150 TL Üzeri Kargo Bedava

Vitrin

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Eşyaların Saklanması ve Sergilenmesi İçin Kullanılan Vitrin Çeşitleri

Vitrin, farklı kullanım alanlarında eşyaların sergilenmesi ve saklanması için kullanılan bir mobilya türüdür. Vitrin türleri; ev bölümlerinde, mağazalarda, dükkânlarda yararlanılan ürünlerdir. Vitrinlerin bilinen bir diğer adı da gümüşlüktür. Raflı bir görünüme sahiptir ve böylece birçok eşya aynı anda içerisinde sergilenebilir hâle gelir.

Modelleri; üretim maddelerine, renklerine, biçimlerine, stillerine ve ölçülerine göre değişkenlik gösterir. Evde veya mağazalarda kullanılan ürünler de oldukça farklıdır. Ancak genel işlevleri ve kullanım amaçları birbiri ile benzerdir. Muhafaza edilmesi istenen eşyalar, evlere alınan şık ve estetik duruşlu vitrinlere yerleştirilir. Farklı kullanım alanlarına uygun modelleri olan ürünlerin arasında uygun bir seçim gerçekleştirmek mümkündür.

MDF, metal, ahşap, cam gibi çeşitleri bulunan ürünlerin yapısal olarak taşıdığı özellikler de farklılık gösterir. Her bir çeşidin istediği bakım önerileri de değişir. Raflı, kapaklı, camlı, çekmeceli gibi çeşitleri olan ürünler arasından kullanım amacı ile paralel bir seçim gerçekleştirilmelidir. İçerisine kitap, mum, şamdan, saksı, sepet, biblo gibi eşyalar konulabilir.

Vitrinlerin tasarımları oldukça çeşitlidir. Farklı dekorasyon tarzları ile uyumlu olan bir model bulmak geniş çeşitlilik sayesinde oldukça kolaydır. Alanların ebatlarına uygun bir ürün seçimi gerçekleştirmek oldukça önemlidir. İhtiyaçları karşılayacak estetik duruşlu ürünlere karar vererek alanlara yerleştirerek kullanabilirsiniz. Kalite, boyut, dayanıklılık gibi faktörler doğrultusunda gümüşlük fiyatları da çeşitlilik gösterir. Daha uzun ömürlü bir kullanım için edinilmek istenen ürünlere daha geniş bir bütçe ayırmakta fayda vardır. İhtiyaçlarınıza ve beğenilerinize göre ürünler seçerek kullanım alanınız ne olursa olsun estetik görünümler elde edebilirsiniz.

Vitrin Modellerinin Çeşitlilik Gösteren Üretim Materyalleri

Vitrin alternatifleri arasında MDF, metal, cam, suntalam, ahşap gibi farklı maddelerden üretilen türler mevcuttur. Farklı materyallerden elde edilen ürünlerin kullanım biçimi ve ömrü de farklılaşır. Aynı zamanda dış görünüşleri de oldukça farklıdır. Her bir maddenin yapısı gereği ortaya çıkan ürünlerin stili değişkenlik gösterir.

Cam vitrin, raf ve kenar yüzeyleri cam ile imal edilen türlere denir. Camlı modeller; çerçeveli ya da çerçevesiz olarak üretilir. Kenarlık olmayan yani çerçevesiz camlı modeller, bütünüyle şeffaf bir görünüm oluşturur ve tüm dikkatlerin raflardaki eşyalara odaklanmasını sağlar. Camlı modellerin çerçeve kısımları metal, ahşap gibi farklı maddeler olabilir. Metal kısımların eklenmesi ile camlı modellerin görünümü daha modern bir hâle gelir. Tamamen camlı olmayan ancak kapak kısımlarında cam bulunduran modeller de mevcuttur. Bu modellerin ise gövde kısımları MDF, suntalam, ahşap maddelerinden elde edilir. Evlerde genellikle kapakları camlı türler kullanılır. Bütünüyle camlı ürünlerin genellikle mağaza ve dükkânlarda kullanıldığı söylenebilir. Şeffaf görünüm isteyen ve eşyaların tamamıyla sergilenmesi amacıyla bir tercih yapacak bireyler camlı modeller arasından seçim yapabilir.

Ahşap türler; oyuklu, budaklı, damarlı gibi farklı görünümlere sahiptir. Farklı ağaç çeşitlerinden elde edildiği için ağaçların türüne göre yapısal farklılıkları bulunabilir. Ayrıca ağaç türlerine göre renk tonlarında da değişiklikler gözlemlenir. Ahşap yapılı olan raflı, kapaklı, çekmeceli gibi vitrin çeşitlerine ulaşmak mümkündür. Alanlarda doğal ve samimi bir dekorasyon yaratılmasına yardım eder. Eskitme ahşap görünümlü türler ise vintage dekorasyonlar oluşturmak isteyen bireyler tarafından tercih edilir.

Metal vitrinler, modern stildeki alanlara uyumlu olan modeller arasındadır. Metalin farklı renk tonlarındaki çeşitleri arasından alanlara uygun bir renk tonu tercihi yapılır. Metal modellerin ölçüleri ve raf yapısı da değişkenlik gösterir. Metal modellerin bazılarında simetrik bir raf düzeni varken bazılarında asimetrik görünümler yer alır. Metal çerçeveli olan bazı modeller sadece raf ve iskelet kısımlarından oluşur. Bazılarında ise cam dış yüzeyler mevcuttur ve metal kısımları öne çıkarır.

MDF ve suntalam gibi modellerde renk çeşitliliğinin daha fazla olduğu görülür. Çünkü gövdesi MDF ve suntalamdan elde edilen modellerin yüzeyi pürüzsüzdür ve daha kolay renklendirme işlemleri yapılmasını sağlar. Pembe, yeşil, mor, beyaz, gri gibi çok çeşitli renkleri üzerinde taşıyan MDF ve suntalam vitrin gümüşlük çeşitlerine ulaşmak mümkündür.

Farklı üretim materyalleri ürünün kullanım ömrünün ve dayanıklılığının da değişmesine neden olur. Uzun süreler boyu kullanmak için ürünlerin üst düzey kalitede üretildiğinden emin olmakta fayda vardır. Üretim materyalleri farklılaştığı gibi vitrin fiyatları da kalite ve ölçülere göre değişkenlik gösterir. Ortamlarınıza uyumlu olacak modellere karar vererek istediğiniz ürünü edinebilirsiniz.

Değişen Tasarımlarda Her Kullanıcıya Hitap Eden Vitrin Çeşitleri

Vitrinler farklı tasarımları ile farklı stillerdeki alanlara uyum sağlayan ürünlerdir. Raf, çekmece, kapak gibi eklentileri ile kullanışlı bir eşya olduklarını gözler önüne serer. Eşyaların saklanması ve sergilenmesi için yararlanılan ürünler, yaşam alanlarını düzene sokması sayesinde tercih edilir. Belli bir yeri olmayan ve karmaşık görüntüler oluşturan eşyalar, vitrinlere dizilerek son derece tertipli bir hâl alır. Aynı zamanda görsel olarak alanlara pozitif katkı sağlar. Dekoratif ve şık görünümlere sahip çeşitleri ile alanlarda istenilen modellerine yer verilebilir.

Vitrinler raflı olarak tasarlanan dekorasyon ürünleridir. Ancak her modelde raf sayısı ve rafların duruşu farklıdır. Muntazam şekilde alt alta sıralanan raflar olduğu gibi farklı hizalanan raflı modeller mevcuttur. Bazı modellerde üst taraf raflı, alt taraf ise çekmeceli veya kapaklı olabilir. Dışarıdan bakıldığında iç tarafı görünmeyen çekmeceli ya da kapaklı kısımlara; kolay erişim sağlamak adına istenen eşyalar konulabilir. Raflı ve dışarıdan görünebilen kısımlara ise sergilenmek istenen değerli aksesuarlar yerleştirilir. Camlı ve raflı olma özelliği ile öne çıkan vitrinler, tek parça ya da parçalı camlı türde olabilir. Kullanım alanlarına göre vitrinlere yerleştirilecek olan eşyaların türü de değişkenlik gösterir.

Evlerde ve dükkânlarda kullanılan vitrin türleri de oldukça farklıdır. Dükkânlar için tasarlanan vitrinler, içerisindeki eşyayı bireylere göstermeye odaklı olarak tasarlanır. Bu yüzden cam vitrinlerden sıkça yararlanılır. Tamamı cam şeklinde tasarlanmış olan modeller son derece modern bir görünümdedir. Aynı zamanda alanı daraltmayan aksine geniş gösteren bir türdedir. Mağazalarda kullanılan cam modelleri dikdörtgen ya da altıgen gibi farklı dizaynlara sahiptir. Mağaza sahipleri kişisel beğenilerine göre bir tercih gerçekleştirir. Aynı zamanda kilit ve ışık sistemi bulunan türlerine de erişilebilir.

Evlerde ise kullanıcılar eşyalarını sergileyebildikleri gibi vitrinlerin estetik görünümlerinden de yararlanır. Ev dekorasyonunun stiline uygun bir model ile diğer eşyalar ile ahenkli bir görüntü oluşturur. Ayrıca dekoratif olmalarının yanı sıra işlevsel olarak içerisine eşyaların depolanması için kullanılır. Dileyenler sadece raflardan oluşan camlı modelleri edinebilir. İsteyenler ise yarısına kadar kapaklı dolap bulunan üst tarafı raflı türlere yönelebilir. Kullanım ortamı ve amacına göre bir tercih yapmak oldukça önemlidir.

Çekmeceli modellerin bazılarında frenli sistem bulunur. Frenli sistem çekmecelerin daha kontrollü ve yavaş şekilde kapanmasını sağlar. Frensiz olanlarda herhangi bir yavaşlatma mekanizması yoktur. Bireyler kullanım kolaylıklarına göre bir ürün edinmelidir. Ayrıca bazı modellerin iç kısmında ayna eklentisi de bulunabilir. Özellikle gümüş ve altın renk tonlarında eşyaların aynalı türler içerisine yerleştirilmesi, son derece ihtişamlı görüntüler ortaya çıkarır.

Bütçe ile uyumlu şekilde yapılan tercihler üründen çok daha fazla verim alınmasına yardım eder. Vitrin fiyatları, özellikleri, renkleri, tasarımları, ölçüler ve kaliteleri değişiklik gösterir. İhtiyaçlarınızı karşılayacak aynı zamanda estetik bir görünüme sahip ürünler arasından sizin için uygun bir tercih gerçekleştirebilirsiniz.

Geniş Bir Renk Yelpazesine Sahip Vitrin Modelleri

MDF, suntalam, ahşap, cam, metal gibi maddelerden imal edilen gümüşlüklerin birçok farklı renk çeşidini bulmak mümkündür. Suntalam ve MDF gibi boyanması kolay materyallerde daha fazla renk seçeneğine ulaşılabilir. Beyaz, krem, kırık beyaz gibi açık renk tonlarından; gri, antrasit, siyah gibi koyu tonlara çok çeşitli modellere erişim sağlanabilir. Ayrıca mor, pembe, yeşil, mavi, sarı gibi canlı renklerde gümüşlük vitrin modellerine ulaşmak mümkündür.

Ahşap gümüşlükler doğal görünümleri ile öne çıkan ürünlerdir. Ahşabın kendine has dokusu ve rengine sahip olan modeller; rustik, country gibi tarzlara sahip alanlarda uyumlu şekilde kullanılır. Ahşabın üretimin kullanılan ağacın değiştiği gibi ürünün görünümü de paralel şekilde değişir. Bunun sebebi ağaç türlerinin de kendine has renkler taşımasıdır. Ahşap modeller, eskitme görünümlü çeşitleri ile vintage hava yaratmak istenen ortamlarda kullanılabilir. Eskitme görünümü, ürüne antika bir dokunuş katar. Eskitme görünümünü seven ve alanlarında bu tarz mobilyaları kullanan bireyler için uygun bir tercih olur.

Metal gümüşlük vitrin, metalik yansımalara sahip modern stilde bir üründür. Modern tarzda dekore edilen alanlar ile uyum sağlar. Metal renkleri gümüş, krom, altın gibi tonlarda olur. Renk seçimi yaparken alanlarda kullanılan diğer aksesuarlara, mobilyalara ve duvar rengine bakılabilir. Salonda kullanılacak bir ürün için ise koltuk takımlarına uyum sağlaması göz önünde bulundurabilir. Yemek odası için tercih edilecekse yemek masası ve sandalyelerle sağladığı uyuma dikkat edilmelidir.

Renk tonları parlak ya da mat görünümler içerebilir. Renklerin parlaklığının değişkenlik gösterdiği vitrin modelleri arasından kişisel beğenilere bakarak bir tercih gerçekleştirmek mümkündür. Rengarenk alternatifleri ile gümüşlük fiyatları, ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı ile orantılı olarak değişim gösterir. Kullanım alanlarınıza uyum sağlayacak vitrinler arasından seçim yaparak hem dekoratif hem de fonksiyonel olarak yararlanabilirsiniz.

Birçok Farklı Çeşitte Üretilen Vitrinin Kullanım Alanları

Birçok farklı alanda kullanımı sağlanan vitrin çeşitleri, kullanım amacına uygun olarak seçilir. Ev ve mağazalar için seçilecek vitrin türleri farklılık gösterir. Evlerde seçilen eşyaların öncelikle göze hitap etmesi önemlidir. Ev dekorasyonlarına katkı sağlaması açısından mühim bir role sahip olan vitrinler, alanın stiline uygun olarak seçilmelidir. Ortamın döşeme stili modern, klasik, rustik, bohem, İskandinav, vintage gibi türlerde olabilir. Tercih edilecek modelin alanın dekorasyon tarzına uyum sağlaması gerekir. Evlerde salon, yemek odası, misafir odası gibi alanlarda kullanılabilir.

Yemek odasında kullanılan modellerin içerisine; yemek eşyaları, peçetelik, çatal kaşık takımı, fincan seti gibi eşyalar konulabilir. Eskiden miras kalan kristal bardak takımları, antika çatal bıçak takımları, antik tepsiler gibi aksesuarlar yemek odası vitrinlerine yerleştirilerek sergilenebilir. Dileyenler misafirler için kullandığı yemek takımlarını vitrinlere kaldırabilir ve zamanı gelince kullanım sağlar. Hem düzenli bir görünüm oluşturması hem de fonksiyonel olarak kullanılması sayesinde ortamlarda vazgeçilmez mobilyalardandır. Salon için seçilen farklı tasarımlardaki vitrinlerin içerisine istenilen hem her aksesuar konulabilir. Biblo, şamdan, kitap, saksı, vazo gibi dekoratif eşyalar sergilenebilir. Tamamen kullanıcının isteğine göre belirlenen dizaynlar, ortamlarının görünümünü zenginleştirir.

Salonun dekorasyon stilini belirlemek ve aynı doğrultuda seçimler yapmak gerekir. Salon vitrin modelleri farklı stillerde dekore edilen her türlü ortama uyum sağlayan geniş alternatifleri barındırır. Klasik bir dekorasyona sahip salon için motifli, oymalı gibi türler uygun olabilir. Aynı zamanda altın sarısı renk dokunuşları uygulanan ürünler, klasik tarzda döşenen salonlar için idealdir. İskandinav stilinde döşenen bir salon için açık renk tonlarında sade gümüşlük modelleri tercih edilebilir. Gösterişten uzak ancak şık açık renk tonlarındaki modeller İskandinav stili ile yüksek bir uyum gösterir. Modern vitrin modelleri, çağdaş yaşama uyum sağlayan çeşitlerdir. Modern bir salon için keskin köşeli ve net hatlı modeller tercih edilebilir. Metal yansımalar ve cam detayları, modern ortamlara yakışan aksesuarlarda hoş bir duruş sergiler.

Evlerde şık ve estetik modellerinden yararlanıldığı gibi dükkân ve mağazalarda da çeşitli vitrin türleri kullanılır. Mağaza ve dükkânlar için tercih edilen ürünler, genellikle tamamen cam ile kaplı çeşitlerdir. Tamamen cam ile kaplı olması sayesinde içerisine dizilen ürünler dışarıdan net şekilde görülebilir. Satışa sunulan ürün çeşitleri, cam vitrinler sayesinde bireylerin iyice inceleyebileceği bir hâl alır. Mağazalarda kullanılan cam vitrinlerde mıknatıslı ve kilitli cam kapak sistemleri bulunur. Dükkân sahipleri böylece ürünlerini güvenli şekilde kullanıcılara açabilir.

Cam yapıda olanların çerçeve kısımlarında metal bulunan modeller mevcuttur. Metallerin renk tonları gümüş, altın gibi değişir. Mağaza ve dükkânın dekore edilme şekline göre çerçeve renkleri seçilebilir. Satış yapılan mağazalar için camın kaliteli ve dayanıklı olması aynı zamanda sağlam bir kilit sistemi bulundurması ilk bakılacak özelliklerdendir. Kullanım alanlarınızı tespit ederek uygun bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Vitrin fiyatlarına da seçim sırasında öncelik vererek bütçenizi aşmayacak ekonomik tercihler yapabilir ve üst düzey verimlilik sağlayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Birbirinden Çeşitli Vitrinler Arasından Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vitrin seçimi yaparken bireyler kullanım alanlarını ve ihtiyaçlarını iyi belirlemelidir. Kullanım alanlarına göre yapılan seçimler sonucu edinilen ürünlerden çok daha fazla verim alınır. Bireyler kullanacağı alana uygun tarzda bir ürüne karar vermelidir. Eğer kullanacakları alanın stili modern ise vitrin seçiminin de aynı doğrultuda yapılması gerekir. Modern bir alana klasik tarzda bir ürün yerleştirmek alanda olumsuz bir etki yaratır. Bu ve benzeri tasarım yanlışlarından kaçınmak için ortamlara uyumlu modeller seçmek oldukça önemlidir.

Stiller değiştiği üzere ürünlerin taşıdığı renkler de farklılık içerir. Beyaz, krem, gri, kahverengi, siyah gibi renkler; gümüşlük üretiminde sıkça kullanılır. Bu renklerin yaygın kullanılma sebebi, çoğu alana uyum sağlamasıdır. Ortamların dekorasyonuna göre uyumlu bir renk tercihi yapmak, bütün olarak hoş bir görünüm oluşturur. Ayrıca pembe, yeşil, mavi gibi diğer renk seçenekleri de renkli döşenen ortamlar için uygun seçimlerden olabilir.

Ürünlerin sahip olduğu ölçüler de seçim sırasında önem verilmesi gereken faktörler arasındadır. Alanların genişliği doğrultusunda uygun boyutlardaki vitrin modelleri incelenmelidir. Geniş ve yüksek tavanlı bir mekân için daha büyük boyutlarda vitrinler edinilebilir. Dar alanlar için ise daha fazla daraltmayacak minimal tasarımlara göz gezdirmekte fayda vardır. Ortamların ölçülerine tezat oluşturan seçimler yapmak estetik görünümün bozulmasına neden olur. İşlevsel ve dekoratif olarak edinilecek ürünlerin alanlara negatif etki yaratmasını engellemek için ölçülere dikkat etmek gerekir.

Gümüşlük fiyatları ürünlerin taşıdığı özellikler ve kaliteye göre değişir. Gereksinimlerinize uygun bir seçim gerçekleştirerek alanlarınızda kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Birbirinden çeşitli vitrin modelleri arasında kişisel beğenilerinize hitap edecek türleri Koçtaş’ın geniş çeşitliliği arasından belirleyebilirsiniz. Kullanım alanınıza, arzularınıza, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun vitrini seçerek Koçtaş’tan hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Vitrin Kategorisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vitrin nedir?

Ev, mağaza, dükkân gibi ortamlarda çeşitli eşyaların sergilenmesi ve muhafaza edilmesi için kullanılan raflı mobilyalardır. Bilinen diğer bir adı da gümüşlüktür. Belli bir kısmında cam bulunur ve bu özelliği ile içindeki eşyaların dışarıdan görünmesini sağlar. Cam olmayan tasarım türleri de mevcuttur. Suntalam, ahşap, cam, MDF, metal gibi çeşitli materyallerden üretilir.

Vitrin ne işe yarar?

Evlerde yemek odası, salon, oturma odası gibi alanlarda eşyaların saklanmasını sağlar. Dışarıdan görülebilen bir özellikte olduğu için sergilenmek istenen eşyalar raflarına dizilir. Bu eşyalar eskiden kalma değerli olanlar veya misafirler için çıkarılan nadir kullanılan aksesuarlar olabilir. Mağazalarda ise satılacak olan ürünlerin kullanıcı tarafından daha iyi görünmesini sağlamak için kullanılır.

Vitrin modelleri nelerdir?

Çeşitleri arasında camlı, camsız, çekmeceli, kapaklı gibi türler bulunur. Çekmeceli olanlarda fren sistemi mevcut olabilir ancak bazı modellerde yoktur. Tamamı cam olan modellerde iç taraf tamamen dışarıdan görünür vaziyettedir. Düz renk, oymalı, ahşap, metalik yansımalı gibi farklı stildeki alanlara hitap eden modellere erişmek mümkündür. Ayrıca geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

Vitrin alırken nelere dikkat edilmeli?

Seçim sırasında ürünün kullanılacağı alanın dekor tarzıyla uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. Renk seçenekleri arasından alanlara uyum sağlayacak renk tonlarına karar verilmelidir. İhtiyaçlara göre çekmeceli, kapaklı gibi türler arasından bir seçim yapılmalıdır. Ürünün ölçülerinin alan ile uyum sağlaması da oldukça önemlidir. Vitrin fiyatlarını incelemek, kullanıcıların bütçelerini düşünerek seçim yapması için gereklidir.

En Çok Satan Vitrin Hangileri?

Koçtaş Vitrin kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Dresuar Raf Vitrin Metal Dekoratif Raf
  2. Metal Raf Dresuar Vitrin Dekoratif Raf
  3. Dresuar Vitrin Raf Dekoratif Raf
  4. Raflı Dolaplı Çekmeceli Vitrin Beyaz 130 Cm Vtr-1026-ç
  5. Robin Home Lidya Ofis Klasör Dolabı Kitaplık 3 Kapaklı Metal Ayaklı Beyaz On9b-w
Daha fazla göster
12 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: