150 TL Üzeri Kargo Bedava

Alçı

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Kaliteli Alçı Çeşitleri ve Fiyatları

Yapı onarım ve inşaat sektöründe önemli bir yeri olan alçı malzemeleri farklı kullanım amaçlarına sahiptir. Dekoratif süslemeler, duvar ve tavan sıvama işlemleri, farklı etkinlikler için alçı modelleri kullanılır. Doğada bulunan alçı taşının toz hâline getirilip yüksek ısıda fırınlanması ile elde edilir. Çok yönlü kullanım alanına sahip olan alçı taşı, pratik uygulaması ve estetik görünümü ile her alanda tercih edilir.

Ürünün farklı çeşitleri bulunur. Uygulama yapılan alanın özelliklerine, kullanım amacına, dayanıklılığına göre değişik sınıflandırılan yapı onarım malzemeleri doğru şekilde seçilmelidir.

Alçı Çeşitleri

İç ve dış mekânları dekore ederken kullanılan ürünler, farklı özelliklerde üretilir. İnşaat ve yapı onarım sektöründe önemli bir yer tutar. Estetik ve kusursuz bir görünüm sunan yapısı ile yaşam alanlarını daha konforlu gösterir. Farklı özelliklere göre sınıflandırılır.

Kartonpiyer Alçı

Dekoratif süslemeler ve heykel yapımında kullanılır. Sert ve dayanıklı yapısı ile işlevsel bir kullanım sunar. Kusursuz bir görünüm yaratan homojen yapısı ile şık görünür. Yaşam alanlarında kullanılan kartonpiyer kaplamaların iyi şekilde yapıştırılması için gereken önemli malzemedir. Dekoratif alçı olarak da bilinen bu model ince taneli ve özel dağılımlı olduğu için karıştırıldıktan sonra pürüzsüz bir görünüm sunar.

Saten Alçı

Perlitli yüzeyleri kusursuz hâle getirmek için özel olarak kullanılır. İç ve dış mekânlarda duvarların boyanmadan önce uygulandığı son kat sıvama işlemi olarak düşünülebilir. Çimentonun pürüzlü görünen yüzeyini kusursuz hâle getirmek için önemlidir. Boyanın daha şık ve estetik görünmesini sağlar.

Saten Alçı Nasıl Uygulanır?

Ürünün bu çeşidinin malzemesi işleme hazır hâle getirilmek için bir miktar suyla karıştırılır. Homojen şekilde karıştırmak yüzeyin pürüzsüz olması için önemlidir. Çelik mala ve spatula yardımı ile duvarlara eşit miktarda ürün sürülür. Yayma izi kalmaması için dikkatli uygulama yapmak gerekir. Nemli bir sünger yardımıyla geçiş izleri yok edilebilir. Kuruduktan sonra boya işlemi yapıldığında hoş bir görünüm elde edilir.

Amerikan Alçı

Alçı malzemesi insan bedeninde oluşan kırılma ve incinmelerin kısa sürede iyileşebilmesi için hareketsiz kalmasına yardımcı olur. Suya dayanıklı yapısı ile hazır şekilde sunulan Bu tür sargı bezleri kolay bir uygulama yaratır. Düşme, burkulma, çatlama, kırılma, incinme gibi durumlarda kol ve ayak bölgesi için bu sargı bezleri kullanılabilir. Duş almanızı engellemeyen bu tür sargı bezleri konforlu bir yaşam sürmenize yardımcı olur. İncinen bölgenin iyileşmesi için hareketsiz kalmasını sağlarken aynı zamanda günlük yaşamanıza rahat bir şekilde devam etmeniz için idealdir.

Plastik Alçı

Sentetik alçı olarak bilinen bu malzeme sargı bezi şeklindedir. Hızla kuruyan yapısı ile insan bedenininde kırılan ve incinen noktaların sabit kalmasını sağlar. Suyla aktive olan yapısı çabuk kurur. Uzun süre dayanıklı olan tasarımı sayesinde günlük yaşamınıza devam ederken incinen kol ve ayaklarınızın sabit kalmasını sağlar.

Alçının Özellikleri Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanılan ürünler, pratik uygulama sunan ve estetik bir duruş sergileyen bazı özelliklere sahiptir:

 • Isı yalıtımı sağlayan ve nemi iç ortama aktaran yapısı ile yaşam alanlarının daha konforlu olmasını sağlar. Özellikle rutubet alan ortamlarda duvar ve tavanların dayanıklılığını yükseltir.
 • Doğadan elde edilen yapısı ve ısı yalıtımı sayesinde yaşam alanları için ideal bir malzemedir. Enerji tasarrufu sağlamak isteyen kişiler duvarlarında ve tavanlarında alçı sıva uygulaması yaparak bütçesini koruyabilir.
 • Şık ve estetik bir görünüm sunan malzeme dekorasyon için önemlidir. Son dönemlerde trend olan alçı çıtası duvar görüntüsü ile yaşam alanları daha modern bir görünüme kavuşur.
 • Hazır alçı kolay uygulanan ve çabuk kuruyan yapısı ile pratik bir işlem sunar. Evde, ofisde ve toplu kullanım alanlarında bulunan çatlak, delik, çukur gibi yüzey problemlerini kısa sürede kapatmak için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Ürün ciltle temas ettiğinde tahriş edebilir. Bu nedenle yapı onarım işlemlerinde koruyucu eldiven takmak önemlidir. Cildin kuruması, çatlaması ve yara olması tahrişin belirtileri arasında bulunur. Sağlıklı bir uygulama yapmak için koruyucu eldiven kullanmak önem taşır.

Duvar Çıtası Nasıl Uygulanır?

Klasik ve modern dekorasyon stiline çok yakışan duvar çıtası şık bir görünüm sunar. Yaşadığınız ortamı daha etkileyici hâle getirmek için alçı çıta uygulaması yapabilirsiniz. Duvar çıtası uygularken önce duvarın zımparalanmış ve temiz olmasına özen göstermeniz gerekir. Gönye ve ip kullanarak duvara düz çizgiler çizebilir, çıtaların konumlandırılması gereken noktaları belirleyebilirsiniz. Saten alçı malzemesini su ile karıştırıp kalıplara dökebilirsiniz. Kuruduktan sonra belirlediğiniz noktalara çıtaları düzgün bir şekilde yapıştırmanız gerekir. Dışarı taşan derzleri hemen temizlemeniz önemlidir. Kuruduktan sonra temizleme işlemi daha zahmetli olabilir.

Duvar çıtası her yüzeye uygulanabilir. Küçük evlerde özellikle tercih edilir. Geniş bir perspektif oluşturduğu için yaşam alanlarının ferah görünmesini sağlar. Özellikle yatak odası, salon ve oturma odasında estetik bir görünüm sunar. Farklı aydınlatma aplikatörleri ve panolar ile süslenebilir. Dar alanları ferah göstermek için farklı renk uygulamaları yapabilirsiniz. Özellikle hol, antre, banyo ve mutfak gibi küçük alanlarda duvar boyasının farklı bir tonunda çıtaları boyayarak dikkat çeken bir stil yaratabilirsiniz.

Alçı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Yapı onarım ve inşaat malzemeleri arasında kuru harçların önemli bir yeri vardır. Bu ürün ve çimento gibi toz harçlar seçilirken bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir:

 • Toz malzemeyi seçerken önemli nokta, paketin hasar almamış olmasıdır. Harç paketleri yırtılmış veya ıslanmışsa malzemenin yapısı bozulabilir. İşlem sırasında istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bu nedenle paketin iyi incelenmesi gerekir.
 • Güvenilir ve kaliteli markaların sunduğu harç modelleri tercih edilmelidir. Ürünün kalitesi ve üretimi yaşam alanlarınızda duruşunu etkiler. Özellikle sağlık alanında kullanılan malzeme ekstra hassasiyet gerektirir.
 • Ürünün karışımını hazırlarken kullanılan su ve toz miktarları önemlidir. Gereğinden fazla sulu veya kuru olan karışımlar uygulamada zorluk yaratabilir. Sıvama işleminde ve çıta uygulamalarında karışımın ideal kıvamda olması önemlidir.
 • Beyaz renkte olan kuru malzemenin kusursuz görünmesi için temiz araç gereçlerle hazırlanması gerekir. Ürünün uygulamalarında kullanılan aparatların temiz olmasına özen gösterebilirsiniz.

Alçı Fiyatları

Yapı onarım ve inşaat alanında kullanılan saten alçı fiyatları sağlık sektöründeki seçeneklere göre daha uygundur. Erişilebilir sıva alçı fiyatları her bütçeye hitap eder. Evinizde ve ofisinizde dekorasyon stilinizi değiştirmek istiyorsanız bütçenizi fazla zorlamadan ürünün uygulamalarını yapabilirsiniz. Uygun fiyatları olan harç çeşitleri ile farklı dekoratif süslemeler tercih edilebilir.

Sağlık sektöründe önemli bir yeri olan alçılı sargı bezleri kırık ve çatlakların onarılması için gereklidir. Amerikan alçı modelleri suya karşı dayanıklı olduğu için daha yüksek fiyattan satılır. Günlük yaşamanıza devam ederken incinen bölgenin sabit kalmasını sağlayan bu sargı bezleri sağlığınız için önemlidir. Ortopedi alanında kullanılan seçenekler için kaliteli olan modelleri tercih etmeniz gerekir.

Koçtaş, inşaat ve yapı onarım alanında farklı malzemeler sunar. Dekorasyon uygulamalarında ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri erişilebilir fiyat avantajı ve güvenli alışveriş deneyimi ile Koçtaş’tan satın alabilirsiniz. Pratik uygulama sunan, estetik görünüm sağlayan ve dayanıklı bir yapıya sahip olan kuru harç malzemeleri için Koçtaş’a göz atabilirsiniz.

Alçı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Alçı ne işe yarar?

Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu malzeme, sağlık sektöründen dekorasyon uygulamalarına kadar farklı amaçlarla tercih edilir. İncinen eklem bölgelerinin sabit kalmasını sağlamak için sargı bezi olarak kullanılır. Yaşam alanlarında yapı onarım ve dekoratif süslemeler için idealdir.

Alçı nerelerde kullanılır?

Yapı onarım alanında duvar ve tavanlarda oluşan sıva çatlaklarını kapatmak, dekoratif süslemeler yapmak, pürüzlü yüzeyleri kusursuz hâle getirmek için kullanılır. Boya öncesinde duvarların alçı sıva ile sıvanması badananın daha etkileyici görünmesini sağlar. Duvar kağıdı öncesinde duvarların pürüzsüz olması gerekir. Bu malzeme ile sıva yapıldığında pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Alçı çeşitleri nelerdir?

Yapısına, kalitesine, kullanım amacına göre farklı çeşitleri bulunur. Saten alçı genellikle yapı onarım işlemlerinde kullanılır. Amerikan alçı, suya dayanıklı yapısı ile sağlık sektöründe tercih edilir. Kartonpiyer alçı dekoratif süslemeler için idealdir. Çabuk donan alçı, hızlı kuruyan yapısı ile duvar ve tavan gibi yüzeylerin onarılmasında etkili bir seçenek olur.

En Çok Satan Alçı Hangileri?

Koçtaş Alçı kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Ratio Glatt Sıva Alçısı
 2. Finobello Saten Perdah Alçısı
 3. Perlitli Sıva Alçısı Rigifill M11
 4. Tamir Alçısı Rigiset M11
 5. Son Kat Alçı Plakofin L11
Daha fazla göster
8 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: