150 TL Üzeri Kargo Bedava

Solar Aydınlatma

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Güneş Enerjisinin Gücü Adına! Solar Aydınlatma

Solar aydınlatma, en temel anlamda güneş enerjisini ışık enerjisine çevirerek ışıklandırma sağlayan güneş enerjili lamba araçlardır. Artan çevre bilinci ile günümüzde oldukça popülerleşmiş bir aydınlatma çözümüdür. Kaynak olarak güneşi kullanmak ise teknolojideki en verimli atılımlardan biridir. İnsanlar iç ve dış mekanlara ışık vermesi için yıllardır elektrik enerjisi kullanıyor fakat artık tek seçenek bu değil. Elektriğin ulaşamadığı noktaları dahi ışığa kavuşturan solar aydınlatmalar, artan kullanım alanıyla adını sıkça duyuracağa benziyor. Şimdi solar aydınlatma hakkında bu kapsamlı rehbere göz atalım!

Solar Aydınlatma Sistemi Çalışma Prensibi

Güneş enerjili lambaların solar aydınlatma sisteminin çalışma prensibi şu şekildedir:

 • Güneş paneli güneşten enerji alır.
 • Panel, güneş enerjisini elektriğe dönüştürür.
 • Elektrik gücü pilleri şarj eder.
 • Pil karanlık zamanlarda etkinleşir ve lamba otomatik olarak açılır.

Solar Aydınlatma Sistemi Avantajları

Solar aydınlatmanın geleneksel alternatiflere kıyasla birçok faydası vardır:

Sınırsız Kaynak: Güneş yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bu sayede aydınlatmada kullanacağınız güneş panellerini daima şarj edebilirsiniz.

Portatif Kullanım: Solar aydınlatmayı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Güç kaynağı olarak priz kullanmadığından kablo bağımlılığı yoktur. Gece ışık vermesi için yere yapıştırılan seçenekler bile mevcuttur.

Çevre Dostu: Güneş enerjili solar aydınlatmalar, harici bir güç kaynağı gerektirmez. Klasik aydınlatma türleri gibi karbon ve sera gazları yaymazlar.  Temiz bir kaynak oluşturarak çevre dostu kullanım imkanı sunarlar.

Bakım Periyodu: Solar aydınlatmalar için ihtiyacınız olan temel bakım, pilleri 5 - 7 yılda değiştirmektir. Temizliğin ve pil kontrolünün dışında ciddi bakım gerektirmez.

Daha Basit ve Hızlı Kurulum: Solar aydınlatma seti; güneş paneli, pil, şarj kontrolörü ve lambadan oluşur. Herhangi bir elektrik sistemine ihtiyacı olmadığı için genellikle profesyonel kurulum gerektirmez.

Emniyet: Geleneksel lambalar yüksek voltajda elektrik üretirler. Herhangi bir güvenlik açığı ya da arıza, çok ciddi sonuçlara sebep olabilir. Solar aydınlatmalar için ise böyle bir durum yoktur. Kablo sistemi içermez ve böylece oluşabilecek kablo takılmaları önlenir. Aynı zamanda kullanılan lambalar ısınma yapmaz bu da olası bir yangın sahnesinin önüne geçmek demektir.

Görünürlüğü Artırın: Bulunduğunuz yerin güvenliğini artırmak aydınlatma önemli bir diğer etkendir. Dış mekan solar aydınlatma ürünleri bu noktada işlevsel bir çözüm olup gece saatlerinde güneş enerjili bahçe lambası modelleri ile görüş netliğini ve güvenliği büyük ölçüde artırmanızı sağlar. Herhangi bir kablo teçhizatı içermediği için de kolaylıkla zarar verilemez. Böylece istenmeyen misafirlerin ışığı kapatması engellenmiş olur.

İleriye Yönelik Yatırım: Solar aydınlatma fiyatları, malzemelerin kurulum aşamasında yüksek bir tutar gibi gözükebilir. Uzun vadede ise getirisi büyüktür çünkü kullanım esnasında güneş enerjisi için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Çeşitlilik: Solar aydınlatmalar kullanıcıya geniş bir tasarım yelpazesi sunar. Kullanım amacına ve yerine göre; lambanın şekli, rengi, boyutu değişebilir. Böylece bulunduğu ortama aydınlatma sağlamanın yanı sıra dekoratif bir yön de kazandırır.

Dayanıklılık: Piyasadaki çoğu güneş paneli, ileri üretim teknolojisi sayesinde en az on yıl kullanım imkanı sunar. Kullanılan malzemenin niteliği ile paralel olarak otuz yıl ve daha uzun süre elektrik üretebilir. Solar aydınlatmalarda dayanıklılığı sadece kalite belirlemez. Panelleri temiz tutmak ve düzenli bakım sağlamak da uzun ömürlülüğü artıran ölçütlerdir.

Solar Aydınlatma Türleri

Gelişen teknoloji ve yenilikçi tasarımlar sayesinde solar aydınlatmalar artık pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Güneş enerjili lambalar daha çok dış mekânlarda tercih ediliyor olsa da, doğru uygulama yöntemleri ile kapalı alanlarda da rahatça kullanılabilir. İşte en çok tercih edilen solar aydınlatma türlerinden bazıları:

Solar Dış Mekan Aydınlatma

Solar bahçe aydınlatmalarını dış mekanda kullanmak, güneşe ulaşılabilirlik açısından oldukça verimli ve kolaydır. Bu özelliği sayesinde de birçok amaca yönelik farklı güneş enerjili bahçe lambası tasarımlar oluşturulmuştur.

Solar Spot Işıkları: Odaklama ışığı için ideal bir solar bahçe aydınlatması türüdür. Yüksek düzeyde parlaklık sunar. Yol kenarlarında ya da bahçenin herhangi bir bölümünde kullanılabilir. Doğru konumlandırılmış güneş enerjili bahçe lambası modelleri, evinizin daha modern görünmesini de sağlar. Bu tarz ışıklar bahçenize, daha çok uzun bir süre eşlik etmesi amacıyla satın alındığından değişen mevsim şartlarına uyumlu olarak üretilir.

Solar Projektörler: Araba yolları, park alanları, bahçeler, ev atölyeleri, garajlar ve sokaklar için parlak bir ışıklandırma imkanı sunar. Doğal afet veya elektrik kesintilerine neden olan ekstrem durumlarda bu solar aydınlatma türü, jeneratöre gerek duymadan ışıklandırma sağlar.

Solar Panelli LED Zincir Lambalar: Bahçenize ya da verandanıza renkli bir atmosfer katmanın uygun fiyatlı bir yoludur. Bu güneş enerjili bahçe lambası, barbekü ve bahçe partilerine eşlik eder. Suya ve toza karşı korunaklıdır. Kullanım hedefine göre; bağlantı olarak oluşturulan zincir yapısı, uzun ya da kısa olarak tercih edilebilir.

Solar Çit Işıkları: Bahçenizde çit bulunuyorsa çit ışığı seçeneği tam size göre! Bu solar bahçe aydınlatma türü sadece çitlere değil, duvarlara da monte edilebiliyor. Yürüyüş yolları ve araba güzergahlarında da sıkça karşımıza çıkan güneş enerjili lamba tasarımı, aynı zamanda gayet yüksek bir ışıklandırma gücüne sahip. Böylece çit ışığınız güvenlik için de mükemmel bir seçim haline geliyor. Bazı çeşitleri sensör özelliğine de sahip olduğu için kullanılmayan zamanlarda kendiliğinden kapanabiliyor.

Solar Direk Işıkları: Sokaklar için elektrikten bağımsız ve çevre dostu bir alternatiftir. Farklı tasarımlarıyla şehrin ahengine uyum sağlar. Elektriğin ulaşmadığı bölgeler için çok avantajlı bir kaynaktır.

Solar Adım Lambaları: Bahçe ve konut içindeki merdiven basamaklarına yerleştirilerek ışıklandırma sağlar. Böylece düşme riski azalır aynı zamanda basamaklara dekoratif bir dokunuş getirir.

Solar Bahçe Fenerleri: Standart fenerlerle temel olarak aynı amaca hizmet etse de, daha verimli ve tasarruflu kullanım imkanı sunarlar. İç mekanlarda da kullanılabilir. Farklı tasarım seçenekleri ile ortama dekoratif bir doku kazandırır. 

Solar Çim Aydınlatmaları: Geniş bahçeler için favori güneş enerjili lamba seçimlerden biridir. Genel ışıklandırmanın yetersiz kaldığı yerlerde, zemine çakılarak uygulanabilir. Dış tasarıma alışılmışın dışında görünümlerle katkıda bulunan modelleri mevcuttur.

Solar Flaşörler: Endüstriyel alanda, yol çalışmalarında, şantiyelerde uyarı ışığı olarak kullanılır. Trafik lambalarına eklenerek görünürlüğü artıran türleri de vardır.

Solar Yol Aydınlatması: Yürüyüş yollarınızda kullanacağınız ışığın tasarımının iyi olması o yolun stilini de yükseltecektir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise IP derecesinin yüksek olmasıdır. Çünkü bu, farklı mevsimlerde bahçenize eşlik edecek solar aydınlatmanın değişen iklim şartlarına hazır olmasını sağlar.

Solar İç Mekan Aydınlatma

Güneş panelleri doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında daha verimli çalışır, ancak depolanan enerji ile iç mekanlar da rahatça ışıklandırılabilir. Çoğu, taşınabilir boyutlarda olduğu için kolayca güneş alan bölgelere konumlandırıp şarj edilebilirler.  İşte güneşin enerjisini iç mekanlarda kullanmanın yolları:

Solar Mumlar: Hem iç hem de dış mekan kullanımına uygun, alevsiz güneş enerjili mumlar, gerçek bir muma güvenli bir alternatiftir. Modern tasarımı ile gerçeğe benzeyen alev titreşimleri görünümü içerir.

Solar Masa Lambaları: Elektrikli masa lambalarına doğa dostu bir rakip... Güneş enerjisinin masanıza taşınması için perdeleri aralayın! Evinizde ve ofisinizde kullanabileceğiniz bu solar aydınlatma seçeneği ile kısa sürede güneş enerjili lambanızı şarj edebilir ve çalışma alanınızı rahatça aydınlatabilirsiniz.

Güneş Enerjili Lamba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solar aydınlatmanın uygunluğunu değerlendirmek için bazı ölçütler vardır. Örneğin aydınlatma için belirlediğiniz alan, ışıklandırma gücü, dekoratif ya da işlevsel kullanıma uygunluk bunlardan bazılarıdır. Şimdi mekanınıza ışık getirecek doğru solar aydınlatmayı seçmenize yarayacak faktörleri gözden geçirelim!

Parlaklık

Solar aydınlatmanın parlaklığı kullanım bölgesine ve dekora bağlı değişebilir. Güvenlik amacıyla kullanılan modellerde güçlü ışık beklenirken solar zincir lambaları daha yumuşak ve loş bir aydınlatma sunar. Buradan da anlaşılacağı üzere parlaklık ayarında geniş seçenek olanağı mevcuttur ve kullanıma özeldir.

Pil Ömrü

Solar aydınlatmalar, güneş enerjisini en uygun şekilde kullanıp depolamak için dahili bir şarj edilebilir pille birlikte gelir. En çok tercih edilen pil türleri; lityum iyon, nikel metal hidrit, kurşun asit ve nikel kadmiyumdur. Yüksek kapasiteli bir ışık arayışındaysanız lityum iyon pillerini tercih etmeniz uygun olacaktır.

Şarj Süresi

Şarj süresi güneş panelinin verimliliği ile ilişkili bir kavramdır. En verimli solar aydınlatmalar %95'in üzerinde saflığı olan monokristal silikon içerir. Bu maddeden yapılmış paneller, doğrudan güneş ışığı altında beklediğinde yüksek kapasitede kullanım sunarlar. Güneş ışığı alımı her coğrafi bölgede aynı olmayabilir fakat ortalama bir solar aydınlatma 6 ila 8 saat aralığında rahatlıkla şarj olur.

Hava Koşullarına Uygunluk - IP Derecesi

IP derecesi (Ingress Protection) bölgenizin iklimine bağlı olarak değişen bir uluslararası bir koruma standardıdır. Solar aydınlatmanızın suya, toza, yabancı cisimlere karşı koruma derecesinin ölçütüdür.  Solar ampullerin su geçirmez ve hava koşullarına dayanıklı olması için sahip olması gereken en düşük IP derecesi IP144'tür. Tüm yıl boyunca dışarıda kullanacağınız solar bahçe lambasını ise en az IP155 derecesinde seçmelisiniz.

