150 TL Üzeri Kargo Bedava

Bez Gardırop

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Bez Dolaplar ile Evler Daha Düzenli

Giysilerin korunması ve saklanması hem evin hem de gündelik yaşamın düzenini sağlayan anahtarlardan biridir. Yeterli ve işlevsel bir dolap, hayat kalitesinin arttırır. Çoğu zaman yeni bir ev kurarken dolaplar yıllarca kullanılmak üzere alınır. Son dönemde bunun getirdiği dezavantaj farklı ürünlerle çözülebilmektedir. Bez dolap kullanımı giderek yaygınlaşan tercihlerden biridir.

Bez dolaplar, uzun bir süre boyunca öğrenci evleri ile özdeşleştirilir. Öğrencilerin birçoğu bulundukları evde belli bir süre için ikamet eder. Kalıcı bir düzen kurmaz. Bu nedenle daha az maliyetli ve portatif eşyaları tercih eder. Kumaş dolap da hemen hemen her öğrenci evinde bulunan bir eşyadır. Gün geçtikçe küçük büyük her eve girmeyi başarır. Bu başarının temelinde değişen ihtiyaçlar, küçülen evler ve geliştirilen farklı bez modeller gelir.

Minimal yaşam tarzı insanları daha az eşya ve daha fazla işlevselliğe zorlar. Büyük mobilyalar evlerin kullanımını imkansız hale getirir. Her zevke ve ihtiyaca uygun tasarlanan bez dolaplar gereksinimleri rahatlıkla karşılar. Kurulumu pratiktir. Farklı alanlara kolayca taşınabilir. Giyim tarzına göre raf ya da askı tercihi yapılabilir. Dolap içi düzenleyiciler ile işlevselliği arttırılır. Daha geniş evler için daha büyük modelleri de mevcuttur. Mevcut mobilya takımlarının yetmediği durumlarda da destekleyici bir ürün olarak kullanılabilir. Tüm bu avantajları sayesinde bez dolapların kullanım alanları geniş boyutlara taşınır.

Bez Dolapların Kullanım Alanları

Bez dolaplar öncelikle öğrenci evlerinin demirbaşları olarak karşımıza çıkar. Kullanım rahatlığı ürünleri gün geçtikçe bu evlerin dışına çıkarır. Bez modellerin rahatlığına alışan bir çok kişi kurulu düzen içinde de bu modelleri tercih eder.

Bez dolap modelleri bugün hem kullanım hem maliyet açısından bir çok alanda tercih edilir. Bunların başında bebek odası gelir. Doğumdan itibaren bebeklerin alan kullanımı değişir. İlk dönemde daha çok ebeveyn yanında zaman geçirirken, zamanla farklı odalara taşınır. Fiziksel ihtiyaçları sebebi ile kıyafetlere erişimi de hızlı olmalıdır. Bu doğrultuda, bez dolap kullanımı oldukça işlevseldir. Kolay kurulum ve taşınabilirliği çocuk odalarında da tercih edilmesinin sebeplerinden biri haline gelir. Bu noktada, ebeveynlerin kafasına takılan en önemli soru dolabın güvenliğidir. Bez elbise dolabı kolay taşınabildiği için sağlamlığı konusunda yanlış bir algı oluşabilir. Oysa, metal aksamları ve güçlendirilmiş birleştirme noktaları ile son derece sağlam bir yapıya sahiptir.

Son dönemde bez dolaplara evlerin girişlerinde de rastlanır. Kaban, atkı, eldiven gibi kıyafetlerin yanında ayakkabıların ve çantaların saklanması için de uygundur. Hav alabilen kumaş tercihleri ile banyolara bile girmeyi başarır. Kurulum ve kaldırma kolaylığı sayesinde yazlıkların olmazsa olmaz eşyası haline gelir. Bez dolaplar yalnızca giysiler için kullanılmaz. Yastık, yorgan, nevresim, havlu gibi eşyaların saklanması için evin ardiye ya da kiler bölümlerine de yerleştirilebilir.

Bez Dolap Kullanmanın Avantajları

Bez dolap kullanımının bu denli yaygınlaşmasının temel nedeni kullanıcıya sunduğu avantajlardır. Avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Kurulumu kolaydır. Kurulum için ekstra bir alete ihtiyaç yoktur. Gerektiğinde kolayca toparlanabilir.
 • Hafif olduğu için istenen alana kolayca taşınabilir. Diğer dolaplar gibi kapıdan geçmeme, taşırken duvarların zarar görmesi gibi riskleri taşımaz.
 • Güçlendirilmiş profil yapıları sayesinde daha dayanıklı ve güvenli hale getirilir.
 • Tek ya da çift kapılı seçenekleri ile farklı boyutlardaki gereksinimleri karşılar.
 • Kullanıcının giysi profiline göre askı ya da raf yoğunluklu modeller tercih edilebilir.
 • Bez dolap aparatları sayesinde ihtiyaç duyulduğunda daha geniş alanlar yaratılabilir. Düzenleyici ya da ekstra askılar bu aparatlardan bazılarıdır.
 • Temizliği kolaydır.
 • Geniş renk ve desen opsiyonlarına sahiptir. Odanın genel dekorasyonu ile uyumlu bir model bulmak mümkündür. İstenirse yalnızca kumaş bölümü değiştirilerek farklı bir dekorasyon oluşturulabilir.
 • Bez gardrop fiyatları uygundur. Fiyat performans açısından önemli bir avantaja sahiptir.

Bu avantajların yanında dikkat edilmesi gereken en önemli dezavantaj, dolabın taşıma kapasitesidir. Benzer boyutlarda bir ahşap ya da metal dolaba göre daha az ağırlık taşıyabilir. Çok fazla giysinin muhafaza edilmesi gerektiği alanlarda destekleyici bir ürün olarak düşünülebilir. Defalarca kez kurulup bozulabileceğinden mevsimsel olarak bile kullanılabilir. Örneğin, kışlıkları kaldırmak durumunda kalmadan yazın bir bez dolap yardımı ile yazlık kıyafetler yerleştirilebilir.

Bez Dolap Boyutları

Bez dolapların ihtiyaca uygun farklı boyutları vardır. Gereksinimlere doğru yanıt alabilmek için dolap almadan önce yerleştirilecek alan tespit edilir. Alanın yüksekliği ve genişliği ölçülür. Alandaki diğer eşyalar göz önünde bulundurularak olabilecek maksimum derinlik belirlenir. Böylece ürünün üç boyutlu olarak maksimum boyutları tespit edilmiş olur. İhtiyaçlar doğrultusunda dolabın boyutlarına karar verilebilir. İhtiyacı ise kullanım alanı, yerleştirilecek eşyaların niteliği ve miktarı belirler.

Bez dolap modelleri boyut açısından çok farklı alternatiflere sahiptir. Piyasadaki dolapların derinlikleri ve yükseklikleri çok değişken değildir. Yükseklik 140-175 cm, derinlik ise 40-50 cm arasında değişir. Tercihi en çok belirleyen ise genişliktir.

Standard dolaplarının yüksekliği 160 cm civarındadır. Bebek ve çocuk odaları için daha alçak boyutta ürünler mevcuttur. Özellikle elbise, takım gibi kıyafetler için askı kullanımı gerektiren ihtiyaçlar için ise daha yüksek modeller kullanılır.

Büyük bez dolap genişliği 185 cm'e kadar çıkar. Genellikle üç sıra raf sistemi, iki sıra da askılık bulunur. Çift kişilik kullanım için uygundur. Bu modellerin yerleştirilebilmesi için 2 metre yükseklikte ve genişlikte bir alan gereklidir. Daha dar alanlar için küçük bez dolap tercih edilebilir. Ofis, büro gibi alanlarda da tek kişilik küçük bez dolap modelleri yaygın olarak kullanılır. Bu modellerin genişliği 60-90 cm arasındadır. Standart tek kişilik ürünler 100-150 cm arasındadır.

Bez Dolaplarda Renk Tercihi

Bez dolapların en önemli avantajlarından biri renk çeşitliliğidir. Metal ya da çelik borulu bez dolap kumaş ile kaplanır. Kumaşın renk alternatifi oldukça fazladır. Desenli ya da baskılı modeller de yaygın olarak kullanılır. Kumaş, profilden bağımsız ve standart bir boyutta olduğu için istendiğinde değiştirilerek farklı bir görünüm de elde edilebilir.

Renk tercihinde bulunurken, açık renk kumaşların kir tutma ve gösterme özelliği göz önünde bulundurulmalıdır. Antre, kiler, ardiye gibi yerlerde koyu renk dolaplar tercih edilebilir. Ahşap tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı alanlarda krem ya da bej rengi ürünler tercih edilebilir. Bej hem beyaz hem koyu ton unsurlarla da uyumlu olacağından kullanım alanı geniştir. Yaygın olarak tercih edilen bir diğer renk ise gridir. Bebek ve çocuk odalarında pembe, mavi, yeşil, lacivert gibi renkler daha çok tercih edilir.

Bez dolapların kullanım alanları yaygınlaştıkça, farklı zevklere hitap edecek tasarımlar da geliştirilir. Son dönemde gördüğümüz desenli kumaşların temel motivasyonu da budur. Desenli modeller arasında ekose kullanımı yaygındır. Zemin üzerinde daire, kare, yıldız gibi geometrik şekillerin kullanımı daha çok minimal tasarımlarda dikkat çeker. Bebek odalarında bebeklerin dikkatini çeken ay, yıldız, bulut, hayvan figürleri gibi desenler kullanılabilir. Çocuklar için ise daha çok ilgilerini çeken karakterler tercih edilir. Çizgi filmlerde ya da kitaplarda gördükleri kahramanlar odalarında da en çok tercih edecekleri figürler olur.

Bez Dolap Modelleri

Boyutları ve içeriği farklı olsa da bez dolap modellerinin hepsinde kullanım mantığı aynıdır. Dekoratif bir farklılığından bahsetmek çok olanaklı değildir. Görünüş anlamında ancak büyük-küçük, tek kapılı- çift kapılı gibi ayrımlar yapılabilir. Kullanımda esas farkı yaratan ise dolabın iç tasarımı ve işlevidir. Bu doğrultuda iki ana bez dolap modelinden bahsetmek mümkündür.

Raflı Bez Dolaplar

Genel olarak her dolabın içinde az ya da çok sayıda raf bulunur. Askılar ile karşılaştırıldığında dolabın içinde yoğunluklu olarak raf sisteminin bulunduğu bez dolaplara raflı bez dolap denilebilir. Raflar kıyafetler için kullanılabileceği gibi ayakkabı, çanta gibi aksesuarların düzenli bir şekilde saklanması için de uygundur. Bebek ve çocuk odalarında oyuncaklar için kullanılabilir. Yatak odalarında nevresim ev yastık kılıfı yerleştirilebilir.

Bazı raflı dolaplar yalnızca raf sisteminden oluşur. Bazıları ise dar bir askı bölümüne sahiptir. Genel olarak takım elbise, abiye, gömlek, etek gibi giysilerin saklanmasında kullanılmaz. Bu giysiler asılmadığında kırışabilir. Giyim tarzı olarak bunları tercih etmeyen ya da bu kıyafetleri ayrı bir dolapta saklayan kişilerce tercih edilebilir.

Raflar, borulara geçirilebilecek şekilde tasarlanmış kumaşlarla oluşturulur. Bu kumaşlar genellikle dolabın dışını oluşturan kumaşla aynı malzemeden yapılır. Sağlamdır. Yine de taşıma kapasitesinin üzerinde yükleme yapılmaması gerekir. Raf taşıma kapasiteleri dolap profil malzemesine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, çelik profilli bez dolap raflarının her biri yaklaşık 3 kg ağırlık taşır.

Standard bir bez dolabın bir sırasında 5 adet raf bulunur. Dolabın genişliğine göre içinde iki ya da üç sıra raf vardır. Bu da bir raflı bez dolabın 45 kg'a kadar eşya taşıyabileceğini gösterir. Raf yükseklikleri 30-35 cm arasında değişir. Rafların genişliği ise 30-32 cm civarındadır.

Askılı Bez Dolaplar

Askılı bez dolaplar, raf sisteminin yanında çok sayıda kıyafet asılabilecek yapıya sahip olan dolaplardır. Öncelikli kullanım amacı elbise, takım, ceket gibi kıyafetlerin asılı şekilde kırışmadan muhafaza edilmesidir. Bu modellerde, iki tip askı bölümü bulunabilir. Biri yarım askı sisteminden oluşan bölümdür. T-shirt, gömlek, ceket gibi daha kısa kıyafetlerin asımı için uygundur.Altında ya da üstünde raf bulunur. Diğeri ise tam askı sisteminden oluşan bölümdür. Bu bölümde takım elbise, abiye kıyafetler, elbiseler muhafaza edilir. Dikey olarak tüm alan askıya ayrılır.

Bez dolaplar askılı da olsa hepsinde en az bir raf bulunur. Tek raflı dolaplarda, raf askılığın üstünde tek bölüm olarak uzanır. Örneğin, prado bez dolap modelleri arasında prado basic bez dolap tek raflı ve geniş bir askılık bölümüne sahiptir. Raf genişliği 25 cm'dir. Askılık ise 11 cm yüksekliğindedir. İskelet bölümleri çelik olsa da taşıma kapasitesini arttırmak için askılık metalden üretilir.

Yan raflara sahip olan askılı modellerde ise askılık genişliği yaklaşık 40 cm'dir. Bu boyutta bir sistemin taşıyabileceği ağırlık ise 8 kg civarındadır. Kullanılan malzemeye göre ağırlık kapasitesi değişebilir.

Askılı modeller giysilerin kırışmasını önlemek kadar, kıyafetlerin görünürlüğü açısından da avantaj sağlar. Askıdaki bir t-shirtü bulmak, katlı olanı bulmaktan her zaman daha kolaydır. En çok kullanılan ürünlerin askıda saklanması raf düzeni açısından avantaj sağlar.

Bez Dolap Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Bez dolap kullanımının önündeki en büyük engel kullanım ömrü ile ilgili soru işaretleridir. Son dönemde üretiminde kullanılan malzemelerle ürünler ekstra dayanıklı hale getirilir. Yine de kullanım ömrünü arttırmak ve işlevini korumak için bez dolap alımında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu hususlar aşağıdaki gibi özetlenebilir.

 • Öncelikle dolabın yerleştirileceği alanın büyüklüğüne uygun bir ürün alınmalıdır.
 • Kullanım alanına uygun nitelikte bir ürün seçilmelidir. Örneğin, ofiste kullanılacak bir dolap daha küçük ve portatif bir ürün olmalıdır.
 • Dolabı kullanılacak kişi sayısına göre tek kişilik ya da çift kişilik ürünler değerlendirilmelidir. Almışken büyük alayım, ileride lazım olur anlayışı dolabın işlevini düşürür. Bir süre sonra dolap içi gereksiz onlarca malzeme ile dolup taşabilir.
 • Dolabı kullanacak kişinin giyim tarzına uygun bir seçim yapılmalıdır. Örneğin, gündelik hayatta resmi kıyafetler tercih ediliyor ise bol askılı modeller incelenmelidir.
 • Rengi, odadaki mobilyalarla uygun olmalıdır. Alakasız bir renk tercihi kısa bir süre içinde rahatsız edici olacaktır.
 • Kullanılan kumaşın çok esnek ya da delinmesi kolay türden olmaması gerekir. Koku ve nem yapmamalıdır. Nefes alan kumaşlar tercih edilmelidir.
 • Dolabın iskeletini oluşturan malzeme ve aparatların kalitesinden emin olunmalıdır. PVC gibi kaliteli ham maddeler tercih edilebilir.
 • Fermuarlı bez dolap kullanımında fermuarın sık açılıp kapanmaya dayanıklı olması beklenir. 

Bez Dolap Parçaları ve Kurulumu

Bez dolapların temelde iki ana parçası vardır. Bunlardan biri ürünün ana iskeleti, diğeri ise üzerine örten kumaşıdır. Ana iskeletin profili çelik ya da metal parçalardan oluşur. Profil, birden çok ve farklı büyüklükteki boruların birbirine takılmasıyla meydana gelir. Borular arasına eklenti parçaları yerleştirilir. Raflar ve askılıklar bu iskeletin parçalarıdır. Eklentiler ne kadar sağlam olursa, dolap da o kadar sağlam olur. Diğer ana parça olan kumaş bu profili örter. Tek parçadır. Eşyaların temiz ve sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlar. Örneğin, hava alan bir kumaş tercih edilmesi içerideki koku riskini düşürür.

Bez dolaplarda kurulum genel ilke olarak alıcıya aittir. Kurulum talimatları paket ile birlikte alıcıya iletilir. Kurulum için ekstra bir alet ihtiyacı bulunmaz. Kuruluma başlamadan önce paket içindeki parçaların eksik olmadığından emin olunur. Talimatlarda yazılı malzeme adetleri kutudakilerle karşılaştırılır. Montaj yapılmasının ardından iade süreci zorlaşacağından, eksik parça olması durumunda satıcı ile iletişime geçilir.

Bez dolap kurulumuna zemin kattan başlanır. Profilin dengesi için bağlantı noktalarında aparatların uzun kısmının yere bakması gerekir. Zemin katın üzerine diğer bölümler çıkılır. Profilin kurulumu tamamlandıktan sonra tek parça olarak gönderilen bez kılıf dolabın üzerinden geçirilir. Bezin geçirilmesi sırasında özellikle köşelerde boşluk bırakılmamasına özen gösterilir. Aksi halde fermuar bölümleri potluk yapabilir. Açma kapama sırasında deformasyon ve bozulmalara sebep olabilir.

Bez Dolap Temizliği ve Bakımı

Dolapların bakımı ve temizliği ürünün daha uzun süre kullanılması için önemlidir. Bez gardırop temizliği ise içinde saklanan giysilerin temiz ve sağlam kalmasını sağlar. Aksi halde koku, sararma, haşerelerin verdiği zararlar gibi pek çok olumsuz durum yaşanabilir.

Dolabın gündelik temizliği bir bez yardımı ile yapılabilir. Metal aksamları hafif nemli bir bez ile silinebilir. Kumaş bölümleri ise çırpılarak üzerindeki toz atılabilir. Derinlemesine bir temizlik için öncelikle tüm eşyalar dolaptan çıkarılır. Eşyaların toz tutmaması için üzerlerinin örtülmesi doğru olur. Öncelikle dolap içi el süpürgesi ile süpürülür. İçeride toplanan toz ve yabancı maddeler alınır. Sonrasında iç ve dış kısımları hafif nemlendirilmiş bir bez ile silinir. Silme işlemi sırasında sabun kullanılabilir. Kumaş bölümlerinde leke oluşmuş ise uygun bir leke çıkarıcı tercih edilir.

Temizlik işlemi bittikten sonra, eşyalar yerleştirilmeden önce dolap havalandırılır. Bu esnada raf ve dış bölümünün kuruması sağlanır. Aksi halde dolap içinde nem ve koku oluşabilir. Giysilerde sararma ve kokma meydana gelebilir. Havalanma ve kuruma işlemlerinin ardından eşyalar yeniden dolaba yerleştirilir.

Bez dolap bakımı oldukça kolaydır. Bakım sırasında en önemli husus bağlantı noktalarında herhangi bir kaymanın olmamasıdır. Zaman zaman bu noktaların kontrolü sağlanmalıdır. Dolap ağır bir darbe almadığı ve haddinden çok yüklenmediği sürece uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Bez Dolap Fiyatları

Bez dolap fiyatları alternatifleri ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur. Standart bir üretim işlemine tabiidir. Üretim maliyeti düşük olmasına rağmen performansı yüksektir. Kurulumu alıcıya bırakıldığı için ekstra bir hizmet maliyeti oluşmaz. Tüm bunlar ürün fiyatını olumlu yönde etkileyen unsurlardır.

Bez dolap fiyatları ürünün büyüklüğüne, kullanılan malzemeye ve tasarımına göre farklılık gösterir. Benzer kaliteye sahip çift kişilik ürünlerin fiyatları tek kişilik ürünlere göre daha yüksektir. Genişlik ve büyüklük arttıkça fiyat yükselir. Ürünün markası ve işçiliği de fiyat değişikliğinin bir etkenidir.

Fiyatı etkileyen bir diğer unsur dolap tasarımıdır. Dış tasarım genellikle benzer karaktere sahiptir. Kumaşın kalitesi ya da tasarımı fiyatı etkileyebilir. Örneğin, özel baskılı bir ürünün fiyatının düz bir tasarıma göre yüksek olması beklenir. Ürünün maliyetini ve dolayısıyla fiyatını arttıran en önemli tasarım özellikleri ise içeridedir. İç tasarımında ne kadar çok ayrıntı mevcutsa ürün fiyatı da o denli artabilir. Örneğin yalnızca tek bir raf ve askılık bölümünden oluşan bir dolaba yan raflar eklenmesi halinde ekstra maliyet oluşur. Maliyet artışı da fiyata yansır.

Farklı kullanım alanlarına ve tasarımlara sahip modeller Koçtaş internet sitesi ve Koçtaş mağazalarından incelenebilir. İnternet sitesinde yer alan gelişmiş filtreleme seçenekleri ile aranan özelliklere en uygun ürün kısa bir süre içinde bulunur.

Bez Dolap Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bez dolap alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bez elbise dolabı alırken ürünün boyutlarına, iç dizaynına, profil malzemesine ve dış kumaşın kalitesine dikkat edilmelidir. Ürün, yerleştirilecek alanın boyutları ile uyumlu olmalıdır. İç tasarımında muhafaza edilecek ürünlere uygun raf ve askı bölümlerin olması gerekir. Profil malzemesi dayanıklı ve dengeli olmalıdır. Profilin birleşim noktalarının ekstra sağlam olması beklenir. Kumaş ise havayı geçirebilecek nitelikte seçilmelidir.

Bez dolap nasıl temizlenir?

Bez dolabın içi ve dışı nemli bez ile silinir. Bezin ıslak olmaması için iyice sıkılması gerekir. Dolap içleri minik süpürge makineleri ile temizlenir. Kumaş üzerinde leke oluşmuş ise leke çıkarıcı kullanılır. Temizlik bittikten sonra eşyalar yerleştirilmeden önce dolap havalandırılır. Koku ve nem yapmaması için bez bölümlerin tamamen kuruduğundan emin olunması gerekir.

Bez dolap çeşitleri nelerdir?

Bez dolaplar farklı şekillerde kategorilere ayrılabilir. Kullanım açısından en faydalı sınıflandırma dolapların işlevine göre yapılır. Buna göre raflı ve askılı olmak üzere iki bez dolap çeşidinden bahsedilebilir. Dolap içinde rafların daha çok alana sahip olduğu modeller raflı bez dolaplardır. Askılık alanlar geniş yer kapılıyor ise askılı dolap olarak adlandırılabilir. Bunun dışında büyük-küçük, çelik-metal, tek kapılı- çift kapılı gibi ayrımlar da mümkündür.

Bez dolap nerelerde kullanılabilir?

Bez dolap, giyinme odası, yatak odası, bebek odası, çocuk odası, antre, kiler başta olmak üzere evlerin her bölümünde rahatlıkla kullanılır. Bez dolaplar son dönemde banyolara bile girmeyi başarır. Kolay kurulup çıkarılması sayesinde yazlıklarda da yaygın şekilde kullanılır. Bez modeller, ev dışında ofislerde mont, çanta gibi dış kıyafetlerin saklanması için tercih edilir.

En Çok Satan Bez Gardırop Hangileri?

Koçtaş Bez Gardırop kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Geniş Hacimli Çift Askılı Gardrop Cimrikese Bez Dolap Gri
 2. Geniş Hacimli Çift Askılı Cimrikese Bez Dolap Siyah
 3. Prado Basic Bez Dolap Gri
 4. Kumaş Gardırop Ekose 117x145x48 cm
 5. Raflı Askılı Çok Amaçlı Mini Bez Dolap Gri
Daha fazla göster
66 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: