750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Ahşap ve İnşaat

Elektrik ve Güvenlik Malzemeleri

İlgili Blog İçerikleri

Ahşap ve İnşaat

Ahşap-İnşaat

İnşaat yapımında ilk ve en önemli adımlardan biri inşaat malzemelerinin seçilmesidir. Bu malzemeleri genellikle inşaatın proje mimari tasarım aşamasında belirler. Fakat bu ön tespit sadece birim fiyatın belirlenmesi için ön bilgi niteliğindedir ve bu kadarı malzeme için sipariş verilmesine yeterli değildir. Malzemenin kalitesi, ebadı, adedi, tedarikçi firmanın ismi gibi seçeneklerin doğru belirlenmesi gerekir. Özellikle inşaat malzemelerinin fiyat-performans konuları için detaylı bir  araştırma yapılması gerekir. Boya ve boya malzemeleri, parkeler, duvar kağıtları… Bir evin ihtiyaçları saymakla bitmez.  Ama gönlü ahşaptan yana olanlar için seçenekler bellidir. Ahşapseverlerin vazgeçilmezi ahşap-inşaat malzemeleri evlere sıcacık ve doğal bir atmosfer kazandırır.

Eviniz İçin Gerekli Olan Tüm Ahşap İnşaat Ürünleri Nelerdir?

Evler için, raf plakası, kereste, hoby çıtası, dekoratif çıta, telefon rafı, köşe rafı, raf tutucu, merdiven basamağı, çatı penceresi, panjur kapak, ahşap seperatör, panjur kapak gibi birçok farklı kategorilerdeki ürüne iyi bir pazar araştırması yaparak yüksek kalite ve uygun fiyat avantajı ile ulaşmanız mümkündür.

En Sevilen Malzeme Ahşap ve Çeşitleri Hakkında Pratik Bilgiler

Ahşap-inşaat yapımında çok kullanılan ahşap, ağaçtan elde edilen, organik bir inşaat malzemesidir. Tarihte kullanılan en eski inşaat malzemelerinden birisidir. Doğal ve kullanışlı bir inşaat malzemesidir. Ev dekorasyonunda tercih edilen başlıca ahşap türleri masif ahşap, kontrplak, kontrtabla, sunta ve mdf&rsquo dir.

Masif ahşap hiçbir kimyasal veya mekanik işlem yapılmadan yalnızca ağacın istenilen şekilde kesilmesi ve şekillendirilmesi yoluyla oluşturulan saf bir ahşap malzemedir. Yüzde 100 tabiidir.

Kontrplak, daha önceden tespit edilmiş bir incelikte kesilen tahta levhaların birbirinin üstüne düzgün bir şekilde yapıştırılmasıyla elde edilir. Kontrtabla (Kontratabla) ise aynı kontrplakta olduğu gibi üst üste yapıştırılarak elde edilen ahşap levhalardan meydana gelir. Yonga levha da denilen sunta genelde artık odun talaşları ile parçalarından üretilir. Bu sayede geri dönüşüm ürünü olduğu söylenebilir.

MDF, ağaç liflerinin yüksek ısı ve kimyasallar altında baskılanası ile levha şekline çevrilir. Lifler homojen şekilde dağıldı için bu malzeme boşluk ihtiva etmez, kenarları da dâhil her bir noktasına kolay bir suretle şekil verilebilir. Çivi ve vida tutma gücü yüksektir. Bütün mobilya ürünlerinin yüzde 70&rsquo e yakını MDF malzeme ile üretilmektedir. Bu tür ahşap-inşaat ve yapı sektöründe yaygın olarak kullanılır.

Ahşabun Kullanım Alanları İçin Birkaç Fikir

Ahşap-inşaat yapılarda farklı şekilde kullanılır. Bunlardan biri, doğramadır. Bir diğer kullanım çeşidi olan kaplama ise Kaplama malzemesi olarak da kullanılabilir ve çok dekoratif bir görünüm sağlar. Taşıyıcı olarak, donatı olarak, yalıtım amaçlı, asma tavan malzemesi olarak veya hafif bölme sistemlerinde de kullanılabilir. Koçtaş’ta parke ve diğer ahşap çeşitlerine çok farklı çeşitlerine uygun fiyat ile ulaşmanız mümkün…

Alçı ve Derz İhtiyaçlarınıza Cevap Bu Malzemelerde!

Sıva Alçısı, yapıların iç mekânlarında ustanın el ile tatbik ettiği perlitli bir sıva alçısıdır. Makine sıva alçısı, yine iç mekânlarda, ama sıva alçısından farklı olarak makine ile uygulanabilen perlitli alçıdır. Saten alçı, iç mekânlarda hem makine hem de el ile tatbik edilen ve son katlarda zemin düzeltme için kullanılan perdah alçısıdır. Kartonpiyer alçı, iç mekân sütun ve tavan dekorasyonlarında kullanılır. Derz dolgusu alçısı, bu alçı türü alçıpanların birleşim yerlerinde bulunan derz boşluklarının doldurulması için kullanılır.

Doğru İzolasyon Hem Bütçeyi Hem Sizi Korur

Alçı ürünleri yapısındaki gözeneklerden dolayı bulunduğu ortam ısıtıldığında hızla duvarların ısınmasını ve kış aylarının daha sıcak geçirilmesini, sıcak yaz ayları boyunca ise ortamın daha serin olmasını sağlar. Çünkü alçının ısı iletkenlik özelliği doğal malzemeler içinde ahşaba çok yakındır. Yani diğer doğal malzemelere kıyasla ısıyı ve hatta sesi daha az iletir. İnşaatlarda izolasyon sağlama yollarından biri budur.

Ev Dekorasyonu İçin Birbirinden Güzel Ahşap Duvar Kâğıtları

Duvar kağıtları her zaman tercih edilebilirliğini korumakla birlikte dönem dönem popülerliğini artırıyor. Evinde romantik, retro bir görünüm isteyenlerin vazgeçilmez ev dekorasyonu aksesuarı olan duvar kağıtları her tarza hitap eden desen seçenekleriyle duvarları süslemeyi bekliyor. Örnek olarak rustik özellikli ev dekorasyonu sizi cezbediyorsa ahşap desenli bir duvar kâğıdı ile bu görüntüyü yakalamanız zor olmayacak. Ayrıca yalnız kahverengi değil; aynı zamanda beyaz ahşap bir görünüme sahip olan duvar kâğıdı çeşitleri de mevcut.

Evinizin havasına sıcak bir şıklık katacak tüm ahşap-inşaat malzemeleri için Koçtaş’ın online alışveriş sitesini ziyaret edebilir, benzersiz avantajlarla kaliteyi uygun fiyata almanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Daha fazla göster