Güneş Paneli - Parlaklık İlişkisi

Panel, solar aydınlatma sisteminin "beyin" görevini görür. Güneş panelinizin kalitesi ne kadar iyi olursa; buna paralel olarak güneş enerjili bahçe lambasının aydınlatma süresi, parlaklığı ve kullanım ömrü de o oranda artacaktır. Genel bir kural olarak güneş panelinin büyüklüğü de sunulan parlaklığı doğrudan etkiler. Bu nedenle ışıtma gücünün yetersiz geldiği noktada güneş panelinin büyüklüğünü kontrol edebilirsiniz. Dekoratif anlamda kayıp yaşamamak için ise panelin boyutunun artmasıyla görünürlüğünün de artacağını göz önünde bulundurun.

Aydınlatma Modları

Sosyal alanınızı geliştirmek için kullandığınız solar lambaların farklı modları bulunabilir. Böylece istediğiniz zaman karartma ve parlatma yapabilirsiniz. Örneğin kış günlerinde güneşten az yararlanılır. Işık kapasitesinde kayıp yaşamamak için ise solar aydınlatma, güç tasarrufu modunda çalışır ve sunacağı ışığın süresini uzatır.

Hareket Sensörleri

Özellikle solar spot lambalarının yapısında kullanılır. Hareket algıladığında ya da yakınlarda bir etkinlik olduğunda ışıkların yanmasını sağlayan hareket sensörleri içerir. Bu, ışığınızın kullanım ömrünü uzatır. Kısa aralıklarla yandıkları için şarj tüketimi idarelidir. Böylece her ışık vermede parlak ve güçlü bir etki yaratırlar. Aynı zamanda harekete bağlı olarak aydınlatma sağladıkları için hırsızların faaliyetlerine karşı caydırıcı bir rol üstlenirler.

Işık Sayısı

Kullanılan ışık sayısı, aydınlatmadan elde edilen toplam "aydınlatma yarıçapını" belirleyecektir. Kısaca daha çok ışık, daha büyük bir alanı ışıklandırmak anlamına gelir. Geniş alanlarda dekoratif gereksinimin yanı sıra ışıklandırma alanı da göz önünde bulundurulmalı ve tercih edilecek solar aydınlatma çeşidi buna göre seçilmelidir.

Stil

En verimli bahçe solar aydınlatma türüne sahip olabilirsiniz, fakat ortamın genel tarzına uymazsa bu lambalar yersiz görünebilir. Sosyal alanınız için seçtiğiniz lambanın tamamlayıcılığını hafife almayın. Doğru stil ve tasarıma sahip olanı seçmeyi ihmal etmeyin.

Açık Renk

Ampulün rengi solar aydınlatmanın önemli bir özelliğidir. Amacınız bahçenize yüksek güçte parlaklık sağlamaksa, kullanacağınız lamba soğuk beyaz renginde olmalıdır. Öte yandan, renkli ışıklandırma isteyenler için; kırmızı, yeşil, sarı ve mavi renkte solar ışıkları kolayca bulabilirsiniz.

Ampul

Solar aydınlatma seçiminde önemsiz görülen fakat gözden kaçmaması gereken bir diğer etken de ampul türüdür. Güneş enerjili ışıkların yaklaşık %95'inde LED ampul tercih edilir. Solar LED lamba alternatif ampul tercihlerine kıyasla daha verimli bir kullanım sunar.

Solar Aydınlatmanın Verimini Artırmanın Yolları

 • Eğer aydınlatmayı  bahçe ışığı olarak kullanacaksanız, solar aydınlatmadan doğru şekilde yararlanmak için öncelikli olarak yerleştireceğiniz konuma dikkat edin. Bahçenin doğrudan güneş alan bölgesini seçmek en uygunu olacaktır.
 • Solar aydınlatma sistemlerinin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Üzerinde biriken toz, kir ya da benzeri pürüzler güneşten verimli bir şekilde enerji almasını engeller. Düzenli yapılacak temizleme, lambanın performansına önemli bir artı kazandıracaktır.
 • Güneş pilleri çevrenizin peyzaj özellikleri (ağaçlar ve binalar gibi) tarafından gölgeleniyorsa, pil şarjı ve performansı da etkilenecektir.  Yetersiz pil şarjı yalnızca performansı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda pilin ömrünü de azaltabilir.
 • Solar aydınlatmalar depolama için pile ihtiyaç duyar. Şarj edilen ya da edilmeyen tüm pillerin periyodik kontrolü düzenli yapılmalıdır.

Güneş Enerjili Lambaların Kış Mevsiminde Kullanımı

Solar aydınlatmalar, gün içinde yeterli güneş ışığı alırsa kışın da çalışmayı sürdürür. Güneş ışıklarının kışın ne kadar iyi çalıştığını belirleyen etmenler; lambanın kalitesi, gücü ve kullanılan pil çeşididir. Güçlü güneş panellerinin kullanıldığı lambalar, karanlıkta gereken ışığı sağlayabilmek için bulutlu günlerde dahi yeterince şarj olabilir.

Solar Aydınlatma Ürünlerinin Temizlenmesi

Panel ve diğer sistem ürünlerini nemli bir bezle silerek lambanızı temizlemek mümkündür. Bahçe kullanımı esnasında oluşabilecek kum taş gibi hasarlar için solar aydınlatmanızı güvenli bir şekilde temizlemek adına sabun ve sirkeli su kullanabilirsiniz.

Siz de bahçe tasarımınıza güneşin parlak dokunuşunu eklemek istiyorsanız; Koçtaş'ın solar aydınlatma ürünlerini ziyaret edebilir; uygun fiyat ve geniş seçenekleriyle bahçenize en çok yakışacak ışıklandırmayı kolayca bulabilirsiniz.

Solar Aydınlatma Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerjili Aydınlatma Nedir?

Güneş enerjili aydınlatma en genel tanımıyla, güneş enerjisini ışık enerjisine çeviren mekanizmadır. Bu sistem, gün boyunca güneşin enerjisini emer ve karanlık olduğunda ışık üretebilecek bir pilde depolar. Konut, bahçe ve sokakların aydınlatmasında sıkça kullanılır. Özellikle merkezi bir elektrik şebekesine bağlanmak mümkün değilse, bu tip ışıklandırmalar tam bir kurtarıcı rolü görür. Aydınlatmada kullanılan LED teknolojisi, akkor ve floresan alternatiflerine göre %90 daha fazla verimli ışık sunar.

Solar Lamba Kaç Saatte Şarj Olur?

Solar aydınlatmada kullanılan piller ilk kullanımda çoğunlukla dolu olarak gelir ve hemen çalışır. Bunun aksi olan durumlarda ise onları canlandırmanın tek yolu yine güneş enerjisinden geçer! Pillerin tamamının boş olduğu bir durumda, lambanızı bahçenizin en çok güneş alan kısmına yerleştirin. 4 ila 10 saat arası bir sürede pilinizin tamamen dolduğunu ve karanlık olduğunda aydınlatma gereksinimini kolayca karşılayacağını göreceksiniz.

Solar Aydınlatma Fiyatları Ne Kadar?

Ürünün modeline, ölçüsüne, tasarımına, materyaline, kullanım yönüne ve diğer özelliklerine göre farklılık gösterir. Her bütçeye, kullanım alanına, stile ve amaca uyabilecek birçok model seçeneği ile zengin bir yelpaze oluşturulur. Özellikle dış alanlarda kullanılan bu sistem için daha yoğun ve hassas materyal kullanımı gerekir. Bu özellikleri sağlamak için de üst segment fiyat aralıkları sunulabilir. İhtiyacınız olan solar aydınlatma modelini inceleyebilir; bütçenize, ihtiyacınıza yönelik değerlendirme yapabilirsiniz.

En Çok Satan Solar Aydınlatma Hangileri?

Koçtaş Solar Aydınlatma kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Solar Çim Spot
 2. Solar Saplama Siyah
 3. Mozaik Solar Saplama Bahçe Aydınlatması
 4. Solar Saplama Zincir 5 li Bahçe Aydınlatma
 5. Mozaik Solar Saplama Bahçe Aydınlatması
Daha fazla göster
29 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: