150 TL Üzeri Kargo Bedava

Tavan Kaplama

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Sıradan Tavanları Geçmişe Gömen Etkileyici Kaplamalar

İnsanlar için günün büyük bir bölümü ev, ofis ve iş yerlerinde geçer. Güne pozitif başlayıp aynı şekilde devam ettirmek içinse duvarlardan tavanlara kadar hiçbir detayı atlamamakta fayda vardır. Ferah ve temiz bir tavan kaplamasıyla yaşam alanlarında basıklık ve kasvet hissini ortadan kaldırmak mümkündür. Sıklıkla üç boyutlu şekilde tasarlanan tavan kaplama ürünleri sayesinde ev ve iş yerlerinin farklı alanlarında geri planda kalmış noktaları bile dekorasyona dâhil etmek oldukça kolaydır. Üç boyutlu desenlerle tasarlanan tavan kaplama malzemeleri sayesinde alanda daha geniş ve ferah bir atmosfer yaratmak da mümkündür.

Tavan kaplama ürünleri; öncelikli olarak geri planda kalan mutfak, banyo, tuvalet tavanlarını yenilemek için tercih edilir. Ancak sadece bu mekânların değil, gün boyu yoğun bir trafik gören iş yerlerinin ortak alanlarında da dekoratif tavan uygulamaları için kullanılır. Üstelik dekoratif tavan kaplama ürünleri, yalnızca şıklığı değil hijyeni sağlamak için de birebirdir. Özellikle ıslak zeminlerde üst kattan su sızmasıyla meydana gelen tavan lekelenmeleri, ortamın estetik görünümünü zedeleyeceği gibi hijyenik olmayan bir algı da yaratabilir. Sorun çözülmüş olsa bile birkaç kat alçı ve boya yapmadan kapanmayan sarı su lekeleri, tavan kaplama ürünleriyle ortadan kalkabilir. Bunun gibi daha birçok amaca hizmet eden şık ve hijyenik tavan kaplama ürünleriyle siz de yaşam alanlarınızı estetiğe kavuşturabilirsiniz.

Geri Planda Kalmış Tavanları Estetikle Buluşturan Kaplama Modelleri

Tavan kaplama modelleri, farklı desenleri ve renkleriyle yaşam alanlarında sıradanlık hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yaşam alanınızın tüm detaylarını özenle tasarladıktan sonra tavan dekorasyonu için yapacak bir şeyiniz kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şık bir avize seçmiş olsanız bile tavanın geri kalan noktalarındaki sıradanlığı da çeşitli kaplama malzemeleriyle ortadan kaldırmak mümkündür. Kareli, çizgili, kırçıllı, dağınık, sıva desenli ve daha birçok görünüme sahip olan tavan kaplama ürünleriyle evinizin veya ofisinizin geri planda kalan noktalarını dekorasyona dâhil edebilirsiniz.

Yeni bir ev veya iş yeri araştırırken yüksekliği belirleyici unsur olan tavan, ne kadar geri planda kalmış olsa da psikoloji üzerinde de oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Alçak, düz ve beyaz tavanlar yerine daha yüksek ve estetik bir görünüme sahip olan tavanın psikoloji üzerinde olumlu etki yaratacağı tartışılmazdır. Ancak mekân değişikliği yapmak gibi bir şansınız yoksa da enseyi karartmadan önce yenileme projelerine göz atmakta fayda vardır. Büyük kare parçalar hâlinde üretilen tavan kaplama ürünleriyle mekân değişikliği yapamıyorsanız bile yaşam alanınızı kendi beğenilerinize göre baştan yaratmanız mümkündür. Üstelik yalnızca beyaz değil, farklı renk ve desenlerde de tavan kaplama ürünleri bulunur. Beyaz strafor kaplama malzemelerinin yanı sıra ahşap tavan kaplama uygulamalarını da sıcak ve samimi bir ortam yaratmak için kullanabilirsiniz.

Hafifliğiyle Kolay Uygulama İmkânı Sunan Köpük Tavan Kaplama Malzemeleri

Ev yenileme projelerinde sıklıkla amatör uygulamaya hitap eden, basit ve bir o kadar da uzun ömürlü ürünlere şans verilir. Özellikle fazla masrafa girmeden yaşam alanını kendi çabalarıyla yenilemek isteyenler, bütçe dostu ve uzun ömürlü materyallere yönelir. Yapı malzemeleri arasında hem yükte hem de pahada hafifliğiyle öne çıkan köpük malzemeler de bunlardan biridir. Köpük ya da diğer adıyla strafor, hafifliği sayesinde hemen hemen her alana kolay uygulama olanağı sunar. Kullanıcının tek başına bile hem taşıma hem de montaj yapabileceği yapı malzemelerinin başında gelir. Buna bir de tavan kaplama uygulamaları eklendiğinde strafor ürünler oldukça rağbet görür. Köpük tavan kaplama malzemeleri, pratik ve güvenli uygulama özelliğiyle hemen hemen her alanda kullanılabilir.

Strafor tavan kaplama malzemeleri uygulama kolaylığının yanı sıra şıklığı ve yalıtım özelliğiyle de oldukça ilgi görür. Tavan kaplama köpükleri, bir petrol türevinden üretilmesi sayesinde ortamlar arasında ısı yalıtımı imkânı da sağlar. Tavan köpükleri sayesinde üst katmandan gelebilecek soğuk veya sıcak hava iç ortama geçmemiş olur. Böylece yaşam alanlarınızda estetik bir tavan görünümüne sahip olurken yaz aylarında serin, kışın ise sıcak bir iç mekâna sahip olabilirsiniz. Siz de uygun aralıklarda seyreden köpük tavan kaplama fiyatlarıyla bütçenizi korurken ısınma harcamalarından da tasarruf edebilirsiniz.

Pratikliğiyle Beğeni Kazanan Köpük Tavan Kaplaması Uygulama Yöntemi

Köpük veya bilinen diğer adıyla strafor, hafifliği ve düşük maliyetiyle hemen hemen her alanda kullanılabilir. Kesip biçmeye ve yapıştırmaya elverişli yapısı sayesinde ustalığa gerek kalmadan herkes tarafından yenileme projelerinde kullanıma uygundur. Hafifliği sayesinde de tavan kaplama projelerinde ilk tercih edilen materyallerden biri olur. Bilinen diğer adıyla stropiyer tavan kaplama malzemeleri, sadece ölçümleme ve yapıştırma aşamalarından meydana gelen bir uygulama yöntemine sahiptir. Bu kaplama yöntemini asma tavandan ayıran unsur herhangi bir çubuğa ve vidalamaya gerek kalmamasıdır. Son derece hafif ve titiz şekilde üretilen stropiyer, uygun yapıştırma malzemesiyle buluştuğunda tavana kolayca yerleştirilerek uzun süre boyunca şıklığını ve ısı dengeleme işlevini korur.

Köpük tavan kaplama uygulaması için atılması gereken ilk adım kaplanacak alanın ölçülerinin alınmasıdır. Kenar, köşe ve duvar çıkıntıları da hesaba katılarak kesimlerden meydana gelecek fireler de dâhil edilerek kaplama için gerekli köpük miktarı çıkarılmalıdır. Ardından farklı desenleriyle göz kamaştıran kaplama ürünlerinden birini seçerek uygun yapıştırıcı harcı edinmeniz gerekir. Uygulamaya başlamadan önce tavanın tamamen düz ve temiz olduğundan da emin olmalısınız. Tavanda herhangi bir çöküklük veya çıkıntı varsa saten alçıyla yüzeyi tamamen düz bir görünüme kavuşturmanız ve kurumasını beklemeniz önerilir. Ardından taraklı bir malayla strafor yapıştırıcıyı köpük plakanın arkasına ince bir tabaka hâlinde sürmeniz ve tavanın bir köşesinden başlayarak aralıksız şekilde yapıştırmanız yeterlidir.

Strafor Tavan Kaplaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpük tavan kaplama uygulamaları, estetik kaygılar ve ısı dengeleme amacıyla birçok alanda tercih edilir. Kullanıldığı alana ve uygulayacak olan kişinin alandaki yeterliliğine göre kaplama yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunur:

 • Banyolarda tavan küfü görünümünü ortadan kaldırmak için sıklıkla strafor kaplama uygulaması tercih edilir. Ancak küfün nedenini ortadan kaldırmadan önce tavanı köpükle kaplamak küfün daha da artmasına neden olabilir. Bakteriye neden olan unsurlar ortadan kaldırıldıktan sonra tavandaki küfler, uygun bir küf temizleyiciyle veya çamaşır suyuyla temizlendikten sonra kaplama yapılmalıdır.
 • Banyo ve tuvalet gibi gün boyu nem ve buharla içli dışlı olan alanlarda köpük tavan uygulaması her zaman doğru olmayabilir. Köpük kaplama, banyo tavanında hava akışını keserek sıcak buharı uzun süre boyunca iç ortamda tutabilir. Bu durum da zaman zaman rutubete yol açabileceği için banyo ve tuvalet gibi nemli ortamlarda köpük yerine daha farklı kaplama ürünleri önerilir.
 • Strafor kaplamanın yapılacağı yüzey zayıfsa uygulama öncesinde güçlendirilmelidir. Eğri veya boyaları dökülen bir tavana yapılan kaplama, zamanla kendiliğinden yüzeyden kopabilir.
 • Dekoratif kaplama uygulamaları için zaman zaman silikon veya alçı gibi malzemeler kullanılsa da uzun ömürlülük için özel strafor yapıştırıcılar tercih edilmelidir.

Siz de yaşam alanlarınızda stropiyer kaplama yaparken bu unsurları göz önünde bulundurarak estetiği daha uzun ömürlü hâle getirebilirsiniz.

Pürüzsüz ve Temiz Tavanlar için Plastik Kaplamalar

Plastik veya PVC kaplama ürünleri, şık ve pürüzsüz yüzeyleri sayesinde birçok dekoratif uygulamada tercih edilir. Hem duvar hem de tavan kaplama uygulamalarında tercih edilen bu ürünler, PVC lambiri olarak da bilinir. Farklı desenleri ve üç boyutlu görünümleriyle ortama derinlik hissi de kazandıran plastik kaplamalar, temizlenme kolaylığıyla da oldukça beğeni kazanır. Kolay temizlenebilirliğiyle hem sağlıklı hem de hijyenik bir seçenek olan plastik lambiriler; evlerde, ofislerde, okullarda, dükkânlarda, alışveriş merkezlerinde ve daha birçok alanda kullanılabilir. Üstelik birçok renk seçeneğiyle öne çıkan PVC tavan kaplama fiyatları, her bütçeye hitap eden uygun aralıklarda seyreder.

PVC kaplama çeşitleri; plakalı, kutulu, akustik, tahta ve kirişli gibi farklı isimlerle de anılır. Görselliğiyle farklı isimlere sahip olan bu kaplama malzemesi, yapı bakımından her modelinde aynı sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü sunar. Neme karşı yüksek direnç gösteren plastik kaplama, bu özelliğiyle gün boyu buhar altında kalan banyo ve tuvalet gibi alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Banyo tavan kaplaması için küflenmeye dirençli ve kolay temizlenebilen bir materyal arayanlar, plastik plakaları rahatlıkla kullanabilir. Aşınmaz yapısıyla öne çıkan bu kaplama materyali, üzerinde biriken buhar ve kirden deterjanlı suyla silinerek arındırılabilir. Bunun yanı sıra plastik suya dayanıklı tavan kaplama malzemelerini dış mekân uygulamalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dekoratif Tavan Uygulamalarında Plastik Kaplama Kullanmanın Avantajları

Yaşam alanlarınızı şık ve hijyenik bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız işe zemin, duvar ve tavanlarınızı yenileyerek başlayabilirsiniz. Hayalinizdeki dekorasyonu yaratırken pratik kullanımı da es geçmek istemiyorsanız tavan dekorasyonu için plastik kaplama malzemeleri sizin için oldukça idealdir. Tavan kaplamasında plastik plaka kullanımının size kazandıracağı diğer avantajlar ise şöyle sıralanabilir;

 • Sıvılara ve ısıya karşı yüksek direnç göstererek banyo ve tuvalet gibi nem altındaki ortamlarda estetiği ve hijyeni uzun süreli hâle getirir.
 • Hafifliği ve kolay şekillendirilebilir olmasıyla alanda uzman olmayanlar tarafından bile rahatlıkla uygulanabilir.
 • Elastik ve esnek olmadığı için tüm tavan tiplerine uyum sağlar.
 • Rulo ve karo şeklinde üretilmesi sayesinde taşıma ve istifleme kolaylığı sunar.
 • Karo plastik tavan kaplamaları, 60 x 60 cm civarındaki boyutlarıyla tek başına taşıma ve monte etme kolaylığı sunar.
 • Nem ve kir tutmayan yapısıyla bakteri üremesinin önüne geçer. Kolay temizlenebilir yapısıyla antibakteriyel ve şık bir tavan dekorasyonu sağlar.
 • PVC, yapısı gereği alkali dayanıklılığı yüksek olduğundan korozyon gibi yüzey aşınmaları ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Aşınmaya karşı gösterdiği dirençle hem iç hem de dış mekânda duvar ve tavan kaplaması için tercih edilebilir.

Plastik tavan kaplama fiyatlarının uygun aralıklarda seyretmesi de kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlar. Siz de plastik kaplama malzemeleri sayesinde az maliyetle yaşam alanlarınızı baştan yaratabilirsiniz.

Natürel ve Akustik Bir Yaşam Alanı için Ahşap Tavan Kaplamaları

Çok eski yapı malzemelerinden biri olarak bilinen ahşap, ağaçların farklı şekillerde işlenmesiyle elde edilir. Hem iç hem de dış mekânda rahatlıkla kullanılabilen bu yapı malzemesi, doğallığıyla yaşam alanlarında huzuru ve güveni bir araya getirir. Nefes alan dokusuyla sağlıklı yapı malzemelerinin de başında gelen ahşap, şık ve otantik bir dekorasyon için tavan yenilemesinde de kullanılabilir. Ahşap tavan kaplama çeşitleri, özellikle geleneksel tarzda dekore edilmiş mekânları bütünlüklü ve ferah bir şekilde tamamlamak için birebirdir. Dağ evleri, oteller, bungalovlar, yeme içme işletmeleri ve daha birçok alanda çubuk veya kafes gibi farklı tarzlarda üretilmiş ahşap tavan panellerine rastlamak mümkündür.

Ahşap kaplama, kimi zaman doğrudan ağaçlardan kimi zaman da köpük üzerine ahşap görünümü verilmesiyle elde edilir. Doğası gereği ağır bir malzeme olan gerçek ağaç panellerin uzmanlar tarafından monte edilmesi önerilir. Ahşap görünümlü plastik veya köpük paneller ise herhangi bir uzmanlık gerektirmeden doğru yapıştırıcılarla kendi evinin ustaları tarafından monte edilebilir. Ahşap kaplamalar; materyal, desen, boyut ve kalınlıklarının yanı sıra fiyatları itibarıyla da birbirinden ayrılır. Ahşap tavan kaplama fiyatları, ürünün tasarımında kullanılan materyalin doğal ağaçtan veya köpükten üretilmiş olmasına göre değişir. Yaşam alanlarınızda lüksü ve doğayı bir araya getirmek için ağaçtan üretilen plakaları, evinizi az maliyetle natürel bir görünüme kavuşturmak içinse ahşap görünümlü plastik kaplama malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Yaşam Alanlarını Ahşap Tavan Panelleriyle Tamamlamanın Avantajları

Ahşap, doğadan gelen yapısıyla yaşam alanlarını huzurlu ve sıcak bir atmosfere kavuşturmak için sık kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Özellikle rustik, bohem, retro, otantik ve İskandinav dekorasyon stillerinde kendine yer bulan ahşap detayların psikolojik açıdan da olumlu etkileri bulunur. Çoğu zaman geri planda kalan tavanları ahşap kaplamayla süslemenin avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Ahşap, nefes alan bir yapıya sahip olduğunda iç ortamda hava sirkülasyonu sağlar. Gün boyu temiz hava solumanıza yardımcı olarak pozitif kalmanıza yardımcı olur.
 • Isıyı tutan yapısı sayesinde iç mekânın yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak kalmasına yardımcı olur.
 • Doğal materyaliyle çevre dostu bir yapı malzemesidir. Yenilemeye ihtiyaç duyulduğunda doğada çözünmeyecek atıklar yaratmaya engel olur.
 • Ahşabın sesi emen yapısı sayesinde iç ortamda akustik dengesi sağlar. Gürültüyü emerek daha huzurlu ve sakin bir atmosfer yaratır.
 • Çok yönlü yapısı sayesinde yalnızca geleneksel dekorasyon stillerine değil hemen hemen her tarza hitap eder. İç mekân bitkileriyle, alüminyum veya çelik kaplama malzemeleriyle, aynalarla, beton yüzeylerle, ferforje eşyalarla ve daha birçok materyalle mükemmel uyumu yakalar.

Ahşap tavan kaplaması kullanmanın avantajlarından biri de az maliyetle uzun ömürlü şıklığı elde etmeyi sağlamasıdır. Ahşap kaplama sayesinde tek seferlik bir harcamayla uzun yıllar boyunca yaşam alanınızda bu görselliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Göz Kamaştırıcı Tavan Panellerinin Adresi: Koçtaş!

Tavan kaplama malzemeleri; şık tasarımları, pratik uygulama yöntemleri ve uzun ömürlü kullanım imkânıyla evlerden alışveriş merkezlerine kadar birçok alanda tercih edilir. Renkleri, desenleri, materyalleri, uygulama şekilleri, markaları ve fiyatlarıyla birbirinden ayrılan binlerce kaplama çeşidi bulunur. Bunların başında gelen strafor tavan kaplama fiyatlarının uygunluğu ve pratik uygulama metotlarıyla tercih edilirken lüks ve natürel bir dekorasyon için ahşap kaplamalar rağbet görür. Bunun gibi daha birçok tavan kaplama materyaliyle yaşam alanlarını yalnızca dört duvardan ibaret bir mekân değil, huzurlu ve sıcak bir ortama dönüştürmek mümkündür.

Göz kamaştırıcı tasarımlarıyla birbirinden ayrılan tavan kaplamaları, fiyatlarıyla da farklı bütçelere hitap eder. Tavan kaplama fiyatları; ürünün materyaline, boyutuna, rengine, desenine, uygulama biçimine ve hatta montaj sırasında kullanılan ekipmanlara göre değişebilir. Örneğin tek başınıza alıp kolayca yapıştırabileceğiniz köpük paneller son derece uygun fiyatlarıyla dar bütçelere de hitap eder. Ancak gerçek ağaçtan üretilen ahşap tavan kaplamalarının hem üretim zahmeti hem de kalitesi nedeniyle daha yüksek fiyatlara sunulması oldukça doğaldır. Materyali ve tasarımı ne olursa olsun aradığınız tavan panelini bulabileceğiniz adres ise Koçtaş’tır. Siz de bütçenizi korurken yaşam alanlarınızı estetik bir şekilde tamamlamak isterseniz aradığınız tavan kaplama ürünlerini Koçtaş mağazalarında ve web sitesinde bulabilirsiniz.

Tavan Kaplama Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tavan Kaplama Nasıl Yapılır?

Tavan kaplaması, tercih edilen panelin türüne göre farklı şekillerde yapılabilir. Uygulama kolaylığıyla rağbet gören köpük ve plastik panellerini uygun yapıştırıcıyı ürünün arka yüzeyine malayla sürerek tavana monte etmek mümkündür. Ancak daha ağır olan ahşap tavan kaplamalarını vidalama ve asma çubukları gibi çeşitli taşıyıcılarla monte etmek gerekebilir.

Tavan Kaplama Ne ile Yapışır?

Tavan yenileme projeleri için kullanılan köpük ve plastik kaplamalar için özel üretilen yapıştırıcılar bulunur. Örneğin strafor yapıştırıcılar, boya kutusu gibi bir kapta doğrudan açılıp kullanılabilecek şekilde hazırlanır. Bunun yanı sıra silikon tabancasıyla kullanılabilen tüpte hazır yapıştırıcılar da mevcuttur. Ayrıca kolay uygulama imkânı sunan kendinden yapışkanlı tavan kaplama ürünleri de bulunur.

Tavan Kaplama Ne İşe Yarar?

Tavan kaplamaları, iç ortamda daha bütünlüklü ve estetik bir görünüm yaratmak için kullanılır. Düz sıvalı tavan görünümünü ortadan kaldırmak için kullanılır. Bunun yanı sıra banyolarda küflü tavanları kamufle etmek için kullanıldığı da bilinir. Tavan kaplamaları türüne göre ortam akustiğini ve ısı dengesini sağlamak için de faydalı olabilir.

Tavan Kaplaması Isı Yalıtımı Sağlar mı?

Tavan panelleri, üretildiği materyale göre ısı yalıtımına yardımcı olabilir. Özellikle doğallığı ve ısıyı tutan yapısıyla bilinen ahşap paneller, iç ortamda ısı dengesi sağlamaya katkıda bulunur. Bunun yanı sıra strafor kaplamalar da katlar arasında ısı geçişini engellemek için kullanılabilir. Ancak tavan kaplamasının tüm mekânın ısısını tek başına koruyamayacağını da unutmamak gerekir.

En Çok Satan Tavan Kaplama Hangileri?

Koçtaş Tavan Kaplama kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Breda Tavan Kaplama Plakası
 2. Paris Tavan Kaplama Plakası
 3. Dublin Tavan Kaplama Plakası
 4. Lille Tavan Kaplama Plakası
 5. Bursa Tavan Kaplaması
Daha fazla göster
8 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: