150 TL Üzeri Kargo Bedava

Metal Boyaları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Metal Boyaları ile Erken Paslanmanın Önüne Geçin

Metal boyası, metal yüzeylerin paslanmasını önlemek ve bu yüzeyleri renklendirmek amacıyla kullanılan bir boya çeşididir. Metal yüzeylerin boyanmasında, geleneksel olarak üç farklı boya kullanılır, bunlar: antipas boya, metal astar boyası ve metal boyasıdır.

Eğer metal yüzeylerin boyanmasında üç farklı boya kullanılacaksa, önce antipas boya çekilir. Böylece metal yüzeyin paslanmaya karşı korunması sağlanır. Ardından, antipas boyanın üzerine metal astar boyası çekilir ve en üst yüzeye de bu ürünler uygulanır. Bu boyama işlemi sayesinde hem kalın bir boya katı oluşturulmuş olur hem de metal yüzey paslanmadan korunur. Bunun yanı sıra, günümüzde çoğu malzeme; antipas, astar ve boya özelliklerini bir arada barındırır. Bu sayede, tek bir malzeme satın alarak yukarıda sıraladığımız üç işlemi tek boya ile yapmanız mümkündür.

Metal yüzeyler boyanacaksa antipas özellikli boya kullanımı önem arz eder. Bunun sebebi, antipas metal boyaların uygulandıkları yüzeyin paslanmasını geciktirmesi ve yüzeyi aşındırıcı etkilerden korumasıdır. Antipas boya, içeriğinde, paslanma önleyici sentetik, su bazlı ve solvent kimyasallara yer verir.

Metal boyalar farklı metal yüzeylerde kullanılabilirler. Bazı metal boyalar (demir, çelik, ferforje gibi) spesifik metalleri boyamak için üretilirken, bazı metal boyaları ise her çeşit yüzeyde kullanılmaya uygundur. Metal boyası fiyatları arasından sizin için uygun olana kısa süre içinde erişebilirsiniz.

Farklı Metal Boyaları

Günümüzde çoğu metal boyaları, metalin tipi fark etmeksizin kullanılabilmektedir. Farklı metal türlerinde kullanmak üzere imal edilen bazı temel metal boya çeşitleri vardır. Bu metal boya çeşitlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Demir boyası
  • Ferforje Boyası
  • Çelik Boyası
  • Zehirli Boya

Demir boyası, çoğunlukla demir yüzeylerde kullanılmak üzere üretilen boya türüdür. Ferforje boyası ise ferforje ürünlerde kullanımı daha çok tercih edilen metal boyalarıdır. Son olarak, çelik boyası olarak adlandırılan boya türü, çoğunlukla çelik yüzeylerin boyanmasında kullanılır. Ancak, belirttiğimiz gibi, günümüzde metal boyaları her çeşit metal yüzeyde kullanılabilmekte olduğundan, çelik yüzeyler için ayrı ferforje yüzeyler için ayrı metal boyaları satın almaya gerek yoktur. Hammerite metal boyası gibi metal boyalar, çoğunlukla her yüzeyde kullanılmaya uygundur. Antipas ve astar özelliğine de sahip olan bu metal boyaları, her çeşit metal yüzeyi boyamak için idealdir. Standart metal boyalarının yanı sıra kullanılan sprey metal boyası çeşitleri ise boyama işlemini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Son olarak, denizcilikte sıklıkla kullanılan metal boya çeşidine zehirli boya adı verilir. Çoğunlukla gemilerde, teknelerde ya da çeşitli deniz araçlarında kullanılan bu boya çeşidi; sucul canlıların deniz araçlarına yapışmasını önler. Bu boyanın diğer bir avantajı ise deniz araçlarının ömrünü uzatmasıdır. Metal boyası fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek ihtiyaçlarınızı karşılayanı anında bulabilirsiniz.

Metal Boyası Seçerken Dikkat Edilecekler

Metal boya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar bulunur. Seçeceğiniz malzemenin ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılamasını istiyorsanız bu unsurlara dikkat etmelisiniz.

İlk olarak, satın alacağınız malzemenin, ihtiyaç duyduğunuz yüzeylerde kullanmaya uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Metal boyaları çoğunlukla tüm metal yüzeylerde kullanmaya uygundur. Ancak, bu bazı metal boyaları için geçerli olmayabilir ve satın aldığınız malzeme ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Bu durumun önüne geçmek için seçmeyi düşündüğünüz malzemenin boyayı uygulayacağınız yüzeylerde kullanmaya uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir detay ise kaliteli markaların malzemelerinden birini satın almaktır. Farklı boya markalarının ürettiği metal boyalarının kalitelerinde de fark vardır. Bu sebeple, kaliteli malzemeler üreten markaları seçmeye öncelik vermelisiniz. Yaygın kullanılan metal boya çeşitlerinden olan Hammerite metal boya, hem sprey metal boyası hem de standart boyası şeklinde ürünlere sahiptir ve kaliteli metal boyaları dendiğinde akla ilk gelen ürünlerdendir.

Metal boyaları farklı çeşitlerde karşımıza çıktığından; akrilik, sprey, yağlı ve selülozik boya çeşitlerinden hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Akrilik olan ürünler, hızlı kuruması nedeniyle iç mekanlarda en çok tercih edilen boya çeşitlerindendir ve yoğun kokusu nedeniyle daha çok açık havada yapılacak boyama işlemlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra, yağlı metal boyaları, en yaygın kullanılan metal boya çeşitleri arasında yer alır. Selülozik boyalar ise daha çok sanayi tipi boyama işlemlerinde kullanılır ve boya tabancası ile uygulanır. Metal boyası sprey olarak da kullanılabilir; özellikle beyaz eşyaların üzerini boyamak için sprey olan malzemeler tercih edilir.

Son olarak, malzemeler farklı renk seçeneklerine sahip olduğundan malzeme satın alırken hangi rengi satın aldığınıza dikkat etmelisiniz. Siyah metal boyası ve beyaz metal boyası, en yaygın kullanılan metal boyası renkleridir. Bunun yanında, gri metal boyası başta olmak üzere pek çok farklı metal boyası rengi de bulunur.

Kaliteli Bir Metal Boyası Nasıl Olmalı?

Metal yüzeyler, aşınmaya ve paslanmaya açık yüzeyler olduğu için kullanılan malzemenin kalitesi bu yüzeylerin korunmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hammerite metal boya çeşitleri gibi metal boyaları, sahip oldukları kalite ile hem antipas metal boyası hem de standart boya olarak rahatlıkla kullanılabilirler. Aynı zamanda, malzemenin içeriğinde zararlı kimyasalların olmaması da boyayı kullanan kişilerin sağlığı açısından önemlidir. Boyanın renkleri de büyük oranda boyanın kalitesine bağlı olduğu için daha canlı ve dikkat çekici renklere ulaşmak adına kaliteli metal boyası kullanılmalıdır. Bu noktada, Koçtaş'ın sunduğu metal boyaları, kaliteleri ve fiyatları bakımından müşterilerin istediği her şeyi sunar.

Koçtaş'ın sunduğu metal boyaları; canlı renkleri, pas önleyici özellikleri ve sağlığa zararlı madde içermemeleri ile ön plana çıkar. Eğer siz de kaliteli malzemeler arasından seçim yapmak istiyorsanız metal boyalarımıza hemen göz atın!

Metal Boyaları Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Metal Boyası Nedir?

Ürünler, genel olarak metal yüzeylere uygulanan bir boya çeşidi olarak özetlenebilir. Metal boyaları, içeriğinde barındırdığı antipas özelliği ile uygulandıkları metal yüzeyin paslanmasını önler.  Metal boyaları çelik boyası, demir boyası ve ferforje boyası olarak üç gruba ayrılabilse de günümüzde üretilen çoğu malzeme, her metal yüzeyde kullanmaya uygundur. Böylece istediğiniz yerde dilediğiniz işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Metal Boyası Çeşidi Hangisi?

Her malzeme kendi içinde sahip olduğu işleve göre çeşitli kategorilere ayrılır. Her ne kadar herhangi birini en iyi olarak nitelendirmek mümkün olmasa da hammerite metal boyalarının en çok kullanılan seçenekler arasında bulunduğu söylenebilir. Sprey metal boya ya da normal boya kovası şeklinde satın alınabilen hammerite metal boyası aynı zamanda çekiçlenmiş metal boyası olarak da bilinir ve çoğu yüzeyde kullanıma uygundur.

Metal Boyası Nasıl İnceltilir?

Malzemeyi tiner kullanarak pratik bir şekilde inceltebilirsiniz. Bununla beraber nasıl inceltmeniz gerektiği hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız satın aldığınız ürünün kullanım talimatlarını incelemeniz önerilir. Ürünlerin üzerinde hangi oranda tiner kullanmanız gerektiği bilgisi yer alır. Bu bilgiden yola çıkarak satın aldığınız malzemeyi kolay bir şekilde inceltebilir, kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Metal Boyası Nasıl Çıkar?

Malzemeleri pratik bir şekilde çıkartabilir, zorlanmadan işlemlerinize devam edebilirsiniz. Koçtaş'ın internet sitesinden kolayca sipariş edebileceğiniz bir metal boya sökücü ile malzemeleri her türlü yüzeyden kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Malzemeleri çıkarmak için tek yapmanız gereken boyanın bulunduğu yüzeye metal boya sökücüyü uygulamaktır. Böylece kısa süre içinde yüzeyden istemediğiniz malzemeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Metal Boyası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Metal boya fiyatları, üründen ürüne farklılık gösterir. Ürünün fiyatının belirlenmesinde, söz konusu ürünün miktarı, kalitesi ve markası gibi kriterler rol oynar. Bunun yanında, metal boyası fiyatları, boyanın içeriğinde antipas olup olmamasına veya boyanın rengine göre de çeşitlilik gösterebilir. İstediğiniz özellikleri belirledikten sonra seçenekleri inceleyebilir, bütçenize uygun olanı kısa süre içinde bulabilirsiniz.

En Çok Satan Metal Boyaları Hangileri?

Koçtaş Metal Boyaları kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Pasboyar Metal Boyası
  2. Pasboyar Metal Boyası
  3. Pamukkale 1470 Rapid Boya 15 Kg Bayrak Kırmızı Ral 3020
  4. Çekiçlenmiş Metal Boyası
  5. Çekiçlenmiş Metal Boyası
Daha fazla göster
150 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: