200 TL Üzeri Kargo Bedava

Conta

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Sistemlerin Önemli Bir Parçası: Contalar

Conta çeşitleri, genellikle halka ya da sekizgen şeklinde olacak şekilde tasarlanır. Yüksek basınç ve sıcaklığa karşı dayanıklı olan ürünler, sistemlerin önemli bir parçasıdır. Genellikle 1000 ºC’ye ya da 1300 bar basınca kadar dayanıklı olan ürünler, birçok uygulamada kullanılır. Gaz ya da sıvı kaçaklarını önleme işlevine sahip olan ürünler, farklı parçaların bir araya gelmesini de kolaylaştırır. Farklı malzemelerden üretilen ürünler, herkesin aradığını bulabileceği seçeneklere sahiptir. Otomotiv sektöründen endüstriyel kullanımlara, elektrik ve ekonomik sistemlerinden ısıtma ve soğutma hatlarına kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan conta çeşitleri, günlük hayatta kullanılan birçok malzemenin kritik parçaları arasında bulunur. 

Ürünleri incelediğinizde farklı malzemelerden üretilen modeller olduğunu görebilirsiniz. Plastik ya da metal gibi çeşitli malzemelerden üretilen conta çeşitleri, her türlü kullanım amacına uyum sağlar. Modellerin bazıları, flanş ile bağlantılı olarak kullanılır. İki eşleşen flanş arasında güçlü bir sızdırmazlık oluşturulmasını sağlar. Flanşlar cıvatalar ile sabitlendiği zaman halka bağlantı contası flanşın oluğuna sıkıştırılır ve eşleşen flanşlar arasında güçlü bir sızdırmazlık oluşturulur. Flanşların zarar görmesinin önüne geçmek için halka bağlantı conta çeşitlerinin malzemesi bir derece daha yumuşak olmalıdır. Seçenekleri incelediğinizde düşük alaşımlı, hafif karbon çelik ya da yumuşak demir gibi terimler olduğunu görebilirsiniz. Hafif karbon çelik yumuşak demirden sertken düşük alaşımlı olanlar da hafif karbon çelikte serttir. Bununla beraber alüminyum ya da pirinç yumuşak seçenekler arasında yer alır. Sızdırmazlık gibi önemli bir problemin çözümünde kullanılan ürünler, tesisat sistemlerinde de sıklıkla tercih edilir. Conta fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilir, sistemlerinizin sızdırma problemlerini pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Gereksinimlerinizi belirledikten sonra conta çeşitleri içinden aradığınızı kısa süre içinde bulabilirsiniz.

Conta Tipleri

Conta çeşitleri incelendiğinde farklı tasarımlara sahip olan modeller olduğu görülebilir. Conta tipleri hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilir, sizin için uygun olan ürüne pratik bir şekilde erişebilirsiniz;

 • Genel olarak aralarından seçim yapmanız gereken üç temel tipte model bulunur. Tu tiplerin özellikleri, halkanın şekline ve içine oturacağı flanş oluğuna bağlıdır. Oluğa oturacak şekli seçmeniz gerekir. Bununla beraber metal tipi de seçim yaparken dikkat edilmesi gereken önemli kriterler arasında bulunur.
 • Standart R tipi modeller, standart flanşa uyacak şekilde özel olarak tasarlanır. Oval ya da sekizgen forma sahip olan ürünler, çok sık kullanılan ürünler arasında yer alır. Oval tasarım, daha eski yuvarlak tabanlı salmastra tasarımlarda kullanılır. Bununla beraber hem sekizgen hem de oval olanlar modern düz tabanlı yiv flanşıyla uyum sağlar. Standart R tipi modellerle cıvata yükü yalnızca küçük bir alanda yoğunlaştırılabilir ve böylece yüksek bir malzeme gerilim seviyesine ulaşılabilir. Halka bağlantı contasının esnek yapısı, yivin ön ucuna bir malzeme akışıyla sonuçlanır. Böylece sızdırmazlık etkisi ortaya çıkar. Birçok sistemde rahatlıkla kullanılabilen ürünler, farklı alanlarda tercih edilir.
 • R tipi modeller, standart tip halka oluklu flanşlar için tasarlanır. Sıklıkla kullanıldığı için pek çok sistemle eşsiz bir şekilde uyum sağlar. API 6A’ya uygun olarak 5000 PSI basınca kadar etkili bir performans gösteren ürünler, halka bağlantı yuvalarında iyi bir sızdırmazlık performansı ortaya çıkarır.
 • RX serisi, API 6B flanşlar için tasarlanan ürünlerden oluşur. Eğer R serisinde bulunan sekizgen modellerden birini kullanıyorsanız malzemenizi RX serisiyle değiştirebilirsiniz. RX tipindeki modeller, titreşimlerin daha yoğun olduğu yüksek basınçlı durumlarda R tipindeki modellere göre daha iyi bir performans ortaya çıkarabilir. Sızdırmazlığı artırmak için tasarlanan ürünler, API 6B’nin yanı sıra API 6A’ya da uygundur. RX tipi modeller, standart R serisiyle benzer bir forma sahip olmasına rağmen simetrik olmayan sekizgen bir kesite sahiptir. Ürünler birbiri yerine kullanılabilse de RX tipindekiler basıncın yüksek olduğu noktalarda daha iyi bir performans ortaya çıkarır.
 • RX tipindekiler, daha uzun olduğu ve flanşlı bağlantı düzeneğine de boyuyla orantılı olarak uzunluk katacağı için bu ürünleri kullanırken dikkatli olunması gerekir. RX tipi modellerin enine kesiti, iyi bir sızdırmazlık sağlar. Flanş ile temas ettiği andan itibaren sızdırmama konusunda beklentileri karşılayan bir performans ortaya çıkarır. Yüksek basınca dayanıklı olan ürünler, aynı zamanda titreşim ve basınç dalgalanmaları karşısında da yüksek dirence sahiptir. Böylece RX tipindeki ürünler petrol ve gaz endüstrisinde de sıklıkla kullanılır. Isıya dayanıklı conta çeşitleri sayesinde sistemlerinizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.
 • Ürünleri incelediğinizde BX tipinde modeller de olduğunu görebilirsiniz. BX tipi modeller, API 6BX flanşlarla beraber kullanılabilecek şekilde dizayn edilir. 20.000 PSI basınca kadar dayanıklı olan ürünler, diğer modeller de olduğu gibi sızdırmazlığı güçlendirecek şekilde tasarlanır. Genel olarak 5.000 PSI ile 20.000 PSI arasında basınç derecesinde satışa sunulan ürünler, geniş kullanım alanıyla kullanıcılarının beklentilerine yanıt verir. Bununla beraber BX tipindeki modeller standart R ya da RX tipindekilerle değiştirilebilir. Diğer iki tiple kıyaslandığında daha yüksek basınca karşı dayanıklı kalmayı başarır. Halkaların içerisinde küçük bir delik olduğu için daha fazla basınca dayanabilen BX, böylece birleştirilen noktaların her iki tarafında basınç eşitlemesi yapmayı başarır.
 • BX tipindeki modellerin köşelerinde delik varken R ve RX’te delikler bulunmaz. BX modellerindeki deliğe basınç dengeleme deliği ismi verilir. Yivlerde sıkışabilecek basıncın eşitlenmesini sağlayan delik, ürünlerin etkinliğini artırır. BX tipindeki modellerin çapı, flanş yivinkinden marjinal olarak daha büyüktür. Böylece yerleştirilirken daha dikkatli olunması gerekir. BX conta modelleri diğerleri gibi hem oval hem de sekizgen formlarda mevcut olduğu için farklı gereksinimlere yanıt verir.

Farklı gereksinimleri karşılayacak şekilde dizayn edilen ürünler arasından aradığınızı bulabilir, gereksinimlerinizi gidermeye başlayabilirsiniz. Conta fiyatları ve seçenekleri arasından sistemlerinize uygun olan parçayı bulabilir, istediğiniz sızdırmazlık performansını elde edebilirsiniz. Conta ölçüleri ve seçeneklerini inceleyerek aradığınız ürüne vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz.

Conta Çeşitleri

Türlerinin yanı sıra ürünler farklı özellikleri bakımından da birbirinden ayrılır. Ürünlerin özellikleri hakkında daha ayrıntılı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıda bulunan maddelere göz atabilirsiniz;

 • Plastik conta çeşitleri, sızdırmama işlemleri için pek çok farklı yerde kullanılan ürünler arasında yer alır. Yerleştirildiği alandan dışarı sıvı ya da gaz geçişini kapatmaya yardımcı olan ürünler, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle tesisat sisteminde kullanılan ürünler, musluk bağlantısı benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Taharet musluğu benzeri sistemler incelendiğinde plastik modellerin kullanıldığı görülebilir. Conta lastiği ile beraber taharet musluklarının daha sağlam bir şekilde bağlanmasını sağlayan ürünler, işlevselliğiyle öne çıkar.
 • Çelik conta çeşitleri, farklı sertliklere sahip ürünlerden oluşur. Yüksek basınca dayanıklı olacak şekilde dizayn edilen ürünler, sıcaklık direnciyle de geniş bir kullanım alanı kazanır. Dayanıklı ve güvenilir olması, ürünlerin öne çıkan detayları arasında bulunur. Yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı buhar, kule tankı, yüksek basınç valfi, kule tankı ya da solvent boru flanşı gibi yerlerde kullanılan ürünler, sistemlerin önemli bir parçasını oluşturur. Farklı parçaların bağlantısını kolaylaştırırken sistemlere sızdırmama özelliği kazandıran ürünler, kullanıcılarının pek çok ihtiyacına yanıt verir.
 • Seçeneklere göz attığınızda düşük karbonlu çelik, yumuşak demir, 304 paslanmaz çelik, 316 paslanmaz çelik, alüminyum ya da titanyum gibi farklı seçenekler bulunur. Farklı sertliklere sahip olan ürünler arasından sisteminize uygun olanı seçmeniz gerekir.
 • Conta takımı çeşitlerini incelediğinizde farklı parçaların bir arada kullanıldığını görebilirsiniz. Conta seti içerisinde farklı boyutlarda malzemelerin yer aldığı setler, ihtiyaç durumunda işlevsel hale gelir. Farklı flanşlarla uyumlu olacak şekilde çeşitlendirilen ürünler arasından aradığınız zaman farklı ölçüleri bulabilir, yüksek sürtünme ve basınca karşı dayanıklı olan ürünlerle gereksinimlerinizi giderebilirsiniz.
 • Malzemenin yanı sıra ürünler renk bakımından da birbirinden ayrılır. Seçenekler arasında genellikle siyah, gri ya da kırmızı renkli modeller olsa da incelediğiniz zaman şeffaf conta modelleri de olduğunu görebilirsiniz.

Koçtaş’ın avantajlı dünyasındaki conta fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek aradığınızı bulabilir, ister set ister tekli olarak istediğiniz ürüne anında ulaşabilirsiniz. Gereksinimlerinizi belirledikten sonra Koçtaş’taki seçenekleri incelemeye başlayabilirsiniz.

Conta Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Conta ne işe yarar?

Ürünler, genel olarak sistemlerde sızdırmazlık malzemesi olarak kullanılır. Gaz ya da sıvıların sistem dışına çıkmasını engelleyerek yaşanabilecek problemlerin önüne geçer. Sistem içindeki parçaların arasında bir bağlantı elemanı gören ürünler, işlevselliğiyle dikkatleri üzerinde toplar.

Conta çeşitleri nelerdir?

Ürünler incelendiğinde standart R, RX ve BX gibi farklı seçenekler olduğunu görebilirsiniz. Boyut ya da tasarım gibi çeşitli özellikler bakımından birbirinden ayrılan ürünler arasından aradığınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Conta nerelerde kullanılır?

Ürünler, yalıtım ya da sızdırmazlık çalışmalarında sıklıkla kullanılır. Tesisat sistemlerinde, otomobillerde, petrol ve gaz endüstrilerinde ürünler kullanılabilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan ürünler, günlük hayatın hemen hemen her alanında kendine yer bulur.

En Çok Satan Conta Hangileri?

Koçtaş Conta kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Asma Klozet Temiz Su Girş Contasi Ø45mm
 2. Adaptör Conta 1515
 3. Asma Klozet Temiz Su Çikiş Contasi Ø45mm
 4. Adaptör Conta
 5. Adaptör Contası Kask Conta KSD 50
Daha fazla göster
37 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: