750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Planyalar

Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
8 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Planyalar

Planyalar ahşap yüzeylerin istenilen inceliğe getirilmesinde,kusurların düzeltilmesinde ve kenar yüzeylerinin şekillendirilmesinde kullanılan makinelerdir. Bu makineler mekanik planya aletinin yaptığı işlemi gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Alt kısmında bulunan keskin bıçakları ile ahşabın şekillendirilmesini ve bir çeşit rendeleme işlemi yaparak ahşap yüzeylerin düzgün hale gelmesini veya istenilen seviyeye incelmesini sağlar.

Planya Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

En önemli planya çeşitleri motor güçlerine göre ayrılır. İçerisinde bulunan motorun gücüne göre 450 W ile 750 W aralığında farklı modeller bulunur.

Planyalar ile ilgili seçeneklerde motor devri de önemlidir. Devir seçenekleri arasında dakika başına devir hızı olarak 16.000 devir ile 19.500 devir arasında değişen seçenekleri bulunur. Planya derinliği ve genişliğine göre de farklı seçenekler mevcuttur. Oluk açabilme özelliğine sahip olan planyalar işlevsel olarak daha kullanışlı makinelerdir.

Planya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Planyalar arasında seçim yapılırken kullanım amaçlarına göre ürün seçenekleri değerlendirilmelidir. Devir hızı ve motor gücü yüksek olan planya seçenekleri profesyonel planya olarak tanımlanır. Bu ürünlerle yapılan işlemlerde daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir. Amatör ve hobi amaçlı olarak kullanılacak planya çeşitleri ise daha uygun fiyatlı ve basit makineler olabilir.

Planyalar kullanışlı olması için bazı farklı özelliklere de sahip olabilir. Toz torbası, kılavuz cetvelleri ve oluk derinlik ayarlayıcı gibi özellikler planya seçenekleri arasında yapılacak tercihlerde değerlendirilebilir. Planya fiyatları bu özellikler dolayısıyla değişebilir.

Kullanım Alanlarına Göre Planya Modelleri

Planyalar, ahşap malzemelerin her çeşidi ile kullanılabilir. Ahşabın işlenmesi ve inceltilmesi amacı ile üretilmesi dolayısıyla ahşap dışında sert malzemeler ile kullanılmamalıdır. Planya ile kapı altlarının kısaltılması, ahşap yüzeylerin düzeltilmesi ve istenilen inceliğe getirilmesi işlemleri gibi pek çok farklı işlem yapılabilir. Makine özelliklerine göre oluk açma ya da köşeleri düzeltme gibi işlemlerde gerçekleştirilebilir.

Planya bıçakları, makinenin en önemli noktaları arasında yer alır. Makinenin işlemlerini en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için bıçakların kesin olması gerekir. Bu keskinliğin sağlanması için makinelerin kılavuzlarında belirtilen şekilde kullanılması gerekir. Birçok makine modelinde bıçakları korumak üzere aparatlar bulunur.Ancak makine çalışırken ve durur halde iken bu bıçaklara dikkat etmek gerekir. Planya bıçağı ile ilgili körelme olması durumunda yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Planya İhtiyaçlarınız İçin Tek Adres

Planyalar ve planya bıçakları ile ilgili ürün ihtiyacı olanlar hemen şimdi Koçtaş’ın online alışveriş sitesini ziyaret ederek farklı güç ve özelliklerdeki planya çeşidini bir arada bulabilirler. Sonrasında yapmanız gereken tek şey beğendiğiniz ürünü alışveriş sepetinize atmak! 

Daha fazla göster