150 TL Üzeri Kargo Bedava

Güneş Enerji Sistemleri

Filtreler
Özellikler
-

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş enerji sistemleri son zamanlarda ülkemizde ve dünyada kullanımı artan, yenilenebilir enerji sistemleridir. Güneşten elde edilen ışınların elektrik ve dolaylı olarak sıcak suya dönüştürülmesi prensibiyle çalışır. Doğal gaz tesisat modelleri ve diğer enerji sistemlerinin aksine doğaya saldığı karbondioksit miktarı çok az olduğu için çevreye zarar vermezler. Bu sistemi kullanmaya başladıktan sonra gelen faturaları incelediğinizde görebileceğiniz üzere güneş enerji sistemleri aynı zamanda oldukça düşük maliyetlidir.

Tasarrufun Anahtarı Güneş Enerji Sistemi ve Çeşitleri…

Güneş enerji sistemleri genelde en çok güneş gören yerlere, evlerin çatısına kurulan bir güneş paneli ile ve panelde toplanan ışınları enerjiye dönüştürecek mekanizmalardan oluşur. Bu mekanizmaların iki türü mevcuttur: Vakum tüplü güneş paneli ve basınçlı güneş paneli.

Eski güneş enerji sistemlerinde şebekeden gelen suyun basıncı güneş enerjisiyle ısınan sıcak sudan farklı olurdu. Bu nedenle sıcak su kullanmak isteyenler bir şekilde basınçsız akan suyu biriktirip öyle kullanmak zorunda kalırdı. Basınçlı güneş enerji sistemleri gelişen teknolojiyle eski sistemlerin yerini alır oldu. Bu sistemlerde ısınan su direkt şebekeden alınan sudur; güneş paneli sayesinde ısıtılan su içerdiği mekanizma sayesinde aynı şekilde kullanıcıya sunulur. Bu nedenle basınçlı sistemlerde şebekeden akan su ile güneş enerji sistemleri tarafından verilen su arasında hiçbir basınç farkı olmaz.

Sonradan geliştirilen bir diğer sistem ise vakum tüplü güneş enerji sistemleridir. Bu tür sistemlerde çatıya kurulan sistemin içinde yüksek basınçlı, vakumlu bir tüp bulunur. Bu tüp güneş panelinde toplanan güneş enerjisinin vakumlanarak elektriğe dönüştürülmesini ve ani su ısıtıcısı modellerinde olduğu gibi suyun ısıtılmasını sağlar. Normal mekanizmanın maliyetine ek olarak bu vakumlu tüp de olduğu için bu sistemlerin maliyeti basınçlı güneş enerjisi sistemlerine kıyasla daha fazladır. Ancak gerekli hesapları yapıldığında vakumlu güneş enerjisi sistemleri güneş enerjisini elektriğe dönüştürmekte çok daha hızlı olduğu görülebilir. Bu gerekçe ile de bu sistemin daha verimli olduğu düşünülebilir. 

Püf Noktası: Güneş Enerji Sistemleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle güneş enerji sistemleri kullanacakların bu sistemlerden tam anlamıyla yararlanabilmeleri için güneş enerjisinin yeterli olduğu bir yerde yaşamaları gerekir. Elbette sürekli sıcak, sürekli güneş gören bir yerde oturmanız gerekmiyor ancak evinizin konumu ya da yaşadığınız şehir sistemde bulunan panelin güneş enerjisi depolayabileceği kadar güneş almıyorsa güneş enerji sistemlerinden gerektiği gibi faydalanamayabilirsiniz.

Güneş enerji sistemlerindeki elektrik üretimi çoğunlukla evin içinde kullanılan suyu ısıtmak için kullanılır. Bir evde üretilecek elektriğin tamamını bu sistemlerle sağlamak çoğunlukla mümkün değildir çünkü yasa gereği lisansınız olmadan 50kW üzerinde bir güneş enerji sistemini kuramazsınız. Bu sınırın altındaki güneş enerji sistemleri de elektrik üretimini tamamen sağlamaya uygun değildir.

Elbette tasarruf etmek, çevreye zararlı olmayan sistemler kullanmak önemli ama sağlığınızı ihmal etmemelisiniz. Kullanmayı planladığınız güneş enerji sistemlerinin güvenilir yerlerden almalısınız. Kararınızı sadece güneş enerjisi fiyatları değerlendirmesi üzerinden vermemelisiniz. Özellikle vakum tüplü sistemlerde kalitesiz malzeme kullanılması vakumlamanın gerektiği gibi yapılmamasına sebep olduğu için civa vb. zehirleyici maddelerin evde kullandığınız suya salınmasını sağlayabilir. Bu da çok ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Basınçlı sistemlerde de güneş panelinde kullanılan metallerin bakırdan daha ucuz olduğu için kullanılan sahte alaşımlar içermemesi önemlidir.

Güneş Enerji Sistemleri Artık Her Bütçeye Uygun

Güneş enerjisinden yararlanarak sıcak su ve elektrik üreten sistemler giderek yaygınlaştığı için güneş enerjisi fiyatları da hemen her bütçeye uygun bir skalada yer almaktadır. İstediğiniz sistem türü başta olmak üzere sistemlerin özelliklerine göre bu fiyatlar değişir. Örneğin ısıtılan suyun saklanmasını sağlayan su depoları 100 litreden 200 litreye kadar farklı kapasitelerde bulunur ve sistemlerin fiyatları bu kapasiteden etkilenir. Ayrıca mekanizmanın içinde bulunan panel ve tüp sayısına göre de fiyat farkı oluşabilir.

Çevre ve cüzdan dostu güneş enerji sistemleri Koçtaş güvencesiyle sizleri bekliyor! Eviniz ya da iş yeriniz için uygun sistemi en iyi fiyatlarla şimdi satın alabilirsiniz.

Daha fazla göster
7 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: