150 TL Üzeri Kargo Bedava

Gömme Spotlar

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Gömme Spot Kullanımı ve Modelleri

Şıklığı ve performansı ile spotları birçok evde, ofiste, ticari alanda görmek mümkündür. Önceleri lüks evlerin simgesi olarak düşünülse de değişen projelerle yeni mekanların neredeyse hepsinde bulunur. Artan talebi takiben özellikle gömme spot çeşitleri neredeyse tüm iç mekanlarda görülebilecek aydınlatmalar haline gelir. Kullanım alanı geniştir. Yer kaplamaması sayesinde teknik olarak mümkün olan her yere yerleştirilebilir.

Gömme spotlar alçıpanın içine gömülür. Sıva altı spot modelleri olarak da bilinir. Kullanımında teknik olarak elektrik tesisatına ihtiyaç duyulur. Elektrik tesisatının geçtiği tüm alanlara kurulabilir. Yeni tip binalarda ve projelerde bina elektrik tesisatı bu konu göz önünde bulundurularak oluşturulur. Zira, gömme modeller modern çizgisi ve şık detayları ile dekorasyonda yüksek talebe sahiptir. Bir çok eski tip binada ise spotların kullanılacağı alana göre elektrik tadilatı yapılır.

Gömme lambaların bir avantajı çok farklı alanlarda da kullanılabilmeleridir. Tavan ve duvar uygulamalarının dışında zeminde de oldukça şık bir görüntü sağlar. Özellikle ticari alanlarda zeminden aydınlatma son dönemin popüler uygulamalarından biridir. Yalnızca iç mekanlarda değil dış mekan gömme spot bahçe, havuz başı gibi elektrik tesisatı çekilebilecek yerlerde tercih edilir. Hafifliği sayesinde tezgah üstü kullanım için uygundur. Mutfak tezgahlarında sıkça rastlanır. Ticari alanlarda ürün sunumunda da etkilidir. Banyo ve tuvalet aynaları önünde aydınlatma için de kullanılır.

Gömme Spot Montajı

 • Gömme spot montajı, sıva üstü modellere göre daha hassastır. Yerleştirilecek alana elektrik tesisatı döşenmiş olmalıdır. Özellikle yeni inşa edilen modern yapılarda gerekli tesisat proje aşamasında döşenir. Eski tip ev ya da ofislerde ise tadilat gerekebilir. Elektrik tesisatının bir usta tarafından kurulması gerekir. Tesisat kurulumu ardından aşağıdaki adımlar izlenerek montaj işlemi gerçekleştirilir.
 • İşe başlamadan önce güvenlik önlemleri alınmalıdır. Elektrik bağlantısının kesilmesi için sigorta kapatılır. Alana elektrik gelmediğini kontrol etmek için kontrol kalemi kullanılabilir.
 • Montaj sürecinde mutlaka sağlam bir merdiven kullanılmalıdır.
 • Birden fazla gömme spot yerleştirilecekse işleme başlamadan önce ölçü alınması gerekir. Spotların eşit aralıklarla yerleştirilmesi önemli bir dekoratif ayrıntıdır.
 • Matkaba kullanılacak olan panç seti yerleştirilir. Kullanılacak olan panç, spot panelinin çapına yakın olmalıdır. 
 • Panç ile daha önce işaretlenen alanlarda delik açılır. Bu sırada ortama alçıpan tozu yayılacağı unutulmamalı ve gerekli önlem alınmalıdır.
 • Spotu yerleştirmeden önce ince kesici bir alet ile fazlalıklar alınır.
 • Spotta yer alan elektrik kabloları tesisat kablolarına bağlanır.
 • Lamba yanlarında bulunan klips ya da mandal yardımıyla sıva içine yerleştirilir.
 • Montajı tamamlanan spotun elektrik akımını sağlamak için sigorta açılır. Elektrik düğmesine basılarak aydınlatma sağlanır.

Gömme Spot Kullanım Alanları

Gömme spot alan içine yerleştirildiği ve yer kaplamadığı için kullanımı kolaydır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Diğer spot çeşitlerinden farklı olarak zemine de yerleştirilebilir. Şekli, büyüklükleri ve sayıları kullanılacak alana göre değişiklik gösterir.

Modern yapılarda ve lüks yerleşimlerde bu ürünlerin kullanımı yaygındır. Verimli enerji kullanımı kadar dekoratif özellikleri de ön plandadır. Dar mekanlarda tavan uygulamaları alanı daha ferah ve geniş gösterir. Yoğun ışıklandırma gerekmeyen yerlerde ana ışık kaynağı olarak sade ve loş bir ambiyans yaratır. Dekoratif özellikleri önceleyen tasarımlarda ise ana ışık kaynağını destekleyici şekilde odanın kenarlarında şerit şeklinde kullanılabilir. Gömme spot aydınlatma banyo dekorasyonunda da şıklığın adresidir. Nem ve ıslaklık karşısında daha korunaklı olduğu için de tercih edilir. Son dönemde ev koridorlarında da kullanılır. Bu tarz bir ışıklandırma gözü yormadan alanın gerekli ayrıntılarına dikkat çekmeyi sağlar.

Ofislerde hem işlevsel hem dekoratif olarak en çok kullanılan aydınlatma biçimidir. Ticari alanlarda hem işlevsel hem de dekoratif özellikleriyle ön plana çıkar. Zeminden ışıklandırma için idealdir. Vitrin ve reyonlarda ürün sergilemesi için tavan gömme spot bölgesel ışıklandırmayı sağlar. AVM gibi ortak kullanım alanlarında güvenlik açısından da gömme led spot kullanılır. Kırılma, düşme gibi riskleri diğer çeşitlere göre oldukça azdır.

Gömme Spot Modelleri

Gömme spot modelleri farklı şekillerde kategorize edilebilir. Şekil açısından daire ve kare modeller ön plana çıkar. Şekil tercihi alanın genel dekorasyon hatlarına uygun şekilde yapılır. Köşeli alanlar ve mobilyalar için kare spotlar daha uygundur. Daha yumuşak geçişlere sahip bir alan için ise yuvarlak spotlar kullanılabilir. Bu ürünler bir panel olarak bütündür. Ayrıca bir lamba kullanımı yoktur. İçlerinde genellikle led aydınlatma kullanılır.

Ürünler tekli olarak satılır. Gömme spot lamba ölçüleri genişliği ile belirlenir. Spotların genişlikleri 1 cm'den 25 cm'ye kadar değişir. Sıralı bir dekorasyon elde etmek için küçük modelleri tercih edilir. Belli aralıklarda yapılan yerleştirme hem aydınlatma performansını arttırır hem de şık bir görünüm sağlar. Led gömme spot modelleri genellikle beyaz aydınlatma verir. Kullanım alanı ve amacına göre ılık beyaz, soğuk beyaz ya da gün ışığı tonlarından biri tercih edilebilir.

Klasik modeller sabittir. Sabit yapısı ürünlerin temel kullanım amacı ile de uyumludur. Öte yandan istisnai olarak farklı modellerden bahsetmek de mümkündür. Örneğin, aydınlatmaya yön tayin edebilecek döner lambalar tasarlanabilir. Spot, alçıpan içine yerleştirildiği için açılı gömme spotların hareket kabiliyeti sıva üstü modeller kadar yüksek olmasa da kullanışlıdır.

Her zevke ve kullanım alanına uygun gömme spot modelleri Koçtaş internet sitesi ve mağazalarından incelenebilir. Teslimat ve garanti sorunu yaşamadan alışverişin keyfi Koçtaş'ta çıkarılır.

Gömme Spotlar Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gömme spot lamba nedir?

Gömme spot sıva altına monte edilen bir aydınlatma aracıdır. Alçıpan delinerek içine yerleştirilir. Yer kaplamaz. Zeminde, duvarda ya da tavanda kullanılabilir. Enerji verimliliği yüksektir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.  Ayrıca şık ve zarif tasarımları ile dekoratif olarak da tercih edilir. Işık yoğunluğunu ayarlayabilen eklentiler sayesinde alanın dekorasyonunu da en doğru şekilde yansıtır.

Gömme spot lamba nasıl değiştirilir?

Gömme lamba değişikliği için öncelikle sigorta kapatılarak elektrik bağlantısı kesilir. Tornavidanın keskin ucu panel ile alçıpan arasına sokularak bağlantı yeri olan klipslere ulaşılır. Klipsler dikkatli bir şekilde açılarak panel bulunduğu yerden çıkarılır. Spot elektrik kablosu tesisat kablosundan sökülür. Aynı işlemler terse doğru uygulanarak yeni gömme spot lamba monte edilir.

Gömme spot lamba nasıl çıkarılır?

Gömme lambayı çıkartmak için tornavida gibi ucu keskin bir alet yeterlidir. Sökme işlemine başlamadan önce ana şalterden sigorta kapatılır. Kesici alt spot paneli ile sıva arasına yerleştirilir. Alçıpana zarar vermeyecek şekilde panel yavaş yavaş kaldırılır. Panel üzerinde bulunan klipsler zarar görmeden açılır. Spotun ve tesisatın elektrik kabloları birbirinden ayrılarak çıkartma işlemi tamamlanır.

Gömme spot lamba fiyatları?

Gömme lamba çeşitleri tekli paketlerde satılır. Üretimde kullanılan malzeme gömme spot fiyatları açısından belirleyici bir özelliktir. Malzeme maliyeti arttıkça fiyatlar yükselir. Spotun modeli de fiyatı etkiler. Örneğin, AVM, hastane gibi alanlarda daha fazla sayıda lamba gerekir. Bu alanlarda sıklıkla tercih edilen downlight modellerin birim fiyatları daha uygundur.

En Çok Satan Gömme Spotlar Hangileri?

Koçtaş Gömme Spotlar kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Aura 5W 6400K Led Gömme Spot
 2. Aura 5W 2700K Led Gömme Spot
 3. Nora 5W 6400K Açılı Gömme Spot
 4. Slim Downlight 4 Watt 6500K WT IP20
 5. Aura 3W 6400K Led Gömme Spot
Daha fazla göster
67 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: