150 TL Üzeri Kargo Bedava

Taş Motorları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

İhtiyaçlara Uygun İşlevsel Taş Motorları

Taş motoru taşlama, kesme, zımparalama, bileme, çapak temizleme ve parlatma gibi işlemleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmış makinelerdir. Taş motorları canavar motoru olarak da adlandırılır. Taşlama motoru spiral taş motoru, elektrikli ve şarjlı taş motoru, kuru ve sulu taş motoru, küçük ve büyük taş motoru, tezgah üstü, zımpara taş motoru gibi çeşitli seçeneklere sahiptir. Sulu taşlama motoru için kullanılan diskler diğer modellerde kullanılan özelliklerde olmamalıdır. Taş motoru zımpara işlemi bu makinelerden beklenen en önemli özellikler arasındadır. Taşlama motoru fiyatları makinelerin teknik özellikleri, boyutları, motor gücü gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Taş motoru fiyatları makine özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarında bulunmakla birlikte her bütçeye uygun model seçeneği mevcuttur.

Taş motoru belli bir materyali taşlama, zımparalama, kesme veya aşındırma gibi işlevleri olan makinelerdir. Bu makineler ile kullanıcılar istedikleri alanda taşlama işlemi yapabilir. Elektrikle çalışan cihaz modellerinin yanı sıra havayla çalışan modeller de mevcuttur. Büyük ve küçük boyutlu model çeşitleri vardır. Büyük olan modeller daha çok ağır işlerde kullanılırken küçük boyutlu modeller küçük malzemeler üzerinde kullanılır. Küçük modeller ev tipi olarak da adlandırılır ve hobi amaçlı olarak kullanılabilir. Şarjlı modeller kablosuz kullanım imkânı sunduğundan pratiktir. Zımpara aparatı ile çeşitli yüzeylerde bulunan pürüzler kolaylıkla giderilir. Malzeme sertliğine göre çeşitli yapı ve boyutta diskler kullanılır.

Taş Motoru Çeşitleri

Taşlama motorları yüksek hızda dönerek bir materyali aşındırma veya kesme işlemlerini gerçekleştirir. Sanayi ve inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan bu makineler hobi amaçlı kullanmak için küçük boyutlu modellere de sahiptir. Evini dekore etmek isteyen, çeşitli bahçe düzenlemeleri yapmak isteyen kişiler için bu makineler oldukça idealdir. Taş motorları ile mermer, metal ve paslanmaz birçok materyal üzerinde zımparalama ve kesme gibi birçok işlem gerçekleştirilebilir. 

Bu makinelerin elektrikle çalışan modelleri olduğu gibi havayla ve suyla çalışan modelleri de mevcuttur. Gerilimi 220 volt olan cihazlar ev içi kullanıma uygundur. Disk çaplarına ve motor gücüne bağlı olarak ürün çeşitleri vardır. Motor güçleri 550 watt ile 2600 watt aralığında değişiklik gösterir. Tam devir sayılarının aralığı ise 7800 ile 12000 arasındadır. Bazı cihaz modellerinde düğme ile devir ayarı yapılabilir. Makine ağız çapları 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm ve 230 mm olmak üzere çeşitlenir. 115 mm, 180 mm ve 230 mm en çok tercih edilen ağız çaplarıdır.

115 mm ile 150 mm arasında ağız çapı olan makineler avuç içi taşlama ya da avuç taşlama olarak da adlandırılır. Yüksek devir ile işlemesi zor granit ve metal gibi sert materyaller kolaylıkla işlenir. Zımparalama ve kesme işlemine izin veren diskleri takmak ve çıkarmak oldukça basittir.

Sulu Taş Motorları

Sulu taş motoru modelleri herhangi bir tezgâh üzerine koyularak uygulama yapılması gereken, elde kullanılabilen cihaz modellerine kıyasla oldukça ağır olan makinelerdir. Sanayi ve inşaat sektöründe, fabrikalarda kullanımı idealdir. Çeşitli ağırlıklara sahip olmakla birlikte ortalama 16,6 kilogram ağırlığı sahip bir model büyük malzemelerin zımparalanması ve kesilmesi gibi işlemlerde kullanılır. Bu makineler 180 watt, 350 watt ve 650 watt gibi farklı güç seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. 

Sulu taş motorları bıçak bileme motoru olarak da isimlendirilir. Tezgâh üzerinde sabit bir şekilde durup kullanıldığı için el ile tutularak kullanmaya gerek yoktur. Bıçak bileme gibi işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Elektrikli bıçak bileme taşı yalnızca sanayi ve fabrikalarda değil bıçak satan işletmelerde de kullanılır. Yüksek devirlerde çalışan makinelerin çeşitli modellerinde elektrik kesilmesi gibi durumlarda olası kazaları engellemek için yeniden çalışma emniyeti özelliği bulunur. Yani elektrik kesintisi durumunda duran motor elektrik akımının sağlanması halinde kendiliğinden çalışmaya devam etmez, tekrardan çalıştırılmaya ihtiyaç duyar ve böylece güvenlik sağlar.

Çelik alaşımlı sağlam gövdeye sahip makineler uzun yıllar kullanım olanağı sağlar. Bununla birlikte M14 somunlar ile gövdeye monte edilen disklerin fırlaması söz konusu değildir. El kullanımına uygun modellerde kullanılan disk türleri sulu taş motoru modellerinde kullanılamaz. Bu makinelerin kullanımı esnasında koruyucu ekipmanların kullanılması önemlidir.

Pratik Kullanım Sağlayan Taş Motorları

Taş motorları pratik kullanım sağlayan ve dikkatlice kullanıldığında verimli sonuçlar elde edilmesine yardımcı olan aletlerdir. Sert materyalleri zımparalamak, kesmek ve aşındırmak için inşaat ve sanayi sektöründe sıklıkla kullanılır. Büyük modeller daha çok sanayi ve inşaat sektöründe tercih edilirken evde hobi amaçlı tercih edilebilecek küçük modeller de mevcuttur. Dar alanlarda pratik kullanım sunan küçük modeller büyük modellere kıyasla fiyat açısından oldukça uygundur. 

Elektrikli modellerin yanı sıra kablosuz kullanım sağlayan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen şarjlı modeller de vardır. Avuç taşlama olarak da adlandırılan şarjlı modeller aküsü çıkarılabilen bir yapıya sahiptir. Kullanmadan önce şarj edilip istenilen alanda rahatlıkla kullanılabilir. Hızları ayarlanabilir şekildedir. Metal materyal üzerinde daha çok kesme işlemi için kullanılan cihazlar ahşap materyal üzerinde zımpara işlevi görür.

Zımparalı taş motorları oldukça kullanışlıdır. Bu makineler ile birçok yüzey üzerinde bulunan çıkıntılar, pürüzler kolaylıkla giderilebilir. Zımpara aparatı çeşitli yüzeyleri üzerindeki pürüzleri zımbalayarak pürüzsüz bir görünüme kavuşmak için kullanılır. Kıymık görüntüsünü ortadan kaldırmak ve kesim sırasında deforme olan yüzeyleri düzeltmek için bu aparatlardan yararlanılır. Cihaz seçimini doğru yapmak istenilen sonuçlara ulaşabilmek için gereklidir. Geniş seçeneklere sahip bu makineler içerisinden uygun özelliklere sahip ürün modelini ihtiyaçlar doğrultusunda belirleyip satın alabilirsiniz.

Kullanım Alanlarına Göre Taş Motoru Tavsiyeleri

Taş motorları performans açısından ve cihaz tasarım açısından çeşitli farklılıklar gösterdiğinden kullanıcılarda seçim aşamasında kafa karışıklığı oluşturur. Bundan dolayı gerekli iş planlaması ve cihaz araştırması yapılmalıdır. Taş motoru tavsiyeleri göz önünde bulundurulduğunda ilk olarak öne çıkan noktalar makinenin kullanacağı yüzeyler ve çalışma prensibidir. Cihaz motor gücü ve özellikleri iyi araştırılmalı ve karşılaştırılmalıdır. Cihazın kullanılacağı alanın boyutu ve sertliği de önemli diğer noktalardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde satın alınan cihazdan beklenen verim elde edilebilir.

Taş motorlarında önemli noktalardan bir tanesi de taşlama taşı seçimidir. Seramik alüminyum oksitten üretilen taşlar geleneksel aşındırıcı minerallere farkla aşındırıcı ve sert özelliklere sahiptir. Bu taşlar uygulama esnasında keskinleşen küçük taneli yapısıyla taşın bilenme sıklığını azaltma görevindedir. Böylelikle ısınma azaltılarak serin bir şekilde uygulama gerçekleştirilebilir.

Silisyum karbür taş çeşitleri alüminyum oksite kıyasla daha serttir. Bu seçeneğin yumuşak yapılı metalleri işlemek için kullanılması tavsiye edilir. Zirkonyum alümina taşlar reçine bağlar ile kuvvetlendirildiğinden zorlu işlemlerde kullanılabilir. Alüminyum oksit taşlar ise paslanmaz çelik gibi sağlamlığı yüksek olan materyaller üzerinde kullanılır. Kullanılacak taşın taşlama derecesi de dikkate alınması gereken önemli bir unsurdur. Taşların yumuşak derece ve sert derece olmak üzere materyalleri tutma gücünü belirten iki derece düzeyi bulunur. Sert derece yumuşak malzemeler için kullanılırken yumuşak derece sert malzemeler için kullanılır.

Taş Motorlarının Teknik Özellikleri

Taş motorlarının çalışma prensibi yüksek basınçlı hava akımı ve elektriğe dayanır. Kablolu modellerde elektrik ile sağlanan motor gücü, yüksek basınçlı hava akımı ile makinenin çalışmasını, hareket geçmesini sağlar. Yüksek devirde dönen mekanizma üzerinde bulunan diskler zımparalama, kesme, materyalin boyadan temizlenmesi gibi işlemlerde kullanılır. 

Şarjlı modellerde aynı çalışma prensibi olmakla birlikte cihaz gücünü elektrikten değil aküden alır. Şarj adaptörü ile doldurulan akü belli bir süre uygulama yapmaya olanak tanır. Bu makinelerin uçları farklı kullanım alanlarına göre farklı özelliklerde üretilir. Tek bir devirde çalışan taş motoru modelleri olmakla birlikte devir ayarlı modeller de mevcuttur. Devir ayarlı modeller birden fazla kullanım alanı için idealdir. Kesme işlemi için yüksek devirlere ihtiyaç duyulurken zımparalama işlemi için düşük devirlere ihtiyaç vardır. Bu nedenle birden fazla işlem yapılmak isteniyorsa devir ayarlı cihaz modelleri tercih edilmelidir.

Motor güçleri değerlendirildiğinde 550 watt ile 2800 watt arasında çeşitli seçenekler olduğu görülür. 115 mm ile 150 mm arasında disk çapı olan modeller ev tipi, 150 mm ile 230 mm disk çapı olanlar sanayi tipidir. Büyük makineler de avuç taşlama makineleri de 220 volt ev elektriği ile çalışabilme özelliğine sahiptir. Spiral taş motoru üzerine disk monte edilirken sıkma aparatı kullanılmalı ve sağlam bir şekilde monte işlemi gerçekleştirilmelidir. Spiral makine modellerinin fiyatları değişiklik gösterir.

Taş Motoru Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taş motoru modelleri birçok farklı özelliği barındıran cihaz seçeneklerine sahiptir. Bu makineler arasından tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında makinen hangi alanda kullanılacağı gelir. Profesyonel işler için kullanılacak bir makinenin iş yüküne göre tercih edilmesi gerekir. Yoğun iş yüküne sahip işyerlerinde şarjlı cihaz modelleri yetersiz kalabileceğinden elektrikli modellerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Ancak yine de şarjlı modeller alternatif olarak gerekli yerlerde kullanılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta taş motorunun nasıl bir işlem için, hangi amaçla kullanılacağıdır. Cihaz modelleri yapmak istenilen işlemlere göre farklılık gösterebilir. Kesme, zımparalama, taşlama işlemleri için farklı özelliklerde disklere ihtiyaç duyulur. Disk boyutları, çapları da kullanılacağı makineye ve alana göre farklılık gösterir. Disk çapları 115 mm’den 335 mm’ye kadar farklı ölçülerde bulunabilir ve disk ölçüleri kullanım alanı göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Metal kesim işlemi için alınacak taş motorunun belli özelliklere sahip olması gerekir. Demir ve paslanmaz çelik kesim işlemi için farklı özelliklerde diskler mevcuttur. Ev tipi modeller hobi amaçlı olarak kullanılırken bu makinelerin şarjlı modelleri daha çok tercih edilir ve ev ortamı için oldukça idealdir. Fabrikalar, işyerleri gibi profesyonel alanlarda kullanılan cihaz modellerine ev içerisinde gerek yoktur. Akülü modeller adaptör yardımı ile rahatlıkla şarj edilebilir.

Taş Motoru Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taş motorları profesyonel kullanımlarda da kişisel kullanımlarda da oldukça kolaylık sağlar. Bu makineler sayesinde gerçekleştirilmek istenen işlemler kısa sürede ve başarılı bir şekilde yapılabilir. Ancak taş motorlarının kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • Yüksek devirde çalışma özelliği bulunan bu makineler uçlarına takılan disklerin oldukça hızlı dönmesi ile çeşitli materyallerin kesimini sağladığından kesinlikle koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. Koruyucu ekipmanlar arasında bulunan gözlükler makine çalışma esnasında ortaya çıkan kıvılcımlardan gözleri korur. Olası kazaların ve yaralanmaların önüne geçer. Koruyucu ekipmanlar arasında bulunan bir diğer araç ise iş kulaklığıdır. Bu kulaklıklar makinenin çalışma esnasında çıkardığı gürültüden kulakları korur. Koruyucu eldivenler de olası kesilmelerin önüne geçer.
 • Taş motorların uç kısmına monte edilen disklerin sağlamlığı uygulama yapmadan önce kontrol edilmelidir. Diskin yanlış monte sonucu uygulama esnasında fırlaması söz konusu olabilir. Bu durumun yaşanmaması için disklerin gövdeye montesi esnasında taş motorlarının sıkma anahtarı kullanılmalıdır. Bu anahtarlar somunların iyice sıkılmasına yardımcı olur.
 • Gerekli sağlamlık kontrolleri yapıldıktan sonra işlenecek materyal tezgâh üzerine koyulmalı ve kaymadığından emin olunmalıdır. Gövde ucunda bulunan koruyucu aparat ile kesilen malzemelerin fırlayarak kullanıcıya gelmesi engellenmelidir.
 • Kullanım sonrası diskin dönmesi bitmeden fişten çekilmemelidir.
 • Bileme motoru kullanılırken bilenen malzeme iki elle tutulmalıdır.
 • Islak ve kuru kullanım imkânı sunan makine modellerinde gerekli ölçülerde diskler kullanılmalıdır.

Uygun Fiyat Seçenekleri ile Taş Motoru Fiyatları

Taş motorları sert malzemelerin üzerlerindeki pürüzün giderilmesi ve istenilen boyuta getirilmesi gibi işlemlerde kullanılan oldukça işlevsel makinelerdir. Taş motorları pürüzlü yüzeye sahip yapıları pürüzsüz hale getirme, istenilen materyallerin boyutlarını küçültme ve kesme gibi işlemleri pratik bir şekilde yapabilir. Bu makineler özellikle inşaat ve sanayi alanında sıklıkla kullanılır ancak günümüzde hobi amaçlı olarak uygun modelleri ile evlere de girmiştir.

Büyük boyutlu makineler genellikle büyük işler için kullanılırken küçük boyutlu makineler evler için tercih edilebilir. Şarjlı modelleri kablosuz olmaları sebebiyle pratik kullanım sunar. Makinede kullanılan disk boyutları cihaza uygun olarak seçilmelidir. Disklerin kullanılacak malzemeye uygun materyallerden yapılmış çeşitleri mevcuttur. Bu diskler cihazdan ayrı olarak satın alınabilir. Taş motoru fiyatları cihaz kalitesine, motor gücüne, disk büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Uygun fiyat seçenekleri ile çeşitli cihaz modelleri kullanıcıların beğenisine sunulur.

Koçtaş, ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, teknik özellikleri ile pratik kullanım imkânı sağlayan taşlama motoru modellerini satışa sunar. Makine özelliklerine dikkat ederek bu modeller arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Hobi ya da profesyonel amaçlı taşlama, kesme gibi işlemleri pratik bir şekilde yapabilmek için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı fiyatlarla sunulan taş motoru modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Taş Motorları Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Taş Motoru Ne İşe Yarar?

Taş motoru taşlama işlemi yapmaya yarayan makinelerdir. Bu makine içerisinde kullanılan özel diski sayesinde zımparalama, bileme, kesme, çapak temizleme, parlatma ve benzer işleri yapmaya yardımcı olur. Hobi amaçlı kişisel kullanımları ile birlikte profesyonel kullanımı genellikle metal işleri için tercih edilir.

Taş Motoru Nerelerde Kullanılır?

Metal, mozaik ve mermer gibi yüzeyleri hafifçe taşlamada, kesmede ve çapak almada kullanılabilir. Makineler küçük boyutları ile dar alanlarda çalışma hususunda kolaylık ve avantaj sağlar. Sanayide ve inşaat sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan taş motorları hobi amacıyla evlerde de kullanılır. Çok daha büyük taşlama işlemleri için taşlama tezgâhları kullanılır.

Taş Motoru Fiyatları Ne Kadar?

Taş motoru fiyatları makinelerin teknik özellikleri, boyutları, motor gücü gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Cihaz modelleri çeşitli özellikleri ile her bütçeye uygun olarak kullanıcıların hizmetine sunulur. Bu makineler uygun fiyatları ile az yer kaplamasıyla da dikkat çeker. Ev tipi ve sanayi tipi modeller arasında fiyat farklılıkları görülür.

En Çok Satan Taş Motorları Hangileri?

Koçtaş Taş Motorları kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Taş Motoru 400W
 2. Taş Motoru Taşı
 3. Turbo Motorlu 200 Watt Çark Motoru Zımpara Balta Bıçak Bileme Makinesi + 112 Parça Gravür Uç Seti
 4. Taş Motoru Taşı
 5. Scheppach Tiger 2500 Sulu Bileme Makinası 200w
Daha fazla göster
23 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: