Peşin Fiyatına 7 Taksit

Kavanoz

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Sağlıklı Besin Saklama Yöntemi İçin Kavanozlar

Yaşam alanlarınızda yiyecekleri tazeliğini kaybetmeden saklamak için kavanoz çeşitlerini kullanabilirsiniz. Sağlıklı bir depolama yöntemi sunan ürünler, mutfak düzenlemede önemli bir yer tutar. Baharat, baklagil, makarna, un ve şeker gibi besinleri uzun süre sağlıklı şekilde saklamak için farklı ebatlarda sunulan ürün modellerinden destek alabilirsiniz. Dolap ve kiler içinde, tezgah üstünde, mutfak rafında bulunan modeller hem şık hem işlevsel bir kullanım sunar.

Kavanozlar farklı malzemelerden yapılır. Mutfağınızın yapısına, dekorasyonuna, kullanım alışkanlığınıza göre seçim yapabilirsiniz. Yazın meyve ve sebze çeşitliliği fazladır. Kış aylarında tüketmek için yaz meyve ve sebzelerinin saklanması için farklı yöntemler uygulanır. Reçel, komposto, tarhana, turşu gibi kışa hazırlık besinleri bu ürünler içinde sağlıklı şekilde saklanabilir. Sevdiklerinizin besin değer yüksek gıdalarla beslenmesi için mutfağınızda konserve kaplarına yer verebilir, farklı sebze ve meyveleri kışa saklayabilirsiniz.

Kavanoz Çeşitleri Nelerdir?

Kavanozlar her amaca uygun olan şekilde tasarlanır. Dekoratif kavanozlar, genellikle tezgah üstünde ve mutfak rafında sergilenir. Üstünde süslemeler bulunan, kurdele ve desenli bezler ile nostaljik esintiler sunan saklama kapları mutfak dekorasyonunu renklendirir. Bu ürünlerin modellerini tek olarak veya set halinde tercih edebilirsiniz. Kavanoz seti, özellikle baharatlık olarak şık bir duruş sergiler. Bambu kapaklı kavanoz modelleri minimalist dekorasyon anlayışını benimseyenler için idealdir. Doğal ahşap ve bambu görünümü naturel bir etki yaratır. Mutfak dekorasyonunda konserve kapları kullanıyorsanız ahşap veya bambu kapaklı olan seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Cam Kavanoz

Yaz mevsiminin sonuna doğru evlerde genellikle kışa hazırlık başlar. Taze sebze ve meyvelerden yapılan konserveler kiler dolaplarında yerini alır. Cam kavanoz seçenekleri salça, reçel, turşu, domates sosu gibi besinler saklamak için idealdir. Kışa hazırlık yapan kişiler genellikle sağlıklı bir saklama yöntemi olarak bu ürünler kullanır. Cam, besinleri saklamak için en ideal malzemedir. Yiyeceklere herhangi bir olumsuz etkisi olmayan cam saklama kapları yaşam alanlarında sık tercih edilir. Koku, tat değişimi, bozulma, yumuşama gibi sorunlara neden olmayan kavanoz şişeler sağlıklı beslenme rutini oluşturmanız için önemlidir.

Cam kavanoz ölçüleri kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Reçel ve kahvaltılık sos yapımında küçük kavanoz modelleri pratik kullanım sunar. Enfes sofralarda küçük kavanozlarda bulunan reçel ve sosları estetik şekilde sunum yapabilirsiniz. 1 litrelik cam kavanoz çeşitleri salça, turşu, domates salçası yapmak için idealdir. Yazdan kışa saklamak için özel yöntemlerle hazırladığınız besinlerin bozulmadan kalması için konserve kullanabilirsiniz.

Cam Kavanozların Özellikleri

Cam konserve kapları diğer alternatiflere göre üstün özellikler taşıdığı için daha sık tercih edilir. Evinizde konserve yaparken, kışa hazırlık çalışmalarınızda cam şişeleri ve kapları tercih edebilirsiniz:

 • Cam malzemeler besinlerin sağlıklı şekilde saklanmasında önem taşır. Renkli ve renksiz üretilen cam şişeler besinlerin çevresel etkenlerden korunması için etkilidir. Tat ve koku değişimine sebep olmadığı için konserve işlemlerinde sık tercih edilir.
 • Cam kaplar ısı yalıtımı açısından önemlidir. Yüksek ısıya dayanabilen cam malzeme sterilize edilebilir ve kolay şekilde temizlenir. Biçim değiştirmez.
 • Birden fazla şekilde kullanıldığı için doğaya karşı duyarlı bir yaklaşım sergiler. Çevre dostu mutfak alışkanlıkları geliştirmek için cam ambalajları tercih edebilirsiniz.
 • Cam malzeme insan sağlığına herhangi bir zarar vermediği için besinlerin ilk günkü gibi taze kalmasını sağlar. Mevsiminde konserve yaptığınız yiyecekler besin değerini kaybetmeden saklanabilir.
 • Cam kapların gaz, nem, koku geçirgenliği olmadığı için ideal bir saklama ortamı yaratır. Mevsim koşullarından bağımsız olarak cam şişelerde yaptığınız konserveler yapısını korur.
 • Cam konserve kapları farklı ebatlarda ve tasarımlarda olduğu için her kullanım alışkanlığına uyum sağlar. Geniş ağız yapısına sahip olan ürünler kolay şekilde doldurulabilir ve güvenli saklama koşulu sunan kapaklar ile kapatabilirsiniz.

Seramik Kavanoz

Seramik kavanoz modelleri genellikle baharatlık olarak tercih edilir. Baharat kavanozları farklı renk ve desen seçeneği ile her zevke hitap eder. Mutfak dekorasyonuna uyum sağlayan seramik kavanozları kullanarak romantik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ocak yanında, tezgah üstünde, mutfak rafında, yemek masasında yer alan seramik kavanozlar farklı ebatlarda olabilir. Genellikle kahve, çay, baharat ve çeşni gibi ürünleri saklamak için uygundur. Köy atmosferi yaratan çıkrık ve çanak görünümü veren seramik kavanozları tarhana saklamak için kullanabilirsiniz.

Seramik Kavanoz Özellikleri

Seramik kavanozlar şık tasarımı ve modern duruşu ile dekoratif amaçlı kullanılır. Baharatlık takımı, tarhana ve bakliyat saklanması için tercih edilen seramik ürünler bazı özellikler taşır:

 • Çeşitli doğal malzemelerin birleşiminden oluşan seramik, pişirilmesi sayesinde don derece güvenli bir kullanım sunar. Dayanıklı ve su geçirmez yapısı sayesinde saklama kaplarında sık tercih edilir.
 • Parlak ve mat yüzeyi sayesinde dikkat çeken bir duruş sergiler. Farklı desenlerle süslenebilir. Kaliteli boya malzemeleri ile mutfak dekorasyonunuza uygun hale getirilir.
 • Temizlenmesi ve kullanımı kolaydır. Kırılgan yapıda olduğu dikkat gerektirir. Temizlenmesi aşamasında yıpratıcı malzemelerden kaçınmak önemlidir. Sert kıllı fırçalar yerine yumuşak süngerleri tercih edebilirsiniz.
 • Seramik kaplar narin bir yapıya sahiptir. Vurma ve çarpmalarda estetik olmayan görüntüler oluşabilir. Çatlaklara karşı dikkatli olmak için darbelerden korumanız gerekir.

Plastik Kavanoz

Hafif ve dayanıklı yapısı ile tercih edilen plastik ürünler özellikle soğuk yapılan besinler için uygundur. Sıcak konserve ürünleri için uygun olmayan plastik kavanozları turşu yaparken değerlendirebilirsiniz. Plastik yapısı gereği sıcağa maruz kaldığında yamulma, genleşme ve koku salma özelliği gösterir. Sıcak şekilde şişelenmesi gereken salça, reçel, komposto gibi besinler için plastik kaplar tercih edilmemelidir. Besinlerin tadını ve kokusunu olumsuz etkileyebilen plastik şişeler soğuk şekilde hazırlanan turşular için idealdir. Hafif yapısı sayesinde kolay şekilde kaldırılabilir. Düşme, çarpma ve kırılmalara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Fiyat anlamında daha düşük aralıkta seyreden plastik ürünler yaşam alanlarında ve mutfaklarda sık kullanılır.

Kavanoz Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kavanoz seçerken bazı detaylara önem vermek daha etkili sonuç almanızı sağlar. Zaman ve maliyet gerektiren konserve işlemlerinde doğru ürünü seçmeniz önemlidir.

 • Kullanım amacına uygun malzemeden üretilmiş konserve kapları tercih edilmelidir. Kışa hazırlık ve mutfak düzenleme için seçilen kavanozlar farklılık gösterir. Konserve şişeleri hava geçişine izin vermeyen ve sağlam bir yapıda olmalıdır. Mutfak düzenleme için kullanılan baharatlık ve dekoratif kavanozlar estetik görünüm açısından önem taşır.
 • Besinlerin uzun süre içinde kalması durumunda ürün seçimi daha önemlidir. Cam ve seramik kavanozlar besinlerle temas ederken sağlık açısından az risk oluşturur. Plastik ürünlerde besinlerin uzun süre kalması, güneş altında bırakılması, sıcak konulması olumsuz durumlara neden olabilir. Bu ürünlerin malzemesi doğru seçilmelidir.
 • Bu ürünleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ölçüleridir. Büyük cam kavanoz, ağır yapısı ile ev kazalarına neden olabilir. Kullanım açısından zorluk yaşatabilir. Konserve yaparken hazırladığınız besinlerin miktarına uygun şekilde kavanoz ölçüleri seçmeniz gerekir.
 • Kaliteli malzemelerden üretilen ve dayanıklı yapıya sahip olan kavanozlar uzun süreli kullanım sağlar. Özellikle konserve için tercih edilen kapların kapakları sağlam olmalı, cam malzemeden üretilmeli ve kolay temizlenmelidir.
 • Dekoratif kavanozlar arasından seçim yaparken yapıldığı malzeme ve desenlerde kullanılan boyalar önemlidir. Besinler ile doğrudan temas eden mutfak ürünleri sağlığa uygun malzemelerden elde edilmelidir. Baharatlık gibi dekoratif modellerde kullanılan boyalara dikkat etmeniz gerekir.

Kavanozlar Nasıl Temizlenir?

Kavanozların steril olması konserve yapımında önemlidir. Yazdan kışa hazırlık yaparken yiyecekleri sağlıklı şekilde saklamak için ürünleri etkili şekilde temizlemeniz gerekir. Bu ürünlerin temizliğinden ilk akla gelen kaynatma yöntemidir. Sıcak suyla kavanozları yıkayıp kurulayabilirsiniz. Sonrasından geniş bir tencereye su koyarak cam kapları içine dizebilir, kısık ateşte yarım saat kaynatabilirsiniz. Bu sayede konserve için kavanozları hazır hale getirmiş olursunuz. Kaynatma yönteminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yanıkları önlemektir. Bir maşa yardımıyla kapları çevirebilir, kaynama sonrasında tencereden çıkarabilirsiniz. Temiz bir havlu üzerine camları dizerek oluşan su damlaları ve buharın geçmesini beklemeniz gerekir. Sonrasında konserveleme işlemine geçebilirsiniz.

Bulaşık makinesinde yıkama yöntemini de değerlendirebilirsiniz. Elde uğraşmak istemeyenler için bulaşık makinesi pratik bir kullanım sunar. Cam konserve şişelerini uygun şekilde bulaşık makinesinde yerleştirmeniz gerekir. Sonrasında yıkama ayarını en yüksek sıcaklığa getirip makineyi çalıştırabilirsiniz. Yıkama işlemi bittiğinde dikkatli bir şekilde kapları makineden çıkarıp soğumadan kışlık besinlerinizi içine doldurabilirsiniz.

Fırında sterile etme işlemi yapabilirsiniz. Ilık suyla camları yıkayıp kurulayabilirsiniz. Sonrasında fırın tepsisine konserve kaplarını dizerek yaklaşık 100 derece şeklinde fırını ayarlamanız gerekir. 15-20 dk arasında fırında kalan kaplar sterilize edilmiş olur.

Mutfak eşyalarınızı temizlerken özenli olmanız önemlidir. Yiyecek ve içecekler ile doğrudan temas eden saklama kapları belli özellikler taşımalıdır. Koku ve tat değişimi yaratan plastik kaplar uzun süreli kullanım için doğru tercih değildir. Eğer uzun süreli bir konserve yapıyorsanız cam kapları değerlendirebilirsiniz. Üstelik bulaşık makinesinde yıkanabilen cam şişe ve kaplar zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Konserve Nedir? Nasıl Yapılır?

Konserve, yiyeceklerin farklı koşullar altında uzun süre bozulmadan kalması için tercih edilen bir saklama yöntemidir. Buzdolabının olmadığı dönemlerde et ve diğer besinleri saklamak için kullanılan fümeleme ve kurutma yönteminin yanında konserve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Konserve sayesinde yaz aylarında bol olan sebze ve meyveler kış aylarında sağlıklı şekilde tüketilebilir. Meyvelerin besin değeri kaybolmadan uzun süre saklanması için en etkili yöntemlerden biri komposto yapmaktır. Doğal ev yapımı meyve suyu olarak tüketilen kompostolar özellikler çocukların beslenme rutininde önemli bir yer tutar. Şekerini az olarak ekleyebileceğiniz kompostolar, çürük olmayan meyvelerden elde edildiği için sağlıklı bir içecektir.

Konserve Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Konserve yaparken bazı önemli detaylara dikkat etmek iyi sonuç almanızı sağlar. Yaşam alanlarınızda kışa hazırlık yapmak için sevdiğiniz besinleri konserve yapabilirsiniz. Konserve yaparken püf noktalara dikkat ederek lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz:

 • Konserve yaparken besin seçimi önemlidir. Çürük olmayan, yeterli olgunluğa ulaşmış sebze ve meyvelerden hazırlanan konservelere daha taze olur.
 • İşlem öncesinde sebze ve meyvelerin yıkanması, yaprak ve saplarından temizlenmesi gerekir. İstenilen büyüklükte doğrama işlemi yaparak konserve kabını daha verimli kullanabilirsiniz.
 • Konserve yaparken besinlerin hafif sotelenmiş olması gerekir. Tencere ve tavada orta ateşte hafif pişirdiğiniz besinleri sıcak şekilde konserve kaplarına doldurmanız daha uzun süre taze kalmasını sağlar.
 • Kapakları sıkı şekilde kapatılan kapları ters çevirerek bir süre beklemeniz önemlidir. Akıntı, sızıntı ve hava kaçırma gibi sorunlar görünmüyorsa konserve işlemi başarılı olmuş demektir.
 • Ürünlerin sterilize edilmesi konserve yapım işleminde başarılı olmanızı sağlar. Cam ürünleri dikkatli şekilde sterilize etmeniz uzun süre besinlerin bozulmadan saklanmasına yardımcı olur. Besinlerin daha hijyenik bir ortamda saklanması için sterilize etmek önemlidir.

Konserve Nasıl Yapılır?

Konserve yaparken sevdiğiniz besinleri tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz meyvelerini kışa saklamak için reçel ve komposto yapmayı deneyebilirsiniz. Temizlenmiş meyveleri şekerle kaynatarak sulandırabilir ve sıcakken cam konserve kaplarına doldurabilirsiniz. Kapaklarını sıkıca kapatmanız ve ters çevirmeniz işlemin başarılı olması için önemlidir.

Domates, biber gibi besinleri yıkadıktan sonra küçük parçalar bölebilir, hafif ateşte az miktar yağ ile kavurabilir sıcakken ürünleri doldurabilirsiniz.

Konservenin Faydaları Nelerdir?

Konservelerin en önemli faydası, yiyeceklerin besin değerini kaybetmeden her mevsim tüketilebilmesidir. Yaz meyve ve sebzelerinin kışın sağlıklı şekilde tüketilmesini sağlar. Sera ürünlerinin besin değeri doğal mevsiminde yetişen yiyecekler kadar olmayabilir. Bu nedenle mevsiminde yetişen yiyecekleri doğru konserve teknikleri uygulayarak saklayabilirsiniz.

Yoğun iş temposunda çalışan kişiler sağlıklı beslenme rutini oluşturmak için pratik şekilde hazırlanan konserve yiyecekleri kullanabilir. Zamanında yapılan domates sosu yemeklerinize lezzet katar. Üstelik çok kısa sürede enfes yemekler hazırlamanıza yardımcı olur.

Tatil dönemlerinde ve kamp etkinliklerinde yanınızda yiyecek bulundurmak istediğinizde konserve ürünleri tercih edebilirsiniz. Evinizde sağlıklı şekilde hazırladığınız konservelere bozulmadan tüm şartlar altında sizinle yolculuk yapabilir.

Kavanoz Fiyatları

Bu ürünler yapıldığı malzemeye, ebatlarına, tasarımına ve kullanım avantajına göre fiyat açısından çeşitlilik gösterir. Cam kavanoz fiyatları, plastik malzemeden yapılan şişe ve bidonlara göre daha yüksek olabilir. Cam malzemeden üretilen konserve kapları, sağlık açısından daha elverişli bir saklama yöntemi sunar. Doğrudan besinler ile temas eden saklama kaplarının kokusu, yapısı, materyali önemlidir. Cam malzeme besinler üzerinde herhangi bir kokuya veya tat bozulmasında yol açmaz. Bu nedenle fiyat olarak daha yüksek aralıkta sunulur.

Dekoratif porselen ve seramik kavanozlar fiyat açısından değişkenlik gösterir. Baharatlık olarak sunulan setler, tasarımına ve ebatlarına göre yüksek fiyat seçeneği ile sunulabilir. Mutfağınızın tasarımına göre seramik kapları tercih edebilirsiniz.

Konserve kavanoz fiyatları erişilebilir seçenekler ile Koçtaş’ta bulunur. Siz de sevdiklerinizle birlikte tüketmek için enfes ve pratik konserve yiyecekler hazırlamak için Koçtaş’ın sunduğu konserve modellerini tercih edebilirsiniz.

Kavanoz Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kavanozda hangi yemekler saklanır?

Bu ürünlerde tüm yemekleri sıcakken saklayabilirsiniz. Özellikle sebze ve meyveleri reçel, komposto, sos haline getirip kaynama derecesinde cam ürünlere doldurabilir, uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kapağın sıkı şekilde kapanmış olması, içine hava girmiyor olmasıdır.

Kavanoz çeşitleri nelerdir?

Bu ürünler malzemesine, ebatlarına, kullanım amacına göre çeşitlilik gösterir. Cam, seramik, plastik kavanozlar bulunur. Konserve yapımında en çok kullanılan cam ürünlerdir. Turşu yapımında ise hafif ve dayanıklı yapısı ile plastik şişe, bidon ve kavanozlar kullanılır. Seramik ve porselen kavanozlar genellikle dekoratif amaçlarla baharatlık olarak tercih edilir.

En sağlıklı kavanoz modeli hangisidir?

Cam modeller, besinlerle doğrudan temas ettiğinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Tat, koku ve yapı bakımında besin üzerinde etkisi bulunmayan cam malzeme saklama kabı olarak tercih edilebilir. Sıcak besinlerin konserve yapımında mutlaka cam ürünler kullanılmalıdır. Uzun süre besinlerin bozulmadan kalmasını sağlayan cam, kırılgan bir malzeme olduğu için dikkat gerektirir.

Kavanoz fiyatları ne kadardır?

Kavanoz fiyatları ebatlarına ve malzemesine göre çeşitlilik gösterir. Büyük ürünler plastik olan seçeneklere göre daha yüksek fiyat aralığına sahiptir. Baharatlık takımları ve dekoratif tasarımlar sunan seramik kavanoz modelleri fiyat açısından yüksek seçenekler sunabilir. Mutfağınızın yapısına, bütçenize, kullanım alışkanlığınıza göre kavanozlar arasından seçim yapabilirsiniz.

En Çok Satan Kavanoz Hangileri?

Koçtaş Kavanoz kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Merkant Metal Kapaklı Boyalı Kavanoz 900 cc
 2. 3 Katlı Metal Stantlı 15'li Yuvarlak Cam Kavanoz Seti, 3 Katlı 15'li Baharatlık Takımı Krom
 3. Vakumlu Cam Kavanoz
 4. Digithome 3 Katlı Bambu Standlı 12’li Baharatlık Seti Etiketli Kavanoz Seti 210 Ml
 5. Digithome 3’lü Vakum Kapaklı Cam Kavanoz Seti 750 Ml
Daha fazla göster