150 TL Üzeri Kargo Bedava

Havuz Kimyasalları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Havuz Kimyasalları İle Temizlik Nasıl Yapılır?

Havuz kullanan herkes sağlık, görüntü ve koku sebebiyle havuz temizliğine önem vermelidir. Bir havuzun sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından havuz temizliği, dezenfeksiyon ve sterilizasyonu dikkat edilmesi gereken hususlardır. Havuz kimyasal çeşitleri, havuzların temizliğinin sağlanmasına yardımcı olan önemli ürünler arasında yer alır. Ürünleri kullanarak daha temiz ve steril bir ortam yaratabilirsiniz.

Havuz temizliği yapılması amacıyla birçok farklı kimyasal madde kullanılır. Kullanılan ürünler genel olarak havuz kimyasalı olarak adlandırılır. Havuz pH düşürücü, havuz kloru, çöktürücü, havuz yosun önleyici, iyon tutucu, kış bakım kimyasalları, parlatıcı ve yüzey temizleyici havuz bakım kimyasalları olarak bilinir. Havuz temizliğinin yanı sıra bu ürünleri kullanırken kalite, kullanım ve saklama koşullarına da dikkat etmeniz gerekir. Havuz kimyasalları kullanılırken hava durumunun değişkenliği, havuzun lokasyonu, havuz tipi ve havuzun kullanıcı sayısı, göz önünde bulundurulması gereken kriterler arasında yer alır.

Havuz suyu bakımı insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Suyun içeriğinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve demir iyonları zaman içerisinde kireçlenme ve alg oluşumu gibi problemler yaşanmasına neden olabilir. Bu durum sağlığınızı tehdit eden mikroorganizmaların çoğalıp yayılmasına ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olur.

Havuz suyuna karışan mikroorganizmalar genellikle birkaç saat ile birkaç gün aralığında canlılıklarını sürdürebilir. Bu zararlı canlılar havuz yoluyla bulaşan pek çok hastalığa sebep olabilir. Bu hastalıklardan en yaygın görülen gastrointestinal sistem enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıklar bakteriyel, viral veya parazit kökenli mide kökenli hastalıklar olarak bilinir. Diğer bir yaygın hastalık ise dış kulak yolu enfeksiyonudur. Dış kulak enfeksiyonu, duyma problemleri ve ağrılara neden olur.

Tüm bu hastalıklardan korunmak için havuzların belirli periyotlarda suyunun değiştirilmesi gerekir. Kişisel kullanım işlevi gören havuzlardaki su, yaz mevsiminde 3 günde bir değiştirilmelidir. Klorlama işlemi sonrası havuza ambalaj paketi üzerinde yazılı olan süre kadar girilmemelidir.

Umumi kullanıma açık havuzlarda ise havuz temizliği ve su değişikliği daha uzun zaman alır. Bunun sebebi, işletmelere bağlı havuzların 2000 veya 3000 tonluk sularla doldurulmasıdır. Genellikle işletme havuzlarında %5 oranında su boşaltılır ve yerine taze su eklemesi yapılır. Tüm bunların yanı sıra havuzların içerisinde yer alan skimmerlar düzenli biçimde havuz suyunu filtreleyerek daha steril hale gelmesine yardımcı olur.

Havuz temizliğinin süresi ise havuzun boyutuna göre değişmekle birlikte fiziksel ve kimyasal temizlik adı altında iki başlıkta incelenebilir. Fiziksel temizlikte kullanılan malzemeler genellikle su değişikliği için kullanılır. Kimyasal temizlik için ise havuz kimyasalları kullanılır. Havuz kimyasalları farklı fonksiyon ve kullanım alanlarına göre ayrılır. Her bir kimyasalın farklı görevi bulunur.

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Havuz temizliği sırasında kullanılan ürünler doğru seçilmelidir. Doğru temizlik malzemelerinin kullanımı ile sağlıklı, dengeli ve temiz bir havuza sahip olabilirsiniz. Kullanacağınız ürünün kalitesi ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığı oldukça önemlidir. Peki havuz temizliği sırasında kullanılan kimyasallar nelerdir? Havuz kimyasalları kullanımı ve çeşitleri şu şekilde başlıklar halinde incelenebilir:

Sıvı Klor

Havuz temizliği sırasında en sık kullanılan havuz kimyasal çeşitlerinden biri olan sıvı klor oldukça etkili bir malzeme olarak bilinir. Bilimsel adı sodyum hipoklorit olan sıvı klor, havuz suyunu tüm zararlı madde ve mikroorganizmalardan arındırma işlemini yerine getirir. Havuz klorunun suya en büyük katkısı ise suyun berrak bir şekilde görünmesini sağlamasıdır. Havuzun temiz görünmesini sağlayan malzeme, temizlik için oldukça önemlidir.

Sıvı klor, havuzlarda kullanılmadan önce alınan ürünün kullanma talimatı incelenerek havuz suyunun deper ve türüne göre uygulaması yapılmalıdır. Bu madde içerisinde yer alan %10 - 15 arası klor oranından dolayı diğer klor türlerine göre daha kısa sürede etki gösterir. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra havuz kimyasal ürünleri arasından sizin için uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yosun Önleyici

Yosunlaşma, havuzlarda sıklıkla görülen problemler arasında yer alır. Kısa sürede üreyerek havuzların temiz ve berrak görünümünü bozan yosunlar, mikroskobik canlılardır. Bu canlılar, hızlı yayılmaları sebebiyle erken müdahale edilmediği takdirde zaman, maddiyat ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Havuz içerisindeki bu canlıların çoğalmasının engellenerek havuzdaki yosunların sıfıra indirilmesini sağlamak için havuz yosun önleyici ürünleri kullanılmalıdır.

Yosun önleyici malzemeler kullanılmadan önce havuz içerisindeki parçalar el ya da çeşitli malzemeler yardımıyla toplanmalıdır. Kullanılan havuz yosun önleyici kimyasal maddenin çocuklar ile teması önlenmelidir. Yosun öldürücüsünün göz, cilt veya kıyafet ile teması sonrası hemen temas edilen bölge temiz su kullanılarak yıkanmalıdır. Havuz kimyasal çeşitleri arasında önemli bir yere sahip olan yosun önleyiciler, havuzlarınızın daha hoş bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Yeşillenme benzeri istenmeyen durumların önüne geçmek için ürünleri inceleyebilirsiniz.

Sıvı pH Önleyici

Havuz kimyasal ürünleri, havuz suyunun oldukça kolay bir şekilde bazik hâle dönüşmesine yardım eder. Baziklik, suyun pH değerinin yüksek tespit edilmesi ile açıklanabilir.   Havuzda sık zaman geçiren kullanıcıların göz ve cilt tahrişi yaşamalarının önlenebilmesi için havuzların pH seviyeleri haftada en az iki defa test edilmeli ve havuzların pH değeri çıkan test sonuçlarına göre düzenlenmelidir.

Havuzdan çıktıktan sonra kırmızı gözler, ciltte kuruma ve yüzme güçlüğü de pH seviyesi ile alakalı problemlerdir. Sağlıklı bir havuza sahip olmak için suyun pH değerinin 7.2 - 7.8 bandında tutulması gerekir. Aksi takdirde istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Dijital test cihazlar, çubuk testler veya farklı sağlık kitleri kullanılarak havuzun pH derecesi düzenli olarak ölçülmeledir. Yüksek görülen pH derecesinin azaltılması sodyum bisülfat, hidroklorik asit benzeri havuz temizlik kimyasalları kullanılmalıdır. Kullanılan havuz temizleme kimyasalları içinde pH üzerinde en etkili olan madde sıvı pH düşürücüdür. Sıvı pH düşürücü, genellikle asit formunda seyreltilmiş olan sıvı pH dönüştürücü, genellikle pH seviyesi yüksek olan sularda bulunan klor değerinin aktif çalışabilmesi ve pH miktarının düşürülmesini sağlar.

Havuz Kış Bakım Kimyasalları

Bütün bir yaz kullanılan süs havuzları ve yüzme havuzlarının içerisindeki suyun kış mevsiminde de temiz kalmasını sağlamak oldukça zordur. Bu süreçte suda oluşan koku, yosunlaşma ve mantar oluşumu temizlik maliyetini artırır. Bu tür sorunların engellenmesi için havuz kış bakım kimyasalı kullanılmalıdır. Havuz kimyasal ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan kış bakım ürünleri, mevsim dışı bakımlar için iyi bir seçenek haline gelir. Ayrıca kullanılan kış bakım kimyasalı zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Kullanılan bu kimyasal madde, havuzunuzun kış bakımını kolaylaştırarak olası su değişimlerini engeller ve havuzunuz için kalıcı çözüm sunar.

Havuz Parlatıcı

Diğer bir ismi havuz suyu berraklaştırma kimyasalı olan bu madde su yüzeyindeki bulanık görüntünün ortadan kaldırılmasını sağlar. Havuz parlatıcı kimyasalları suda bulunan ve suyun kirlenmesine sebep olan parçacıkların bir filtrede tutulması konusunda yardımcı olur. Havuz parlatıcı kimyasalının kullanılması için gerekli ölçüm 100 metreküp su içerisinde 1 litre havuz suyu berraklaştırma kimyasalıdır. Bu madde sayesinde su eskisine oranla çok daha berrak görünür. Canlı ve hoş bir görünüm elde etmek istiyorsanız havuz kimyasal çeşitleri içinde bulunan parlatıcılar ile havuzlarınızın daha temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

%56 Toz Klor

%56 aktif klor içeren bir klor bileşiği olan bu kimyasal, hızlı çözünen stabilizatöre sahiptir.

%90 Toz Klor

%90 aktif klor bulunduran ve yavaş çözünen bir klor bileşiği olan bu kimyasal açık yüzme havuzlarında dezenfeksiyon sırasında kullanılır.

Çöktürücü (Topaklayıcı) Havuz Kimyasalı

Topaklayıcı havuz kimyasalı suda asılı kalan ve kirliliğe sebep olan parçacıkların toplanarak çökmesini ve filtrede daha rahat tutulmasını sağlayan polimer yapıdaki güçlü bileşiklerden biridir. Havuzda istenmeyen görüntülerin oluşmasının önüne geçerek daha temiz bir görünüm elde edilmesini sağlar.

İyon Tutucu Havuz Kimyasalı

İyon tutucu havuz kimyasal çeşitleri organik esaslı olmasıyla öne çıkar. Bu madde yüzme havuzuna aktarılan ham suda bulunan demir gibi ağır metallerin sudan giderilmesi ve bu iyonların yol açabileceği sıkıntıların giderilmesi amacıyla kullanılır. Bu sıkıntılar leke ve renkli su ile kireçlerin oluşumudur. İyon tutucu havuz kimyasalı satın aldıktan sonra kullanım tavsiyelerine dikkat ederek uygulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Ayak Dezenfektanı

Gireceğiniz havuzların giriş bölümünde kullanılması gereken ayak dezenfektanları sayesinde dışarıdan havuz suyuna karışma ihtimali olan mantar, virüs, mikroorganizma veya zararlı bakterilerin öldürülmesi ayak dezenfektanları ile gerçekleştirilir. Ayak dezenfektanı sayesinde suyun dışarıdan kirletilmesi engellenir ve suyun daha uzun süre sağlıklı kalması sağlanır.

Filtre ve Yüzey Temizleyici Havuz Kimyasalı

Havuzlarda ve filtrelerde oluşan kirliliklerin temizlenmesi sırasında kullanılan asidik yapıdaki bileşiğe yüzey temizleyici havuz kimyasalı denir. Havuzdaki kirlilik durumuna göre su ile seyreltilerek kullanılması önerilir. Uygulandığı yüzeyde kirlerin çıkma durumu takip edilip sonrasında bol su ile durulanarak temizlenmesi tavsiye edilir.

Havuz Kimyasalları Alınırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Havuz temizliği görüntü kirliliğinin önlenmesi ve insan sağlığının korunabilmesi için düzenli olarak yapılması gereken bir süreçtir. Bu süreçte alınan malzemeler ve kullanım alanlarına göre dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar söz konusudur. Havuz kimyasal çeşitleri arasından seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıda bulunan listeye göz atabilirsiniz:

 • Havuz kimyasalları alınırken dikkat edilmesi gereken unsurların en önemlisi kimyasal kullanımına yönelik havuzda yapılan klor ölçümüdür Bu ölçüm yapılırken alanda 1 - 2 ppm arası ölçüde serbest klor gözlemlenmelidir. Gözlemlenen havuzlara klor dozaj pompaları aracılığıyla verilmelidir. Su yüzeyine serpilecek kimyasalın hazırlanacağı kap mutlaka temiz olmalıdır.
 • Havuz temizliği sırasında kullanılacak ürünlerin miktarı ve bu malzemelerin gün içerisinde  kullanılabileceği dozaj göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Sağlık sorunlarını önlemek amacıyla havuz kimyasal maddeleri kullanılmalı, bir yandan da belirtilen süre boyunca havuz suyu ile temasa geçilmemelidir.
 • Alınan ürünler havuz tipi ve boyutuna göre değişiklik göstereceğinden alınan kimyasalların bakımı yapılacak havuza göre seçilmesi gerekir.
 • Havuz kimyasalları fiyatları, temizlik malzemeleri satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir noktadır.
 • Bilinmeyen kimyasal ürünlerin kullanılmasından kaçınılmalı her zaman bilinen en doğru ve kesin çözüm sunan ürünler tercih edilmelidir.
 • Seçilen ürünler hakkında kullanıcı yorumları okunmalı, önceki kullanıcıların deneyimlerinden yararlanılarak satın alınacak ürün hakkında fikir sahibi olunmalıdır.
 • Ürünlerin satın alınması dışında kullanım yöntemleri de öğrenilmeli, bilinçsiz bir biçimde hareket edilmemelidir.
 • Satın alınacak ürünlerin güvenilirliği teyit edilmeli ve bu ürünlerin alışverişi için güvenilir siteler tercih edilmelidir.
 • Tercih edilen ürünlerin kullanım talimatlarının olup olmadığı kontrol edilmeli. Kullanım talimatı ürün üzerinde yer almıyorsa eğer satın alınan kimyasalı üreten firmanın web sitesi ziyaret edilmeli ve bu site üzerinden talimatlar araştırılmalıdır.

Farklı Özellikleri ile Öne Çıkan Havuz Kimyasalları

Sağlıklı bir yüzme deneyimi, güzel bir görüntü, iyi bir koku ve birçok neden doğrultusunda ihmal edilmemesi gereken önemli bir konu olan havuz temizliğinde birbirinden farklı özelliklere sahip birçok ürün bulunur. Havuz temizleme ilacı, havuz kloru, parlatıcı, havuz temizlik seti, havuz kış bakım kimyasalları, sıvı pH düşürücü, yosun önleyici, sıvı klor, ayak dezenfektanı, filtre ve yüzey temizleyici havuz kimyasalı ve daha birçok ürün havuzunuzun her zaman iyi görünmesini ve güvenli bir şekilde istediğiniz zaman yüzmenizi sağlar.

Birçok kullanıcı herhangi bir temizlik kimyasalı alırken birçok seçenek ile karşılaşır. Benzer özellikler taşıyan fakat farklı işlevler gören havuz kimyasalları seti arasında Bestway Havuz Kimyasal Seti ihtiyaç duyulan tüm ürünleri tek pakette toplaması ile öne çıkıyor. Ürün paketinde klordan, yosun önleyici ve pH düşürücüyü içeren Bestway kimyasalları kullanım talimatları ile birlikte satışa sunulur.

Superpool havuz kimyasalları, havuzun güvenliğinin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Bakteri ve mikropların öldürülerek havuzların daha steril hale gelmesini sağlar.

Deep Blue havuz kimyasalları ürünleri de kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında yer alır. Deep Blue havuz kimyasalları yelpazesindeki ürünler fonksiyonelliği sayesinde birçok kullanıcıdan tam not alır. Bu markaya ait ürünler arasında en çok tercih edilen havuz temizleme malzemesi ise 100 metreküp suda 2 litre parlatıcı ile şoklama yapabilen ve periyodik kullanımda 100 metreküp suda haftada bir kez 0.5 litre ile etki yaratan Deep Blue Parlatıcıdır.

En Çok Tercih Edilen Havuz Kimyasalları

Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik en uygun havuz kimyasallarını seçebilmeleri için dikkat etmeleri gereken birçok parametre bulunur. Ürünlerin özellikleri, kimyasallar arasındaki ayrım, hangi malzemenin nerede - ne amaçla kullanılacağı, çeşitli ürünler arasındaki fiyat farklılıkları, alınacak havuz kimyasalları fiyatları ile ürün gramajı gibi birçok farklı noktaya dikkat edilerek ürünler seçilmelidir.

Koçtaş, ihtiyacınıza göre çeşitli işlevlerle havuzlarınızın bakımını yapacağınız farklı birçok havuz kimyasallarını satışa sunar. Ürün özelliklerine dikkat ederek hangi ürünün nerede - nasıl kullanıldığını inceleyerek Koçtaş'ın ürün yelpazesinden kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Süs havuzları veya yüzme havuzlarında kolay bir şekilde bakım işlemini gerçekleştirmek için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı fiyatlarla sunulan havuz kimyasallarını inceleyebilirsiniz.

İnsan sağlığını korumak için havuzlar sık sık temizlenmelidir. Havuzların temizlenmemesi durumunda insan ve çevre sağlığını etkileyebilecek birçok viral ve bakteriyel rahatsızlık görülebilir. Havuzların temizlenmesi için kullanılan maddelere havuz kimyasalları denir. Havuz kimyasalları açık veya kapalı havuzların temizliği sırasında kullanılan suyun sağlıklı ve berraklaşmasını sağlayan maddelerdir. Bu maddeler genellikle suda mantar, yosun, bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların çoğalmasını engellemek ve bu zararlı canlıların sayısını sıfıra indirmek için kullanılır.

Havuz kimyasalları arasında en yaygın biçimde kullanılan ürün klordur. Havuz kloru fiyatları araştırılırken bakılması gereken en önemli adres Koçtaş'tır. Havuz kimyasalları kategorisi altında yüzlerce ürüne ev sahipliği yapan Koçtaş'ın mağazalarını ziyaret edebilir veya internet sitesi üzerinden ihtiyacınıza yönelik havuz kimyasallarını araştırıp satın alabilirsiniz. Havuz kimyasalları alınırken güvenilir ürünler güvenilir adreslerden alınmalıdır.

Havuz Kimyasalları Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Havuz kimyasalları nelerdir?

Farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmak üzere geliştirilmiş birçok havuz kimyasalı bulunur. Bu ürünlerin havuzunuzun bakımı ve sağlığı için oldukça gerekli materyallerdir. Genel itibariyle havuz kimyasallarına sıvı klor, toz klor, yosun temizleyici, havuz parlatıcı kimyasal, sıvı pH düşürücü, toz pH düşürücü, çöktürücü (topaklayıcı) havuz kimyasalı, iyot tutucu havuz kimyasalı, filtre ve yüzey temizleyici, havuz kış bakım kimyasalı örnek verilebilir.

Havuz kimyasalları sağlığa zararlı mı?

Havuz kimyasalları kullanım talimatlarına uyularak kullanılması gereken maddelerdir. Bu maddelerin yanlış biçimde kullanımı veya talimatlarda belirtilen süre zarfı dışında kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Uzun süre klorlu suda kalınmasının sebep olduğu cilt rahatsızlıkları ve solunum yolu rahatsızlıkları havuz kimyasallarının yol açtığı sağlık sorunlarına örnek verilebilir. Özellikle erkeklerde uzun süre havuzda bulunan klora maruz kalmadan kaynaklı çeşitli hormonal bozukluklar görülebilir.

Yüzme havuzuna hangi ilaçlar kullanılır?

Yüzme havuzlarında en yaygın kullanılan havuz kimyasalı klordur. Genellikle açık ve kapalı yüzme havuzlarında tercih edilen klorun yanı sıra havuz temizliğinde pH düşürücü, yosun temizleyici, havuz parlatıcı kimyasal ve yüzey temizleyici havuz kimyasalı gibi ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçların kullanımı sırasında talimatlara sıkı bir biçimde uyulması gerekir.

Havuza her gün klor atılır mı?

Klor ilk olarak havuz suyu değiştirilme aralıklarında atılır. Havuz suyu değiştirilme aralığı ise havuz suyu değiştirilme sıklığı ve havuzdaki kullanıcı sayısına bağlı olarak değişir. Uzmanlara göre haftada üç kez havuza klor atılmalıdır. Klorun kullanma sıklığı arttığında veya azaldığında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Klorun yanı sıra Brom maddesi de sıcak su havuzlarında tercih edilen kimyasal çeşididir.

Klorsuz havuza girilir mi?

Havuz kimyasalları arasında en yaygın kullanılan madde olan klor havuzun temizliği için belirli aralıklarla suya karıştırılan bir maddedir. Klorsuz havuzda yüzülmesi güvenlik açısından önerilmez. Yüzeceğiniz su ne olursa olsun berrak olmalıdır. Suyun berraklığının sağlanması için gerekli temizlikler yapılmalıdır. Bu temizliklerde kullanılan ana maddelerden biri klordur. Klorlu su ile gerçekleşen uzun süreli temas ciddi cilt ve solunum rahatsızlıklarına yol açabilir.

En Çok Satan Havuz Kimyasalları Hangileri?

Koçtaş Havuz Kimyasalları kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Flexdub Havuz Derz Kaçak Tamir Kimyasalı 1 Litre
 2. Klortab Dezenfektan Klor Tablet Kt-9000-7 Gr X100 Adet
 3. Flexdub Tesisat Kaçak Tamir Kimyasalı 1 Litre
 4. Lazzi Demir Ve Sertlik Giderici 10 Kg Havuz Kimyasalı
 5. Superminus 25 Kg, ph Düşürücü
Daha fazla göster
161 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: