150 TL Üzeri Kargo Bedava

Pil ve Şarj Cihazları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Kaliteli ve Uzun Kullanımlı Piller ve Şarj Cihazları

Üzerlerinde depoladıkları elektrik enerjilerini kullanıldıkları yere göre çeşitli sürelerde deşarj edebilen çeşitler, birçok elektronik cihazda güç kaynağı görevini üstlenir. Oyuncaklar, el feneri, duvar saati, baskül, televizyon kumandası gibi gündelik hayatımızın parçası olan ürünlerde kullanılmakta olan ürünler, batarya denilen cihazların temellerini oluşturur. Örnek verecek olursak; dizüstü bilgisayarlarda bulunan batarya birden fazla ürünün uygun biçimlerde birleştirilmesi sonucunda meydana gelmiştir. Tek kullanımlık ya da şarj edilebilir pil modelleri çeşitli gerilim seviyelerinde ya da boyutlarında olabilirler.

Pil Nasıl Çalışır?

Bu ürünler, kimyasal enerjileri elektrik enerjilerine çevirmekle yükümlü aygıtlardır. Yağılarında iki adet elektrot bulunur ve bunların arasında da elektrolit kimyasalı bulunan bataryalar elektrik enerjisi kendi üzerine depolar. Ürünler güvenlik amacı ile plastik ya da metal maddelerden oluşan bir dış kılıf ile sarılırlar. Bu ürünlerde (-) katot ve (+) anot adlı iki kutup bulunur.

Ürünler kullanılması gereken yerlere doğru bir biçimde takılmalıdır. Herhangi bir model elektronik bir cihaza takıldığı zaman kimyasal kısmında sinyaller oluşur. Elektrotlarda bulunan iyonlar kimyasallarla reaksiyona girer ve böylece elektron akışı başlamış olur. Bu sayede ürün üstünde akım akmaya başlar. Kimyasal elektrolitlerin özellikleri bitene kadar enerji sağlayan tek kullanımlık alkalin pil modelleri, kullanım ömürleri sona erdiğinde elektron akışını da sonlandırılır.

Boyutlarına Göre Pil Çeşitleri Nelerdir?

Piyasa geneline bakıldığı zaman AA, AAA, AAAA gibi birden fazla çeşitte ürün boyutları bulunur. AA pil modelleri halk dilinde kalem pil olarak da bilinir. AAA şeklinde isimlendirilmiş olanlar ise kumanda pili ya da ince kalem pil olarak da kullanılmaktadır. Üstünde veya paketinin üzerinde AAAA yazan modeller ise incenin incesi pil olarak piyasada satışa sunulmaktadır. Günlük hayatımızda birden fazla alette hayat kurtarmaya yararlar ve takılması gereken yuvaya uygun olarak tercih edilmelidir.

Piyasada çoğunlukla ismi geçen 18650 pil, genele bakıldığında 3,7 Volt gerilim ile enerji çıkışı sağlayabilirken 2200, 2600, 3000 gibi çok daha değişik mAh kapasitelerinde üretilirler. Daha yüksek güç gerektiren cihazlarda ise 18650 modeli tercih edilir. Bu model şarj edilebilirliği ile uzun ömürlü kullanım avantajı da sağlar.

Bu ürünler için şarj aletleri piyasada oldukça rağbet görmeye başlayan ürün grubundandır. Hem çevreye duyarlı hem de daha uygun pil fiyatlarına mal olmaları nedeni ile kullanıcılar tarafından tercih edilirler. Ürünler gösterdikleri performans ve donanıma göre de farklı pil fiyatları alıcılara sunulurlar. Şarjlı model ve şarj aleti teknolojik cihaz kullanan bireyler için hayati derecede önemlidir. Bireyler eğlence için kullandıkları teknolojik aletleri, günümüzde işleri için de kullanırlar.

Pil Voltajı Nedir?

Voltaj gerilim farklılıklarının açıklanmasında kullanılan bir birim terimidir. Elektronik cihazlarda kullanılabilmesi için tasarlanmış olan bu ürünler, cihazın içindeki devrelerin çalışma voltajlarını sağlamak ile yükümlüdür. Elektrik akımı yalnızca doğru gerilim sağlanabildiğinde devreyi tamamlayabilecek kapasiteye sahiptir.

Örnek verecek olursak; pil yatağında 1,5 Volt AA yazmakta olan herhangi bir oyuncak için 1,5 Volt çıkışı sağlayabilen bir kalem ürün kullanılması gerekir. Yüksek voltaj aynı zamanda aşırı akım anlamına da geldiğinden dolayı devre elemanlarını yakabilir.

Cihazdaki devreyi doğru akım ile çalıştırmakla yükümlüdürler. Ürünün sağlamış olduğu bu DC elektrik, klasik duvar prizlerinde bulunan AC akımından oldukça farklı özellikler gösterir. Temel anlamda bakıldığında bir gerilim kaynağı bulunan markalar en çok 1.5, 3, 9V şarjlı model, 4.8, 12 Volt kategorilerinde yer alır. Çeşitli voltaj seviyeleri üzerinde üretimi sağlanan ürünler kullanılacak olan elektronik devrenin ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.

Doldurulabilir Pillerin Avantajları Nelerdir?

Tek kullanıma uygun ürünlerin yanı sıra aynı zamanda doldurulabilir seçenekler de yer alır. Bitmiş olduğunda tekrar şarj edilerek kullanılan modeller çeşitli mAh kapasiteleri üzerinden çıkış verirler. Örneğin; 1500 mAh kapasitesi bulunan 1,5V şarjlı model, 900 mAh kapasitesindeki ürüne oranla daha uzun ömürlü olur. Yavaş dolan yüksek mAh modelde ise aynı şekilde geç biter. Tek kullanımlık ürünler ile şarj edilebilir modeller fiyatları arasında da farklar mevcuttur.

Lityum İyon Pil ve Batarya Nedir, Ne Anlama Gelirler?

Lityum iyon piller, şarj edilebilir özelliğe sahiptir. Şarj edilebildiklerinden dolayı da yüksek verimlilikleri ile ön plana çıkarlar. Şarjı tam bitmeden de yeniden şarj edebilen hafızalı lityum iyon modeller, Li-ion pil ya da 18650 model ismi ile de piyasa yer alır. Deşarj etme kapasiteleri yüksek olan Li-ion modeller elektrikli cihazların bataryalarında sıklıkla kullanılır.

Çeşitli hücreler aracılığından oluşan Li-ion bataryaları, powerbankler, dizüstü bilgisayarlar, şarj edilebilen süpürgeler, şarjlı tıraş makineleri, akıllı saatler ve cep telefonları vb. çok fazla çeşitteki cihazlarda enerji ihtiyacını sağlayan kaynak görevini görür. Birden fazla ürünün bir araya gelerek oluşturulmasından elde edilen Li-ion bataryalar şarj edilebildiklerinden dolayı uzun ömürlü ve oldukça dayanıklı bir kullanım vaat ederler.

Duracell şarjlı model fiyatları değişkenlik gösterir ve piyasa da bulunan en iyi performansa ve kaliteye sahip markadır. Duracell almak istediğinizde isterseniz tek kullanımlık modelleri, isterseniz de şarj edilebilir Duracell tercih edebilirsiniz. Bu tamamen cihazınızın özelliklerine bağlı bir durumdur. Pil fiyatları ürünlere göre değişkenlik gösterir.

Alkalin Pil Nedir?

Alkalin çeşitleri, çinko dioksit ve manganez dioksit kimyasallarının arasındaki etkileşimle oluşan tepkimelerinden yararlanarak elektrik çıkışını sağlarlar. Alkalin pil fiyatları uygun gözükse de bu ürünler çoğunlukla şarj edilebilme özelliğine sahip değildir ve bittiği zaman tekrardan kullanım avantajı sağlamaz. Çok daha fazla uzun soluklu bir raf ömrü avantajı göz önünde bulundurularak üretilmiş olan alkalin modeller oldukça fazla yüksek enerji yoğunluğuna sahiptirler.

Yüklendikleri yüke bağlı olarak çeşitli seviyelerde akım sağlamak ile görevli olan alkalin modeller, kullanıldığı cihaza bakarak hızlı ya da yavaş bitebilir. Çoğunlukla 1.5V ile üretilmiş olan ürünler, boşta dururken ölçüldüğü zaman 1.5V ile !65V arasında bir gerilim gösterirken, herhangi bir cihaza bağlı iken çalışan bu ürünler 1.1V ile 1.3V aralığındaki voltajı gösterir. Bitmiş bir alkalin ise 0.8V ve 1.0V aralığında gerilim çıkışı verir.

Pil Şarj Cihazları

Çeşitli cihaz ve aletlere enerji sağlayan güç elemanı olan ürünlerin eksi ve artı kutupları arasında sağlanan enerji akışı devreye güç sağlar. Bu güç farklı özelliklere sahip pek çok cihazı çalıştırır. Cihazların güç devreleri içerisinde kullanılan bu ürünler tek kullanımlık ya da doldurulabilir özellikte olanları mevcuttur. Teknolojinin gelişmesi ve ürün kullanımının artmasıyla doldurulabilir bu ürünlerin kullanımında artış gözlenir. Bu ürünleri şarj etmek için şarj aletleri kullanılır. Bu ürünler sayesinde bu ürünler tekrar tekrar doldurularak kullanılabilir. Bu özelliğiyle geniş ürün yelpazesine sahip ürünlerin uzun süreli olarak kullanılabilir ve büyük ölçüde tasarruf sağlanır. Şarjlı model doldurma cihazları modelleri ürünlerin boyut ve güçleri özelinde olabileceği gibi farklı boyuttaki ürünleri şarj etmek için özel üretilmiş tek bir dolum cihazı da kullanılabilir. Ev ve işyerlerinde kullanılan elektronik eşyalar için gerekli olan gücün sağlanması için çeşitli devreler kurulur. Cihazların çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayan ürünlerin doldurulabilmesiyle sürekli ve düzenli çalışma sağlanabilir. Cihazların güç devrelerine uygun olarak üretilen şarj aletleri farklı modellere sahiptir. Bu modeller arasından bütçe ve ihtiyaca göre seçim yapılarak ürünler şarj edilebilir.

Pil Şarj Cihaz Çeşitleri

Günlük yaşamın her alanında farklı özelliklere sahip elektronik eşyalar yer alır. Bu eşyaların çalışması için ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini doğrudan alırken bazı eşyalar dolaylı yoldan enerjiden yararlanır. Dolaylı kullanımda elektrik enerjisinin aktarımını sağlamak için şarj aletlerinden faydalanılır. Bu ürünler voltaj farklılıkları nedeniyle geniş çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle cihazlar voltajlar özelinde üretilir. Şarj aletlerinin aralarında enerji ve güç farklılıkları da vardır. Bu farklılıklar ürün şarj aletlerinin kullanım alanlarını da belirler. En yaygın kullanıma sahip voltaj değeriyle 9V şarj edilebilir çeşitler 6 tane yassı veya silindir seri ile birbirine bağlıdır. Bunlar çok amaçlı özellikleriyle günlük kullanıma en uygun olanlardır. Ürün şarj aletlerinde doldurulabilen bu ürünler duvar saatlerinden TV kumandalarına kadar pek çok üründe kullanılabilir. 9V pillerin dolumu için ihtiyaç duyulan güç elektrik enerjisini kablolar aracılığıyla manyetik alana taşıyan şarj aleti çeşitleri ile elde edilir. 

Enerjinin tükenmesini önleyerek mevcut kaynakların farklı alanlarda kullanılabilmesine imkan tanıyan pil şarj cihazı çeşitleri için farklı modeller oluşmasına neden olan bir diğer faktör de boyuttur. AA, AAA, C ve D olarak adlandırılan boyutlar geniş ürün çeşitliliği yaratır. Düşük dirençli şarj edilebilir AAA pil, kumanda, mp3 çalar gibi evsel pek çok cihazda kullanılırken AA modeli daha çok akım çekmesi fazla olan cihazlarda kullanılır. 18650 pil şarj cihazı 4’lü modeller uzun süreli kullanım ve yüksek güç sağlayıcılığıyla sıklıkla tercih edilir. Bunların genellikle laptop bataryası, fenerler, elektronik el aletleri gibi ürünler için kullanımı yaygındır. Aynı anda 4 tane pili şarj etme kapasitesine sahip olan bu şarj cihazı 3.7V şarj edilebilir ürünler ile de uyumludur. Kullanımı yaygın olan bu ürünler D pil şarj cihazı kodları ile isimlendirilir. D klasmanında birbirinden farklı sayılarla kodlaması yapılan bu ürünlerin giriş türleri de farklılık gösterir. Bu farklılıklar girişlerin farklılıklarından kaynaklanır. Bu şekilde olan bu ürünler; boyutlarına göre küçük ve büyük piller için farklılık gösterenler, şarjlı modelin girişine göre farklılık gösterenler ve aynı anda şarj edilme olanağında yerleştirilebilecek pil sayısına göre ayrılan modeller olarak çeşitlenir. 

Ürünlerin boyutları kullanılan şarj cihazının türünde belirleyici etmenlerden biridir. Bazı cihazlarda oldukça büyük modeller kullanılır. Radyo gibi cihazlarda kullanılan ve voltaj değeri de büyük olan bu ürünlerin şarj edilebilmesi için bu ürünlerden faydalanmak gerekir. Bu şekilde büyük ürünlerin şarj edilebilmesi için C pil şarj cihazı modellerinden yararlanılır. Çoklu pil şarj edilmesi için ise farklı standartlara sahip ürünlerin aynı anda yerleştirilebileceği Ni-mh pil şarj cihazı modellerinden yararlanılarak pratik bir şekilde birkaç pil aynı anda şarj edilebilir. Tüm pil şarj cihazları yüksek hızda şarj imkanıyla mümkün olan en kısa sürede dolum gerçekleştirir.

Pil Şarj Cihazlarının Faydaları

Batarya şarj etme cihazı enerji verimliliği sağlayan özel modu sayesinde ortamda sağlanan akımı en uygun seviyeye getirirken şarj etme sırasında oluşan ısınmayı ve güç tüketimini azaltır. Ayrıca ürünün kullanım ömrünü de uzatır. Sağladığı faydalarla akıllı pil cihazı modelleri uzun vadede aile bütçesine de büyük katkılar sağlar. Model ve boyut seçeneklerinin fazla olmasıyla kullanımın alanının geniş olması tüm alanlarda bu katkılardan faydalanabilmeyi sağlar. Elektrik akımını kullanarak ürünleri en yüksek hızda şarj edebilme özelliğiyle zamandan da tasarruf imkanı sunar. Özellikle yoğun kullanımlarda tercih edilen pil şarj cihazları bu özelliğiyle kullanıcıları fazlasıyla memnun eder. Zamanın verimli kullanılmasına katkı sağlayan bu özelliğiyle pil şarj cihazları kullanıcıların beğenisini kazanır. Bütçeye sağladığı katkılar sayesinde ekonomik olarak da değerlendirilebilir. Enerji kaynaklarını verimli kullanılmasına imkan tanıyan pil şarj cihazları temiz enerji modeline de uyum sağlar. Bu ürün için şarj aletleri ekonomik katkının yanında ürünlerin uzun ömürlü kullanılmasına da olanak tanır. Bu yönüyle de bütçeye olumlu katkıda bulunur.

Kullanım Ömrünü Tamamlayan Pillerin Bertarafı

Ürünlerin takılacağı cihaz devamlı ve sık sık kullanılıyor ise tek kullanımlık alkalin modeller yerine doldurulabilir pil ve şarj cihazı tercih edilebilir. Bu sayede çok fazla çalışan cihazlarda devamlı olarak biten ürünler şarj cihazları ile doldurularak tekrardan kullanıma sunulabilir. Böylelikle maliyeti de düşürecek bir etken bulmuş olursunuz.

Elektronik cihazlarda ürün takılacak yerlerin hangi boyutlarda ve şekillerde bir ürün kullanılacağını belirtir. Seçim yaparken cihazın yatağı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. 18650 pil, AA kalem, AAA ince, saat model ya da düğme model gibi oldukça fazla çeşitteki modelden cihazınız için en uygun olanı seçmeniz gerekir.

Bitmiş ya da kullanılmış ürünlerin çöpe atılmaması oldukça önemli bir konudur. Suyu ve toprağı kirleten kimyasal piller doğaya oldukça fazla zarar verirler. Zehirli kimyasallar ya da ağır metaller bulunduran bu ürünler işleri bittiği zaman geri dönüşüm kutularına atılmalıdır. Bu sayede doğaya zarar vermekten de kaçınmış oluruz.

Teknolojik aletlerinizin çalışması için gerekli olan şarj aletleri ve bataryalar hayati önem taşırlar. Piyasada kaliteli performans ve uzun ömürlü kullanım avantajları sağlayan markalar bulunur. Bunlar; Duracell, Diall ve Varta şeklinde sayabileceğimiz markalardandır. Pil fiyatları marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir.

Pil ve Şarj Aleti Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Piller Şarj Edilir?

Bu ürünler kimyasal tür seçenekleri ve farklı boyutlarıyla farklı ürünlerde kullanılır. Nikel- metal hibrit, kurşun asit, Li-On (lityum iyon), Li-Po (lityum polimer) ve nikel- kadmiyum kimyasallarını içeren çeşitler şarj edilebilir modeller arasında yer alır. Düşük voltaj akımı barındıran, kol saati ve hesap makinesi gibi cihazlarda kullanılan CR2032 olarak adlandırılan düşük elektrik enerjisine ihtiyaç duyan ürünler pil şarj cihazlarıyla hızlı bir şekilde şarj edilebilir.

Şarjlı Pil Kaç Saatte Şarj Olur?

Pil şarj cihazları hızlı dolum özelliği gösterir. Ürünün sahip olduğu özelliklere göre şarj süresi farklılık gösterebilir. AAA enerjili şarj edilebilir ürünlerde yaklaşık 4 saatte tam dolum sağlanır. Pil şarj cihazları ile aynı anda 2, 4,6 veya 8 pil şarj edilebilir. Birden fazla ve farklı türlerde ürünlerin pil şarj cihazına yerleştirilerek şarj edilmesi şarj süresini etkiler. Bu şekilde dolum yapıldığında şarj süresi uzayabilir. Şarjlı modellerin sahip olduğu hızlı dolum özellikleri sayesinde ise ürünler şarj cihazının da hızıyla kısa sürelerde şarj edilerek kullanıma hazır hale gelebilir.

Pil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürünlerin üstünde yazan mAh değerli de dikkate alınmalıdır. Oldukça büyük mAh kapasitesi daha uzun ömürlü kullanım anlamına da gelir. Uzun sürelerce çalışma gerektiren elektronik cihazlar için de ürünlerin mAh değerlerinin yüksek olması kullanıcılar açısından oldukça kolaylık sağlayacaktır. Yüksek mAh kapasitesine sahip ürünler güçlü şarj cihazlarıyla olduğundan daha hızlı bir şekilde şarj edilebilirler.

En Çok Satan Pil ve Şarj Cihazları Hangileri?

Koçtaş Pil ve Şarj Cihazları kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Optimum AA Alkalin Pil 8li
  2. Düğme Pil 2025 2 li 3 Volt
  3. Optimum AA Alkalin Pil 6lı
  4. C Boy Alkalin 2 li Pil
  5. Ultimate Lith 2li AAA Pil
Daha fazla göster
222 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: