Peşin Fiyatına  7 Taksit

Yağlı Boyalar

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

İhtiyacınıza Uygun Yağlı Boyalar

Ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından biri duvar boyasıdır. Duvar boyama söz konusu olduğunda, su bazlı duvar boyaları ve yağlı boyalar ön plandadır. Sentetik boya veya enamel boya isimleri ile de bilinen yağlı duvar boyası, pek çok sebepten dolayı sık sık tercih edilir. Bunlardan bir tanesi kalıcılığı ve dayanıklılığıdır. Güçlü yapısı ile yağlı duvar boya, uygulandığı yüzeye sıkıca yapışır. Yağlı boyalar uzun ömürlüdür ve dış etkenlere maruz kaldığında uzun süre ilk günkü gibi görünebilmektedir. Bu sebeple yağlı boyalar, bahçe ve teras gibi dış mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Dış mekanlarda yer alan bahçe mobilyalarında ve saksı gibi aksesuarlarda yağlı boyanın tercih edilmesi, istenen sonuçların alınmasını sağlayabilir. Yağlı boyanın tercih edilmesi için bir başka sebep ise kapatıcı oluşudur. Yoğun kıvamı ile yağlı boyalar, az miktarda uygulansa dahi doygun bir görünüm sağlayabilir. Yağlı boya çeşitleri, duvar boyamanın yanında pek çok farklı alanda kullanılabilir. Yağlı boya fiyatları boyanın boyutuna ve markasına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin Polisan ile Marshall fiyat anlamında farklı olabilir. Marka ve boyut anlamında çeşitlilik olması, her bütçeye uygun yağlı boya fiyatlarına ulaşmayı mümkün kılar. Sizin de yağlı boya ile boyama işlemi hakkında aklınızda sorular varsa veya konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aradığınız bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz. 

En İyi Yağlı Boya Uygulaması için Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yağlı boya duvara uygulanıyorsa, ilk aşama duvarın boya uygulamasına hazır hale getirilmesi olmalıdır. Bunun için duvarın öncelikle varsa deformelerinin düzeltilmesi gerekir. Rutubet veya darbelerden kaynaklı olarak duvar yüzeylerinde kabarmalar, çatlaklar veya yarıklar oluşabilmektedir. Duvar yüzeyindeki kabarmaları zımpara yardımı ile dikkatlice temizlemek gerekir. Öte yandan duvarda çatlak veya yarık varsa bunlardan kaynaklı boşluklar macun yardımı ile doldurulmalıdır. Bu deformeler giderildikten sonra duvarın yüzeyinin ıslak bez kullanılarak temizlenmesi gerekir. Duvar yüzeyindeki tozlar ve kirler, yağlı duvar boyasının pürüzsüz görünmesinin ve duvara sıkıca yapışmasının önüne geçebilir.  Duvar yüzeyi iyice temizlendikten sonra yağlı boya renginden en ideal sonucun alınabilmesi için astar uygulaması yapılmalıdır. Astar uygulaması tamamlandıktan sonra sıra yağlı boya uygulamasına gelir. 

Yağlı boyalar su bazlı yağlı boya ve sentetik yağlı boya gibi farklı şekillerde satılabilir. Ancak her yağlı boya kutusunun üzerinde boyanın nasıl hazırlanacağına dair talimatlar bulunur. Yağlı duvar boyasının duvara uygulanmadan önce kutusunun üzerindeki talimatlara göre hazırlanması ve seyreltilmesi gerekir. Yağlı duvar boyası hazır hale getirildikten sonra rulo fırça ve kıl fırça yardımı ile duvara uygulanabilir. Genellikle yağlı duvar boyalarından beklenen rengin elde edilmesi için iki kat duvar boyası uygulamak gerekir. Yağlı boya söz konusu olduğunda önemli olan nokta, iki kat boya uygulamasının arasında ilk katın kuruması için yeterli sürenin geçmesini sağlamaktır. Siyah yağlı boya gibi koyu renklerde bu ihtiyaç nispeten daha az olabilir ancak kusursuz duvar boyası görünümü için çoğunlukla boyanın iki kat uygulanması gerekir. 

Yağlı Boyanın Kullanılabileceği Alanlar

İster su bazlı boya olsun ister yağlı boya, boyalar düşünüldüğünde akla ilk olarak duvar boyama geliyor olabilir. Ancak yağlı boyaların pek çok farklı kullanım alanı vardır. Örneğin dış mekanda yer alan bahçe mobilyaları, direkler, saksılar veya korkuluklar için yağlı boya tercih etmek doğru bir seçim olabilir. Dayanıklı yapısı sayesinde yağlı boyalar özellikle yağmur ve rüzgar gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır, duvar boyasının soyulması ve rengin solması ihtimali yağlı boya uygulamasında daha düşüktür. 

Yağlı boya sanatla ilgisi olanların resim yaparken sık sık tercih ettiği bir boya türüdür. Yağlı boyaların pigment yoğunluğu, istenen renk tonuna kolayca ulaşılmasını sağlar. Ayrıca yüksek kapatıcılığı sayesinde boyanın uygulandığı kanvas gibi yüzeylerin rahatça kapanmasına da yardımcı olur. Öte yandan özellikle profesyonel olarak resim sanatı ile uğraşan bireyler, uzun yıllar aynı renk doygunluğuna sahip eserler ortaya koymak için de yağlı boyayı tercih edebilmektedir. 

Ev dekorasyonunda yağlı duvar boyasının görülmesinin bir başka yöntemi ise ahşapların üzerinde kullanılması şeklinde olabilir. Ahşap kutular, ahşap tepsiler veya sehpalar gibi yaşam alanlarında yer alan yardımcı dekoratif unsurlar üzerinde yağlı duvar boyası kullanımı oldukça yaygındır. Bu çeşit boyalar, su bazlı boyalara kıyasla özellikle üzerlerine sıvı dökülme riski olan dekoratif objelerde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle yağlı boya uygulamasından sonra söz konusu dekoratif objelerin üzerine vernik uygulaması yapıldığında, boyanın kalıcılığı en üst düzeye çıkarılmış olur.

Farklı Dekorasyon Stilleri için Farklı Renklerde Yağlı Boya

Her yaşam alanında farklı yağlı boya renkleri kullanılabilir. Yağlı boya renklerinin kararlaştırılmasında yaşam alanının amacı ve mekanda görülmesi istenen dekorasyon stili etkili olur. Örneğin minimalist bir stilde dekore edilmek istenen bir yaşam alanında mümkün olduğu kadar az renk kullanmak gerekebilir. Öte yandan temizlik ve aydınlık hissinin sağlanması hedeflenen banyo gibi alanlarda da açık renk yağlı boyalar tercih edilmek istenebilir. Her iki durumda da açık sarı, krem veya beyaz rengi kullanmak ideal bir seçim olabilir. Aynı şekilde Akdeniz dekorasyon stili gibi beyaz rengin sıkça kullanıldığı stillerde de beyaz yağlı duvar boyası kullanılabilir. 

İskandinav ve endüstriyel dekorasyon stillerinde gri ve siyah gibi koyu renklerin cesurca kullanıldığı görülür. Sizin de hayalinizde bu tarz bir görünüme sahip bir yaşam alanı varsa tercihinizi gri, füme, kahverengi veya siyah yağlı duvar boyasından yana kullanabilirsiniz. Eğer odanız yeterince geniş değilse veya istediğiniz kadar ışık kalmıyorsa, bu renkteki yağlı duvar boyalarını tek bir duvarda kullanmayı da değerlendirebilir, istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Öte yandan daha enerjik ve canlı bir yaşam alanına sahip olmak için deneyebileceğiniz dekorasyon stilleri arasında modern ve bohem dekorasyon tarzı yer alır. Bu gibi dekorasyonlarda duvarlarda kullanılabilecek boya rengi seçenekleri nispeten daha geniştir. Kullanılabilecek yağlı duvar boyası renkleri arasında sarı, turuncu, mavi, pembe ve mor gibi seçenekler vardır. Bu noktada renk seçimi yapılırken yaşam alanının işlevi, bireylere vermesi istenen his, sahip olunan mobilyalar ve halı gibi tekstil ürünler dikkate alınabilir. Bu şekilde bir mekanın dekorasyonundan en üst düzey verimi almak mümkün olur.

İhtiyacınız Olan Size Uygun Yağlı Boyayı Bulabileceğiniz Adres Koçtaş 

Duvar ve dekoratif obje renklendirme işlemi, mekanda oldukça düşük bütçeler ile büyük farklılıklar yaratmanızı sağlayabilir. Sizin de yaşam alanınızda duvarlarınızı, dekoratif objelerinizi veya mobilyalarınızı renklendirmek ve çarpıcı bir dekoratif değişiklik yapma gibi bir planınız varsa, dayanıklı ve uzun ömürlü bir boya arayışındaysanız ihtiyacınız olan çözüm yağlı boyalar olabilir. Eviniz ve sizin için en uygun yağlı duvar boyasını bulabileceğiniz ideal adres Koçtaş olacaktır. Koçtaş ile farklı markaların farklı boylardaki yağlı boyalarına ulaşmanız mümkün olur. Dilediğiniz renk, marka ve boyuttaki yağlı duvar boyalarını bir arada Koçtaş'ta bulabilir, bu ürünleri kıyaslayabilir ve istediğiniz yağlı boyaya bütçenize en uygun fiyat ile sahip olabilirsiniz.  

Yağlı Boya Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yağlı boya nedir nerelerde kullanılır?

Yağlı boya, içerisinde bitkisel yağlar, pigment ve terebentin gibi maddeleri bulunduran boya türüne verilen isimdir. Yağlı boyalar dayanıklılığı, kalıcılığı ve kapatıcılığı ile bilinir. Bu özellikleri, yağlı boyanın tercih sebebidir. Duvar, demir ve ahşap yağlı boyaların kullanımının görüldüğü yerlerden yalnızca birkaçıdır. Özellikle dayanıklı oluşu ile dış etkenlere maruz kalınan sokak, bahçe ve teras gibi alanlarda yer alan yüzeylerde rahatlıkla yağlı boyalar kullanılabilir.

1 kg yağlı boya ne kadar yer boyar?

Yağlı boya fiyatları 1 kg kutularda, daha büyük hacimli kutulara kıyasla nispeten daha uygun olarak bulunabilir. Bu durum, yağlı boya 1 kg paketleri tercih sebebi haline getirebilir. Ancak satın almadan önce ne kadarlık bir boyaya ihtiyaç duyacağınızı tespit etmeniz gerekir. 1 kiloluk yağlı boyaların yaklaşık 10 metrekare alanı boyadığı bilinir. Ancak bu durum, pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir.

Yağlı boya kaç saatte kurur?

Yağlı boya uygulaması ile ilgili akıllarda ilk canlanan sorulardan biri, yağlı boyanın uygulandıktan kaç saat sonra tamamen kuruduğu ile ilgili olur. Genellikle yüzeye iki kat uygulanan yağlı boya, tam olarak istenen rengi verir. Ancak bu uygulamalar arasında boyanın kuruması için yeterli sürenin tanınması gerekir. İlk kat boyanın tamamen kuruması için en ideali, söz konusu yağlı boya olduğunda ortalama 8 saattir.

En Çok Satan Yağlı Boyalar Hangileri?

Koçtaş Yağlı Boyalar kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Filli Boya Yağlı Parlak Siyah 2,5 Lt
Daha fazla göster
60 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: