150 TL Üzeri Kargo Bedava

Tavan Boyaları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Tavan Boyaları ile Aydınlık Evler

Tavan boyası ile boyama işlemi duvarlar gibi girintili çıkıntılı olmadığı için kolay gözükse de birçok detay barındırır. Bu ürünler tavanlar için özel olarak üretilir ve nemli, rutubetli ortamlarda farklı işlemler gerektirebilir. Küf önleyici, silinebilir ve su bazlı gibi birçok farklı özellikler barındıran seçenekleri piyasada bulunabilir. Tavan boyası, yapısal özelliklerinin yanı sıra renk durumuna göre de ayrılır. Renk yelpazesi çok geniş değildir. Beyaz en sık kullanılan renktir ancak siyah, gri ve bu renklerin tonları da sunulan alternatifler arasındadır. Fiyatları ise özelliklerine, markasına, kilosuna göre değişiklik gösterir. Tavan boyası markaları arasında Marshall, Polisan, Dyo, Fabel, Permolit, Koçtaş Basic gibi markalar bulunur. En çok kullanılan bu markalar arasından özelliklerine ve kilosuna göre ihtiyacınız olanı tercih edebilirsiniz.

Tavan boyaları iç ya da dış cephe boyalarından farklı özellik ve içerikleri sahiptir. Daha yoğun kıvamlı olduğundan tavan için üretilen özel boyalar ile boyanmalıdır. Yoğun kıvam özellikleri sayesinde yüksek örtücülüğe sahip bu ürünler uygulama sırasında olası damlamaları da büyük ölçüde azaltır. Pürüzsüz yapıları ve mat görünümleriyle duvarlarla tam bir uyum içerisindedir. Nefes alması sayesinde rutubet ve leke oluşumunu engeller. Silikonlu tavan boyası ise içeriği sebebiyle yüzeyde kalıcıdır ve bu da ilk günkü rengini korumasına olanak sağlar.

Tavan Boyası Çeşitleri

Tavan için uygun olan çeşidi seçebilmek için tavan özelliklerinin bilinmesi gerekir. Rutubet, lekelenme gibi problemleri olmayan tavanlar için kaliteli bir markanın klasik bir ürününü seçmek yeterli olur. En iyi tavan boyası kaliteli yapısıyla nefes alma özelliğine sahip olduğu için rutubet oluşumuna izin vermez. Uygun fiyatlara sahip ürünler tavanlarda iz bırakabileceği ve dalgalanma yapabileceğinden iki kattan bile fazla uygulama gerektirebilir. Böylelikle iş gücü ve toplam maliyet artar.

Farklı tavan tiplerine uygun çeşitli ürünler bulunur. Rutubetli bir tavan için rutubet önleyici bir seçenek kullanılması gerekir. Ahşap tavan boyası içerik bakımından farklıdır ve ahşap yüzeylerde kullanılmalıdır. Dokulu tavan tipleri ile alçıpan gibi asma tavanlarda sprey tavan boyası tercih edilebilir. Hastane, okul, eczane, ilaç fabrikası, laboratuvar, yemekhane gibi hassasiyet gerektiren alanlar için antibakteriyel ve küf önleyici tavan boyası tercih edilmelidir. Bu ürünler mantar küf gibi mikroorganizmaların oluşup çoğalmasının önüne geçer. Özellikle nemli alanlarda tercih edilmesi gerekir. Kokusuz olması sebebiyle alerjik kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Beyaz tavan boyası çeşitleri beyaz ve ekstra beyaz olmak üzere genellikle iki alternatiflidir. Ekstra beyaz olan mat olan çeşide göre daha canlı bir görünüm oluşturur. Bu da daha canlı ve ferah bir ortam oluşmasına yardımcı olur. Renk seçimi kişisel tercihlere bağlıdır. Renkli seçenekler popüler olsa da beyaz renk kullanımı en yaygın olan ürün çeşididir.

Evinize Farklı Bir Hava Katacak Renkli Tavan Boyaları

Renkli tavan boyası günümüzde popüler olmaya ve tercih edilmeye başlanmıştır. Kırmızı, mavi, pembe, yeşil gibi birçok farklı renk tonu ile birlikte özellikle yüksek tavanlar için siyah tavan boyası renk tercih edilir hale gelmiştir. Her ne kadar popülerleşse de bu ürünler herkese hitap etmez. Özellikle küçük ve alçak tavanlı bir eve sahipseniz renkli çeşitlerden uzak durmanız gerekir. Beyaz ve açık tonlardaki boyama işlemi evinizi olduğundan büyük ve ferah gösterecektir.

Duvarları ile tavan renklerini eşitlemek isteyenler için tavsiye edilen 2,5 metreden yüksek olan tavanlarda 1 ya da 2 daha koyu ton, 2,5 metreden daha alçak tavanlarda ise 1 ya da 2 daha açık ton renk uygulaması yapılmasıdır. İlk kez renkli bir tercihte bulunulacaksa açık tonlardan başlanması tavsiye edilir. Bunun nedeni beyaz gibi ferahlatıcı tonlardan koyu bir tona geçerek alışmanın zor olabileceğidir. Ürün miktarı uygulanacak yüzey yapısı ve alan genişliğine göre değişiklik gösterir. Eğer işlem yapılacak alan fazla ise tavan boyası 20 kg alternatifi değerlendirilebilir.

Evinize farklı bir hava katmak için renk kullanmadan hareket vermek istiyorsanız grenli tavan boyası kullanabilirsiniz. Tekstürlü olarak da bilinen dokulu bir görünüme sahip bu modeller özellikle ofis, okullar gibi büyük alanlarda dekoratif bir görüntü elde edebilmek için kullanılır. Daha çok dış cephe ve tavanlarında kullanılmakla birlikte mat ve su bazlı tavan boyası sayesinde şık bir görüntü oluştururlar. Genellikle tek kat işlem yeterli olur.

Tavan Boyası Uygulaması

Uygulamaya başlamadan önce hazırlık aşamalarının tamamlanması gerekir. Yoğun kıvamı sayesinde diğer boyalara oranla düşük damlama riski bulundursa da tedbir alınmalıdır. Uygulama yapılacak alandaki eşyalar çıkarılarak rahat bir çalışma ortamı oluşturulmalıdır. Çıkarılması zor veya istenmeyen eşyaların üzeri naylon ile örtülebilir. Bu işlemler sayesinde mobilya veya zeminde olası lekelenmelerin önüne geçilir.

Ortamdaki eşyalar çıkarılıp kalanlar da muhafaza edildikten sonra malzeme kontrolü yapılmalıdır. İstenmeyen boya lekelerini silebilmek için bir bez, iç cephe rulosu, merdiven, kesme fırçası, maskeleme bandı ve tabii ki boya gerekli malzemelerdir. Malzemeler hazır olduktan sonra uygulama yapılacak duvar temizlenmelidir. Temizlik işlemi ile dalgalanmaların önüne geçilebilir. Doğru uygulama yapılmaması veya yetersiz boya uygulaması yapılması da dalgalanmalara sebep olabilir. Eğer boyanacak olan alanda çok fazla leke varsa ve temizlenerek çıkmıyorsa leke kapatıcı tavan boyası tercih edilmelidir. Ultra kapatıcılık özelliği sayesinde tavandaki lekeler rahatlıkla kapatılabilir.

İşlem öncesi avize gibi eşyalar sökülmelidir. Uygulama yapılacak alanın kuru olması gerekir. Üzerindeki ölçülere göre su ile inceltilerek uygulanmaya başlanabilir. Boyama tavandan başlayarak, aşağı yukarı zikzaklar şeklinde ilerleyerek, ruloya baskı yapmadan uygulanmalıdır. Tek kat uygulama yetersiz geldiği durumda bekleme süresine uyulup kuruduktan sonra tekrar bir kat uygulama daha yapılmalıdır.

Koçtaş; ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, farklı özellikleri ile pratik kullanım imkânı sağlayan tavan boyası çeşitlerini satışa sunar. Tavan yüzey ve özelliklerine dikkat ederek bu ürünler arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlarla sunulan tavan boyası fiyatları ve çeşitlerini hemen inceleyebilirsiniz.

Tavan Boyası Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

10 kg tavan boyası kaç metrekare boyar?

En iyi sonucu elde edebilmek için iki kat uygulama yapılmalıdır. Böylelikle tavanda pürüzsüz bir görünüm elde edilebilir ve uzun ömürlü bir kullanım sağlanabilir. Tavan boyası 10 kg ortalama olarak 45 ile 55 metrekare alanı iki kat olarak boyayabilir. Bu alan tek kat olduğunda iki katına kadar çıkar. İhtiyaca göre daha fazla kilodaki ürünler tercih edilebilir.

Tavan hangi boya ile boyanır?

Tavanlar için özel olarak üretilen ürünler ile boyanır. Boyalar; küf engelleyici, antibakteriyel ve silinebilir tavan boyası gibi özelliklere sahiptir. Bununla birlikte plastik boyalar da tavan boyamada kullanılır. Bunlar tavan boyalarına en yakın malzemedir. Plastik boyalar; örtücü özellikleri, mat olduğundan dolayı iz bırakmamaları, hava geçirgenliğini engellememeleri ve daha fazla alan boyayabilmeleri sayesinde bazı ustalar tarafından özellikle tercih edilir. Ayrıca bu ürünler zamanla sararma yapmaz.

Tavan boyası nasıl olmalıdır?

Yüksek örtücülüğe sahip, kolay uygulanabilen, rutubet ve küf oluşumunu hava geçirgenliği sayesinde engelleyen, damlama yapmayan özelliklere sahip olmalıdır. Bununla birlikte temizliğinin rahatlıkla yapılabilmesi silinmesinin kolay olması da oldukça önemlidir. Duvar yüzeyine uygun olarak seçilmesi gereken bu ürünler genellikle beyaz ve gri tonları gibi açık renkler de piyasada bulunur. Ses yalıtımı sağlayan ve su geçirmez tavan boyası gibi farklı ihtiyaçlara cevap veren modeller de mevcuttur.

Tavan boyası nerelerde kullanılır?

Evlerin iç cephelerinde, tavanlarda kullanılır. Duvarlar da bu boya ile boyanabilir ancak sadece astar olarak kullanılabilir. Duvarlarda ilk kat veya son kat boya olarak kullanılamaz. Bu ürünler diğerlerine göre daha kalın bir kıvama sahip olduğu için damlama riski olmadan tavanlarda kullanılmasına imkân verir. Bu ürünler tavanlar için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir.

Tavan boyası iz bırakmadan nasıl boyanır?

Tavanda veya duvarlarda iz oluşmasının sebebi yanlış uygulama yapılması ile kalitesiz boya ve fırça seçiminden kaynaklanır. Bununla birlikte içerisine eklenen incelticinin fazla olması da iz bırakmaya neden olur. İz bırakmadan işlem gerçekleştirebilmek için kullanılan boya tipi ve fırça kılı tipine dikkat edilmeli, fırça uygulamaları aynı yöne doğru ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Tavana yakın bölgeden başlayarak aşağı yukarı hareket edilmelidir.

Tavan boyası hangi renk olur?

Genellikle beyaz renkte olur. Beyaz, ferah ve geniş bir görünüm sağlar. Özellikle alçak tavanlı evlerde beyaz rengin seçilmesi odaların ferah bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte gri tavan boyası gibi açık tonlarda ürünler de mevcuttur. Farklı renk arayanlar geniş renk yelpazesine sahip plastik boyaları da tercih edebilirler.

En Çok Satan Tavan Boyaları Hangileri?

Koçtaş Tavan Boyaları kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Tavan Boyası 17,5 kg
  2. Tavan Boyas 10 Kg
  3. Natura Ultra Tavan Boyası Beyaz
  4. Antibakteriyel Tavan 3,5 Kg
  5. Dyo Tavan Boyası 20 Kg
Daha fazla göster
56 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: