150 TL Üzeri Kargo Bedava

Kırtasiye Malzemeleri

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Okul İçin Gerekli Olan Kırtasiye Malzemeleri

Kırtasiye malzemeleri, oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Yazma, çizme, boyama, kesme, saklama ve dosyalama gibi akla gelebilecek pek çok aktivite için kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duyulur. Gerekli olan kırtasiye malzemeleri listesi, ürünlerin sıklıkla kullanılacağı ortama ve koşullara göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin okul öncesi kırtasiye malzemeleri ile plazada yer alan, insan kaynakları veya reklamcılık gibi bir sektöre ait bir ofiste kullanılacak olan kırtasiye malzemeleri ile farklılaşır. Özellikle eğitim öğretim döneminin başlangıç zamanı gibi yoğun kırtasiye alışverişi yapılması gereken zamanlarda, öğrencinin kullanacağı kırtasiye ürünlerinin seçimi zorlaşabilir. Bu doğrultuda en kaliteli ve ucuza kırtasiye malzemelerinin detaylıca araştırılması ve son kararın bu şekilde verilmesi gerekebilir.

En doğru kırtasiye alışverişi, ihtiyaç duyulacak malzemelerin detaylı bir listesinin çıkarılması ve detaylı bir fiyat araştırması ile mümkün olabilir. Okul veya iş yeri için kırtasiye alışverişine çıkmanız gerekiyorsa ve bu alışverişe dair yanıtlanmayı bekleyen sorularınız varsa, aklınızda oluşabilecek tüm soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeni eğitim öğretim döneminde çocuklar için sayısız kırtasiye malzemesi gerekebilir. Bu kırtasiye ürünleri, gerekliliğin yanı sıra çocukların okula daha hevesli ve mutlu gitmesine de yardımcı olabilir. Okul kırtasiye malzemeleri kademelere göre çeşitli kategorilere ayrılabilir. Örneğin ilkokul veya ortaokula giden bir öğrenci için kalem kutusu, kareli ve çizgili defterler, renkli boya kalemleri, tükenmez kalemler ve kurşun kalemler, çeşitli formlardaki yapıştırıcılar ve makas gibi temel malzemeler yeterli olabilir. Öte yandan anaokulu kırtasiye malzemeleri, sınıflarda teorik eğitimin yanında sık sık el işi aktivitesi yapıldığından daha kapsamlıdır. Bu kademede defter, kalem ve makas gibi temel ürünlerin yanı sıra el işi kağıtları, kartonlar, pastel boyalar ve kuru boyalar, oyun hamurları ve resim defterleri gibi ürünler daha yoğun olarak kullanılır.

Özellikle çocukların yaratıcılıklarını sergileyebildiği aktiviteler, çocukların küçük kas becerilerini desteklemek adına hafta içerisinde sık sık yapıldığından boya, hamur ve kinetik kum gibi kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla bu malzemelerin yanında boya fırçaları, palet, koruyucu önlük gibi farklı yardımcı unsurların da satın alınması gerekebilir. Okul öncesi kademenin kırtasiye ürün ihtiyacının farklılaştığı gibi, ortaokul ve lise kademelerinin de farklılaşan kırtasiye ihtiyaçları olabilir. Örneğin lise kademesinde matematik ve geometri derslerinde kullanılmak üzere hesap makinesi, pergel ve açı ölçer gibi farklı kırtasiye ürünlerine gereksinim duyulabilir.

En Temel İhtiyaçların Başında Gelen Kağıtlar

Kırtasiye malzemeleri denildiğinde akla ilk sırada kağıtlar ve kalemler gelir. Kağıt ve kalemler tüm çalışma alanlarında en temel olarak ihtiyaç duyulan kırtasiye ürünleridir. Kağıtlar farklı renk ve boyutlarda satın alınabilir. Kağıt boyutları A, B, C, D ve E boyutları olarak sınıflandırılır. İş yerlerinde ve okullarda en sık kullanılan kağıt türü A4 olarak bilinen kağıtlardır. Ancak A3 ve A5 de sık kullanılan boyutlar arasında yer alır. Bu boyutlar yazı yazmak için ideal iken, A1 ve A2 gibi daha büyük boyutlu kağıtlar ise afiş ve pankart gibi tasarımlar için ideal boyutlara sahiptir. Unutulmamak üzere kısa kısa notlar alınması için yapışkanlı not kağıtlarından faydalanılabilir.

Sarı, yeşil, pembe ve turuncu gibi farklı renklerde bulunabilen yapışkanlı not kağıtları ile çalışma alanınızı dilediğiniz gibi renklendirebilirsiniz. Çeşitli boyutlarda olan yapışkanlı not kağıtları, bilgisayar ekranı, masa ve defter gibi pek çok farklı alana tutturabilir. Okul öncesi kademelerde ve ilkokullarda, beyaz kağıtların yanı sıra renkli kağıtlar da sıkça kullanılır. El işi kağıtları, fon kartonları, evalar, ve krapon kağıtları ile oldukça renkli çalışmalar yapılabilir, gelişim çağındaki çocukların küçük motor becerilerinin keyifle gelişmesi sağlanabilir. Bu kağıtlar çeşitli şekillerde kesilerek yapıştırılarak kolaj çalışmalar yapılabilir. Üstelik kendinden yapışkanlı eva ve el işi kağıtları ile yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan çalışılabilir. 

Renk Renk Çeşit Çeşit Kalemler

Gerek çizim gerekse boyama işlemleri için kullanılan farklı çeşitlerdeki kalemler, kırtasiye ürünlerinin önemli bir bölümünü oluşturur. Tükenmez kalemler, siyah, kırmızı ve yeşil gibi farklı renklerdeki kurşun kalemler, keçeli kalemler ve fosforlu kalemler bu kategoriye ait ürünlere örnek olarak gösterilebilir. Kurşun kalemler, okul dönemlerinin vazgeçilmez bir unsurudur. Siyah renkli kurşun kalemler yazı yazmak için kullanılırken, yeşil ve kırmızı renkteki kurşun kalemler genellikle başlık atmak için kullanılır. Bu kalemlerin varlığı, kalemtıraş gerekliliğini de beraberinde getirir. Kalemtıraş yardımı ile bu kalemlerin ucu açılabilir ve konforlu bir yazı deneyimi elde edilebilir. Kalemtıraşlar geleneksel stilde olabildiği gibi çöpünü tutabilen bir hazneye de sahip olabilir.

Ortaokul ve lise kademelerinde kurşun kalem yerine uçlu kalem kullanımı yoğunlaşır. 0.5, 0.7 ve 0.9 gibi farklı kalınlıklarda olabilen uçların uçlu kaleme yerleştirilmesi ile yazı kalemi elde edilebilir. Kitap okurken veya sınav hazırlığında not çıkarılırken sık sık kullanılan fosforlu kalemler, önemi görülen bilgilerin farklı renkte olmasını, bu sayede çalışma esnasında dikkat çekmesini sağlar. Geniş yüzeyleri sayesinde fosforlu kalemler konforlu bir kullanım sağlar. Fosforlu kalemler neon olarak pembe, turuncu, sarı, mavi ve yeşil gibi renklerde bulunabilir. Tükenmez kalemler kurşun kalem kullanılan yazıların başlıklarında kullanılabildiği gibi, tüm belgenin yazımında da belge altlarına atılan imzalarda da tercih edilir. Tükenmez kalemler de mavi, siyah ve kırmızı gibi renklerde satın alınabilir.

Not Almak ve Çizim Yapmak için Kullanılan Defterler

Defter kullanımı daha çok okul dönemleri ile ilişkilendirilse de, yetişkinlik hayatının da vazgeçilmez bir parçası haline gelir. Kimi insanlar için kullanılacak defterin seçimini yapmak dahi keyifli bir ritüel haline gelir. Defterlerin formları, kullanılacağı alana göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin matematik ve geometri için kareli defterler tercih edilirken Türkçe ve tarih gibi sözel ağırlıklı dersler için genellikle çizgili defterlerin kullanıldığı görülür. Ayrıca defterler bağlantı noktaları açısından da dikişli ve spiralli gibi farklı çeşitlere ayrılır. Spiralli defter, daha konforlu bir kullanım sağlayabilir. Bu spiraller, sayfaları yandan veya yukarıdan bağlayarak defterin kullanım yönünü değiştirebilir.

Defterler sayfaların renkleri açısından da çeşitlenir. Genellikle daha rahat görüş sağladığı için beyaz yapraklı defterler tercih edilir. Çeşitli iş kollarında özellikle sarı yapraklı defterlerin kullanıldığı görülebilir. Öte yandan hobi için kullanılan bazı defterlerde siyah yapraklar olduğu da bilinir. Bu defterler için özel olarak üretilen beyaz kalemler kullanılır. Hem yazı hem çizim için kullanılan bu tarzdaki defterler, ideal bir hediyelik haline de gelir. Siz de sevdiğiniz birine doğum günü veya yılbaşı gibi özel bir günde hediye olarak defter satın almayı düşünüyorsanız defterin boyutu, sayfa sayısı ve kalınlığı, kapak deseni ve dokusu ve sayfa renkleri gibi detaylara dikkat ederek kişiye en uygun hediye defter seçimini yapabilirsiniz.

İş Yerlerinde En Sık Kullanılan Kırtasiye Malzemeleri

İş yerlerinde sıklıkla kullanılması gereken kırtasiye malzemeleri, yapılan iş koluna ve sektöre göre farklılaşabilir. Örneğin insan kaynakları alanında çalışan bir firma için kağıt, tükenmez kalem, zımba, zımba teli, şeffaf dosya ve klasör en sık ihtiyaç duyulabilecek kırtasiye malzemeleri arasında yer alabilir. Öte yandan bir mimarlık ofisi göz önünde bulundurulduğunda bu alanda kullanılacak kırtasiye malzemelerine, temel olarak ihtiyaç duyulanlara ek olarak pergel, T cetveli, maket bıçağı ve resim çantası gibi ürünler gerekebilir. Öte yandan maket gibi çeşitli parçaların boyanması gereken ofislerde sulu boya, akrilik boya, boya fırçası gibi kırtasiye malzemelerine de ihtiyaç duyulabilir.

Kağıt ve kalem gibi kullanılması zorunlu olan ürünler haricinde en popüler ofis kırtasiye malzemeleri arasında bu kağıtları bir arada tutmaya yarayan zımbalar, zımba telleri ve ataşlar gelir. Zımba ve ataşlar farklı boyutlarda ve kalınlıklarda bulunabilir. Bir arada tutulması gereken kağıtların kalınlıklarına göre daha büyük veya daha küçük zımba ve ataşlar arasından tercihler yapılabilir. Seçilen zımbanın boyutuna göre aynı şekilde zımba telinin de ayarlanması gerekir. Öte yandan ilgili dokümanların bir arada tutulabilmesi ve düzenli bir şekilde saklanabilmesi için şeffaf dosyalardan sıkça yardım alınır. Daha sonrasında bu şeffaf dosyalar klasörlerde tutularak düzenli bir şekilde, istenildiğinde rahatça ulaşılabilecek şekilde dolaplara yerleştirilebilir.

Kırtasiye Malzemelerini Saklamak ve Taşımak İçin Kullanılan Ürünler

Sayıca fazla olabilen kırtasiye ürünlerini elde taşımak imkansız hale gelebilir. Bu malzemeleri pratik bir şekilde ve keyifle taşımanın yolu, kalem kutuları ve çantalardan geçer. Okul çağında olan bir çocuk için sevdiği figür veya çizgi film kahramanlarını üzerinde taşıyan çantalar ve kalem kutuları, kırtasiye ürünlerini rahatça taşımasının yanı sıra okula gitmesi için fazladan bir motivasyon kaynağı da olabilir. Örneğin örümcek adam filmlerini, çizgi filmlerini ve oyunlarını seven bir çocuğa örümcek adam figürlü çanta veya kalem kutusu ideal bir seçim olabilir. Öte yandan okula veya iş yerlerine götürülecek yemek, atıştırmalıklar ve içecekler için beslenme çantaları ve suluklar tercih edilebilir. Bu sayede yiyecekler steril ve pratik bir şekilde saklanabilir. Ayrıca sıcaklıklarının da evden çıkarıldığı gibi korunması sağlanabilir.

Takım halinde satılan sırt çantaları ve beslenme çantaları, pratik bir kullanımın yanı sıra uyumlu bir görünüm de yaratır. Profesyonel iş yaşamında özellikle çizim ile uğraşan mühendislik, mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi alanlarda çeşitli boyutlarda çantaların kullanımı gereklidir. Örneğin mimarların, çalışmaları için çizim çantası taşımasına sıkça rastlanır. Resim ve çizim çantaları da okul çantaları gibi farklı renk ve manzara, çizgi film figürleri ve spor takımları amblemleri gibi farklı desenlerde bulunabilir. Öte yandan çizim ve projeleri taşımak için özel olarak üretilen proje tüpü çantalar da günlük kullanım için tercih edilebilir.

En Renkli Çizimler için En Renkli Kırtasiye Malzemeleri

Anaokulu ve ilkokul gibi kademelerde boyama aktivitelerinin sık sık yapıldığı bilinir. Ayrıca mimarlık veya güzel sanatlar gibi meslek dallarında da sıklıkla boyama uygulamaları gerçekleştirilir. Bu uygulamaları yapmak için farklı çeşitlerde boyalar kullanılabilir. Kuru boya, pastel boya, sulu boya ve guaj boya akla ilk gelen ve en sık kullanılan renklendirme araçlarıdır. Özellikle okullarda bu boyalar öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde kullanılabilir. Genellikle resim dersleri için satın alınması gereken bu boyaların kaliteli materyallerden üretilmiş olması, çocukların sağlığı açısından önemlidir. Cilt ile doğrudan temas eden ve solunan bu boyalar sağlığa zararlı maddeler içermemelidir. Öte yandan bu boyaların doğru ve konforlu bir şekilde saklanması, boyanın uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Bu nedenlerle türü ne olursa olsun boyaların içerdiği maddelere ve saklanması için tasarlanan kaplara özen gösterilmesi gerekir.

Boyaların kullanılabilmesi için başta palet ve fırça olmak üzere yardımcı kırtasiye ürünlerine ihtiyaç duyulur. Özellikle fırçalar çok çeşitli kalınlıklarda ve boyutlarda olabileceği gibi farklı materyallerden de üretilebilir. Kimi fırçaların sapı ahşap malzemeden yapılırken kimi fırçalar plastik saplara sahiptir. Öte yandan fırçaların formları yuvarlak, kesik, düz, ponpon ve yelpaze gibi farklı sınıflara ayrılabilir. Örneğin ponpon fırçalar yuvarlak ve yumuşak darbeler için kullanılırken kesik fırçalar ince hatlar çizilmesi ve detaylar ile uğraşılması gereken noktalarda işe yarar.

Kırtasiye Malzemeleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Kırtasiye malzemesi seçimi özellikle kısa sürede yapılması gerektiğinde kolay olmayabilir. Özellikle okul çağında bir öğrenci için kırtasiye ürünü alışverişi söz konusuysa satın alınması gereken sayısız ürün bulunur. Hiçbir kırtasiye ürününün eksik kalmaması için detaylı bir liste yapılmalı ve bu listeye göre alışverişe çıkılmalıdır. Başta kalem, defter, silgi, sırt çantası ve suluk gibi temel ihtiyaçlar olmak üzere makas, yapıştırıcı, boya fırçası, boya, kalem kutusu gibi pek çok malzemenin bir arada bulunması ve satın alınması beklenir. Bu alışveriş keyifli olduğu kadar masraflı da olabilir.

Kırtasiye malzemesi seçiminde önemli olan bir unsurda kırtasiye malzemeleri fiyatlarıdır. Kırtasiye ürünü satın alınırken kaliteli ve uygun fiyatlı malzemeleri bulmak, uzun vadede en az masrafta bulunmak açısından önemlidir. Kırtasiye fiyatları ürünlerin kalitesine ve markasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kırtasiye sektöründe önde gelen ve kalitesi ile ön plana çıkan markaların ürünlerini incelemek, fiyat karşılaştırması yapıp ayrılan bütçeye en uygun olan ürünleri satın almak mantıklı olabilir.

Uzun ömürlü olan kırtasiye malzemeleri sayesinde sık sık ve beklenmedik harcamalarda bulunmanın önüne geçilebileceği gibi, kaliteli kırtasiye ürünleri yapılan her işlemin en ideal sonucu vermesini sağlar. Örneğin üst düzey kaliteli bir boya ile yapılacak olan resimlerin istenen sonucu sağlayacağı gibi sektöründe öncü bir markanın ürettiği kalemleri satın almak, ürünün kırılma ve yıpranma ihtimalini en aza indirgeyecektir.

Aklınıza gelebilecek tüm kırtasiye malzemelerini ve çok daha fazlasını Koçtaş'ın geniş ürün seçenekleri arasında kolayca bulabilir, kırtasiye malzemeleri fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Farklı markaların çeşitli ürünlerini bir arada gözden geçirebilir, ürünler arasında karşılaştırma yapabilir ve hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize en uygun ürünü seçerek sepetinize ekleyebilir, hızlıca satın alabilirsiniz.

Kırtasiye Malzemeleri Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Konu kırtasiye malzemeleri olduğunda, doğru ve yüksek kaliteli kırtasiye malzemesini seçmek zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Kırtasiye ürünleri satın alma aşamasında en ucuz kırtasiye malzemelerinin nereden alınabileceği, en kaliteli ürünlerin nereden bulunabileceği gibi sorular oluşabilir. Doğru kırtasiye ürünlerinin ilk seferde bulunarak satın alınması, kırtasiye ürünlerinin uzun süre kullanılmasına yardımcı olup bütçeye katkıda bulunur. Herkesin ihtiyacı olan ve sıkça kullandığı kırtasiye malzemeleri hakkında sizin de aklınızda sorular varsa, bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kırtasiye Malzemesi Nedir?

Okul ve iş yeri gibi alanlarda kullanılan malzemelerin neredeyse tamamı kırtasiye malzemesi kategorisine dahil olabilir. Yazı yazmak için kullanılan tükenmez ve kurşun kalemler, silgiler, çeşitli boyutlardaki kağıtlar, unutulmaması gerekenlerin not alındığı küçük yapışkanlı kağıtlar, yapıştırıcı ve makaslar, boya ürünleri, cetveller, evrak rafları, dosyalar, klasörler ve çok daha fazlası, kırtasiye ürünleri arasına girer. Bu kırtasiye malzemelerine gerek okul ve iş yeri gibi kamusal alanlarda gerekse ev gibi özel alanlarda her daim ihtiyaç duyulur.  Bu nedenle sık sık gereksinim duyulan kırtasiye ürünlerinin belirlenmesi ve yedeklenerek sayıca fazla olarak depolanması, ani ihtiyaç anlarında kırtasiye ürünlerine kolayca erişilebilmesine olanak tanır. 

Kırtasiye Malzemeleri Nelerdir?

Yazma, çizme, kesme, boyama, saklama, birleştirme, silme gibi eylemlerin tamamı için farklı kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duyulur. Yazı yazmak için kurşun kalem, tükenmez kalem, gazlı kalem ve fosforlu kalemler kullanılabilir. Boyama için guaj boya, pastel boya ve kuru boya gibi farklı çeşit ürünlerin yanı sıra bu boyaların karıştırılması için spatula ve palet, uygulanması için ise farklı boyut ve kalınlıklarda fırçalar gerekir.

Özellikle iş yerlerinde önemli belgelerin titizlikle saklanması ve ilgili belgelerin bir arada tutulması gereklidir. Bu nedenle öncelikle ataş ve zımbalardan, bu şekilde birleştirilmiş kağıtlar için ise şeffaf dosyalar ve klasörlerden destek alınır. Kırtasiye ürünleri bunlarla sınırlı olmayıp sayısız malzemeden oluşur. 

En Kaliteli Kırtasiye Markaları Nelerdir?

Kırtasiye malzemeleri kendi içerisinde pek çok farklı kategoriye ayrılır. Bu durum, her ürünü üreten markaların da farklılaşmasına yol açar. Genel anlamıyla tüm kırtasiye ürünleri ile ön plana çıkan markalar olsa da, her ürüne yoğunlaşan ve belirli bir üründe sık sık tercih edilen markalar değişkenlik gösterebilir. Örneğin çeşitli türlerde boya alışverişinde Bigpoint markasına sıkça rastlanır ancak Bigpoint, aynı zamanda renkli fotokopi kağıtları ile de bilinmektedir. Faber Castell de başta boya malzemeleri olmak üzere uçlu kalem, kurşun kalem ve silgi gibi kırtasiye ürünlerinde güvenilir olarak bilinen ve beğenilen bir markadır. Kurşun ve renkli kalem alışverişlerinde BIC, Edding ve Rotring de kaliteli markalar arasındadır.

Daha fazla göster
507 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: