150 TL Üzeri Kargo Bedava

Dekoratif Saksı

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Birbirinden Şık ve Her Bitkiye Uyum Sağlayan Saksılar

Saksılar dekoratif ürünler arasında yer alır. Kapalı alanların dışında açık alanlarda da kullanıma uygundurlar. Kullanıcıların zevklerine hitap edebilmek adına birbirinden şık saksılar üretilir. Rengârenk modellerin yanında, farklı materyaller ile girdiği her ortama uyum sağlamaları mümkün olur. Bu ürünler ile evlerde, ofislerde ve daha pek çok alanda hoş kokular yayan çiçeklere yer verilir.

Ferah, renkli ve oldukça hoş bir görüntü sağlanır. Çiçeklerin giderek büyümeleri ve daha iyi yaşayabilmeleri için doğru ürünler tercih edilmelidir. Çiçeklerin ve bitkilerin de bir canlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle onlara huzurlu bir ortam sağlanması önemlidir. Ev dekorasyonunda önemli yer edinen çiçek ve bitkiler için doğru modeller tercih edildiğinde daha verimi büyümeleri mümkün olur. Ayrıca ev dekorasyonu ile uyumlu olanlar da tercih edilebilir. Böylelikle mekânın dekorasyonu ile çiçeklerin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri mümkün kılınır.

Balkonlarda, odalarda, bahçelerde ve mutfaklarda kullanılabilmesi adına çeşitler bulunur. Doğru ürün seçimi ile çiçeklerin ve bitkilerin dayanıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Her İhtiyaca Yönelik Saksı Modelleri

Saksı birer canlı olan bitki ve çiçeklerin daha sağlıklı alanlarda büyüyebilmesi için uygun özelliklere sahip olan dekoratif üründür. Çiçeklerin köklerini havalandırmak, gübrelemek ve en doğru alanda yetişmelerini sağlamak adına üretilir. Evde yetişmeye uygun modellerin yanında bahçelerde ve balkonlarda daha rahat kullanım imkânı sunulan modeller de bulunur. Çiçeklerin mevsiminde büyüyebilmeleri ve renklerini koruyabilmeleri için doğru ürün seçimi önemlidir. En doğru model tercih edilmediğinde çiçekler toprağa tutunamaz ve solmaya başlar.

Çiçeklerin topraklarını havalandırma, sulama ve gübre ekleme işlemleri için uyun ürün tercih edilmesi önemlidir. Saksı modeller arasında pek çok model bulunur. Renklerini koruyan ürünlerin yanında, şeffaf ve kiremit, porselen ve plastik gibi pek çok ürün çeşidi bulunur. Farklı çeşitleri ve modelleri ile her alanda çiçeklerin verimli bir şekilde büyümeleri sağlanır. Elverişli olan seçildiğinde bitkilerin sağlıklı büyümesi sağlanır. Ev içerisinde alt kısmında tabak olan modeller rahatlık sağlar.

Sulama yapıldığında arta kalan su tabak içerisinde kalır ve kolay bir temizleme imkânı sunulur. Modelin üretildiği malzeme bitkinin doğrudan büyümesine etki eder. Bu nedenle sadece dekoratif saksı modelleri yerine bitkilerin sağlıklı büyüyebilmeleri için de doğru olan model tercih edilmelidir. Bitkilerin büyüyecekleri boyutları oldukça önemlidir. Kökleri için yeterince yer bulmayan bitki solmaya başlar. Bu nedenle uygun ürün seçimi yapılması önemlidir.

Ev Dekorasyonuna Uyum Sağlayan Saksı Çeşitleri

Çeşitli hammaddelerin kullanımı ile çeşitlenen saksılar kullanıcılara sunulur. Bu noktada pek çok materyal kullanılan ürünler görülür. Ahşap saksı modelleri özellikle balkon ve bahçelerde tercih edilen modeller arasındadır. Bahçelerde özellikle dekorasyon ile uyumludur.

Ayrıca özel üretimi sırasında çiçeklerin ve bitkilerin kökleri modelin içerisinde rahat bir şekilde hava alabilir. Su kayası ya da sarmaşıklar için üretilen çeşitler bulunur. Toprağı güneşten koruyan ısı yalıtımına sahiptir. Son yıllarda ahşap ürünlere olan ilgi ile üretimleri daha da artmıştır. Ahşap saksı modelleri özellikle bahçelerde kullanımı tercih edildiği için büyük saksı modelleri arasında yer alır. Ancak her kullanıma uyum sağlayabilmesi için farklı materyallerde büyük olan modelleri de bulunur.

Sıklıkla tercih edilen büyük modeller arasında plastik ile üretilen ürünler yer alır. Plastik ve büyük olanlar genellikle kiremit renginde ve nostaljik bir havaya sahiptir. Ayrıca plastik olanlarda eskitme yapılan farklı tasarımlar da bulunur. Beton saksı modelleri özellikle bahçelerde kapı girişlerinde tercih edilen modeller arasında yer alır. Ayrıca daha küçük boyutlarda kullanıma sunulan beton olanlar tekli ya da üçlü şekilde ev içerisinde de kullanılır. Özel olarak üretilen beton karışımı ile üretilen beton modelleri farklı boyalar ya da vernik kullanımı ile kullanıcılara sunulur. Beton modellerinde havalandırma ya da katman bulunmadığı için özellikle suya ve güneşe çok fazla ihtiyaç duymayan bitkiler ile kullanılması önemlidir. Ayrıca çiçek kullanılmadan dekoratif ürün olarak da terci edilirler.

Farklı Tarzlara Hitap Eden Saksı Çeşitleri

Saksı modelleri farklı malzemelerin kullanılması ile her eve girmiştir. En sık tercih edilen modeller arasında seramik saksı bulunur. Özellikle şık görünmesi açısından tercih edilen seramik modeller içten dışa ya da dışta içer sıvı geçirgenliğini önler. Bu nedenle daha kolay sulama imkânı sunar. Ancak beton olanlarda olduğu gibi daha az suya ve güneşe ihtiyaç duyan bitkiler için kolay kullanım avantajı bulunur.

Güneşin yıpratıcı etkisi seramik saksı ile ortadan kaldırılır. Düşme ve çarpma gibi durumlara kırılabildiği için genellikle iç dekorasyonda tercih edilir. Ancak ağır yapıları olması dolayısıyla büyük bitkiler için de tercih edilebilir. Metal saksı modeli ise modern ve klasik stillere oldukça uyumludur. Dayanıklı ve paslanmaz metalden üretilmesinden dolayı su ile temas eden noktalarda yani bahçelerde dahi rahat bir şekilde kullanılır. Metal ısıyı kendisine çekip korumasından dolayı doğrudan güneş alan noktalara konumlandırılmaması gerekir.

Hasır saksı modeli ile farklı tarzlara hitap edebilmesi açısından üretilen modeller arasındadır. Kullanıcılara zarif ve şık bir görüntü sunar. Hasır olanlar bahçede ya da dışarıda bulunduklarında oldukça dayanıklı yapıya sahiptir. Ayrıca ev içerisinde de dekorasyon ile epey uyumlu bir havaları bulunur. Renkleri ve farklı tasarımları ile kullanıcılara sunulur. Ürünlerin altında bulunan drenaj deliği hasır modellerin gevşek örgülerinden dolayı yoktur. Bu nedenle rahat bir kullanım sunar.

Kolay Kullanım Avantajı Sunan Modeller

Saksı çeşitleri her alanda rahat bir şekilde kullanılabilmesi için çeşitlenir. Ayaklı saksı modeli de çeşitler içerisinde tercih edilen modeller arasındadır. Çiçeklerin yerden yüksekte ve daha iyi konumlandırılması sağlanır. Bu şekilde herhangi bir sehpaya ihtiyaç duyulmadan modellerin yerleştirilmesi sağlanır. Ayaklı olanlar her alana uyum sağlayabilmesi ve bitkilerin verimli yetişmesi için farklı malzemeler ile üretilir.

Ahşap ayaklı olan modellerin yanında metal ayaklı ve seramik ayaklı saksı modelleri gibi çeşitler bulunur. Kolay kullanım avantajı sunulan bir diğer çeşit ise askılı saksı modelidir. Bu şekilde yukarıdan aşağıya sallanarak kullanılması imkânı sunulur. Özellikler balkonlara rahat bir şekilde kullanılan askılı olanlar güçlü askılara sahiptir. Ayrıca ev içerisinde kullanılabilecek küçük boyutlarda olan modelleri de mevcuttur. Daha büyük boyutlarda kullanıcılara sunulan askılı modellerin askıları çiçeği taşıyabilmesi açısından demir gibi malzemelere sahiptir.

Bu ürünlerin daha rahat kullanılabilmesi için saksı standı çeşitleri tercih edilebilir. Bu stantlar ahşap ve metal gibi farklı malzemeler ile üretilir. Bitkilerin bir arada sergilenmesi sağlanır. Ayrıca çiçeklerin bir arada tutulması ile daha rahat bakım avantajı sunulur. Merdiven şeklinde üretilen stantların yanında çok büyük modellerde de stantlar bulunur. Stantlar ile tüm bitkilerin küçük alanlarda toplanması ve daha büyük alanların ortaya çıkması sağlanır. Oldukça estetik ve şık görünümlere sahiptirler.

Saksı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksı seçimi her bitki için oldukça önemlidir. Doğru model seçimi yapıldığında bitkinin daha rahat yaşayabilmesi mümkün kılınır. Model seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Her bitkinin ürün modelleri ayrıdır. Bu nedenle iç mekân için farklı dış mekan saksı çeşidi ayrı olarak üretilir. İç mekânlarda büyüyen bitkilerin büyüme oranı dış mekânda büyüyen bitkilere göre farklıdır. Örnek verilmesi gerekirse orkide bitkileri şeffaf yapıda olanlardan ister ve iç mekânlarda yetiştirilen menekşeler yayvan ve derin olanları ister. Bu nedenle iç mekânda ya da dış mekânda yetiştirilecek olan bitkilere göre seçim yapılmalıdır.
  • Kaliteli olanlar her bitki için ideal olan ürünlerdir. Çabuk kırılabilecek ya da deformasyona uğramış ürünler hiçbir bitki için iyi olmaz. Toprağın hava almaması ve köklerin zarar görmesine neden olur. Örnek verilmesi gerekirse sardunya bitkileri güneşi çok sever. Bu noktada zarar görmüş bir saksı ile güneş alması engellendiğinde bitki gelişimi yavaşlar.
  • Her modelin altında drenaj boşluğu bulunur. Bunlar ürünün delikleridir. Saksılarda delik bulunmayan bitkilerin toprağında su bitkiler ve bitkinin köklerinin zamanla çürümesi söz konusu olur. Ayrıca sulama işlemlerinde fazla suyun atılması için tabak kullanımı da unutulmamalıdır.
  • Bu ürünler dekoratif ürün olarak da tercih edilebilir. Bulundukları alana uygun ve bitkiye göre seçilen model dekoratif saksı olarak kullanılabilir. Ayrıca askılıkta olan bitkiler için yayvan, koltuk aralarında olanlar için ise yüksek olanlar gibi bulundukları alanlara uygun saksı modelleri tercih edilmelidir.

Saksı Kullanımı Avantajları

Saksılar çiçeklerin sapıklık yaşayabilmeleri için doğru seçildiklerinde oldukça avantajlıdır. Örnek verilmesi gerekirse dikdörtgen saksı modelleri balkon içerisinde tüm bitkilerin rahatlıkla büyümesini sağlar. Bitkiler için doğru ürün seçimi yapıldığında hızlı bir büyüme görülür ve estetik bir görüntü oluşması sağlanır. Saksı çeşitleri bitkileri soğuğa ve sıcağa karşı koruyabilir. Ayrıca ışık yoğunluğuna da kolay bir şekilde adapte olur. Bitki yetiştirilmesine uygun olmayan topraklar ile kullanıldıklarında dahi bitkilerin rahat bir şekilde büyümeleri sağlanır. Ayrıca bitkilerin istekleri çeşitlenir.

Her bitkinin farklı ürün içerisinde yetiştirilmesi ile sulama zamanı, toprak bakımı ve besin istekleri gibi tüm ihtiyaçları karşılanabilir. Sadece o bitki saksı içerisinde büyür ve yabancı ot problemi ortadan kalkabilir. Zararlı bakterilerden ve böceklerden korunmaları sağlanır. Ayrıca bulundukları her alanda dekoratif bir görüntü sağlanır. Örnek verilmesi gerekirse bahçe içerisine kullanılan ahşap saksı modeli ile doğal ve estetik bir görüntü elde edilir. Şık görüntülerinin yanında oldukça avantajlı fiyatlar ile seçilenler uzun süreli kullanılabilir. Uzun süreler içerisinde bitkilerin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi sağlanır. Ancak bitkilerin doğru bakımlarının yapılmasına dikkat edilmesi gereklidir.

İç Mekân ve Dışa Mekâna Uygun Saksı Modelleri

İşletmede ya da ev içerisinde olsa da ürün seçiminde iç mekân ya da dış mekân olarak seçim yapılmasına dikkat edilmelidir. Hava sıcaklığı insanların yaşam standartlarını düşürdüğü kadar birer canlı olan bitkileri de etkiler. İç mekânlarda 18 ile 24 derece arasında yaşayabilen bitkiler tercih edilir. Pilea türleri, monstera, bonsai, fikus ginseng gibi bitkiler siyah saksı çeşitleri ile uyumlu bir şekilde iç mekânlarda sergilenebilir. Bu tür bitkiler yaşam alanları oldukça farklı olmasına rağmen zamanla iç mekânlarda kullanıma hazır hale gelmiştir.

Sukulent ve kaktüs gibi bitkiler iç mekân içerisine rahat bir şekilde yaşayabilir. Özellikle keskin sıcaklık geçişleri yaşanmayan iç mekânlarda uygun olanlar ile rahat bir yaşam sürerler. Özellikle askılı ya da beton olanlar ile uyum içerisinde yaşayabilirler. Dış mekânlarda ise otsu olmayan ve kalın gövdeli bitki türleri daha rahat yaşayabilir. Özellikle büyük modeller ya da ahşap saksı çeşitleri tercih edilebilir. Bazı mevsimlerde açan soğan köklü çiçekler ve kalın gövdeli bitkiler dış mekânlarda rahat bir şekilde yaşar. Mermer ve beton olan modeller dış mekân dekorasyonu için tercih edilebilir.

Bütçe Dostu ve Ekonomik Saksı Fiyatları

Saksı fiyatları kullanılan malzemesine ve boyutlarına göre değişiklik gösterir. Ancak çok düşük fiyatlarda alınan modeller ile bitkilerin topraklarına kimyasal geçişi yaşanabilir. Bu nedenle ortalama fiyatlar altında ürün tercihi yapılmamalıdır. Bu ürünler her bitki için farklı özelliklere sahiptir. Tercih edilecek olan bitki için daha uygun fiyatları olması gerekçesi ile farklı malzeme ile üretilen ya da daha küçük boylarda bir model tercih edilebilmektedir. Ancak bu durumda bitki rahat bir şekilde yaşayamaz ve bitkinin kökleri solabilir. Bitkilerin rahat bir yaşam sürebilmesi için doğru seçim oldukça önemlidir. Saksı fiyatları ulaşılabilir fiyatlarda kullanıcılara sunulur. Bitkilerin daha rahat yaşaması ve dekoratif bir estetik kazanılması için önemlidir. Herkes tarafından rahatlıkla temin edilebilir.

Koçtaş ihtiyaçlara uygun ürünleri bir araya getirir ve ulaşılabilir fiyatları ile her alanda kullanabileceğiniz çeşitleri satışa sunar. Farklı malzemelerden üretilen modeller ve şık tasarımları ile saksı ürünlerini tercih edebilirsiniz. Koçtaş mağazalarından ve internet sitesinden saksı modellerini inceleyebilirsiniz.

Saksı Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saksı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürün tercihi içerisine ekilecek olan bitki ile doğru orantılı gerçekleştirilir. Çiçeklerin ne kadar büyüyebildiği, ne kadar toprağa ihtiyaç duyduğu ve ne kadar suya ihtiyaç duyduğu dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Ürün seçimi kullanılacağı mekâna göre de değişebilir. Kullanılacak mekâna uyumuna da dikkat edilmesi estetik görüntünün yakalanmasını sağlar. Gözenekli, yapıya sahip olanlar tercih edildiğinde çiçeklerin daha sağlıklı büyümeleri sağlanabilir. Ancak düzenli bir şekilde sulama yapılması gerekir. Devamlı sulama ihtiyacı duyulan bitkiler için hafif sakı seçimi avantajlı olabilir. Ürünlerin kesinlikle drenaj özelliğine sahip olması gereklidir. Ayrıca farklı tasarımlarına ve malzemelerine göre seçimler yapılabilir.

Saksı Neye Göre Seçilir?

Ürün kullanılacağı alana ve içerisinde yetiştirilecek bitkiye göre seçilir. Her bitki için farklı bir model seçilmesi gereklidir. Bazı bitkiler güneş ışınlarına daha çok ihtiyaç duyduğu için içerisine güneş alan cam saksı modelleri tercih edilebilir. Ancak bazı bitkilerde güneş ışınlarından kaçınmak istediği için köklerin güneş ışınlarından korunması adına beton ya da seramik olanlar tercih edilebilir. Her bitki için kaliteli ve drenaj deliği bulunan bir saksı tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılacağı alan da seçimde oldukça önemlidir. Dış mekânlarda mermer, beton ve ahşap modeller tercih edilebiliyorken iç mekânlarda seramik, cam gibi malzemelere sahip çeşitler tercih edilebilir. Plastik olanlar her alanda kullanılabilir. Saksıların kullanılacağı amaca göre de seçilmesi gereklidir. Koltuk köşelerinde kullanılan bitkiler için uzun saksı modelleri tercih edilirken, balkonlarda kenarlara asılabilen modeller tercih edilebilir.

Malzemesine Göre Saksı Çeşitleri Nelerdir?

Ürünler farklı malzemelerden yapılarak kullanıcılara sunulur. Pek çok malzeme kullanılır. Seramik, beton, mermer, ahşap, plastik, cam, makrome, hasır, metal ve demir gibi farklı malzemeler ile üretilenler bulunur. Her malzeme farklı alanlarda kullanım kolaylığı sağlar. Kullanılacağı mekâna uyum sağlamaları yanında içerisinde bulunan bitkilerin sağlıklı yaşamalarını sağlarlar. Farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. Örnek verilmesi gerekirse metal bir ürün güneş altında kullanıldığında fazla ısınabilir ve içerisinde bulunan bitkinin çürümesine neden olabilir. Ahşap olanlar ise hava alabiliyor ve doğal oluşları ile dış mekânda rahatlıkla kullanılabilir.

En Çok Satan Dekoratif Saksı Hangileri?

Koçtaş Dekoratif Saksı kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Dekorati̇f Eski̇tme Büyük Saksi , Darbuka Saksı ,60cm
  2. Green Basics Saksı 55 cm
  3. Köşe Raf Saksılık Bahçe Saksılık Çiçek Rafı Ahşap Saksılık 2176
  4. Dekorati̇f Büyük Gümüş Saksi, Darbuka Saksı 60 Cm
  5. Seramik Saksı
Daha fazla göster
803 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: