150 TL Üzeri Kargo Bedava

Tezgah Tipi Testereler

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Tezgah Tipi Testere Modelleri ve Kullanım Alanları

Testereler, yumuşak ya da sert bir çok malzemenin kesimi için kullanılan aletlerdir. Ahşap, metal, taş testerelerin en çok kullanıldığı malzemeler arasında yer alır. El testereleri, el makineleri ve tezgah tipi testereler olmak üzere üç farklı kategoriden bahsetmek mümkündür. Tezgah testereleri diğer çeşitlerden ayıran önemli özellikler vardır. El testereleri insan gücüne dayandığı için bireysel kullanımlarda uygundur. Kalın ve sert yüzeylerin şekillendirilmesinde kullanımları oldukça zordur. Tezgah testereler genellikle ahşap suntaların ya da tahtaların kesiminde kullanılır. Yine elde kullanılan fakat dış güç kaynağından destek alan makineler mevcuttur. Elektrikli, motorlu, benzinli ve akülü modelleri vardır. El testerelerine oranla belli seviyede güç kazanımı sağlar. Ağır işlerde ise uzun süreli kullanımı mümkün değildir.

Tezgah tipi testereler adından da anlaşılabileceği gibi tezgahı bulunan ve bir zemine sabitlenebilen makinelerdir. Zemin yerine doğrudan masa şeklinde sabit tezgaha sahip modelleri de bulunur. Güç, kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından önemli avantajlara sahiptir. Küçük büyük her işte kullanımı mümkündür. Ahşap şekillendirmek gibi hobi amaçlı çalışmalarda kullanılabilir. Oyma, işleme gibi ince işler yapılabilir. Profesyonel marangozluk işlerine uygun modelleri mevcuttur. Uygun testere disk başlıkları ile beton, mermer gibi sert malzemelerin kesimi mümkündür. Toplu kesim ve üretim süreçlerinde tezgah tipi testereler dışında bir kesim aleti kullanmak oldukça zordur. 

Tezgah  Testere Kullanımının Avantajları ve Güvenlik Önlemleri

Tezgah testereler diğer testere çeşitleri ile karşılaştırıldığında önemli avantajlara sahiptir. Bu özellikler ancak makine güvenli bir şekilde kullanıldığı zaman avantajdır. Güvenlik önlemlerine geçmeden önce tezgah tipi testere kullanımının avantajları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • El testereleri insan gücüne dayandığı için elektrikle çalışan tezgah testereler güç avantajına sahiptir.
  • El makinelerine göre daha güvenlidir. Daha uzun süreli kullanımı mümkün kılar.
  • Tezgah testereler ahşap ve metal başta olmak üzere farklı malzemelerin kesiminde ve şekillendirilmesinde kullanılır.
  • Testere disk başlığı değiştirilerek aynı makine ile farklı malzemelerin kesilmesi mümkündür.
  • Tezgah testereler sabit olduğu için malzemenin şekillendirilmesinde hata riski minimum seviyededir.

Tezgah Testerenin Güvenli Kullanımı

Tezgah testereler her ne kadar güvenli olsa da ihtiyaç duyulan güvenlik önlemleri alınmadığı sürece her kesici alet gibi risklidir. Hangi ürün kullanılırsa kullanılsın, öncelikli olarak kullanım kılavuzu ayrıntılı bir şekilde incelenir. Ürünün montajı kılavuzda yazılı şekilde yapılır. Hangi ayarların hangi amaçlarla kullanılabileceği öğrenilir. Bu şekilde tezgah testere en verimli şekilde kullanılır.

Testere bıçakları farklı malzemelerin kesimi için üretilir. Amacı dışında kullanılmamalıdır. Aksi halde hem makine hem malzeme zarar görür. Örneğin, ahşap kesimi için özgülenen bir bıçak metal üzerinde denenmemelidir. Tüm iş makinelerinde olduğu gibi tezgah testere kullanımından önce de iş güvenliği önlemleri alınır. Kulak ve yüz maskesi takılır. İş eldivenleri giyilir. Mümkünse iş tulumu değil ise çok bol olmayan kıyafetler tercih edilir. Dağınık bir saç ile çalışılmaz. Kabloların ortalıkta kalmadığına ve düzgün bir şekilde toparlandığına dikkat edilir.

Testere bıçağının ortalama hızına ulaşması zaman alacaktır. Bu hıza ulaşmadan kullanıma başlanmaz. Benzer şekilde kapandığında makinenin tam olarak durması için de bir süre beklenir. Makineye kırılmış, ezilmiş malzemeler sokulmaz. Dişleri zarar gören, körelen testere bıçakları ile çalışılmaz. Makine kullanımı bittikten testere bıçağının üzeri koruma kapağı ile kapatılır ya da çıkarılarak kaldırılır. Tezgah ve diğer tüm parçalar güzelce temizlenmelidir.

Tezgah Testere Ürünleri

Tezgah testereler, tezgah üzerine sabitlenerek kullanılabilen testere çeşitleridir.  Tezgah tipi tanımlaması makinenin elde tutularak kullanılamayacağını da işaret eder. Makine bir zeminde sabitlenmelidir. Alt zeminleri buna uygun şekilde geniş bir biçimde tasarlanır. Bu kategoriye giren birden fazla ürün grubu mevcuttur. En yaygın kullanılan ürünler arasında profil kesmeler, gönye kesmeler ve tezgah üstü modeller gelir.

Profil Kesme Makineleri

Profil kesme makineleri çok farklı kullanım alanlarına sahip testere çeşitlerinden biridir. Bir kesim tezgahı üzerine sabitlenen disk alanına sahiptir. Disk alanı kullanım güvenliğini sağlamak amacıyla ön tarafı açılır kapanır şekilde yapılır. Kesilecek malzemeye göre içine disk yerleştirilir. Diskler ayrıca paketler halinde satılır.Metal kesme dişlilerinin farklı boyutları vardır. Kesilmek istenen parçanın boyutuna göre uygun ürün alınmalıdır. Taş kesme disklerinin farklı modelleri bulunur. Düz modellerinin yanında aralıklı yapıya sahip beton kesme dişlileri de mevcuttur. Makine kurulduğunda düz kesim için ayarlıdır. Açı ayarı değiştirilerek açılı kesim yapılması sağlanır.

Profil kesmeler yoğun olarak inşaat sektöründe kullanılır. Demir ve çelik levhalar ile mermer karolar kolay bir şekilde kesilebilir. Farklı boyut ve şekillerde kesim yapabilmesi önemli bir avantajdır. Petrokimya endüstrisi de kullanım alanlarından biridir. Boru hatları için gerekli profillerin kesimini sağlar. Fayans kesimi yapılır. Hem toplu üretimde hem de evde bireysel kullanım için uygundur. Ahşap şekillendirmede de son derece başarılıdır. Mobilya tasarımı ve modifikasyonunda kullanılabilir. Elmas ve zümrüt gibi değerli taşların kesiminde de profil kesme makineleri kullanılır. Dekoratif alanlarda da rahatlıkla kullanılır. Bahçe dekorasyonuna özgün bir hava katmak için mükemmel bir seçenektir. Ahşap, metal, taş gibi bahçede bulunan tüm malzemeler bu ürünler ile birer dekoratif eşyaya dönüşür.

Gönye Kesmeler

Gönye model kesmeler kullanışlı tezgah testereler arasında yer alır. Motor gücü yüksektir. Etkili kesim gücüne sahiptir. Hızlı kesim için uygundur. Sağlam malzemeleri kolayca kesip şekillendirebilir. Farklı motor gücüne sahip modelleri vardır. Hareket eden ve kayma yapabilen bir yapıya sahiptir. Geniş alanların kesimine uygun bir yapıdadır.

Tezgah testerelerin hareket kabiliyetine göre iki farklı modelden bahsedilebilir. Gönye testere sabit ise kesim işleminde kesilecek olan malzeme hareket ettirilir. Malzeme hareket ettirilirken, elin testere ile mesafesi korunmalıdır. Bu amaçla hareket çubuğu kullanılır. Sabit makineler daha çok uzun ve geniş malzemelerde tercih edilir. Hareketli gönye testereye sahip modellerde ise işlem sırasında malzeme sabit bir yere yerleştirilirken testere ucu hareket ettirilir. Malzemelerin sabitlenmesi için kelepçe ya da işkence kullanılmalıdır. Daha küçük ve dar olan parçaların hassas kesim ve şekillendirme işlemleri için uygundur. Kesme kalınlıklarına göre farklı seçenekleri bulunabilir. Gönye kesme makineleri farklı açılara ayarlanabilir. Düz kesimin yanında açılı ve eğimli parça kesimleri de yapılabilir. Çalışmaya başlamadan önce gönye açısı ayarlanarak sabitlenir. Güvenlik için bu ayarlamalar sırasında makinenin elektrikten çekili olduğuna dikkat etmek gerekir. Makinenin çalışması için fiş prize takılır. Tetik çekilerek emniyet kolu ittirilir. Böylece gönye testere üzerindeki kapak açılarak makine çalışmaya başlar. Makine kullanılmadan önce kullanma kılavuzu okunmalı, tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Tezgah Üstü Testere Modelleri

Diğer tezgah testere modellerinden farklı olarak tezgah üstü testere modelleri bir tezgah üzerine yerleştirilen kesme alanlarında oluşur. Bazı modellerde bu tezgah bir sehpaya sabitlenerek tam donanımlı bir cihaz oluşturulur. Gönye model kesmeler gibi kesme testeresi üst bir parçaya monte değildir. Kesme bölümleri tezgah üzerinde montelidir. Bu nedenle tezgah üstü modeller, tezgah testere modellerinden bir tanesi olarak sayılır.

Tezgah üstü modeller çalışma alanları ve biçimlerine göre farklılık gösterir.  Tezgah daire testere diğer modeller gibi daire şeklinde bir dişliye sahip olan modeldir. Tezgah üstünde bulunan dişli bir mille sabitlenir. Bu mil aynı zamanda disk ile testere bıçağının aynı yönde dönmesini sağlar. Tezgah tipi daire testere ile doğru dişliyi kullanarak ahşap, metal başta olmak üzere birçok farklı malzeme kesmek mümkündür.

Yatay daire testere modellerinden farklı olarak tezgah üstü dekupaj testere kavisli kesimde tercih edilir. Bir çok malzemenin şekil verilmesin için uygundur. Kavisli kesim yapmak için kullanım öncesi gerekli ayarlar yapılmalıdır. Düz başlayarak kavisli bir hareket verildiğinde bıçak zarar görebilir. Diğer bir tezgah testere modeli ise kıl testerelerdir. Bu modellerde ince ve sivri bir uçla kesim yapılır. Oyma, işleme gibi ince işçilik gerektiren işlerde kullanılır. Kesim ve şekillendirme işleminin kalitesi için uç bölümünün sağlam olması önemlidir.

Tezgah Testere Fiyatları

Tezgah testere fiyatlarını değerlendirebilmek için öncelikle kullanım amacı tespit edilmelidir. Örneğin odun kesmek için tezgah testere fiyatları odunun ne amaçla kesileceği belirlenmeden tespit edilemez. Çünkü odun kesmek için kullanılabilecek bir çok model vardır. Sağlıklı bir fiyat karşılaştırması için öncelikle ürün grubu içinde değerlendirme yapılır. Öte yandan fiyatı etkileyen ortak unsurlardan bahsedilebilir. Makine gücü, teknik donanım, kullanılan parçaların kalitesi, kullanım kolaylığı bu etmenlerden bazılarıdır. Markaların servis ağları da fiyatları etkileyen bir diğer faktördür.

Profil kesmeler genel olarak standart ürünlerdir. Fiyat skalası çok geniş değildir. Kesme disklerinin fiyatları ise amacına göre değişir. Beton kesme diskleri ile karşılaştırıldığında metal disklerinin fiyatları daha uygundur. Metal disklerinin değiştirilme sıklığı ise yüksektir. Gönye kesme fiyat skalası daha geniştir. Kızaklı modellerin fiyatları standart ürünlere göre yüksektir. Benzer ürünler arasında makinenin gücü ile kullanım kolaylığı önemli belirleyicilerdir. Tezgah üstü testere fiyatları ise yine modele bağlıdır. Profesyonel kullanım için özgülenen makinelerin fiyatları bireysel kullanım için tasarlananlardan yüksektir. Kısacası tezgah testere fiyatları ihtiyaç doğrultusunda makine kapasitesine göre değişiklik gösterir.

Gerek bireysel kullanım için gerekse profesyonel olarak kullanılacak tüm tezgah testere modelleri Koçtaş internet sitesi ve Koçtaş mağazalarında bulunabilir. Her ihtiyaca ve bütçeye uygun profili gönye gibi kesme modelleri ve tezgah testere modelleri elektrikli ev aletleri kategorisi altında incelenebilir.  

Tezgah Tipi Testereler Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tezgah tipi testere nedir?

Tezgah testere çalışmak için sabit bir tezgahı olan ve bir zemin üzerine konularak çalışılabilen testere modelleridir. El testeresi ya da el makinelerinden farklı olarak taşınmaya ihtiyacı yoktur. Sabit alanlarda kesim ve şekillendirme için kullanılır. Örneğin, ağaç budamak için el testeresi kullanılırken profil kesimi ve şekillendirme tezgah testereler ile yapılabilir. Kategori içinde farklı ürün grupları mevcuttur.

Tezgah testere alırken nelere dikkat edilmelidir?

Tezgah testere alırken öncelikli dikkat edilmesi gereken nokta kullanım amacıdır. Herhangi bir malzemeden profil elde etmek için profil model kesmeler kullanılır. Gönye testereler yüksek motor gücü ile kalın malzemelerin açılı kesimleri için uygundur. Tezgah üstü modeller ise modeline bağlı olarak her türlü malzemenin kesimi ve şekillendirilmesi için kullanılabilir. Bunun dışında, makine parçalarının kalitesi, servis ağı, tezgah testere fiyatları konularına dikkat edilir.

Tezgah testere çeşitleri nelerdir?

Tezgah testere kategorisinde yer alan ürünler profil model kesmeler, gönye kesmeler ve tezgah üstü modellerdir. Bu ürün grupları içinde de farklı modeller bulunur. Örneğin gönye model kesmelerin kızaklı modelleri vardır. Tezgah üstü modeller daire testere, dekupaj testeresi, kıl testere gibi farklı modellerde sınıflandırılabilir. Bunların dışında aynı model içinde büyüklüklerine göre mini tezgah testere ve büyük tezgah testere  ayrımı da mümkündür.

Daha fazla göster
83 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: