150 TL Üzeri Kargo Bedava

Floresan Ampul

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Tasarruflu Bir Aydınlatma: Floresan Ampuller

Floresan ampul genellikle ofis, okul ya da marketlerde kullanılan bir aydınlatma çeşidi olsa da seçenekleri incelediğinizde evlerde de değerlendirebileceğiniz modeller olduğunu görebilirsiniz. Akkor ve halojen ampullerle kıyaslandığında enerji verimliliği açısından daha başarılı olan ürünler, geniş bir kullanım alanına sahip olmasıyla öne çıkar. Çoğu floresan lamba uzun bir tüp şeklindedir. Uzun yapısı sayesinde etrafı iyi bir şekilde aydınlatan ürünler, genel ışıklandırma için iyi bir seçenek haline gelir. Bununla beraber ürünler, insanlar için yararlı olan dalga boylarında ışık üretme konusunda akkor lambalarla kıyaslandığında daha verimli bir yapıya sahiptir. Verimliliği sayesinde aynı ışık miktarında daha soğuk çalışan ürünler, uzun ömürlü olmasıyla dikkatleri üzerinde toplar. Böylece ürünleri taktıktan sonra sıklıkla değiştirmenize gerek kalmaz. 

Floresan lamba çeşitlerinin içerisinde fosfor ya da floresan tozu yer alır. Eğer parmağınızı tüpün içine sokup etrafına dokunursanız elinize pudra şekeri gibi tozlar gelir. Bu fosfor kaplama, görünmez ultraviyole ışığı tarafından uyarıldığı zaman parlar ve beyaz ışık oluşturur. Temelden fosfor tozu ve UV ışınları aracılığıyla çalışan ürünlerin hepsi beyaz ışık üretir. Böylece ürünler yerleştirildiği ortama parlak ve canlı bir ışık sunar. Her ne kadar başlangıçta beyaz ışık üretse de ürünler uzun süre yandığında ışığın rengi pembe ve turuncuya dönebilir. Değişen bu ışığa renk kayması ismi verilir. Floresan ampul çeşitleri ne kadar uzun süre yanarsa kimyasal özelliklerin kayması ve dengesiz bir reaksiyona neden olması nedeniyle parlaklığında azalmalar meydana gelebilir. Bununla beraber kaliteli ürünler kullanarak bu tip ışık değişimlerinin önüne geçebilirsiniz. Floresan ampul fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek kaliteli ürünlere kısa sürede ulaşabilir, istediğiniz aydınlatma koşullarını pratik bir şekilde elde edebilirsiniz.

Floresan Ampul Çalışma Prensibi

Floresan ampul çeşitleri geleneksel lambalarla kıyaslandığında daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Ürünlerin nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıda bulunan maddeleri inceleyebilir, aklınızdaki çoğu sorunun cevabını bulabilirsiniz:

 • Ürünlerin merkezi elemanı kapalı bir cam tüptür. Floresan lamba çeşitleri, toplam basıncı atmosfer basıncının yaklaşık %0,3’ü olan düşük basınçlı cıva buharı ve asal gazlarla doldurulur. Tüp, ayrıca camın içi boyunca tamamen kaplanan bir fosfor tozu içerir. Tüpün her iki ucunda elektrik devresine bağlı olan iki elektrot bulunur.
 • Lambayı yaktığınız andan itibaren akım elektrik devresinden elektrotlara doğru akar. Elektrotlar arasında önemli bir miktarda voltaj oluşur. Bu nedenle elektronlar süreç boyunca tüpün bir ucundan diğer ucuna geçer. Böylece tüpün içindeki cıvanın bir bölümü sıvıdan gaza dönüşür.
 • Elektronlar ve yüklü atomlar tüp içerisinde hareket ettikçe bazıları gaz halindeki cıva atomlarıyla çarpışır. Bu çarpışmalar sonucunda atomlar harekete geçerek elektronları daha yüksek enerji seviyelerine çıkarır.
 • Cıva atomlarında bulunan elektronlar, genellikle UV dalga boyu aralığında ışık fotonları üretecek şekilde düzenlenir. İnsan gözü ultraviyole fotonları görmediği için lambayı aydınlatmak amacıyla üretilen bu ışığın görünür hale getirilmesi gerekir.
 • Tüpün fosfor tozuyla kaplanması, ışığın görünür hale getirilmesi sürecinde kilit bir rol oynar. Fosforlar, genel olarak ışığa maruz kaldığında ışık yayan maddelerdir. Bir foton, fosfor atomuna çarptığında daha yüksek bir enerji düzeyine sıçrayarak atomu ısıtır. Isınma ve soğuma süreçlerinin ardından fosfor görülebilen beyaz ışığı üretir. Bununla beraber üreticiler farklı fosfor kombinasyonları kullanarak ışık rengini değiştirebilir.

Ürünleri inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilir, ampullerin uzun süreli kullanımından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Akkor ve Floresan Ampul Farkları

Akkor ve floresan ampul modelleri arasında bazı farklılıklar bulunur. Ürünleri birbirinden ayıran özellikler hakkında fikir edinmek istiyorsanız aşağıda bulunan listeye göz atabilirsiniz;

 • Akkor ampul, genel olarak metalden yapılmış bir flamanı ısıtarak ışık üreten lambalardan oluşur. Floresan ampul ise cam tüpün içinde kimyasal reaksiyonlar sonucunda ışık üretir.
 • Floresan olanlar, elektrik tüketimi söz konusu olduğunda akkor ampullerle kıyaslandığında daha verimlidir.
 • Çoğunlukla floresan lamba çeşitleri akkor olanlara göre daha uzun süreli bir kullanım ömrü sunar. Böylece ürünleri sıklıkla değiştirmenize gerek kalmaz.
 • Akkor ampuller, ortama daha fazla ısı yayar. Böylece ortamın sıcaklığını artırabilir. Bu durum, özellikle bunaltıcı sıcakların yoğun olduğu zamanlarda problem olabilir. Bununla beraber floresan lambalar daha az sıcak ışık yaydığı için çevre sıcaklığında çok fazla artışa neden olmaz.
 • Akkor lambalarda cam kabuk, tungsten flaman ve inert gaz bulunur. Floresan ampul çeşitlerinde ise cıva buharı ya da fosfor tozu gibi farklı malzemeler yer alır.
 • Geleneksel akkor lambalar da UV ışık yaysada hiçbirini görünür ışığa dönüştüremez. Böylece akkor lambayı çalıştırmak için kullanılan enerjinin bir kısmı boşa gidebilir. Bununla beraber floresan, ultraviyole ışıkları da görünür hale getirebildiği için daha verimli bir yapıya sahiptir.

Akkor ve floresan lamba modelleri özellikleri bakımından birbirinden ayrılır. Her biri kendi kullanım alanında bazı avantajlar sunar. Akkor ya da floresan lamba fiyatları arasından sizin için uygun olanı bulabilir, istediğiniz aydınlatma koşullarını elde edebilirsiniz. Birçok farklı seçeneğe sahip olan ürünler sayesinde ihtiyaçlarınızı kısa süre içinde giderebilirsiniz.

Floresan Ampul Bileşenleri

Floresan lamba bileşenleri genel olarak şu şekildedir:

 • Ürünlerin hepsinde camdan üretilen bir tüp bulunur. Bu tüp, lambaların dış çeperini oluşturur. Uzun, düz, kısa, dairesel ya da U şeklinde olabilen tüp, ürünlere farklı bir görünüm kazandırır.
 • Tüplerin içerisinde gaz yer alır.
 • Tüplerin dış bölümünde elektrik bağlantısını sağlayan metal kontak pimler yer alır. Böylece lambaları farklı yerlerde rahat bir şekilde kullanabilir, ürünlerin sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz.
 • Tüpün iç bölümünün her iki tarafında da katotlar yer alır. Katotlar, elektrik arkının oluşturulabilmesi için önemli bir parçadır.
 • Floresan lamba tüplerinin içerisinde fosfor tozu da bulunur.
 • Her parça, ürünün çalışması için eşsiz bir uyumla bir araya gelir. Kendine has bir çalışma prensibine sahip olan ürünler, verimli ve pratik olmasıyla her yerde rahatlıkla kullanılabilir.

Floresan ampul fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek istediğiniz tasarıma sahip olanı bulabilir, evlerden ofislere kadar ürünleri dilediğiniz yerde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sunduğu Avantajlarla Floresan Ampuller

Çalışma şekli sayesinde kazandığı özelliklerle floresan lamba çeşitleri kullanıcılarına bazı avantajlar sunar. Floresan lamba özellikleri ve avantajları genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Floresan lambalar, aynı parlaklığı geleneksel ampullerle kıyaslandığında daha tasarruflu bir şekilde üretir. Ayrıca verimli bir çalışma prensibine sahip olduğu için elektrik tüketimini düşürmenize yardımcı olur. Böylece daha az miktarda elektrik tüketerek istediğiniz aydınlık ortamı oluşturabilirsiniz.
 • Uzun ömürlü olması, ürünlerin öne çıkan avantajları arasında bulunur. Dayanıklı ve sağlam yapısı sayesinde uzun süreli bir kullanım ömrüne sahip olan floresan lambalar, herhangi bir bakıma ihtiyaç duymamasıyla da birçok kişinin beğenisini kazanır.
 • Isı yaymadığı için sıcak havalarda bile rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca ısı yaymadığı için etrafta ısı kaynaklı arızalanabilecek eşyalar varsa herhangi bir tehlike arz etmez.
 • Floresan lamba çeşitleri enerji israfını minimum düzeyde tuttuğu ve ısı enerjisi üretmediği için çevreci ve kullanıcı dostu olarak nitelendirilir.
 • Ürünler, düz paneller başta olmak üzere birçok farklı forma sahiptir. Örneğin, LED floresan ampul çeşitleri arasında neredeyse ip şeklinde olan ince detaylara sahip seçenekler olduğunu görebilirsiniz. Birçok farklı tasarıma sahip olduğu için floresan lamba çeşitleri herkesin aradığı tarzdaki ürüne ulaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca akkor lambaların kullanılabildiği neredeyse her yere uyum sağlayabilen ürünler, geniş kullanım alanıyla da kullanıcılarına avantajlar sunar.
 • Lambalar, genel anlamda avantajlı olsa da ürünlerin içinde cıva olduğunu bilmeniz gerekir. Her ne kadar tüplerin içinde bulunan cıva miktarı az olsa da maddenin yine de zehirli olduğunu göz ardı etmemeniz gerekir. Bu nedenle lamba kırılırsa ya da sökülmesi gerekirse işleme başlamadan önce ne yapmanız gerektiğini iyi bir şekilde araştırmalısınız.

Floresan lamba fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek ürünlerin sunduğu avantajlardan faydalanmaya başlayabilirsiniz. Birçok farklı seçeneğe sahip olan ürünler arasından iç ve dış mekanlarınız için ideal aydınlatma ürününe ulaşabilir, istediğiniz ortamı pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Floresan Ampul Modelleri

Floresan ampul modelleri kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılır. Modeller ve kullanım alanları hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyebilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçim yapmaya başlayabilirsiniz;

 • Ürünler kompakt ve uzun olmak üzere genel anlamda iki farklı tipte üretilir. Her ürün, kendine has bir kullanım alanına sahiptir.
 • Uzun floresan lamba çeşitleri, isminden de anlaşılabileceği gibi uzun bir tüp şeklinde üretilir. Genellikle okullarda sınıflarda tercih edilen ürünler, bulunduğu ortamı iyi bir şekilde aydınlatır.
 • Okulların yanı sıra ofis ya da hastane gibi yerlerde de uzun modeller kullanılır. Kütüphane gibi ortak çalışma yerleri için de uzun modeller iyi bir seçimdir.
 • Kompakt floresan ampul çeşitleri ise uzun olanlarla kıyaslandığında daha küçük boyutlara sahiptir. Akkor lambaların kullanılabildiği her yere uyum sağlayan ürünler, geniş bir kullanım alanına sahiptir.
 • Kompakt olan modeller, akkor ampullerin konforunu floresanın sunduğu yüksek ışık miktarıyla bir araya getirir. Geleneksel boyutlarda olduğu için çoğu armatürle başarılı bir şekilde uyum sağlar. Genellikle beyaz renkli olsa da kompakt modellerde doğal gün ışığı seçeneği de bulunur. Böylece ortamda istediğiniz renkte aydınlatma elde etmenize imkan tanır.
 • Kompakt modeller, küçük olması ve fosfor tozunun kazandırdığı yüksek aydınlatma derecesi sayesinde yerleştirildiği ortamda her türlü ihtiyacı karşılamayı başarır.

Gereksinimlerinizi belirledikten sonra seçenekler arasından sizin için uygun olanı bulabilir, istediğiniz aydınlık ortamı kolaylıkla elde edebilirsiniz. Floresan lamba fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek aradığınız ürüne vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz.

Işık Rengine Göre Floresan Lamba Çeşitleri

Her ne kadar floresan lambalar genellikle beyaz ışığa sahip olsa da ürünleri incelediğinizde farklı renkler sunan modeller olduğunu görebilirsiniz. Ürünlerin ışık renkleri genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Beyaz, floresan lamba çeşitlerinde yaygın bir şekilde kullanılan ışık rengidir. Ortamı tamamen aydınlattığı için birçok yerde tercih edilir. Genellikle alışveriş merkezi, hastane, okul ya da iş yeri gibi alanlarda tercih edilen ürünler, aydınlatma koşullarının yetersiz olduğu ortamlarda iyi bir seçenek haline gelir.
 • Beyazın yanı sıra ürünler arasında sıcak beyaz olarak da nitelendirilen bir renk olduğunu görebilirsiniz. Sıcak beyaz, sarıya yakın bir ton sunmasıyla yoğun aydınlatmadan hoşlanmayan kişilere hitap eder.
 • Gün ışığı, ortama doğal bir aydınlatma kazandırmasıyla öne çıkar. Yoğun beyaz ışıktan hoşlanmayan kişiler için idealdir. Gün ışığı renginde olanlarda ortama yumuşak bir ışık kazandırdığı için evlerde sıklıkla tercih edilir.
 • Ortama farklı renkte bir ışık kazandırmak istiyorsanız kırmızı, mavi, sarı ve amber tonlarına sahip olan modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Işık rengini camın üretildiği tondan alan ürünler, yerleştirildiği yere farklı bir hava katmasıyla öne çıkar. Bilgisayar başında oyun oynarken loş bir ışık elde etmek istiyorsanız renkli olanlar arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Renkli ışık yansıtan modeller dış mekanlarda sıklıkla kullanılır. Örneğin, restoran ya da bar gibi mekanların bahçelerinde farklı bir ambiyans elde etmek için renkli modeller arasında tercihte bulunabilirsiniz. Bununla beraber lambaları yerleştirdiğiniz yere su gelmediğinden emin olmanız gerekir.

Farklı ışık renkleri arasından aradığınızı kolaylıkla bulabilir, iç ya da dış mekan fark etmeksizin her yeri dilediğiniz gibi aydınlatmaya başlayabilirsiniz.

Watt Değerlerine Göre Floresan Lambalar

Floresan lambalar sahip olduğu Watt değerlerine göre de birbirinden ayrılır. Watt, genel olarak ürünlerin gücünü belli eder. Watt değerleri hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddelere göz atabilir, sizin için hangisinin daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz:

 • Watt, genel olarak lambanın şebekeden çektiği güç miktarını belirten bir değerdir. Yüksekliği lambanın parlaklığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olsa da ürünlerin aydınlatma derecesi tek başına Watt değerleri üzerinden ölçülemez.
 • Floresan lambalar, akkor ampullerle kıyaslandığında elektrik şebekesinden daha az güç çeker. Bununla beraber akkor ampullerle kıyaslandığında elde ettiği gücü daha verimli bir şekilde kullanır. Örneğin, 36W floresan ampul ile 36W akkor lamba aynı derecede ışık vermez. Aynı şekilde 18W floresan ampul de aynı Watt değerine sahip olan akkor lambalardan daha yüksek seviyede ışık sunabilir.
 • Floresan lamba çeşitlerini incelediğinizde 10W, 18W, 26W, 36W ya da 100W gibi farklı değerler olduğunu görebilirsiniz. 100W gibi yüksek değerler genellikle okul ya da iş yeri gibi toplu yaşam alanlarında tercih edilir. Bununla beraber 10W ya da 18W gibi değerlere sahip olan modeller evlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

18W ya da 32W simit floresan ampul modellerini inceleyerek sizin için hangisinin daha ideal olduğuna karar verebilirsiniz. Ev ya da iş yerlerinde kullanabileceğiniz ürünlere pratik bir şekilde ulaşabilir, dilediğiniz miktarda aydınlık elde edebilirsiniz.

Floresan Ampul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Floresan lambalar arasından seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler vardır. Aşağıda bulunan maddelere göz atarak nasıl geçim yapabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz:

 • İlk olarak neresi için ampul alacağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin, sınıf gibi büyük bir alanı aydınlatmak için ampul alacaksanız uzun floresan lamba çeşitleri arasından seçim yapmanız gerekir. Evde kullanmak içinse kompakt modeller daha uygun olabilir.
 • Kompakt modeller arasından seçim yaparken ürünlerin tasarımlarını göz önünde bulundurmalısınız. Simit floresan ampul çeşitleri, yuvarlak formuyla dikkat çeker. Kendine has bir görünüme sahip olan yuvarlak floresan lamba çeşitleri, özel amaçlarla kullanılır.
 • LED floresan ampul çeşitleri, yüksek düzeyde enerji tasarrufu sunmasıyla öne çıkar. Örneğin, çalışma masasını aydınlatacak bir ürün arıyorsanız LED floresan lamba çeşitleri arasından seçim yapmayı düşünebilirsiniz. Uzun süre yanmasına rağmen çok fazla enerji tüketmemesiyle bilinen LED ürünler, birçok kişinin beğenisini kazanır. LED floresan lamba fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilirsiniz.
 • Işık rengi de seçim yaparken dikkate alınması gereken kriterler arasında bulunur. Her ne kadar ürünler genellikle beyaz ışık yaysada seçenekler arasında farklı renk alternatifleri de olduğunu görebilirsiniz.
 • Ürünlerin Watt değerlerine de tercihte bulunurken dikkat edebilirsiniz. Örneğin, küçük bir odayı aydınlatmak için düşük Watt değerlerine sahip olan modeller yeterliyken büyük odalarda daha yüksek değerlerindeki modelleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Koçtaş’ın avantajlar dolu dünyası sayesinde lambalara bütçenizi zorlamadan ulaşabilir, istediğiniz aydınlatma sistemini kurabilirsiniz. Birçok farklı seçeneğe sahip olan ürünler arasından aklınızdaki modele anında erişebilir, kaliteli ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Floresan Ampul Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Floresan lamba özellikleri nelerdir?

Floresan lambalar, geleneksel akkor modellerle kıyaslandığında oldukça farklı bir şekilde çalışır. Ayrıca etrafa daha az sıcaklık yayması, ürünlerin önemli avantajları arasında bulunur. Argon ve cıva buharı karışımıyla doldurulmuş cam tüpten oluşan ürünler, yüksek düzeyde enerji verimliliği sunar.

Floresan lamba nasıl çalışır?

Ürünler, cam tüpün içindeki kimyasal reaksiyona bağlı olarak çalışır. Görünmez bir ultraviyole ışığı üreten gazlar cıva buharıyla etkileşime girer. Etkileşim sonucunda fosfor tozu aydınlanarak beyaz bir ışık yayar.

Floresan ampul çeşitleri nelerdir?

Ürünler genel olarak uzun ve kompakt olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Uzun olanlar, büyük alanları iyi bir şekilde aydınlatmak için kullanılır. Kompakt modeller ise akkor ampullerin fonksiyonelliğini floresan lamba çeşitlerinin yüksek düzeyde ışık sunma özelliğiyle birleştiren ürünlerden oluşur.

Floresan tozu nasıl temizlenir?

Fosfor ya da floresan tozunu temizlerken dikkatli olmanız önemlidir. Lamba kırıldığı takdirde içindeki gazı solumamak için odadan çıkmanız gerekir. Ardından yumuşak ve nemli bir bezle tozu temizleyip tüpün içini kurulayabilirsiniz. Bununla beraber temizlik işlemine geçmeden önce minimum 10 dakika beklenmesi önerilir.

En Çok Satan Floresan Ampul Hangileri?

Koçtaş Floresan Ampul kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Lumilux Plus Floresan
 2. Gama 80w Led Bant Armatür 7000k
Daha fazla göster
4 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: