlenmeli ve hortumun uygun bir şekilde yerleştirilmesi için gerekli olan mühendislik ve incelemelere tabi tutulmalıdır. Kurulum sırasında, hortumun doğalgaz kaçağına karşı güvenli hale getirilmesi için gerekli olan tüm tedbirler alınmalıdır. Doğalgaz hortumu kurulumu tamamlandıktan sonra, periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerekli olan bakım işlemleri yapılmalıdır.

Doğalgaz Hortumu Montajı ve Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünün montajı ve kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Hortumun doğru çapta ve uygun özelliklerde olduğundan emin olunmalıdır. Doğalgaz tesisatı için kullanılacak hortumun çapı, basıncı ve bağlantıları ihtiyacınıza uygun olmalıdır. Montaj esnasında hortumun hassasiyeti korunmalıdır. Esnek hortumlar kolayca bükülebilir, ancak bu bükülmelere bağlı olarak zaman içinde hassasiyetini kaybedebilir.

Ürünlerin uygun bir şekilde bağlantısını yapılmalıdır. Ana kaynak ile ekipman arasındaki bağlantının sıkı ve düzgün bir şekilde yapılması önemlidir. Aksi halde, gaz kaçağı oluşabilir. Ürünlerin çalışma ortamına uygun olması sağlanmalıdır. Hortumların çalışma ortamı sıcaklığı, nemi ve mekanik yüklere göre uygun olması gerekir. Periyodik olarak kontrol edilmelidir. Montaj ve kullanım esnasında hortumların periyodik olarak kontrol edilmesi, herhangi bir arıza veya sorunun erken tespit edilmesini sağlar.

Doğalgaz hortumu 150 cm, doğalgaz hortumu 2 metre, doğalgaz hortumu 3 metre, doğalgaz hortumu 5 metre kullanım alanına göre tercih edilmelidir. Doğalgaz hortumu yangın güvenliği için özel malzemelerle kaplanmış olmalıdır ve yangın durumunda yayılan ateşi sınırlaması gerekir. Korozyon dayanımı için galvanizli veya paslanmaz çelik gibi malzemelerle kaplanması gerekir. Montaj işlemi önlem almak kaydıyla kişilerin kendilerinin de yapılabileceği bir işlem olmakla birlikte yetkili servis tarafından yapılması daha güvenli olacaktır. Böylelikle ürünler uzun ömürlü olur ve güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Doğalgaz Hortumu Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz hortumu doğalgazın güvenli bir şekilde taşınması için kullanılır. Bu taşınma işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için boruların bulundurması gereken birtakım özellikler vardır. Dolayısıyla bu ürünü tercih ederken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu noktalar aşağıda listelenmiştir:

 • Doğalgaz hortumu yüksek veya düşük basınçlı olarak sınıflandırılır. Yüksek basınçlı hortumlar binalar veya bölgesel nakil hatları için kullanılırken, düşük basınçlı hortumlar genellikle ev veya işletme içi kullanım için kullanılır.
 • Doğalgaz ocak hortumu çeşitli çaplarda mevcuttur ve 2.80 mm’den başlayarak 9.50 mm’ye kadar çıkabilir.
 • Çelik, polietilen veya PVC gibi farklı malzemelerden üretilir. PVC hortumlar genellikle daha hafif ve kolayca yerleştirilirken, çelik hortumlar daha dayanıklıdır.
 • Doğalgaz hortumu uzunluğu, doğalgazın akış hızı, basıncı gibi faktörlere ve gaz kaynağının ekipmana uzaklığına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 50 cm uzunluktan başlayan ürün çeşitleri 5 metreye kadar çıkabilir. Kullanım alanına uygun uzunlukta ürün modeli tercih edilmelidir.
 • Doğalgaz ocak hortumu mevcut doğalgaz sistemine veya cihaza uygun olmalıdır.
 • Ürün uluslararası veya yerel standartları karşılamalıdır.
 • Güvenli bir şekilde yerleştirilmeli ve sürekli olarak kontrol edilmelidir.
 • Flexi doğalgaz hortumu üreticileri tarafından sağlanan garanti ve servis hizmetleri, hortumun uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.
 • Doğalgaz hortumu fiyatları malzeme, çap, uzunluk ve üreticinin markası gibi faktörlere göre değişebilir. Ancak, daha düşük fiyatlı bir hortum, genellikle daha az kaliteli olabilir ve daha erken arıza yapabilir.

Doğalgaz Hortumu Fiyatları

Doğalgazı taşıma konusunda flex doğalgaz hortumu boruları kullanılır. Farklı markalar çeşitli ürünler üretse de genellikle benzer form ve özelliklere sahip olmakla birlikte aynı kullanım amacına hizmet eder. Doğalgaz ocak hortumu fiyatları bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Üretim malzemesi fiyatları etkiler. Bu durum aynı amanda ürün kalitesini de etkiler ve kaliteli malzemeden üretilen ürünlerin ömrü uzun olur.

Doğalgaz hortumu fiyatı ürünlerin üretim malzemeleri, kaplama malzemeleri, yanmazlık özelliği ve örgülerin kalitesine bağlıdır ve ömrü üzerinde etkilidir. Üretim malzemesi paslanmaz çelik olan ürün modelleri oldukça dirençli ve dayanıklıdır. Bu nedenle fiyatları da diğer modellere kıyasla yüksek olabilir. Ürünlerin formaları da fiyatları etkiler. Örgülü ya da örgüsüz olması ürün fiyatları üzerinde etkilidir. Örgülü modellerin ömrü daha uzundur ve böylelikle daha kullanışlıdır. Kullanım alanına uygun ölçüde ürün alınmalıdır. Ürün boyutları fiyatları önemli ölçüde etkiler. Markaların kendilerine göre ürettiği ürün modelleri oldukça çeşitli olduğundan her bütçeye uygun bir ürün modeline ulaşmak mümkündür.

Koçtaş, ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, pratik bir kullanım imkânı sunan doğalgaz hortumu modellerini satışa sunar. Ürünlerin özelliklerine ve kullanım alanlarına dikkat ederek bu modeller arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Doğalgaz sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı fiyatları ile sunulan doğalgaz hortumu modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Doğalgaz Hortumu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doğalgaz Ocak Hortumu Kaç Metre Olmalı?

Doğalgaz ocak hortumunun uzunluğu, ocağın yerleşim yerinden kullanılacak yerlere veya cihazlara olan mesafeye göre değişebilir. Önerilen minimum uzunluk, ocağın yerleşim yerinden uzak noktaya olan mesafedir. Bu mesafe genellikle 50 cm kadardır. 50 cm ile 5 metreye kadar ürün mevcuttur. Ancak, özel durumlar veya mevzuat gereği daha uzun hortumlar kullanılması gerekebilir. Önemli olan, doğalgaz hortumlarının uygun bir şekilde yerleştirilmiş ve yetkili bir teknisyen tarafından kontrol edilmiş olmasıdır.

Doğalgaz Ocak Hortumu Yanar mı?

Doğalgaz ocak hortumları, yanmazlar. Ancak, hortumların içinde bulunan doğalgaz, yanma koşullarına maruz kaldığında yanabilir. Bu nedenle, hortumların yerleştirilmesi, kurulumu ve bakımı çok önemlidir. Yangın ve patlama riskini azaltmak için yasalara ve standartlara uygun olarak yerleştirilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Doğalgaz ocak hortumlarının etrafındaki alanlar temiz tutulmalı, ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır.

Doğalgaz Hortumu Nasıl Bağlanır?

Ürünün bağlantısı, yetkili bir teknisyen tarafından yapılmalıdır. Bağlantı yerleri temiz ve kuru olmalıdır. Hortumun uçları, keskin kenarlarından arındırılmalıdır. Uygun bir hortum bağlantı elemanı seçilmelidir. Doğalgaz ocak hortumu bağlantı elemanı, hortumun ucuna sıkıca takılmalıdır. Bağlantı elemanının sıkılması için uygun bir anahtar kullanılmalıdır. Bağlantının sıkılması, standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Hortumda bir sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Doğalgaz Hortumu Kaç Yılda Değişir?

Doğalgaz ocak hortumunun değiştirilme süresi, ürünlerin kullanım şartlarına ve bakımına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, ürünün ömrü ortalama 10- 15 yıl arasındadır. Ancak, düzenli bakım yapılması durumunda doğalgaz ocak hortumunun ömrü daha uzun olabilir. Ürünlerde sorun olduğu düşünüldüğü takdirde bir yetkili tarafından kontrol edilmeleri tavsiye edilir.

En Çok Satan Doğalgaz Hortumu Hangileri?

Koçtaş Doğalgaz Hortumu kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Flame İpragaz Doğalgaz Hortumu
 2. Gaz Flexi Doğalgaz Hortumu 125 cm
 3. Gaz Flexi Doğalgaz Hortumu 50 cm
Daha fazla göster
7 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: