150 TL Üzeri Kargo Bedava

Çay Makineleri

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Hızlı ve Kolay Şekilde Çay Demlemenize Yardımcı Olan Çay Makinesi Çeşitleri 

Çay makinesi, hızlıca çay demlemenize yarayan ve birçok farklı teknik özelliklere sahip bir alettir. Çay makineleri çeşitli modellerde üretilebilir. Çaycı modelleri arasında dış görünüm olarak su ısıtıcılarına benzeyen cam hazneye sahip ve iç kısmında file formunda bir bölüme sahip olanlar vardır. File benzeri kısma demlik poşet çaylar yerleştirilerek kolay biçimde çay demlemenize olanak sağlar.  

Çay demleme makinesi, klasik semaverlerin teknolojik özellikler eklenmiş modelleri olarak görünür ve çay semaveri olarak da bilinir. Çay semaverlerinin alt bölgelerinde su eklemeniz için büyük hazneler vardır. Haznenin yakınında küçük ebatlı bir musluk bulunur. Üst bölgesinde büyük boyutlarda bulunan demlikler mevcuttur.  

Çay demleme makineleri kalabalık misafirlere servis yapmak için tercih edilebilen modellerdir. Büyük haznesi sayesinde çok miktarda çayı içerisinde barındırabilir. Çay hızlı şekilde tükenmez, uzun süreler boyu makine içerisinde sıcak biçimde muhafaza edilir.  

Elektrikli çaydanlık modelleri, üst üste konulan demlik ve su koyulan iki parçadan oluşabilir. Bir platform üstünde yan yana durabilen çaycı modelleri, kahve makineleri ile aynı platformda kullanılmaya elverişlidir.  

Çay makinesi fiyatları, sahip olduğu teknik özellikler doğrultusunda değişim gösterir. Yapımında kullanılan materyaller elektrikli çaydanlık fiyatları arasındaki değişimlere sebebiyet verebilir. Gereksinimleriniz doğrultusunda size uygun bir otomatik çay demleme makinesi tercihi yapabilirsiniz. 

Klasik Demliklerin Gelişmiş Versiyonları Olan Yeni Nesil Çaycılar 

Kahvaltılarda ve gün içinde çokça tüketilen çayı demlemek için farklı cihazlar kullanılabilir. Demliklerde çay demlemek için ocaktan yardım almanız veya ateş kaynağı bulmanız gereklidir. Gelişen teknolojiyle beraber elektrikli çaydanlıklar, çay demlemek için kolaylıklar sunar. Ocağa veya ateşe gerek kalmadan gücünü elektrikle sağlayan çay makineleri, pratik şekilde çay demlemenize olanak tanır.  

Çay makineleri, sabit bir yerden kullanılmak zorunda değildir. Yemek yediğiniz masanın üstünde ya da salonda sehpa üzerinde bulundurup çayınız bittikçe tazeleyebilirsiniz. Çay makineleri kolay taşınabilir özellikleriyle kullanımlarınızda oldukça pratiklik sağlar.  

Demlikleri ateş kaynağından ayrı bir yerden bulundurduğunuz takdirde çayınız kısa sürede soğur. Çay makineleri ise uzun süre boyunca çayınızı sıcak ve taze tutar. Tüm çayı tükettiğinizde tekrar demlemek için alt kısımda bulunan kaynamış sudan yararlanarak kısa bir süre içinde tekrar çayınızı demleyebilirsiniz.  

Her taraftan ısı sağlayarak içindeki suyun çok çabuk kaynamasına imkan tanıyan çay makineleri sayesinde uzun süre çay demlemek için beklemek ve vakit kaybetmek zorunda kalmazsınız. Çay çok tüketen ve seven biriyseniz, çayınızın uzun vakitler boyu taze kalmasını sağlayan ve sıcak tutan çay makinesi modellerinden birini edinebilirsiniz. Çay demlerken vakit kaybı yaşamanızı önleyen çay makinelerini tercih ederek sürekli taze ve sıcak çaya erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Elektrikli Çaydanlık Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Çay makineleri arasından tercih yaparken gereksinimlerinizi göz önüne alarak bir seçim yapabilirsiniz. Çok fazla çay tüketiyorsanız ve çok kişi barındıran bir aileye sahipseniz çay makinesi seçimi yaparken yüksek litre kapasitesine sahip modeller arasından tercih yapabilirsiniz.  

Fazla çay tüketimi yapmıyorsanız yalnızca misafirlere veya sabah kahvaltısı esnasında çay demleme ihtiyacı duyuyorsanız, daha küçük boyutlu çay makineleri arasından tercih yapabilirsiniz. Büyük boyutlu çay makineleri bile size yeterli gelmiyorsa semaver modellerini inceleyebilirsiniz. Semaver çeşitleri çok daha büyük miktarlarda çay demleme imkanı sunar. Aynı zamanda semaver kullanmayı sevenler için elektrikli semaver modelleri, çay tüketimine farklı bir hava katar. 

Çay makinesini çay demlemek için kullanmak dışında su kaynatma işlevini yerine getiren bir su ısıtıcısı görevi de görmesini bekliyorsanız, demliğinin alt kısmında ayrı bir kapak bulunduran çeşitler arasında seçim yapabilirsiniz. Alt kısmında ayrı kapak bulunan modeller sayesinde kullanmadığınız üst kısmı farklı bir yere kaldırabilirsiniz. Alt demliği ise kapağı yardımıyla örterek kaynar su ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz.  

Çay makineleri tercihinde yapım materyallerini göz önünde bulundurmak da oldukça önemli bir noktadır. Üretiminde çelik, seramik, porselen, cam maddeler kullanılan modeller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Demlediğiniz çayın rengini görerek kontrol etmek istiyorsanız cam yapılı bir modeli seçebilirsiniz. Paslanmaz çelik modelleri, görsel olarak mutfağınıza yakıştığını düşündüğünüz takdirde tercih edebilirsiniz. 

Otomatik Çay Makinelerini Temizleme Yöntemleri 

Çay makinelerin üst kısmı elde ya da bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun yapıda üretilir. Genellikle demlik kısmında, çay çöplerini filtreleme görevi üstlenen süzgeç parçası bulunur. Delikli süzgeç kısmı, kolayca demlikten çıkartılabilen bir yapıdadır. Çay tüketiminiz bittiği zaman temizleme aşamasına geçtiğinizde, süzgeç kısmında biriken çay çöplerini pratik şekilde çöpe dökebilirsiniz. Süzgeç kısmı elde yıkanmaya elverişli bir parçadır.  

Çay makinelerinin alt kısmında elektrikli bir bölüm bulunabilir. Elektrikli bölüm bulundurması, temizlik yapılırken kafa karışıklığı yaratabilir. Alt demlik yalnızca su kaynatma işlevi gördüğü için içerisinde çay çöpleri bulunmaz. Yalnızca su konulan alt haznede, kireçli su tortuları oluşmuş olabilir. Temizliği için farklı kimyasallara gerek yoktur, doğal ve basit yöntemlerle hızlıca temizlik yapabilme olanağı sunar.  

Alt kısmının temizliğini yaparken içerisine karbonat atarak ya da limon dilimleri koyarak kaynatırsanız hijyenini sağlamış olursunuz. Ayda bir kere temizlik işlemini yapmanız yeterli olur. Düzenli şekilde temizliği yapılan çay makinelerinin alt bölümünde kireç ya da birikinti oluşumu da engellenmiş olur. İşlevsel özellikleri yanında kolay temizlenebilme niteliklerini barındırdığı için pratik cihazlardır. Mutfakta çay demleme sürenizi kısalttığı gibi temizliği için ayıracağınız vakti de oldukça kısaltır. Elektrikli çaycıların temizliğine uzun süreler ayırmanız gerekmez.  

Çay Demleme Makinelerinin Doğru Kullanımı 

Çay makinesine istediğiniz türden çayı ilgili hazneye doldurabilirsiniz. Demlemek ve tüketmek istediğiniz çay türünü kendi damak zevkine göre belirleyebilirsiniz. Çay demlemek için yardım aldığınız pratik kullanımlı çay makinelerinde tercih ettiğiniz suyun yapısı da önemlidir. Çay makinelerini kullanırken fazla kireçli ya da kirli sular kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Kireçli ve kirli sular kullanım ömrünü kısaltabilir, makinede zaman zaman arıza oluşmasına neden olabilir. 

Çıkabilecek olumsuzluklara karşı, demleme esnasında içme suyu kullanmanız önemli bir noktadır. Aynı zamanda kireçli sular demlediğiniz çayın lezzetini olumsuz olarak etkiler. Zengin vitamin ve mineraller içeren içme suyunu kullanarak demlediğiniz çayların lezzeti daha yüksektir.  

Çay makinelerinin çoğu otomatik kapanma fonksiyonuna sahiptir. Kapatıp kapatmadığınız konusunda endişe yaşamamak için özelliğin bulunduğuna emin olduğunuz modelleri tercih edebilirsiniz. Otomatik kapanma özelliği bulunan çay makineleri güvenli bir kullanım sağlar.  

Çay makinelerinde bulunan ve su koyulan kısımların sık sık kireçten arındırılması gerekir. Çay makinesinin oluşan kireçlerden arındırılması, kullanım ömrünü uzatan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan bir hamle olur.  

İçme suyu kullandığınız süreçte bile kireç oluşma ihtimalini göz ardı etmemeniz gerekir. Çay makinelerinin su doldurulan alt haznesine limon dilimleri, sirke ya da karbonat ekleyerek kaynattığınız suyla temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Doğal ürünlerinden faydalanılarak temizliği sağlanan çay makinesi, sağlıklı bir kullanım deneyimi sağlar. 

Otomatik Çay Makinelerinde Kullanılan Üretim Materyalleri 

Elektrikli modeller, farklı materyallerden üretilen çeşitlere sahiptir. Çelik çay makinesi, metal malzemelerden üretilmiş modellerdendir. Metal malzemeler kullanılarak üretilen çaycılar, uzun ömürlü kullanım sağladıkları için tercih edilen ürünlerdir. Sağlam yapıya sahip bir çay demleme makinesine sahip olmak sizin için önemli bir noktaysa, metal materyalde bulunan çay makinelerini tercih edebilirsiniz.  

Çelik çaycılar, seçenekleriniz arasında bulunması gereken bir materyaldeki modellerdendir. Dayanıklı olmalarının yanında görsel olarak güzel durmaları da mutfak dekorasyonuna zenginlik katar.  

Yüksek ısıya dayanıklı cam hazneye sahip elektrikli çaycılar mutfağınızda aynı zamanda estetik bir görüntü oluşturur. Cam haznesi sayesinde demlenen çayın rengini görebilmenizi sağladıkları gibi güzel bir görüntü oluşturmasıyla öne çıkar. Sadece demlik kısmı camdan üretilen modelleri de mevcuttur.  

Çaycı fiyatları, sahip olduğu özellikler ve çeşitli tasarımları doğrultusunda değişebilir. Çelik yapılı modeller ile cam modeller arasında fiyat değişiklikleri gözlemlenebilir. Beklediğiniz özellikler ve bütçenize uygunluğu bakımından size hitap eden modeli tercih edebilirsiniz.  

Farklı kapasiteler ve çeşitli teknolojik özelliklere sahip olabilen çay makinelerini inceleyebilirsiniz. Otomatik çay makinesi gibi üstün teknolojik fonksiyonlarla donanan ürünlerin fiyat skalasının değişiklik göstermesi oldukça doğaldır. Bütçenize ve gereksinimlerinize uygun bir çay makinesi tercih yapabilirsiniz. 

Elektrikli Çay Makinelerinin Çeşitli Tasarımları 

Elektrikli çay makinelerini tercih ederken tasarım özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Gün içerisinde sıkça kullanacağınız, tezgahlarınızda veya dolap içlerinde bulunduracağınız elektrikli çaycıların görünüşüne önem verebilirsiniz.  

Görsel olarak cam yapıdaki ürünleri beğeniyorsanız cam hazneye sahip ya da yalnızca cam demliğe sahip modellerden birini tercih edebilirsiniz. Cam yapıda üretilen demlikler aynı zamanda içerisindeki demlenmiş çayı görmenizi sağlayarak demlenme oranını kontrol edebilmenize imkan verir.  

Çelik çay makineleri, metal görüntüsünden hoşlananlar için güzel bir seçenek sunar. Metal görüntüsüyle mutfağınıza uyum sağlayacak çelik çaycıları tezgahınızın üzerinde bulundurabilirsiniz. 

Porselen çay makineleri görüntü olarak mutfağınıza ayrı bir hava katar. Yalnızca üst demliğin porselenden oluşan modelleri de mevcuttur. Farklı renkleri de bulunabilen porselen çaycıların üzerinde çeşitli desenler bulunan türleri de vardır. Beğenileriniz doğrultusunda cam, çelik ya da porselen arasında seçim yapabilirsiniz.  

Çay makinelerinin tasarımlarında estetik görüntü sunmasının yanında kolay tutmanıza olanak sağlayacak dokunuşlar da bulunabilir. Ergonomik tasarımla üretilen elektrikli çaycılar, pratik kullanımınıza fırsat verir. Su haznesi ve demliğinin tutma yerlerinin ele rahat şekilde oturması güvenli bir kullanım deneyimi sunar. Elinize oturan demlik kayma ve kötü durumlara sebebiyet verme gibi riskler taşımaz. Aynı zamanda elinize tam oturan tutamaçlar, pratik kullanım olanağı tanır. 

Çaycılarda Emniyetli Kullanım Sağlayan Otomatik Kapanma Özelliği  

Elektrikli çaydanlıkların güvenli kullanım sunan çeşitli özellikler barındırması önemli bir konudur. Mutfak ortamında çeşitli aletler yanlış kullanıldığında ya da ihmallerde bulunulduğunda olumsuz durumlar oluşturabilir. Mutfakta yaşanması olağan türlü kazaların önüne geçmek adına eklenen fonksiyonlar elektronik cihazların emniyetli bir hale bürünmesine olanak tanır.  

Çay makinelerinin yaşayabileceği kötü kazalardan biri içerisinde kaynaması gereken bir su bulunmadığı halde cihazın hala çalışıyor durumda bulunuyor olmasıdır. Elektrikli çay makinelerinde bulunması gereken mühim nitelik, otomatik kapanma özelliği bulundurmasıdır. 

Otomatik kapanma özelliği sayesinde çay makinesinde yaşanabilecek çeşitli problemlerin önüne geçilir. Su haznesinde kaynayan suyun, zaman içerisinde bitmesi durumu çeşitli olumsuzluklara yol açabilecek bir durumdur. Uzun süredir makine içerisinde durduğu için kaynayarak biten ve üzerine su eklemeyi unuttuğunuz çay makineleri, güvenlik sorunlarına kapı arayabilir.  

Su haznesi boş kalmasına rağmen çalışmaya devam eden cihazlar, makinenin kullanılamaz hale gelmesine de sebep olabilir. Çeşitli olumsuzlukların önüne geçen otomatik kapanma özelliği, bir noktada elektrikli çay makinelerinin hayatını kurtarma rolü üstlenir. Su haznesinde su olmadığını anlayan otomatik çay demleme makinesi, otomatik olarak kendini kapatır.  

Herhangi bir güvenlik sorununa maruz bırakmadan tamamen kullanıcıyı düşünerek geliştirilen özellik, çay makineleri arasında seçim yapılacağı esnada öncelikli kriter olarak görünür. Emniyetli bir kullanım deneyimi için özelliğin var olup olmadığını kontrol ederek bir çaycı modeli seçimi yapabilirsiniz. 

Klasik Semaver Lezzetini Evinize Taşıyan Elektrikli Semaverler 

Odun ya da kömür ateşinde klasik semaverler yardımıyla çay demlemenin yerini, yeni teknolojilere sahip elektrikli semaverler alır. Elektrikli semaverler, açık havada klasik semaverle demlenen lezzetli çay tadını kapalı alanlarda ve evlerinizde de alabilmenize olanak tanır.  

Elektrikli semaverlerin ısı kaynağı, elektrikli bir rezistansı olmasından gelir. Rezistans yanma haznesine oranla çok az yer kapladığı için elektrikli semaverler fazla yer kaplayan ürünler değildir. Az yer kaplayarak pratik bir kullanım sunan elektrikli semaver modelleri, evinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yapıya sahiptir.  

Elektrikli semaverlerin hem demlik hem de su aldığı hazne çok geniştir. Kalabalık misafirlerin ağırlanacağı vakitlerde, geniş çay kapasitesi avantajı sunan elektrikli semaverlerin kullanılması daha uygun olur. Elektrikli semaver modellerinde haznelerden kolayca sıcak su alınabilmesini sağlayan musluk ya da musluklar bulunması, önemli bir işlevsel özelliğidir. Servis esnasında oldukça kolaylık sağlar.  

Elektrikli semaverlerin yapısında kullanılabilen materyaller arasında porselen, çelik, cam, plastik gibi maddeler bulunur. Zaman ayarı bulundurması, sıcak sabitleme özelliğine sahip olması gibi özellikler taşıyan modellere seçiminizde öncelik verebilirsiniz. Aynı zamanda çift elle taşıma kulplarına sahip olması, otomatik kapanma fonksiyonu bulunması gibi nitelikler barındırması da oldukça önemlidir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda dilediğiniz materyalde ve özellikteki elektrikli semaver modelini tercih edebilirsiniz. 

Otomatik Çay Demleme Makineleri ile Çay Demleme Adımları 

Yeni bir elektrikli çay makinesi edindiğinizde kullanmadan önce ilk olarak içerisinde su kaynatılır ve sonrasında dökülür. Demliğe koyacağınız çay miktarını, çayı hazırlayacağınız kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Kalabalık bir gruba çay demleyeceksiniz miktarı daha çok tutabilirsiniz. Az kişilik bir misafir topluluğu varsa, yalnızca ailenizle tüketecekseniz ya da kendi başınıza içecekseniz az miktarda çay ile demleme işini halledebilirsiniz.  

Çay miktarını ayarladıktan sonra çayı elektrikli çaycınızın demlik haznesine ekleyebilirsiniz. Sonrasında su haznesine yeteri kadar su eklenir. Koyulan suyun yapısı, çayın tadının lezzetli olmasını doğrudan etkileyen bir faktördür. İçme suyuyla demlenen çay çok daha lezzetli olur.  

Su haznesine yeterince su koyulduktan sonra güç düğmesine basarak çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Su kaynadıktan sonra demlik kısmına kaynamış sudan eklerseniz çayınız kısa süre içerisinde demlenir. 

Su yapısından kaynaklanan kireçlenme sorunlarının oluşmaması için kullanacağınız miktardan daha fazla su eklememeniz gerekir. Elektrikli çaydanlığı içerisinde sıcak su bulunması nedeniyle çocukların ya da hayvanların ulaşamayacağı yüksekliklerde bulundurmak daha güvenli olur. Çay makinesini topraklı bir prize bağlayarak kullanmanız, elektrik kaçakları oluşmasına karşı koruma sağlar. 

Çay makineleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun olacak yapıdaki ve tasarımdaki modelleri seçmek için Koçtaş’ı inceleyebilirsiniz. Dilediğiniz türdeki elektrikli çay makinesi siparişinizi Koçtaş’tan kolayca verebilirsiniz. 

Çay Makinesi Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Çay makinesi nasıl kullanılır? 

Çay makinelerinde bulunan, çay koyulması gereken hazneye servis edeceğiniz kişi sayısına yetecek kadar çay eklenir. Sonrasında demlemeye yetecek miktarda su haznesine su koyulur. Su kaynadıktan sonra demlik kısmına kaynar sudan eklenir. Kısa sürede çay demlenmiş olur. 

Çaycı kullanmanın avantajları nelerdir? 

Çaycılar; çay demlemek için zahmete girmenizi, başında beklerken vakit kaybetmenizi önler. Çayınızı hızlı şekilde demleyebilmenizi sağlar. Zamandan tasarruf ettirirken aynı zamanda elektrik kullanarak enerji tasarrufu da yaptırmış olur. Çaycı yardımıyla demlediğiniz çayınız çabucak tükenmez, uzun süre sıcak ve taze kalır. 

Elektrikli çay makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Elektrikli çay makinesi tercihi yaparken ürünün sahip olduğu materyallere, taşıdığı teknik özelliklere, su taşıma kapasitesine bakılabilir. Aynı zamanda otomatik kapanma, zaman ayarı, sıcaklık sabitleme gibi farklı fonksiyonların incelenmesi gerekir. İhtiyaçlarınıza uyum sağlayan bir elektrikli çaycı modeli tercihi yapabilirsiniz.

En Çok Satan Çay Makineleri Hangileri?

Koçtaş Çay Makineleri kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Çaycı SIS 2210 Inox
  2. Goldmaster Fulya Inox 30 Bardaklık Geniş Kapasiteli 2200 Watt Paslanmaz Çelik Çay Makinesi Ve Su Isıtıcısı
  3. Temper Inox 1800 W Çay Makinesi
  4. Beko Bkk 2210 In Çayci
  5. Sunny Lateafeplastik Cam Çaycı
Daha fazla göster
43 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: