150 TL Üzeri Kargo Bedava

Termostat

Filtreler
Özellikler
-

Birçok Alanda Faydalanılabilen Kullanışlı Termostatlar

Termostat, fiziksel sistemlerde sıcaklığın algılanmasını ve istenen sıcaklık düzeyinde kalmasını sağlayan kontrol aracına verilen isimdir. Sıcaklığın istenen ayar noktasında kalması adına çalışan araç, ısıtma ya da soğutma gerçekleştiren cihazlarda veya sistemlerde kullanılır. Merkezi ısıtma, bina ısıtma, klima, su ısıtıcısı, HVAC sistemi gibi alanlarda termostatlardan sıkça yararlanılır.

Günümüzde ısınmanın önemli ham maddesi olan doğal gaz, pratik ve temiz şekilde kullanılabilmesi dolayısıyla genellikle çoğu evde bir kombi kendine yer edinir. Soba kullanımının çevre için oldukça zararlı olması ve giderek yaygınlığının azalması sebebiyle kombiden faydalanma oranları artış gösterir. Özellikle de mega kentlerde kombinin yayılımı sobaya göre çok daha yüksektir.

Termostat doğal gazlı evlerde yaygınca kullanılır. Oda termostatları kombiden alınacak verimin daha fazla olmasını sağlar. Aynı zamanda bütçenizde tasarruf edebilmenize yardımcı olur. Kombi termostatı kullanımı sonucunda odanın ısınma süreci rahat gerçekleşir ve tasarruf edilebilir. Alanına göre uygun bir ürün seçerek yaşam alanlarınızı daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Oda termostatı yalnızca ev için değil ofis ortamında da tercih edilen ürünler arasındadır. Eviniz gibi iş yerinizi de konforlu biçimde ısıtırken aynı anda tasarruf sağlayabilirsiniz. Oda termostatları, kablolu ve kablosuz olarak çeşitler barındırır. Farklı türleri bulunan oda için uygun modeller arasından seçim yaparsanız hem cebiniz kârlı çıkar hem de uzun süreler boyu vakit geçirdiğiniz ortamlarınızdaki rahatlık seviyeniz artar. Termostat fiyatları sahip olduğu özellikler çerçevesinde belirlenir ve modele göre değişiklik gösterir.

Birbirinden Çeşitli ve Fonksiyonel Termostatların Yararları

Oda termostatlarının üzerinden dilediğiniz sıcaklık ayarını yapabilirsiniz. Ortamın belirlenen sıcaklığa ulaşmasından sonra, kombi çalışmayı durdurur ve böylece enerji tasarrufu sağlamış olur. Gereğinden fazla çalışma göstermeyen oda termostatından son derece verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Mekanın sıcaklığı istenilen dereceye ulaşır hem de enerji tasarruf ettiren ürün sayesinde faturalara yansıyan miktar da doğru oranda düşer. Yalnızca istenilen kadar enerji harcayan ve ortam ısısını sizin kontrolünüze bırakan cihaz, fonksiyonel özellikleri doğrultusunda kullanışlı olma niteliği taşır.

Faturanızın düşmesine yarar sağlayan ürün, aynı zamanda sürekli ayar yaptırmanızı gerektirmez. Bir kere sıcaklık ayarı yaptığınızda tekrar tekrar kombi başına geçmenize gerek kalmaz. Bu durum özellikle kombinin ev dışında veya balkonunda durduğu durumlar için avantaj sağlar. Kışın ayar yapmak için dışarıya açılan kapıları kullanmaktan kurtularak evin de aynı anda soğumasının önüne geçebilirsiniz.

Soğuk günlerde dış kapı açıldığında evin içerisine soğuk hava girer. İçeriye dolan soğuk hava, ortam sıcaklığının düşmesine sebep olur ve daha fazla enerji tüketme ihtiyacı ortaya çıkar. Belirlenen sıcaklığa ulaşmak için fazlasıyla enerjisini harcar ve böylece yüksek oranda tasarruf yapılabilecekken dezavantajlar ortaya çıkar.

Oda termostatı seçiminde ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirleyerek bir seçim gerçekleştirebilirsiniz. Doğru seçilen cihaz modeli birçok farklı açıdan yarar sağlar. Farklı termostat türlerini inceleyerek gereksinimlerinize uygun bir model edinebilir, yaşam alanlarınızdaki konforunuzu artırabilirsiniz.

Programlanabilme Özelliği Taşıyan Termostatlar

Bazı modeller aynı zamanda programlama yapabilme niteliğine sahiptir. Programlama özelliği barındıran dijital termostat modellerini edinerek istediğiniz saat ve güne ayar yapabilirsiniz. Alanda bulunmadığınız durumlarda, ürünün zamanlama özelliği kullanılarak kombi kapatılmak zorunda kalınmaz. Kombinin sürekli kapanması ısıdan alınacak verimliliği azaltır. Bir anda kapatılan termostat evin sıcaklığını bir anda düşürür. Eve tekrar gelindiğinde ise alanı tekrar sıcak ve konforlu hale getirmek için bir müddet zaman geçmesi gerekir.

Evin boş olduğu ve ısının gerekmediği anlarda kombiyi kapatmak yerine sıcaklığı düşürülür. Böylece normalden daha düşük seviyede sıcaklığını programlayarak tasarruf etmenize de yardımcı olur. Programlama şekli, modelden modele değişkenlik gösterir. Günlük olarak programlamalar, günlük rutin işler için evden çıkıldığında rahatlık sağlar. Kısa süreli programlama ihtiyaçlarını karşılamak için seçilen programlanabilir modeller arasından günlük programlama yapanlar tercih edilebilir.

Ortam uzun süreli uzaklaşacaksanız aylık sıcaklık kontrolü sağlayan bir modeli işinize yarar. Yaz tatillerinde ya da ortamdan uzak bir yerde kalınacağı zaman aylık programlanan türleri tercih etmek daha iyidir. Programlama özelliğine ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka dijital bir model seçtiğinizden emin olmalısınız. İhtiyacınıza uygun bir tercih için termostat fiyatlarını doğru şekilde inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

İşlevsel Oda Termostatları ve Modelleri

Oda termostatı kablosuz ve kablolu olmak üzere iki tipte bulunur. Kablosuz oda termostatı, kablo gibi kısıtlayıcı bir kullanıma sahip değildir. Ürünün daha rahat taşınmasına yardımcı olur. Kablolu modeller, kablosunun iletimi sayesinde gerekli bağlantıyı kurar. Kablosu bulunmayan türleri yaşam alanınızın çeşitli bölgelerine kolaylıkla kurabilirsiniz. Kablosuz modellerin taşınabilirlik özelliği sayesinde kurulum sonrası rahat bir biçimde sıcaklık ayarını halledebilirsiniz.

Termostatlar arasında dijital yapıda olan modeller vardır. Dijital modeller arasında programlama özelliğine sahip çeşitleri de mevcuttur. İhtiyaçlarınıza yönelik bir model seçerek yaşam alanlarınızı çok daha konforlu bir hale dönüştürebilirsiniz. İnternet bağlantısı ile çalışabilen modeller kolaylıkla kullanılır. Akıllı telefon ile bağlanılanlar, odanın sıcaklığını bulunduğunuz herhangi bir yerden ayarlamanızı sağlar. Ortamda olmadığınızda bile sıcaklığı kontrol etmek oldukça önemli bir özelliktir. Yaşam alanınızdan uzakta olsanız dahi sıcaklığı ayarlayabilmek istiyorsanız akıllı telefonlara bağlanabilen modelleri tercih edebilirsiniz.

Bazı termostat çeşitleri ile her kombi türü ile eşleşmeyebilir. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına kombi modelinize uygun bir ürün seçimi yapmaya özen gösterebilirsiniz. Bazı modellerde tasarruf modu bulunur. Daha verimli bir kullanım için tasarruf modu oranını kontrol ederek bir tercih gerçekleştirebilirsiniz.

Ölçüm hassasiyeti barındıran modellerde mevcuttur. Ufak bir sıcaklık farkını bile hissedebilen modeller eğer aradığınız türden ürünlerse ilginizi o yöne çevirerek uygun modeli bulabilirsiniz. Manuel çalışanlar olduğu gibi modülasyonlu modeller mevcuttur. Termostat fiyatları taşıdığı fonksiyonlara ve nitelikler doğrultusunda değişim gösterir.

Konfor Sağlayan Termostat Türleri

Basınçsız tipteki şofbenler, elektrik akımı ısı direnci ve termostat üzerinden dolaşım sağlar. Ayarlanan sıcaklık derecesine ulaşıldığında termostat kontağı açar ve devreyi keser. Şofben termostatı ile su, depodaki suyun sıcaklığın belli bir düzeyde kalması için kendini ayarlar. Doğal gaz termostatı kombi ile birlikte kullanılır. Yaşam alanının istenilen sıcaklığa ulaşması için ısıtıcı termostat modellerinden yararlanılır.

Oda modelleri doğru bir alan belirlenerek yerleştirildiğinde birçok avantaj sağlayan bir cihazdır. Gazlı termostat; katı, sıvı ve gaz maddelerin istenilen değerlerde tutulması için kullanılır. Bunun için mekanik, elektronik ve elektromekanik devre elemanları arasındaki termostatlardan yararlanılabilir. Doğru şekilde montesi gerçekleştirilen gazlı modeller, uzun süreler boyu kullanılır.

Metal şeritlere sahip olan termostatlar bir çalışma prensibine sahiptir. Genleşme katsayısı yüksek olan tüpün uçları ile genleşme katsayıları düşük olan çubuklar birbirine bağlanır ve işlem tamamlanır. Hızlı buharlaşma oluşturan sıvıların sıcaklığı kullanılarak değişik bir basınç ortaya çıkaran gazlı modellerin kullanım alanı farklılaşır. Birçok farklı alanda kendine kullanım alanı bulan gazlı türler, endüstriyel alanda da faydalanılır.

Farklı modelleri bulunan gazlı modeller her bir alan için farklı nitelikler taşır. Seçim yaparken kullanım alanınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Birbirinden farklı ortamlarda ve amaçlarda kullanılacak olan gazlı modelleri, işlevsel özelliklerine iyi bakarak seçebilirsiniz. Çeşitlilik sunan seçenekler arasından termostat fiyatlarını inceleyebilir, dilekleriniz doğrultusunda ve gereksinimlerinizi iyi şekilde karşılayacak bir model tercih edebilirsiniz.

Kablolu Termostatların Özellikleri

Ev ya da işyerleri gibi çeşitli alanların sıcaklığının istenen derecede stabil şekilde tutulmasına yardım eden kablolu oda termostatları, farklı modellere sahiptir. Sıcaklığı sabit tutarak alandaki konforunuzdan ödün vermemenizi sağlayan kablolu modeller, dijital türler barındırır. Dijital modeller gereğinden fazla ısınmayı engeller ve dengeli bir sıcaklık derecesi oluşturur. Dijital termostat kombi gibi ısıtma cihazları ile bağlantısı sağlanarak çalışabilir.

Enerjinin boşa harcanmasının ve gereğinden fazla gelen faturaların önünü keser. Kombi termostatı kablolu modelleri ile suyun belirlenen sıcaklık derecesinde kalmasını sağlar. Kablolu ürünler, dış etkenler sonucu oluşabilen ısı kayıplarının giderilmesini sağlamak için kombinin dahil olmasına olabildiğince az müsaade eder.

Kablolu türler programlanabilme özelliği taşıyabilir. Özellik sayesinde oda sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlayabilir ve hiçbir enerji kaybı oluşmadan alanlarınızın daha rahat bir hale bürünmesini sağlayabilirsiniz. Doğru kullanılan kablolu modeller, hem cebinize hem de konforunuza olumlu etkiler bırakır.

Kombi termostat fiyatları sahip olduğu teknik özellikler ve işlevlerine göre farklılık barındırır. Kablolu modeller yakıtın doğru şekilde harcanmasını sağlar. Uyku vakitlerinde ya da evde olunmayan zamanlarda farklı biçimlerde sıcaklık ayarı oluşturma ayrıcalığı verir.

Dengeli ve stabil ısı sağlaması sebebiyle aniden ısı değişimi riskleri oluşmaz böylece alanın çok daha sağlıklı bir alana dönüşmesinde büyük pay sahibidir. Termostat fiyatlarını inceleyerek bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uyumlu bir ürün edinebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre bir kablolu model seçerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yaşam Alanlarınızın Konforunu Artıran Kablosuz Oda Termostatları

Mevsim değişiminin bir getirisi olarak evde ısınma ihtiyacı hissedilebilir. Soğuk havaların gelişiyle evlerde ısıtıcılar ve ısıtma sistemleri kullanılmaya başlanır. Çeşitli ısıtma cihazlarından yararlanılarak ortam istenilen sıcaklığa ayarlanır. Oda için üretilen modeller kombinin çalışmasını kontrol eden bir yapıya sahiptir.

Termostatların kullanışlı türlerinden biri, kablosuz olan türlerdir. Sıcaklık ayarlama işlemlerini pratik hale getiren termostat kablosuz modelleri, kolay taşınabirlikleri sayesinde ortamda istenilen yere yerleştirilir. Kablosu taşıma esnasında bir yere takılma gibi olumsuzluk yaratma riski taşımaz. Herhangi bir bağlantı kablosuna gereksinim duymadan çalışan kablosuz modeller, uzaktan kullanılan sistemi içerisinde barındırır.

Kablosuz oda termostatı, kablo taşıyan türlere göre daha kullanışlıdır. Kablosuz ürünler de kendi içerisinde farklı modellere sahiptir. İşlevleri ve niteliklerine göre değişim gösteren kablosuz modeller arasından uygun bir model seçebilirsiniz. Bazı kablosuz modellerde hava durumu bilgisi verilebilir. Bazı modeller ise haftalık program yapılabilme gibi özellikler sunar.

Ürünü satın alırken kombinizle uyum içerisinde çalıştığınızdan emin olmanız gerekir. Bunun için tüm kombi modelleri ve markalarına uyum sağlayabilen termostat modelleri arasından bir tercih gerçekleştirmek doğru olur. Son derece pratik bir kullanım sunan kablosuz modeller arasında tercih yaparken ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz büyük önem taşır. Sonrasında gereksinimlerinizin farkında olarak sizin için verimli olacak olan ürünü monte ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun kablosuz modelini termostat fiyatlarını da inceleyip edinerek, yaşam alanlarınızın sıcaklığını istediğiniz derecede tutabilirsiniz.

Kablosuz Oda Termostatlarının Sağladığı Faydalar

Kablosuz türde bulunan oda termostatlarını kullanmanızın birçok faydası bulunur. Kablolu cihazların aksine kablo görünümüne sebebiyet vermeyen kablosuz modeller, cihazın daha az yer kaplamasını sağlar. Böylece karmaşık kablo görüntüsü yerini estetik ve sade bir görünüme bırakır. Kablosuz modeller ürünün gerekmediği vakitte çalışmasını keser. Fazladan çalışma göstermeyen kablosuz modeller, yakıt ve elektrik tasarrufu sağlamasıyla öne çıkar.

Programlanma özelliğine sahip kablosuz modeller, alanda kimse bulunmadığında ya da evde durduğunuzda ayrı olarak sıcaklık ayarı oluşturmanıza yardım eder. Uyuduğunuz zamanlarda ya da evde aktif olarak vakit geçirdiğinizde ayrı sıcaklık ayarları ile konforlu bir yaşam alanı hazırlayabilirsiniz.

Kablosuz oda termostatları aynı zamanda çevreyi korur ve çevre dostudur. Gerekenden fazla enerji kullanmaz böyle dünya adına olumlu etki yaratır. Karbon ayak izinizi azaltmanız konusunda sizin yerinize görev üstlenir. Kablosuz modellerin akıllı özellikler gösteren türleri, internet bağlantısını kullanarak uzaktan kontrol edebilmenizi sağlar. WiFi ağına bağlanarak cihazı pratik şekilde kontrol edebilirsiniz. İnternet bağlantısı kurulması mümkün olan telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlardan herhangi biri, kablosuz termostatın kontrol mekanizması olarak kullanılabilir.

Akıllı kablosuz modeller, alanın koşullarını zamanlı şekilde ölçer ve tespitleri doğrultusunda sıcaklık ayarı gerçekleştirir. Modülasyonlu kablosuz modeller, kombi cihazı üzerinde etkili şekilde bir kontrole sahiptir. Modülasyonlu kablosuz türler, hassas ayarlar konusunda oldukça etkendir ve istenilen ölçüde açma, kısma, kapatma gibi işlemleri gerçekleştirir.

Faydaları Saymakla Bitmeyen Termostatların Üstlendiği Görevler

Termostatlar dış ortam sıcaklığını algılayarak ortamın ısısını belli derece tutmaya yarar. Kullanım alanları değişse de alanın sıcaklık seviyesinin belli bir düzeyin altında ya da üstünde olduğunda duruma göre ısıtıcı veya soğutucu sistemini devreye sokar. Temel kullanım amacı, sıcaklığın belirlenen ölçüde sürekli tutulmasıdır. Sıcaklık derecesi sabahtan akşama kadar değişiklik gösterebilir. Ancak cihazlar bu değişkenleri algılar ve ihtiyaca göre bir düzenleme gerçekleştirir.

Termostat, ısıtıcı sisteminin açıp kapama görevi düzgün bir biçimde gerçekleştirmelidir. Sisteminde yer alan sensör ile sıcaklığı ölçer ve oluşan ısı değişikliklerini algılar. Ortamın ısısı bir anda düştüyse sistem devreye girer ve belirtilen sıcaklık düzeyine erişmek için ısıtmasını çalıştırır. İstenilen sıcaklığın üstüne çıktığında ise merkezi ısıtma sistemini kapatır.

Enerjiyi gerektiği kadar kullanmanıza yardım ettiği için ısınmaya harcayacağınız bütçenin giderek küçülmesine yardımcı olur. Fazla gaz ve elektrik kullanımını önlemesiyle beraber enerji tasarrufu yapar ve böylece faturalarınız geldiğinde kabarık bir tablo ile karşılaşmazsınız. Ortam ısısını koruma işlevine sahip ürünler, kullanılan ortamın fazla soğuk ya da fazla sıcak olmasının önüne geçer. Alanın sıcaklığı kontrol altına alındığında konforlu bir ortam oluşur.

Farklı donanımlara ve niteliklere sahip modelleri inceleyerek ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ürüne sahip olabilirsiniz. Oda termostat fiyatları, seçim esnasında dikkat edebileceğiniz bir diğer husus olarak gösterilebilir. Hem bütçenize hem de gereksinimlerinize aynı anda cevap verecek bir ürün seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

Oda Termostatlarının Doğru Şekilde Konumlandırılması

Bu ürünlerden iyi şekilde verim alınabilmesi için yerleştirildiği nokta önem taşır. Sıcaklığın doğru şekilde ayarlanması için doğru konumlandırılmış olması gerekir. Pencereye yakın konumlandırılmış olan cihaz, ortam sıcaklığını olduğundan daha düşük bir seviyede algılama yanılgısına düşer. Radyatöre yakın yerleştirilmesi ise alanın soğuyor olduğunu veya soğuduğunu daha geç algılar. Bu sebep dolayısıyla sıcaklık artması gerektiği an devreye giremez.

Bütün etkenler doğrultusunda cihazın sıcaklığı doğru algılayacağı bir bölgede bulundurulması gerekir. Radyatör bulunan bir ortama yerleştirilecekse bir buçuk metreden daha yüksek bir noktaya konumlandırılmalıdır. Cihazın; ocak, fırın ve diğer ısıtma sistemlerinin bulunduğu bir ortama yerleştirilmemesi doğru olur. Farklı ısı kaynaklarının olduğu bir ortamda faktörler yanıltıcı etki yaratabilir. Bu tarz etkenlerin aza indirgendiği bir ortamda bulunan üründen maksimum düzeyde verim alınır.

Ortamda yanlış bir sıcaklık algısı oluşturabilecek etkenler bulunursa, beklenen şekilde iyi bir çalışma göstermez. Özellikle ortamda radyatör bulunmamasına özen göstermek oldukça önemli bir husustur.

Oda termostatının kumandasının yerleştirildiği alana referans oda denir. Isı sistemleri devreye sokulurken baz alınan oda, belirlenen referans odadır. Bu odanın hangisi olacağına karar verirken çok sık vakit geçirilen oda olması konusuna kanaat getirebilirsiniz. Çünkü sık kullanılan bir odanın seçilmesi vücut ve nefes sıcaklıklarının etkisi ile oda sıcaklığının ayarlanması doğru bir yoldur. Diğer odaların sıcaklıkları da referans olarak belirlenen odanı sıcaklığı doğrultusunda ayarlanır.

Teknoloji ile Harmanlanan Dijital Oda Termostatları

Yaşam alanınızın ya da iş yerinizin sıcaklık derecesini ideal durumda tutmak için çeşitli termostatlardan yararlanılır. Teknolojini gelişimiyle bünyesine yeni özellikler ile katılan ürünler arasında dijital yapıdakiler yer alır. Dijital termostatlar ev veya ofis gibi alanlarının sıcaklık seviyesinin sabit kalmasını sağlamak için kullanılır.

İçeriğinde inovatif nitelikler bulunan dijital ürünler, farklı modelleri ile kullanıcı karşısına çıkar. Türler arasında öğrenme moduna sahip olan ya da içerisinde Android özellik barındıranlar bulunur. Android olanlar kolaylıkla çalışma gösterir ve emniyetli bir çalışma sistemi taşır.

Kablosuz olarak çalışan dijital modeller ortamdaki internet ağına bağlı şekilde çalışmasını sürdürür. Kablolu dijital modeller, hassas ölçüm yapabilme niteliklerine sahip türleri de içerir. Bazı modeller ortamın nemini ölçme mekanizması barındırır. Kişiler istekleri doğrultusunda bir ürün tercihi gerçekleştirebilir.

Dijital modeller enerji ve bütçe tasarrufu için sıkça seçilen ürünler arasındadır. Dijital ürünler ile birlikte alan istenilen ve belirtilen sıcaklığa ulaştığı vakit kombi kapanır. Böylece fazladan enerji yakmayacağınız gibi yüksek gelme ihtimali olan enerji faturaları da beklenenden daha düşük gelir. Hem cebiniz hem de enerji tüketimi açısından olumlu bir durum yaratılır.

Dijital modellerin bir kısmı içerisinde haftalık ya da aylık gibi belli aralıklarda plan yapılabilmesine olanak tanır. Programlanarak kullanılan dijital ürünler, tüm kontrolü kullanıcının eline verir ve kullanımını oldukça pratik bir hale getirir.

Oda Termostatı Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Oda termostatlarının kullanıldığı ortamlarda birçok farklı alanda avantaj sağlanır. Termostat kullanılan bir alan, efor sarf edilmeden pratik olarak istenilen sıcaklığa ulaşır. Cihaz, ortamdaki ısıyı hiç durmaksızın kontrol eder. Sıcaklık artışı veya düşüşü gibi durumlar yaşandığında değişikliği yapısı sayesinde otomatik olarak algılar ve kombiye talimat yollar. Soğuyan ortam bu talimat ile beraber yeniden ısınmaya başlar.

Aksini düşünürsek fazla ısınan bir ortam belirlenen dereceye ulaşana kadar soğutma sistemi devreye girer. Böylece yaşam alanlarınız her daim sizin belirlediğiniz ideal sıcaklıkta kalmaya devam eder. Eğer akıllı termostat tercih edildiyse sıcaklığı yükseltmek veya düşürmek için manuel olarak ayarlama yapma gerekliliği ortadan kalkar. Yalnızca tek bir ayarlama yaparak, ikinci bir ayarlamaya gereksinim duymadan belirlenen sıcaklığı hissetmeye devam edebilirsiniz. Cihazın çok öne çıkan iki avantajı şöyle belirtilir:

  • Alanın ideal ısı derecesi sabitlenir ve konforlu ortamın sürekliliği sağlanır.
  • Termostat bulunan hanelerde kullanılan enerji karşılığında her ay gelen faturalarda gözle görünür bir azalmaya şahit olabilirsiniz.

Birçok avantaj sağlayan ve ev giderleriniz açısından size tasarruf ettirecek oda termostatları arasından alanınıza uygun bir model tercih edebilirsiniz.

Evde çok fazla durmuyorsanız ancak eve geldiğinizde konforlu bir yaşam alanına giriş yapma arzusuna sahipseniz, programlanabilir modelleri seçebilirsiniz. Böylece öncesinde saatlerini belirlediğiniz ayarlar ile haftalık ya da aylık olarak sıcaklık kontrolü sağlayabilirsiniz.

Termostat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşam alanlarının sıcaklığını belirttiğiniz derecede sabit kalmasını sağlamak için çeşitli oda termostatlarından yararlanılır. Ev veya ofisin tüm bölgeler bu sistem sayesinde eşit sıcaklığa ulaşır. Alanınıza yerleştirmek için bir model seçerken öncelikle ihtiyaç ve isteklerinizi belirleyebilirsiniz. Kullanım şeklinize göre manuel ya da dijital türlerdeki ürünler arasından seçim gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital modeller, internet bağlantısı ve dijital bir cihaz kullanılarak kolayca kontrol edilebilme yetisine sahiptir. Aradığınız modelde pratikliğe özelliğe önem veriyorsanız dijital olanlar arasından tercih yapabilirsiniz. Dijital modeller aynı zamanda programlama niteliği de taşıyabilir. Evde olduğunuzda veya olmadığınızda gereken ayarlamaları öncesinde yaparak ortam sıcaklığını kontrollü şekilde sağlayabilirsiniz. Bazı dijital modellerde bulunan konum özelliği, siz eve henüz varmadan alanın sıcaklığını ayarlar ve size tamamen konforlu bir yaşam alanı hazırlar. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan modeller arasından dilediğini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Termostatlar kablolu veya kablosuz türlerde olabilir. Kablolu modellere alışıksanız bu modellere yönelebilirsiniz. Kablo ile kurulumdan hoşlanmayanlar ve görüntü olarak sadeliği seçenler, kablosu bulunmayan alternatiflerini inceleyebilir. Ortamdaki sıcaklık değişimleri sahip olduğu sensör sayesinde algılayan cihazlar, hassasiyet açısından farklılıklar gösterir. En ufak sıcaklık değişimlerini bile algılayan bir modele ihtiyaç duyuyorsanız hassasiyeti yüksek olan türleri tercih edebilirsiniz.

Küçük bir bebek bulunan evlerde termostat sıkça tercih edilen bir ürün olma özelliği gösterir. Bebeğinizin vücut sıcaklığını koruması önemli bir husus olduğu için iyi performans gösteren hassas bir model edinebilirsiniz.

Doğru Şekilde Yapılan Termostat Bağlantısı

Termostatlı ısıtıcının bağlantısını yapmadan önce montajın yapılacağı alan belirlenir. Seçilen alan yaşam alanının sıkça vakit geçirilen bir ortam olur. Ev için genellikle salon ya da oturma odasıdır. Oda için üretilen modellerin doğru sıcaklık sağlaması için yerden 1.5-2 metre arasında bir yüksekliğe yerleştirilir. Monte işleminin gerçekleştirileceği alanda herhangi bir hava akımının olmamasına dikkat edebilirsiniz. Kalorifer, radyatör gibi ısı kaynaklarının yanına ya da doğrudan güneş ışığı alan yerlere yanlış sıcaklık değerinin algılanmasının önüne geçmek için koyulmamalıdır. Pencere ve kapı gibi noktalara da konumlandırılmaz.

Kablolu oda termostatı montajı için kablolar uygun yerlere bağlanır. Cihazda kısa devre edilmiş halde olan bir termostat köprüsü yer alır. Oda termostatı kullanılacağı vakit, kısa devre edilen kablonun iki ucu sökülür ve kablonun uçları bağlanır. İşlemler halledildikten sonra kablolu model ile kombi tarafı bağlantısı tamamlanır ve kullanılmaya başlanabilir.

Kablosuz modeller için de teknik olarak aynı şekilde bir montaj gerçekleşir ancak değişen modeller sebebiyle ufak farklılıklar oluşabilir. Kablosuz ürünler, iki ayrı parçadan oluşur. Biri iç mekanda yer alarak sıcaklık değerini belirler ve stabilizasyon sağlar. Diğer parça modem şekilde adlandırılır ve radyo frekans ile kontrol ünitesi arasında iletişim yolu yaratır. Kablosuz oda termostat bağlantısı, modem kısmı ile kombinin bağlanması ile gerçekleşir.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak birçok çeşit arasından dilediğinizi Koçtaş'tan bulabilirsiniz. Koçtaş'ın sunduğu geniş seçenek alternatiflerini inceleyerek uygun bir termostat modeli sipariş edebilirsiniz.

Termostat Kategorisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Termostat nedir?

Fiziksel sistemlerde sıcaklığı belirleyerek, ayarlanan sıcaklıkta sürekli stabil kalmasına yardımcı olan bir kontrol aracıdır. Alandaki sıcaklık sürekli aynı sıcaklık derecesinde durmaya devam eder. Isıtma veya soğutma gerçekleştirme yapılabilmesi için çeşitli sistem ve cihazlarda yer alır. Ev veya ofis gibi ortamlarda sabitlemek istediğiniz ısıyı cihaz sayesinde ayarlayabilirsiniz.

Termostat ne işe yarar?

Ortamın sıcaklık derecesinin sabitlenmesine yarar. Alan belirtilen sıcaklık düzeyinin aşağısına düşerse ya da üstüne çıkarsa cihaz devreye girer. Duruma göre soğutma veya ısıtma sistemlerini çalıştırarak başta belirlenen sıcaklıkta stabil kalınmasını sağlamaya çalışır. Gün içerisinde sıcaklık dereceleri değişse de cihaz durumu algılar, alanların konfor seviyesini yükseltir, enerji ve bütçe tasarrufu sağlar.

Kombi termostatı ne işe yarar?

Kombinin gereksinimleri doğrultusunda çalışma gösteren mekanizmalardır ve teknolojinin yardımı ile konforlu bir yaşam alanı sağlar. Alanın derecesi belirlenen şekilde kalmaya devam eder. Sıcaklık kontrolü sağlayarak ortamlarınızda rahatça yaşayabilirsiniz.

Termostat nasıl çalışır?

Cihaz, bulunduğu alanın sıcaklığını yapısındaki sensör sayesinde ölçer. Sonrasında belirtilen ısıya ulaşmak için ya ısıtma ya da soğutma işlevini devreye sokar. Beklenenden sıcak kalan ortamlarda soğutma, istenenden soğuk olan alanlarda ısıtma görevi üstlenir. Hedef dereceye ulaştığında ise çalışmasını sonlandırır.

Oda termostat ayarı nasıl yapılır?

Yaşam alanın gündüz sıcaklığı 22 ⁰C, gece ise 18 ⁰C şeklinde ayarlanabilir. Kullandığınız cihazın türüne göre bir sıcaklık ayarı yapabilirsiniz. Dijital model kullanıyorsanız bağlı olduğunuz internet ağı yardımı ile elektronik bir aletten yardım alabilirsiniz. Cihazınız manuel ayarlıysa el yordamıyla derece ayarlarını değiştirebilirsiniz.

En Çok Satan Termostat Hangileri?

Koçtaş Termostat kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Cosa Akıllı Kablosuz Kombi Kontrolü Oda Termostatı P4tr-21
  2. Eca Oda Termostati Kablosuz Poly Pure 100w
  3. Eca Oda Termostadi Kablosuz Poly Touch 400b
  4. Eca Oda Termostatı Kablosuz Poly Touch 400w
  5. Vrt 35 F Kablosuz Pilli On/off Oda Termostatı
Daha fazla göster
16 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: