150 TL Üzeri Kargo Bedava

Doğalgaz Sobası

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Evinizi Isıtacak Doğalgaz Sobası

Doğalgaz sobası ısınma ihtiyacını karşılayan cihazlardandır. Doğalgaz sobaları klasik ısınma yöntemlerinden sayılan kuzine soba ve şömine benzeri bir görüntüye sahiptir. Doğalgaz sobası çakmağı gaz sobası çalışma prensibinde kullanılır. Bu ürünler enerji verimliliği sayesinde pek çok kişi tarafından tercih edilir. Doğalgaz sobası modelleri ve fiyatları cihaz özelliklerine göre geniş bir aralıkta seyreder. Doğalgaz sobası fiyatları cihaz büyüklüğü, özellikleri, markası ve tasarımı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Fiyat bakımından her bütçeye uygun olarak üretilir.

Bu ürünlerde katı yakıt kullanılmaz. Hermetik doğalgaz sobası gibi farklı özellikler barındıran çeşitler mevcuttur. Belli alanlara özel olarak üretildiklerinden kullanım alanına uygun modelin tercih edilmesi gerekir. Aksi takdirde cihazdan beklenen verim elde edilemez. Bu ürünler ev tipi, sanayi tipi, kafe tipi olarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Kafe tipi ürünler iç mekanlarda kullanılmak için uygundur. Estetik ve şık görünümleri sayesinde bulundukları alanın dekorasyonunu güçlendirir. İş yerleri için tercih edilen modeller yüksek performansları ile dikkat çeker. Cihaz boyutu ve ısıtma kapasitesi özellikle iş yerleri için oldukça önemlidir. Ortam büyüklüğüne uygun ürün tercihinde bulunulmadığı takdirde ısınma problemleri ile karşılaşmak mümkündür. Küçük alanlar için küçük doğalgaz sobası modelleri tercih edilebilir. Doğalgaz sobası fiyatları her bütçeye uygun olacak şekilde tercih edilebilir.

Doğalgaz Sobası Modelleri

Ürün modelleri genel olarak bacalı ve bacasız hermetik olmak üzere ikiye ayrılır. Bu modeller birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bacalı doğalgaz sobası modellerinin üst kısmında baca giriş deliği mevcuttur. Baca bu giriş kısmına yerleştirilir. Baca kısmı parçalar vasıtası ile istenilen uzunlukta ayarlanabilir. Dışarıya açılan baca deliği ile cihaz arasındaki mesafe baca parçalarının sayısını ve uzunluğunu belirler. Bacanın dengeli bir şekilde durabilmesi için gerekli parça sayısınca baca uzatılmalıdır. Denge bacası aparatı sayesinde baca sallanmaz ve dengeli bir şekilde durabilir. Bacalı modeller de kendi aralarında farklılaşır. Farklı güç değerlerine sahip modeller mevcuttur. Güç değeri ısıtma kapasitesini belirler.

Hermetik yani bacasız modeller bacalı modellerin gelişmiş versiyonudur. Bacasız doğalgaz sobası modelleri pek çok alanda bacalı olan modellerden daha yüksek performans sağlar. Bacalı ve hermetik modeller estetik açıdan da farklılaşır. Hermetik modeller şık ve estetik görünümleri ile dikkat çeker. Hermetik modellerde baca olmayışı daha estetik görünmelerini sağlar. Bacasız olmalarından dolayı dışarıya açılan bir baca deliğine de ihtiyaç yoktur. Böylelikle cihaz istenilen alana konumlandırılabilir ve gerektiğinde farklı alanlara kolaylıkla taşınabilir. Tüp ile çalışan hermetik doğalgaz sobası modelleri de mevcuttur. Cihazın çalışması için tüp bağlantısının yapılması yeterlidir. Bu cihazlar çalışmak için elektrik enerjisine gerek duymadıklarından elektrik kesintisi gibi durumlarda çalışmaya devam edebilir. Böylece elektrik enerjisinin bulunmadığı kırsal alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Estetik Görünümleri ile Çeşitli Alanlarda Kullanılabilen Doğalgaz Sobası Modelleri

Estetik görünümü ile ön plana çıkan doğalgaz sobası modelleri işlevsel olmalarının yanı sıra oldukça şıktır. Şömine tipi doğalgaz sobası seçenekleri ortamın havasını değiştirir ve pek çok kullanıcı tarafından tercih edilir. Şömineler eskiden beri kullanılan ısınma yöntemlerinden bir tanesidir. Genellikle yakıt olarak odun kullanılır. Kömür gibi katı yakıtlar ortama yaydığı zehirli gazlar sebebiyle tercih edilmez. Klasik şöminelerin bu gibi pek çok dezavantajı vardır.

Şömine görünümlü doğalgaz sobası modelleri klasik şömine modellerinin dezavantajlarını ortadan kaldırır. Şömineli cihaz modellerinde cam bir koruyucu vardır. Bu koruyucu cam ateş ile direkt temasın önüne geçer. Bazı modellerde LCD ekran vardır ve bu ekranlar ile ateş görünümü sağlanır. Bu modeller ortam ısısını istenilen seviyeye yükseltirken aynı zamanda keyifli bir ortam oluşmasına olanak sağlar.

Şömineli modeller odunlu, dekoratif camlı doğalgaz sobası olarak da isimlendirilir. Ekran üstündeki ateş görüntüsü değiştirilebilir. Yaygın olarak odun görüntüsü tercih edilse de yanan kömür görüntüsü de seçilebilir. Daha gerçekçi bir şömine deneyimi sunan modeller de mevcuttur. Bu modeller ısıya dayanıklı cam arkasında bulunan özel odun parçalarından oluşur. Yanmaz bir yapıya sahip bu odun parçaları üzerinde yanan alev görüntüsü ile şömine görünümü yakalanır. Özel olarak üretilen bu odunlar seramik tabanlıdır. Yanmaz bir yapıya sahiptir ve alev görüntüsünü üzerlerinde tutarak yansıtabilme özelliğine sahiptir.

Doğalgaz Sobası Modellerinin Farklı Montaj Seçenekleri

Doğalgaz sobası modelleri farklı montaj seçeneklerine sahiptir. Farklı montaj seçenekleri kendi içlerinde birtakım avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Montaj şekli belirlenirken dikkat edilmesi gereken önemli nokta kullanım alanının boyutları ve özellikleridir. Kullanım alanına uygun olarak yapılan montaj seçenekleri çeşitli avantajlar sağlayabilir. Cihazlardan maksimum verim ve yüksek performans alabilmek için kullanım alanına uygun modelin tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Duvar tipi modeller çok sık kullanılan cihaz modelleri arasındadır. Doğalgaz sobası duvar tipi cihaz modelleri direkt olarak duvara monte edilir. Bu cihaz modellerinin hava çıkışı ürünlerin arkasında yer alır. Bundan dolayı montaj öncesi hava çıkışının denk geldiği yerin delinmesi ve cihaza hazırlanması gerekir. Hermetik ürünler çeşitli marka seçenekleri ile duvara monte edilebilir modellere sahiptir. Duvar tipi modellerinin büyük avantajı yerden yüksek biçimde monte edilmesinden dolayı alt kısmının boş olmasıdır. Duvara monte edilmesinden dolayı düşme riski de yaşanmaz. Dezavantajları arasında ise diğer eşyaların cihazın konumuna bağlı olarak konumlandırılması gerektiği bulunur. Ayrıca cihaz önü kapatılarak ısıtması engellenmemelidir.

Tavan tipi modeller bir başka montaj yöntemidir. Tavan tipi modeller tavana monte edilerek kullanılır. Bu modelin sunduğu çok büyük avantaj yer işgal etmemesi ve böylelikle yerden tasarruf sağlamasıdır. Böylelikle eşyalar istenilen şekillerde oda içerisinde konumlandırılabilir. Cihaz ölçüleri ve montaj biçimleri değerlendirilerek ürünlerden yüksek performans ve verim elde edilebilir.

Doğalgaz Sobası Özellikleri

Doğalgaz sobası modelleri pek çok farklı özellik barındırır. Farklı kullanım amaçlarına uygun özelliklere sahip modellere ulaşmak mümkündür. Çeşitli özellikler cihaz kullanımını kolaylaştırmakla birlikte özel ihtiyaçlara cevap verir. Taşınabilir cihaz modellerinde önemli özellik ağırlığıdır. Taşınabilir olma özellikleri ön planda olan modellerin hafif olması pratik kullanım sağlar. Mini modeller taşıma kolaylığı açısından öne çıkan seçenekler arasındadır. Bu ürünler diğer modellere kıyasla daha az yer kaplar ve yerden tasarruf edilmesine imkân tanır. Mini modeller küçük alanlar için idealdir. Mini boyutlara sahip ürün modelleri ihtiyaç halinde araç bagajında taşınarak farklı alanlarda kullanılabilir.

Ürün özelliklerinin belirlenmesinde önemli faktör kullanım alanıdır. Dış mekanlarda kullanım için tercih edilecek modellerin dış etkenlere karşı dayanıklı olması gerekir. Bu cihazlar dış mekanlarda kullanılacağı için rüzgâr, su, soğuk hava gibi çeşitli etkilere maruz kalır. Özellikle yağmurdan etkilenmesi muhtemel olan cihazların üzerinin gerekli parçalarla örtülmesi gerekir.

Fanlı doğalgaz sobası modelleri ekstra özelliklere sahip cihaz seçeneklerindendir. Fanlı olan bu modeller fanın aktifleştirilmesi ile birlikte ortama sıcak hava yaymaya başlarlar. Fanlı modellerde iki sistem aynı anda çalışarak ortamı ısıtır. Özellikle kısa sürede ısınması gereken durum ya da ortamlarda bu özellikten yararlanılabilir. Büyük alanlar için de bu özellik oldukça faydalı olacaktır. Kuzineli modellerde fırın özelliği bulunur ve bu seçeneklerde yemek pişirilebilir.

Çevre Dostu Doğalgaz Soba

Ulaşım, teknoloji, sanayi, ısınma ve pek çok alanda ısı üretimi ve enerji üretimi için daha çok fosil yakıtlardan yararlanılır. Bu fosil yakıtlar çevre kirliliğine yol açar ve bu durum da ekolojik dengenin bozulmasına sebep olarak küresel ısınma sorununu ortaya çıkarır. Fosil yakıt kullanımı pek çok alanda ve yaygın bir biçimde kullanılmasından kaynaklı olarak önüne geçilmesi mümkün olmasa da bazı önlemlerle zararları hafifletilebilir.

Doğalgaz da fosil yakıtlar içerisinde yer alır ancak bu yakıt türü diğer fosil yakıtlara nazaran çevreye daha az zarar verir. Bu yakıtın içerisinde düşük miktarda karbon bulunması sayesinde karbondioksit emisyonu oldukça düşüktür. Fosil yakıt kullanımı atmosferde sera gazı etkisi oluşturur. Doğalgazda bulunan düşük karbon seviyesi sayesinde katı ve sıvı fosil yakıtlara kıyasla daha az sera etkisi oluşur. Böylelikle daha az zararlı olduğu söylenebilir.

Elektriksiz olarak bulunan doğalgaz soba benzer basit gaz sistemi ile çalışan ısıtma sistemleri çalışırken duman, is, kül gibi atıklar oluşturmaz. Böylelikle hem çevreye zarar vermez hem de kullanım alanını kirletmez. İç ve dış mekanlarda tercih edilen bu cihazlar yapısının gaz olması sebebiyle çabuk ve tam yanma oluşturur. Bu sistem kolay ve çabuk ısınma sağlar. Doğalgaz soba kullanımı hava kirliliğine daha az neden olduğundan diğer fosil yakıtlara oranla daha fazla tercih edilmelidir. Böylelikle ekolojik dengenin bozulması geciktirilebilir.

Doğalgaz Sobası Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz sobası pek çok açıdan avantajlı olan ısınma yöntemlerinden bir tanesidir. Bu ürünleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bu noktalar aşağıda listelenmiştir:

 • Doğalgaz sobası kullanmak için evinizde doğalgaz hattına sahip olmanız gerekir. Eğer evinizde hat yoksa, yüksek maliyetli bir proje gerekebilir.
 • Bu cihazların boyutu odanın boyutuna göre seçilmelidir. Küçük bir odada büyük bir model, odada boyut bakımından rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte büyük alanlar için alınacak küçük boyutlu ve ısıtma kapasitesi düşük modeller de ısıtma açısından problem oluşturabilir. Bundan dolayı kullanım alanı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bu cihazların verimliliği önemlidir. Verimli bir doğalgaz sobası, daha az yakıt harcayarak daha fazla ısı üretecektir.
 • Bu cihazların emisyonları önemlidir. Daha az emisyon üreten doğalgaz sobası, hava kirliliği oluşmasına neden olmaz.
 • Bu cihazların güvenilirliği önemlidir. Güvenilir bir doğalgaz sobası, uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.
 • Bu cihazların garantisi önemlidir. Garanti kapsamı içinde olan bir doğalgaz sobası, arızalar durumunda ücretsiz olarak tamir edilecektir.
 • Bu cihazların fiyatı önemlidir. Beklediğiniz fiyat aralığı içinde olan bir doğalgaz sobası, bütçenize uygun olacaktır.
 • Bu cihazların tüketici yorumları önemlidir. Başka kullanıcıların yaptığı yorumlar, doğalgaz sobasının performansı hakkında bilgi verebilir.
 • Bu cihazların servis hizmetleri önemlidir. Servis hizmetleri iyi olan bir doğalgaz sobası, arızalar durumunda hızlı ve etkili bir şekilde tamir edilecektir.

Doğalgaz Sobası Kullanımının Avantajları

Doğalgaz sobası kullanımının pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar aşağıda listelenmiştir;

 • Bu cihazlar ekonomiktir. Doğalgaz genellikle daha ucuz bir yakıt türüdür ve doğalgaz sobası kullanmak, elektrikli soba kullanmaktan daha ucuz olabilir. Ayrıca, doğalgaz sobasının verimliliği yüksektir ve yüksek derecede yanar, bu nedenle daha az yakıt harcar.
 • Kirlilik seviyesi düşüktür. Doğalgaz yanarken daha az karbon monoksit ve diğer zararlı emisyonlar üretir. Bu nedenle, doğalgaz sobası kullanmak daha temiz bir seçenektir ve hava kirliliği oluşmasına neden olmaz. Dolayısıyla bu cihazlar çevre dostu olarak anılabilir.
 • Gürültülü bir biçimde çalışmaz. Bu cihaz çalışırken içerisinde herhangi bir katı yakıtın yanması gerekmez. Bu nedenle, bu ürünler daha az gürültülüdür ve daha sessiz bir ortam sağlar.
 • Kullanımı oldukça pratiktir. Bu cihazların yakıt deposu genellikle evin içinde yer almaz ve doğalgaz hattından direk olarak beslenir. Bu nedenle, doğalgaz sobası kullanmak daha pratiktir ve evinizde doğalgaz hattına sahip olmanız gerekmez.
 • Kontrollü sıcaklık sağlar. Bu cihazlar kontrollü sıcaklık oluşmasını sağlar ve kullanıcının istediği sıcaklık seviyesini ayarlamasına olanak tanır. Bu, diğer yakıt türlerinde oluşmayan bir avantajdır.
 • Bu cihazlar estetik bir görünüme sahiptir ve evinizin iç dizaynını tamamlamak için uygun bir seçenektir. Farklı tasarımlara, renk ve desenlere sahip ürün modelleri mevcuttur. Bulunduğu ortama uyum sağlar ve dekorasyonu güçlendirir.

Doğalgaz Sobası Fiyatları

Doğalgaz sobası fiyatları pek çok faktörden etkilenir. Cihaz marka, model, ısıtma kapasitesi, üretim malzemeleri, tasarımına bağlı olarak doğalgaz sobası fiyatları değişiklik gösterir. Marka doğalgaz sobası fiyatları açısından önemli faktörlerdendir. Markalar ürün kalitesinin belirlenmesi açısından önemli bir rol oynar. Bu alandaki lider markalar kaliteleri ile ön plana çıkar.

Yerli üretim doğalgaz sobası fiyatları ithal olan modellere kıyasla daha uygun aralıklarda seyreder. Ürün özellikleri de fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Özellik sayısının artması ile doğru orantılı olarak fiyatlar da yükselebilir. Şömine tipi modeller standart modellerden daha yüksek fiyatlarda piyasaya sunulur. Şömine tipi modeller de kendi aralarında farklılık gösterebilir. LCD ekrana sahip modeller yeni teknolojilerle donatıldığından fiyat farklılıkları oluşturabilir. Bazı ürün modellerinde kumanda ile uzaktan yönetme özelliği bulunur. Bu gibi farklı etkenler fiyatlar üzerinde etkili olur. Kişisel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak ürün modelleri arasından tercih yapılabilir. Büyük alanlar için sanayi tipi modeller yeterli olabilirken küçük alanlar için küçük boyutlu ürün modellerinden faydalanmak mümkündür.

Koçtaş, ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, çeşitli alanlarda pratik kullanım imkânı sağlayan doğal gaz sobası modellerini satışa sunar. Cihazların teknik özelliklerine ve ısıtma kapasitelerine dikkat ederek bu modeller arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Konforlu ve pratik bir şekilde ısınmak için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı fiyatları ile sunulan doğalgaz sobası modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Doğalgaz Sobası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doğalgaz Sobası Nedir?

Doğalgaz sobası, doğal gaz kullanarak ısıtmayı sağlayan ısıtma sistemlerindendir. Bu sobalar genellikle merkezi ısıtma sistemine bağlı olarak çalışır ve bir doğalgaz hattına bağlıdır. Doğalgaz sobalarının büyük avantajları, verimli ısı üretmeleri ve az karbon salınımı yapmalarıdır. Ayrıca, doğalgaz sobası genellikle elektrikli sobalardan daha ucuzdur ve daha az bakım gerektirir. Bu ürünler bacalı ve hermetik olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır.

Doğalgaz Sobası Nasıl Yakılır?

Doğalgaz sobası, doğalgaz hattına bağlı olduğu için açma ve kapatma işlemleri gerektirmez. Aynı zamanda, cihazın kullanılması için bir ateşleme mekanizmasına ihtiyaç yoktur. Cihazın kontrol düğmelerine veya anahtarına erişilerek ısıtma ihtiyacı için gerekli olan sıcaklık ayarlanmalıdır. Cihazın pilot alevi yakılmalıdır. Kontrol düğmesi ya da anahtarı açılmalı ve cihazın ısınması beklenmelidir.

Doğalgaz Sobası Nasıl Temizlenir?

Doğalgaz sobasının temizliği önemlidir çünkü kirlenen bir soba daha az verimli çalışabilir ve zararlı emisyonlar yayabilir. Bu ürünler temizlik açısından kişilere kolaylık sunar. Özellikle bacasız modelleri temizlemek oldukça kolaydır. Elektrikli süpürge yardımı ile tozlanan kısımlar kolaylıkla temizlenebilir. Kapak kısmı çıkarılabilen modellerin temizliği daha da kolaydır ve çıkarılarak gerçekleştirilebilir. Bunun dışında nemli bir bez yardımıyla temizlik yapmak mümkündür.

Doğalgaz Sobası Ne Kadar Yakar?

Doğalgaz sobasının ne kadar yakacağı, cihazın büyüklüğü, cihazın tasarımı, kullanılacak odanın büyüklüğü ve izolasyon seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, bir doğalgaz sobası ortalama olarak yaklaşık 0.3- 0.5 metreküp doğalgaz/saat yakabilir. Bu, ortalama bir ev için günde 7- 10 metreküp doğalgaz tüketimi anlamına gelir. Kullanım alanına uygun bir cihaz ile istenilen sıcaklığa verimli bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Doğalgaz Sobası Kaç Metrekareyi Isıtır?

Doğalgaz sobasının ısıtma alanı, sobanın büyüklüğü, sobanın tasarımı ve odanın izolasyon seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak ortalama olarak, bir doğalgaz sobası yaklaşık 30- 40 metrekare alanı ısıtabilir. Isıtılacak alanın büyüklüğüne uygun cihaz modeli tercih edilmelidir. Isıtma kapasitesinin yeterli olmadığı büyük alanlarda cihaz verimli olarak çalışamaz ve yüksek performans gösteremez.

Doğalgaz Sobası Elektriksiz Çalışır mı?

Doğalgaz sobası elektrik kesintisi durumlarında da kullanılabilir. Bu durum bu cihazların önemli avantajlarından bir tanesidir. Uzun süreli elektrik kesintisi yaşanan bölgelerde bu ürünler sıklıkla tercih edilir. Kalorifer sistemini kurmaya gerek kalmadan kolaylıkla kullanılabilir. Özellikle bacalı modeller düşük yakıt tüketimi ile dikkat çeker.

Daha fazla göster
11 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: