150 TL Üzeri Kargo Bedava

Şofbenler

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Sıcak Su Temininin Önemli Bir Parçası: Şofbenler

Şofben çeşitleri, çoğu evde bulunan bilindik armatür ürünleri arasında yer alır. Banyo yaparken, elinizi yıkarken ya da çamaşırlarınızı yıkarken ihtiyaç duyduğunuz sıcak suya ulaşmanızı sağlayan ürünler, ev içi yaşantının konforunu artırır. Evlerin yanı sıra işyerleri gibi sıcak suya ihtiyaç duyulan yerlerde de kullanılan ürünler, işlevselliğiyle dikkatleri üzerinde toplar. Şebekeye bağlanarak aktarılan suyun sıcaklığının ayarlanmasını sağladığı için şofbenler her yaşam alanında bulunan ürünlerden biridir. Su besleme borusundan suyu çekerek ısıtan ürünler, evinizin her yerine istediğiniz sıcaklıkta suyun pompalanmasına yardımcı olur. Kazanlı ve kazansız olmak üzere genel anlamda iki farklı kategoriye ayrılan ürünlerle sıcak su ihtiyacınızı pratik bir şekilde karşılayabilir, çamaşır makinesinden bulaşık makinesine kadar kullandığınız bütün ev aletlerinin çalışmasını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bununla beraber bazı ürünlerin sıcaklığı manuel olarak kontrol edilebildiği için evdeki maksimum sıcaklığı istediğiniz gibi ayarlayabilir, doğalgaz tüketiminizi tasarruflu hale getirebilirsiniz. İşlevselliği ve konforuyla öne çıkan ürünler, ev sistemlerinin önemli bir parçasıdır. Farklı boyut ve çalışma şekillerine sahip olan şofben modelleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun olan ürünü kolaylıkla bulabilir, sıcak su sistemlerinizi istediğiniz gibi verimli hale getirebilirsiniz. Ürünlerin, termosifon çeşitlerinden farklı olarak tek seferde daha fazla miktarda su ısıtan ürünler, kalabalık aileler için idealdir. Şofben çeşitlerine göz atarak sizin için uygun olana erişebilir, sıcak su ihtiyaçlarınızı anında giderebilirsiniz.

Şofben Modellerinin Çalışma Prensibi

Ürünlerin hepsi temel olarak sıcak su üretmek üzerine tasarlanır. Enerjiyi ısıya dönüştürerek evlerde ya da işyerlerinde kullanım için sıcak su oluşturulmasını sağlayan ürünler, günlük hayatın önemli parçaları arasında yer alır. Ürünlerin çalışması modelden modele değişkenlik gösterse de genel olarak şofbenler şu şekilde çalışır:

 • Kazanlı olan modeller, doğalgaz ya da elektrikli çalışabilir. Çoğunlukla su transferini gerçekleştirmek için içerisinde üç adet boru bulunur. Borulardan biri soğuk suyu haznenin içine aktarırken diğer sıcak suyu dışarı taşır. Ayrıca basınç ya da sıcaklığın düştüğü durumlarda depodaki suyu serbest bırakan bir emniyet valfi de içeren ürünler, ev içi güvenliği sağlar.
 • Soğuk su borusu, kazanın dibine ısıtılmaya hazır olan suyu getirir. Su önceden ayarlanmış olan sıcaklığa ulaştığında talep üzerine sıcak su borusuna aktararak eve dağıtılır. Sıcak suyun kullanılmadığı durumlarda ısıtılan su kazanda depolanmaya devam eder. Bazı ürünlerde sıcak su hızlı bir şekilde tüketilirse haznenin tekrar dolması için bir süre beklenebilir.
 • Kazan içermeyenler ise iki farklı şekilde çalışır. Boylere monteli olanlar ısı üretmek için kazanınıza güvenir. Bağımsız olanlar tipik olarak bir bobin ya da ısı eşanjörüne sahip gazla çalıştırılan bir ünite içerir.

Kazansız ve kazanlı şofben çeşitleri farklı şekillerde çalışsa da temelde aynı görevi görür. Şofben fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek sizin için uygun olana vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz.

Sunduğu Avantajlarla Şofbenler

Her evin önemli bir parçası olan şofben çeşitlerini kullanmanın bazı avantajları bulunur. Aşağıdaki listeyi inceleyerek ürünlerin genel avantajları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Şofbenler, duş sırasında ihtiyaç duyulan sıcak suyun teminini kolaylaştırır. Ürünlerin bazıları sürekli olarak sıcak su kaynağı oluşturduğu için ne kadar su kullandığınızdan bağımsız olarak daima istediğiniz miktarda sıcak su kullanmanızı mümkün hale getirir.
 • Ayrıca sıcak suyu depolama özelliğine sahip olan modeller, sürekli olarak suyu ısıtmasa bile ihtiyaç durumunda kullanımınıza hazır hale getirir.
 • Uzun süreli bir kullanım ömrü sunan ürünler, su hasarlarını önlemenize yardımcı olur.
 • Tasarruflu şofbenler, enerji tüketiminizi dengelediği için birçok fayda sunar. Fatura maliyetlerinin azaltılmasını sağlayan ürünler, birçok kişi için tercih sebebi haline gelir.
 • Bazı modeller kompakt boyutlarda olduğu için yerden tasarruf elde etmenizi sağlar. Şofbenler, sahip olduğu boyut seçenekleri sayesinde herkesin alanına uygun ısıtıcıya ulaşmasını kolaylaştırır.
 • Şofben modelleri kurulumunun kolay olmasıyla da öne çıkar. Ayrıca ev ya da işyerlerinin herhangi bir yerine kurulabildikleri için kurulum noktasının seçimini kullanıcılarına bırakır. Böylece banyonun dışında ürünleri dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.
 • Sıcaklığın kontrolünü kolaylaştıran ürünler, evinizdeki suyun sıcaklığını optimize etmenize yardımcı olur. Modellerin çoğunda bir düğmeye basarak sıcaklığı artırıp ya da azaltabilir, istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz.

Şofben fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek bütün bu avantajlardan yararlanmaya başlayabilir, sıcak suya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şofben Kurulumu Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Detaylar

Şofben kurulumu yapmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Aşağıdaki listeye göz atarak kurulum öncesi neler yapmanız gerektiğine dair bilgi alabilir, ürünleri yerleştireceğiniz alanların hazırlığını pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak kurulumu yapmadan önce tesisatınızın bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir. Ürünler her ne kadar her yere yerleştirilebilir bir yapıda olsa da kurulumu yapmadan önce belirlediğiniz bölgeye elektrik ve su tesisatını çekmiş olmanız gerekir. Bağlantıları yapmadan ürünlerin kurulumunu yapamazsınız.
 • Ürünleri balkon gibi soğuk havayla direkt olarak temas halinde olan yerlere kurulması tavsiye edilmez. Ürünler dış mekanlara kurulduğunda donma riskiyle karşılaşabilir ve istediğiniz verimi almakta zorlanabilirsiniz.
 • Dış mekanlarla benzer şekilde ürünlerin fırın ya da ocak etrafı gibi sıcaklıkla direkt temas halinde olabileceği yerlere konumlandırılması önerilmez. Yüksek sıcaklık, ürünlerin çalışma performansını olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
 • Ürünlerin kurulumunu gerçekleştirmeden önce edinmeniz gereken bazı aletler bulunur. Şalter, tornavida, siyah elektrik bandı, keski, her metre için dört adet kablo tutucu ve 3 x 2,5 ismi verilen bir kabloyu kurulum öncesinde temin etmeniz gerekir.
 • Bağlantıları kurmaya başlamadan önce elektrik şalterini güvenlik amacıyla indirmeniz önerilir. Böylece yaşanabilecek kazalara karşı kendinizi korumaya alabilirsiniz.

Ürünleri yerleştireceğiniz yeri düzenledikten ve kurulum için uygun hale getirdikten sonra şofben fiyatları arasından sizin için uygun olanı bulabilir, evinizde sıcak suyun keyfini vakit kaybetmeden çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Şofben Modellerini Oluşturan Parçalar ve İşlevleri

Şofben kurulumu yapmaya geçmeden önce ürünlerin bölümleri hakkında bilgi edinmeniz önerilir. Şofben parçaları şu şekildedir:

 • Ürünlerin çoğunda açıkta kalan çelik malzemeyi korozyondan korumak için korozyon önleyici anot çubukları yer alır. Sert suyunuz varsa alüminyum ya da plastik anot çubuklar iyi bir seçenek haline gelir.
 • Soğuk su kesme vanası, sıcak su ısıtıcısına gelen besleme borusudur. Tamir veya ürün değişimi durumunda suyun kesilebilmesi için vanayı kullanabilir, ürüne gelen su akışını durdurabilirsiniz.
 • Sıcaklık ve basınç tahliye vanası da ürünlerin önemli bir parçasıdır. Bu parçalar, tanktaki sıcaklık ya da basınç çok yüksek olduğun suyun kaçmasına izin verir. Böylece su ısıtıcınızın patlamasını engelleyerek daha güvenli hale gelmesini sağlar.
 • Çalışma kontrolleri ve termostat da ürünleri daha rahat bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olur. Elektrikli olan modellerde termostatları tornavida kullanarak ayarlayabilirsiniz. Gazlı olanlarda ise kontrol ünitesinde kadranlı ya da düğmeli bir termostat yer alır.
 • Tahliye vanası, ürünlerin bakımını yapmanızı kolaylaştırır. Tankta çamur ya da tortu birikmesinden kurtulmak için yılda belirli aralıkla birkaç litre suyu boşaltmanız önerilir. Böylece yaşanabilecek tesisat tıkanıklıklarının önüne pratik bir şekilde geçebilirsiniz.

Her parçası farklı bir işlevi yerine getiren ürünler, pratikliği sayesinde herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Şofben fiyatları ve opsiyonlarına göz atarak istediğiniz özelliklere sahip olan ürünü bulabilir, sistemlerinizi daha işlevsel hale getirmeye başlayabilirsiniz.

Pratikliğiyle Öne Çıkan Şofben Kurulumu

Modelden modele ürünlerin kurulumunda bazı değişiklikler olsa da genel olarak kurulum şu şekilde özetlenebilir:

 • Eski ısıtıcınızı yenileyecekseniz kurulumu yapmaya başlamadan önce bütün vanaları kapatmalı ve suyu boşaltarak eski ısıtıcısını yerinden çıkarmalısınız. Drenaj borusuna bir hortum taktıktan sonra suyun bir gidere akmasına izin vermeli, kalan rakorları bir boru anahtarı ya da kesiciyle çıkarmalısınız.
 • Ürünlerin yerle direkt olarak temas halinde olmasını engellemek için blok kullanabilir, forklift ya da kaldırma arabası gibi bir malzemeyle bloğun üzerine yerleştirebilirsiniz. Önceden ayarladığınız su ve gaz borularıyla hizalayarak ürünleri konumlandırabilirsiniz.
 • Eski ısıtıcınızı değiştirdiyseniz yeni bir sıcaklık ve basınç tahliye vanası takmanız gerekir. Sıcaklık ve basınç tahliye deliğine vidaladıktan sonra sızıntı olması riskine karşın özel bantlarla etraflarını kapatabilirsiniz.
 • Bakır, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için hatları temiz tutmak için genellikle tahliye vanasının bakır versiyonlarının kullanılması önerilir. Yaşadığınız bölgedeki sular sert bir yapıya sahipse su kalitesini daha iyi düzenlemek için giriş valfinin üzerine plastik bir nipel takabilirsiniz.
 • Ürününüzün üzerindeki giriş vanasından çıkan bakır boruları tavandan ya da duvardan gelen su borularıyla hizalayın. Ardından boruların sabit bir şekilde durması için lehimlenmesi gerekir.
 • Gaz, elektrik ya da gaz bağlantılarını yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak için satın aldığınız ürünün kullanım kılavuzunu ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz, adımları takip ederek ürünleri kolaylıkla kurabilirsiniz.

Her Yere Uyum Sağlayan Şofben Çeşitleri

Her ne kadar bütün şofbenler sıcak su üretimini sağlasa da sahip olduğu özelliklere göre kendi içinde bazı kategorilere ayrılır.

 • Ürünler tüplü, doğalgazlı ve elektrikli olmak üzere genel anlamda üç farklı kategoriye ayrılır. Her birinin özellikleri ve avantajları ise şu şekilde özetlenebilir:
 • Tüplü şofbenleri, doğalgaz olmayan yerlerde kullanılabilir. Genellikle bütün gün sıcak suya ihtiyaç duyulmayan iş yerlerinde tercih edilse de doğalgaz bağlantısı bulunmayan evlerde de kullanılabilir. Evinizde soba kullanıyorsanız tüplü modellerden birini tercih edebilir, sıcak su sistemlerinizi kurmaya başlayabilirsiniz.
 • Doğalgazlı şofbenler, evin ısıtılmasından bağımsız bir şekilde yalnızca sıcak su üretimi sağlar. Bununla beraber doğalgazlı olanların bir profesyonel yardımıyla bağlanması önerilir. Evin su kaynağından soğuk su alarak onu termostat tarafından kontrol edilen bir gaz brülörü tarafından ısıtan ürünler, ev sistemleri söz konusu olduğunda oldukça popülerdir. Doğalgazlı şofben fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek evlerinize uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Elektrikli şofben ise gaz yerine suyu elektrik kullanarak ısıtır. Ürünler, havadaki mevcut ısıyı suyu yoğunlaştırmak için bir hibrit ya da ısı pompası sistemi kullanarak ısıtabildiği için istediğiniz verimi almanıza yardımcı olabilir.

Su ısıtıcı çeşitlerinin her biri kendi içinde bazı avantajlar sunar. Tüplü, gazlı ve elektrikli ürünler arasından sizin için uygun olanı kolaylıkla bulabilir, ev ya da işyerlerinizde istediğiniz sistemi kısa süre içinde kurmaya başlayabilirsiniz.

Kullanım Şekillerine Göre Şofben Çeşitleri

Şofbenler, sahip olduğu özellikler sayesinde herkesin aradığını kolaylıkla bulabileceği alternatifler içerir. Kendi içinde bazı özellikler açısından ayrılan ürünler, her yere kolaylıkla adapte olabilir. Kullanım şekillerine göre şofben çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

 • Hermetik şofben farklı kaynaklarla beraber çalışabilmesiyle öne çıkar. Hem LPG hem de gazlı şofben çeşitleri bulunan ürünleri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Suyu hızlı bir şekilde ısıtma yeteneğine sahip olan ürünler, musluğun sıcak su tarafını açtığınız anda istediğiniz sıcaklıktaki suyu elde etmenizi mümkün hale getirir. Verimlilik açısından da iyi sonuçlar ortaya çıkaran ürünler, birçok kişi tarafından tercih edilir.
 • Karavan şofben çeşitleri ise hareket halindeyken sıcak su üretimini sağlamasıyla öne çıkar. Karavan için uygun olan kompakt boyutlara sahip olan ürünler, ihtiyaç duyulan sıcak suyun elde edilmesini kolaylaştırır. Elektrikli, gazlı ve tüplü seçenekleri bulunan ürünler, herkesin aradığına erişmesine imkan tanır.
 • Hızlı ısıtıcı şofben modelleri, özellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilir. Banyo şofbeni olarak da nitelendirilen ürünler, duş alırken kısa sürede ihtiyaç duyulan sıcak suyun teminini kolaylaştırır.

Hermetik şofben fiyatları çeşitleri ve birbirinden farklı modelleri inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilir, ister hareket halinde ister ev ortamında istediğiniz sıcak su sistemini kurmaya başlayabilirsiniz. Farklı kullanım şekillerine sahip olan ürünler sayesinde aradığınız özelliklere sahip olanı vakit kaybetmeden bulabilirsiniz.

Farklı Boyut Seçeneklerine Sahip Olan Şofben Modelleri

Ürünler yakıt tipi ya da kullanım şekillerinin yanı sıra ölçüleri açısından da birbirinden ayrılır. Şofbenler, sahip olduğu boyut seçenekleri sayesinde her evde kullanılabilen ürünler haline gelir. Ürünleri yerleştireceğiniz alanı belirledikten sonra alternatifler arasından sizin için uygun olan boyutu kolaylıkla bulabilir, ev ya da işyerlerinde ihtiyaç duyduğunuz sıcak su sistemini elde edebilirsiniz. Ürünlerin boyut ve ağırlıkları hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıda yer alan listeyi inceleyebilir, aklınızdaki ölçülere kolaylıkla erişebilirsiniz.

 • Ürünler, derinlik, yükseklik ya da derinlik bakımından kendi içinde ayrılır. Seçenekleri incelediğinizde genişliği 100 mm ya da 390 mm olan modeller olduğunu görebilirsiniz. Dar alanlardan büyük yerlere kadar yerleştirebileceğiniz ürünleri istediğiniz yere kurabilir, evinizin sıcak su sistemini geliştirebilirsiniz.
 • Yükseklik bakımından da kendi içinde ayrılan ürünler, farklı yerlere rahat bir şekilde yerleştirilebilir. 483 mm ya da 637 mm gibi farklı yükseklikte olan ürünler arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Boyutlara bağlı olarak ürünlerin ağırlıkları da birbirinden farklıdır.

Ürünleri yerleştireceğiniz yere karar verdikten sonra farklı boyut seçenekleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilirsiniz. İşyerlerinde kullanmak için bir şofben arıyorsanız küçük ebatlara sahip çok fazla yer kaplamayan seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Şofben fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek bütçenize uygun olan kaliteli ürüne kısa sürede erişebilir, sıcak su ihtiyacınızı kısa süre içinde gidermeye başlayabilirsiniz.

Kullanılacak Yerlere Göre Şofbenler

Ürünler, tanksız ya da mutfak tipi gibi kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılır. Kullanılacak yerlere göre şofben çeşitleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddelere göz atabilir, sizin için hangisinin daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz:

 • Mutfak tipi ürünler, genel olarak küçük ebatlı olmasıyla öne çıkar. Sürekli olarak sıcak su kaynağı içerdiği için bulaşık ya da el yıkarken istenilen sıcaklığın elde edilmesini sağlar. Genellikle 6 ile 10 litre depolama kapasitesine sahip olacak şekilde üretilen ürünler, mutfakta yapılacak işlemler için ihtiyaçları karşılamayı başarır.
 • Mutfak tipi olanlar, genellikle restoranlarda tercih edilir. Her zaman sıcak suya erişimi kolaylaştırdığı için yoğun talep olan çalışma ortamlarında işlevsel hale gelir. Mutfaklarınızda anında sıcak su üretebilme yeteneğine sahip olan ürünler istiyorsanız seçeneklere göz atabilirsiniz. Ayrıca ürünler genellikle lavabo altına monte edilebilecek şekilde dizayn edildiği için mutfak tipi şofbenler çok fazla yer kaplamaz.
 • Banyolarda kullanılabilecek tanksız modeller, okullarda, ofislerde, depolarda ya da işyerlerinde sıklıkla tercih edilir. Enerji tasarrufu elde edilmesini sağlayan ürünler, istenilen sıcaklıkta suyun elde edilmesini de kolaylaştırır.
 • Tanksız olanlar genellikle talep tipi olarak da nitelendirilir. İhtiyaç durumunda sıcak su sağladığı için oldukça tasarrufludur. Bununla beraber kalabalık aileler için önerilmez.

Şofben fiyatları ve alternatiflerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilir, evlerinizde ya da çalışma ortamınızda verimli sistemler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Şofben Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Ürünlerin hepsi aynı işlevi yerine getirse de seçim yapmadan önce bazı kriterlerin dikkate alınması gerekir. Nasıl seçim yapmanız gerektiği hakkında fikir edinmek istiyorsanız aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz:

 • İlk olarak ürünleri yerleştireceğiniz yere karar vermeniz gerekir. Örneğin, mutfağınızda kullanmak için hızlı ve güvenilir bir sıcak su kaynağı arıyorsanız mutfak tipi şofbenlere göz atabilirsiniz. Bununla beraber bütün evde kullanmak için bir ürün arıyorsanız şofbeni yerleştireceğiniz yeri göz önünde bulundurmanız gerekir. Birbirinden farklı boyut seçeneğine sahip olan ürünler arasından istediğiniz ebatlarda olanı kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Satın alacağınız ürünün gazla mı tüple mi yoksa elektrikle mi çalışmasını istediğinizi belirlemeniz gerekir. Yakıt türü, ürünlerin yıllık işletme maliyetlerinin yanı sıra boyutunu ve enerji verimliliğini de etkiler. Şofben türünü belirledikten sonra seçenekler arasından ona uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Enerji verimliliğine önem veriyorsanız satın almadan önce ürünlerin özelliklerini kontrol etmeniz gerekir. Farklı enerji sınıflarında olan ürünler arasından sizin için uygun olan seçeneğe kısa sürede erişebilirsiniz.
 • Sıcak su kapasitesi de ürün seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterlerden biridir. Örneğin, çekirdek aileler için dakikada 11 litrelik su kapasitesine sahip olan ürünler yeterli olurken kalabalık aileler için bu miktar yetersiz kalabilir.

Koçtaş’tan termodinamik şofben ya da elektrikli şofben çeşitlerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza hitap edeni bulabilir, ev ve işyerlerinizde sıcak su sistemlerinizi anında iyileştirebilirsiniz.

Şofben Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Şofben nasıl çalışır?

Su ısıtıcılarında bulunan termostat, tankın içindeki suyun sıcaklığını kontrol eder. Tank içindeki su ısındıkça haznenin üzerine çıkar ve dağıtıma hazır hale gelir. Ev ya da işyerlerinizin bulunduğu bölgedeki şebekeye bağlanarak çalışan ürünler, elektrik, tüp ya da doğalgaz aracılığıyla ısıtma işlemini gerçekleştirir. Isınan suyu borular aracılığıyla dağıtarak ihtiyaç duyduğunuzda musluğunuzdan sıcak su akmasını mümkün hale getirir.

Hermetik şofben nedir?

Hermetik şofbenler, genellikle banyo ya da mutfaklarda sıcak su elde etmek için kullanılan ürünler arasında yer alır. Birkaç saniye gecikmeli olarak sıcak suyu musluklara gönderen ürünler, LPG ve doğalgaz aracılığıyla çalışır. Ürünlerin apartman havalandırma boşluğundan ziyade baca aracılığıyla dış ortama bağlanması önerilir. Elektrik kesintilerinde kendini koruma altına alan ürünler, elektrik gelse bile bir süre çalışmayabilir. Böylece güvenliğini garantiye alır.

Şofben bağlantısı nasıl yapılır?

Şofben bağlantısı elektrikli mi gazlı mı ya da tüplü mü olduğunda göre farklı şekillerde gerçekleştirilir. İlk olarak ürünlerin yerleştirileceği yere bağlantıların çekilmesi gerekir. Ürünlerin bağlantı yerlerindeki aynı renkli kablolarla köprüleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerin bağlantısının nasıl yapılacağı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız satın aldığınız ürünün kılavuzunu inceleyebilir, ürün yönergelerini takip ederek daha doğru bir şekilde bağlantıları yapabilirsiniz.

Şofbenin havası nasıl alınır?

Bazen ürünlerin havasının alınması gerekebilir. Suyun içinde hava olduğu zaman ısıtma sistemlerinde problemler meydana gelebilir. Ürünleri kapattıktan sonra sıcak ve soğuk su borularını çıkararak havalarını alabilir, suyunuzun daha tazyikli bir şekilde sisteme ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su sisteminizde bazı sesler duymaya başlarsanız ilk önlem olarak havasını boşaltabilir, ardından servis çağırmayı düşünebilirsiniz.

En Çok Satan Şofbenler Hangileri?

Koçtaş Şofbenler kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Fanlı Hermetik Şofben L275F 11lt
 2. Eca Phoeni̇x Ph Hm 11 Hermeti̇k Şofben
 3. Turbomag 125/1 12 Lt Hermetik Şofben
 4. Vaillant Baca Dahil Turbomag 14 Lt. Doğalgazlı Hermetik Şofben
 5. Fanlı Hermetik Şofben L350F 14lt
Daha fazla göster
8 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: