150 TL Üzeri Kargo Bedava

Caraskallar

Filtreler
Özellikler
-

Sağlam ve Güvenilir Caraskal Modelleri

Sanayi, üretim merkezi, fabrika, tersane gibi faaliyet alanlarında ağır yükleri fazla insan gücü gerektirmeden kolayca kaldırmaya yarayan ekipman, caraskaldır. Dişli çarkları sayesinde mekanik bir duruş sergiler. Ağır yükleri olduğu yerden kaldırmak, farklı bir alana taşımak, sağa sola döndürmek için zincirli sistemlere sahip caraskal vinç modellerinden faydalanılır. İş gücünün verimli kullanılması, zorlu görevlerin daha kolay yerine getirilmesi, iş kazalarının önlenmesi için önem taşır. Caraskal vinç modelleri kullanım amacına ve kaldırabildiği yük ağırlığına göre çeşitlilik gösterir. Farklı ebatlarda ve işlevsel tasarımlarda üretilen caraskal çeşitleri fonksiyonel bir kullanım alanı sunar. Yapılan işin yapısına, faaliyet alanının özelliklerine ve çalışma prensibine uygun olan caraskal çeşitleri tercih edilmelidir.

Caraskal Ne İşe Yarar?

Üretim, taşımacılık, onarım ve bakım hizmetlerinde caraskal vinç modellerine ihtiyaç vardır. İnsan gücünün sınırlarını zorlayan ağır yükleri yerinden kaldırmak ve farklı bir alana taşımak için kaldırma mekanizmaları kullanılması gerekir. İş gücünün verimli kullanılması ve zamandan tasarruf edilmesi için özellikle tersane ve fabrika gibi alanlarda caraskal vinç modelleri sık tercih edilir. Farklı ağırlıkları kolayca kaldırmak için üretilen bu vinçler her ihtiyaca uygun şekilde üretilir. Zincirli, elektrikli, manuel gibi farklı çalışma mekanizmalarına sahiptir. İşin yapısına, kullanım amacınıza, yükün ağırlığına ve yapılan için süresine uygun olan tasarımları seçmeniz gerekir.

Caraskal Vinç Çeşitleri

Dayanıklı yapısı ile tüm üretim ve onarım tesislerinde kullanılan zincirli caraskal, elektrikli ve manuel olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Manuel caraskal modellerinde insan gücüne ihtiyaç vardır. Bu nedenle ağırlık olarak daha düşük eşyaları kaldırmak için manuel tasarımlar tercih edilebilir.

Motorlu caraskal ise motor gücüne dayandığı için tonu bulan ağırlıkları kaldırmak için idealdir. 1 tonluk caraskal modelleri genellikle bu şekilde tasarlanır. 2 tonluk caraskal modelleri iki tona kadar ağırlığı kolayca kaldırabilir. Caraskal vinç modellerinin taşıyabileceği ağırlık miktarı çok önemlidir. Kapasitenin üzerinde kaldırma işlemi yapıldığında hem iş kazalarına neden olabilir hem de makine bozulabilir.

Elektrikli Caraskal Vinç Modelleri

Motorlu caraskal olarak bilinen ve elektrik gücüne dayanan tasarımlar yüksek ağırlığı sahip yükleri kaldırmak için kullanılır. Özellikle şantiye, tersane, inşaat, fabrika gibi üretim ve onarım tesislerinde elektrikli caraskal modelleri öne çıkar. 25 tona kadar kaldırmak kuvveti uygulayabilen elektrikli caraskal vinç modelleri işçilerin konforlu bir çalışma deneyimi yaşamasını sağlar.

Elektrikli Caraskal Modellerinin Özellikleri

Elektrikli caraskal modelleri, fazla yük kaldırabildiği için daha elverişli bir çalışma ortamı sağlar. Özellikle ağır sanayi üretim alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. İnsan gücüne ihtiyaç duymayan yapısı sayesinde iş gücünden tasarruf edilmesine yardımcı olur. Yüksek ağırlığa sahip yüklerin farklı alanlara kolayca taşınmasını sağlar. Kontrol paneli ile pratik şekilde yönlendirilir.

Elektrikli caraskal modellerinin kullanım öncesinde ve sonrasında bakımı yapılması gerekebilir. Elektrik sistemiyle çalıştığı için uygun zamanda bakımı yapılmadığında arızalara neden olabilir. Ağır yüklerin çalışması için elverişli olan motorlu vinç modelleri çalışma ortamına, elektrik sistemine, yükün özelliklerine uygun şekilde seçilmelidir. Kullanan operatörün bilgi düzeyi elektrikli vinçler için daha fazla önem taşır.

Zincirli Vinç Modelleri

Halatlı ve zincir olarak hazırlanan manuel caraskal modelleri üretim alanlarında sık kullanılır. Bilek gücüne ihtiyaç duyan bu vinç tasarımları özellikle kapalı alanlarda değerlendirilir. Ayaklı caraskal kapalı yaşam alanlarında ağır yükleri kaldırmak için idealdir. Taşımacılık ve lojistik sektöründe eşya yükleme ve indirme alanlarında halatlı caraskal modelleri tercih edilir. Ayakları ile zemine, tavana ve duvara sabitlenen bu vinç modellerinin elektrikli çalışan seçenekleri de bulunur. Eğer ağır yükleri kaldırmak için bu vinçleri düşünüyorsanız manuel yerine elektrikli modelleri tercih edebilirsiniz.

Vinçlerde Zincir Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık veya kapalı alanlarda zincirli vinç kullanırken güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir:

 • Zincirlerde aşınma, ezilme ve kırılma gibi durumlar varsa değiştirilmesi önemlidir. Kullanım öncesinde zincirin sağlamlığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Kasnak ve tambura sarılan zincirlerin verimli çalışabilmesi için belli aralıklarla yağlanması gerekir. Bakım yapılması zincirin hasar görmeden ilerlemesini sağlar.
 • Kesici ve köşeli yükler taşınırken koruma yastıkları kullanılmalıdır. Bu sayede zincirin işlem sırasında hasar alması önlenebilir.
 • Kaldırma ve bağlama zincirleri kullanılmadığı zamanlarda uygun bir ortama asılmalıdır. Yığın hâlinde kalan zincirler kısa sürede korozyona uğrar.

Halatlı Vinçlerde Önemli Noktalar

Küçük caraskal modellerinde daha sık kullanılan halatlı tasarımları kullanırken bazı önemli noktalara ekstra hassasiyet göstermek gerekir;

 • Tel halatlarda yükün ağırlığı halatın yapısına uygun olmalıdır.
 • Belli aralıklarla yağlanmalı ve bakım yapılmalıdır.
 • Kaynak aletlerinden çıkan alevlere ve kıvılcımlara karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Halatın çapında meydana gelen bir incelme varsa halat kullanılmamalıdır.

Halatlı vinç tasarımlarını tercih ederken daha fazla avantaja sahip olan bez halatlı modelleri inceleyebilirsiniz. Bez halatlar, daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir. Küçük ebatlı tasarımı ve hafif yapısı ile kolay taşınır. Elektriği iletmedikleri için güvenli bir kullanım sunar. Dayanıklı yapısı ile uzun ömürlüdür. Bağlama ve kaldırma sırasında personelin ve yükün zarar görmesini önler.

Caraskal Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı alanlarda kullanılan caraskal çeşitleri her ihtiyaca ve kullanım amacına göre tasarlanır. Seçim yaparken bazı önemli noktalara dikkat ederek etkili sonuç alabilirsiniz;

 • Vinç seçiminde işin şekli önemlidir. Kaldırılması gereken yüklerin yapısına ve ağırlığına uygun vinç seçmek gerekir. Kapalı ve açık alanlarda kullanılan kaldırma aletleri farklı tasarımlara sahiptir. Kapalı alanlar için sabitlenen ayaklı caraskal modelleri iyi bir seçim olur.
 • Ağır yükler için vinç seçerken elektrikli çalışma mekanizmasına sahip olan modelleri değerlendirmeniz gerekir. İnsan gücüne ihtiyaç duymayan bu kaldıraçlar daha konforlu bir çalışma deneyimi sunar.
 • Kaliteli ve güvenilir markaların sunduğu kaldıraç modellerini tercih edebilirsiniz. Ağır yüklerin kaldırılmasını ve yer değiştirilmesini sağlayan vinçlerin parçaları farklı çevresel koşullara dayanıklı olmalıdır. Çabuk aşınan parçalar iş kazaları için risk oluşturur.
 • Çalışma ortamına uygun kaldıraçların seçilmesi daha etkili sonuç alınması için önemlidir. Yükün yapısı, özelliği, ağırlığı kaldıraçların tasarımında büyük bir etkiye sahiptir. Halat ve zincir uzunluğu taşınacak yükün ve çalışma ortamının yapısına göre değişkenlik gösterir.
 • Vinç kullanımında gerekli önlemlerin alınması çalışanların sağlığı açısından büyük önem taşır. Kullanan operatörün gerekli eğitimleri alması, ortamın iş güvenliğine uygun hâle getirilmesi ve kaldıraçların düzenli bakımdan geçirilmesi gerekir.

Vinç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

İş sahalarında, açık ve kapalı atölyelerde, fabrikalarda kullanılan vinçlerin kullanımı sırasında bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Güvenli ve çevreye duyarlı bir çalışma sahası oluşturmak için kullanılan makinelerin gerekli önlemler eşliğinde çalıştırılması önemlidir;

 • Tavan ve balkon vinci olarak bilinen caraskal modellerinde önemli nokta ağırlık kapasitesidir. Maksimum ağırlığın üzerinde yükleri taşımak kazalara neden olur. Kaldıraçları seçerken yüklerin ağırlığına göre değerlendirme yapmanız kritik öneme sahiptir.
 • Emniyetli caraskal modelleri aşırı yüklenmeyi önlemek amacıyla tasarlanmıştır. İş sahanın güvenli olması için güvenlik kilidi olan bu kaldıraç modellerini tercih edebilirsiniz. Aşırı yük koruması olan bu güvenlik mekanizması halatların ve zincirin hasar görmesini önler. Kaldıraç modelinin daha güvenli şekilde çalışmasını sağlar.
 • Caraskal kullanırken kılavuzunda yazan talimatlara uygun hareket edilmesi gerekir. Maksimum taşıyabileceği yük ağırlığı, başlangıç ve sonlandırma adımları, güvenli kullanım detayları, sabitlenme ve montaj yönergeleri dikkatli şekilde takip edilmelidir.
 • Kaldırma makinelerini kullanan kişilerin gerekli bilgi ve deneyime sahip olması önem taşır. Güvenli bir çalışma ortamı için makinelerin düzenli bakım ve onarımdan geçmesi, işçilerin eğitim alması, gerekli kontrollerin sağlanması gerekir.
 • İş kazalarına önlemek ve yüklerin güvenle taşınmasını sağlamak için caraskallar düzenli bakımdan geçirilmelidir. Çalışır durumdayken herhangi bir müdahale yapmak sağlık ve taşınan yükün sağlamlığı için risk oluşturur. Bu nedenle belli periyotlarla kaldıraçların kontrolden geçirilmesi, gerektiğinde parçaların yenilenmesi, halatların ve dişlilerin yağlanması önem taşır.
 • Caraskal modellerinin bağlantı ucunda yer alan kancaların farklı tasarımları olabilir. Basit tasarımlı kancalarda güvenlik kilidi öne çıkar. Taşınan yükün kancadan çıkmasını önlemek için bu kilidin sağlam olması gerekir.
 • Çift ağızlı kancalar iki parçaya bölünmüş yükleri kolayca kaldırmak için tasarlanmıştır. Yüksek ağırlığı bir anda kaldırdığı için yoğun çalışan iş sahalarında tercih edilebilir. İki yükün sağlam şekilde bağlandığından emin olmak çok önemlidir.

Caraskallarda Zincir ve Halatların Sağlamlığı

Kaldırma mekanizmalarında kullanılan zincirlerin kaliteli malzemeden yapılması ve sağlam olması gerekir. Güvenlik için risk oluşturan zincirler anında tespit edilmeli ve yenileri ile değiştirilmelidir. Kaldıraçları kullanmadan önce zincirlerin kontrol edilmesi hem işçi güvenliği hem yükün sağlamlığı açısından kritik öneme sahiptir. Tamburlara sarılan ve kasnaklara geçirilen zincirler düzenli şekilde yağlanmalıdır.

Zincir ve halat uzunluğu yükün özelliklerine göre seçilmelidir. Çalışma ortamının yapısına uygun olmayan zincir uzunlukları risk oluşturabilir. Gereğinden uzun olan zincir ve halatların kısaltılarak cıvata ve düğüm kullanılması kesinlikle uygun değildir. Deforme olmuş zincirleri düzeltmek için çekiç kullanmak malzemenin aşınmasına neden olduğu için çalışma sırasında risk yaratır.

Halatlı caraskal modellerinde tellerin yapısı incelenmelidir. Kullanım öncesinde yapılan değerlendirmede halatların inceldiği veya birinin koptuğu tespit edilirse kaldırma işlemi yapılmamalıdır. İncelen halatlar kaldırma mekanizmasındaki maksimum yük ağırlığını taşıyamayabilir. Bu durum hem çalışanlar hem kaldırılan yük için olumsuz bir sonuç yaratır. Halatların açık uçları tespit cıvataları ile güvenli hâle getirilmelidir. İki halat birbirine bağlanacaksa önce kendi uçları güvenli şekilde cıvatalanmalı, sonrasında birbirine bağlanmalıdır. Bu şekilde güvenli bir çalışma alanı sağlanabilir.

Kaldırma Makineleri Kullanırken Oluşabilen Kazalar

İş sahalarında vinçler kullanılırken bazı kazalar oluşabilir. Kaza riskini en aza indirmek ve güvenli bir çalışma ortamı hazırlamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Öncelikle operatörün eğitimli ve işinde uzman olması önem taşır. İşi güvenliğine uygun şekilde ortamın hazırlanması, vincin düzenli bakım ve onarımdan geçirilmesi, çalışanların güvenli iş prensipleri hakkında bilgilendirilmesi gerekir:

 • Kaldıraçların elektrik gibi enerji kaynakları ile temas etmesi durumunda kazalar oluşabilir. Kaldırma aletlerini kullanırken bu noktalara karşı ekstra hassasiyet gösterilmelidir.
 • Vinç altında durma veya caraskala fazla yaklaşmak iş kazalarına neden olabilir. Kaldırma aletlerinin çevresinden biraz uzaklaşmak ve güvenli hareket alanı sağlamak kritik öneme sahiptir.
 • Yükün düşmesi önem taşıyan bir diğer olumsuz durumdur. Çalışanların kaldırılan yüke fazla yaklaşması kazalara yol açabilir. Kaldırma aleti çalışırken vince ve yüke fazla yaklaşmamak önem taşır.
 • Kaldırma aletinin düzenli bakım ve onarımı yapılmadığında arızalar meydana gelebilir. Çalışma ortamının güveni için risk oluşturan bakım eksikliği çalışanların ve yükün zarar görmesine sebep olabilir.

Caraskalların Çalışma Prensibi

Paslanmaya karşı dirençli metallerden üretilen kaldırma mekanizmaları ağır yükleri kolay bir şekilde hareket ettirmenizi sağlar. Manuel zincirli vinç modelleri basit bir çalışma prensibine sahiptir. İki zincir bağlantısı olan bu modellerde belli bir ağırlığa kadar yük taşınabilir. El zinciri ve yük zinciri olarak isimlendirilen bu mekanizma yükün bilek gücünüzle birlikte hareket etmesine yardımcı olur. Bağlantı zincirinin ucunda yükü taşımanız için bir kanca bulunur. Bu kancanın tasarımı ve güvenlik kilidi çalışmanın risksiz olması için önemlidir. Caraskal kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yükün güvenli şekilde kancaya takılması ve taşıma indirme yerleştirme adımlarında doğru hareketinin sağlanmasıdır.

Elektrikli kaldıraçlarda el zinciri olan bağlantı yerine motor yerleştirilir. İnsan gücüne gerek kalmadan elektrik yardımıyla ağır yükler kolayca taşınabilir.

Vinç ve kaldırma mekanizmalarının parçaları kesinlikle çalışma sırasında değiştirilmemelidir. Gerekli bakım ve onarım adımları kaldıraç aktif durumda değilken yapılmalıdır. Düzenli bakım yapılmayan vinçler çalışırken hem yük hem insan sağlığı için risk oluşturur.

Caraskal Bakım ve Onarım

Üretim ve onarım sektöründe, sanayide, fabrikada insan gücünü azaltan ve işlerin kısa sürede yapılması sağlayan makinelerin işlevselliğini koruması için bazı bakım talimatlarını uygulamak gerekir. Özellikle ağır yükleri kolay bir şekilde kaldırmak için kullanılan caraskal modellerinin düzenli bakım ve onarımı yapılmalıdır. Kaldırma makinesinde meydana gelen en ufak bir hasar çalışma ortamının güvenliğini riske atabilir.

Kaldıraçların periyodik olarak bakımında geçmesi, araçları kullanan kişilerin gerekli eğitimleri alması, tüm işçilerin güvenli çalışma ilkelerini öğrenmesi iş sahasının daha verimli olmasını sağlar. İş kazalarına neden olabilen vinçlerin düzenli bakımı yapılması kritik öneme sahiptir. Operatörler ve yöneticiler, iş sahipleri makinelerin tamamen işlevsel şekilde çalıştığından emin olmalıdır.

Periyodik olarak bakımı ve temizliği yapılan, bağlama aparatları kontrol edilen, düzenli şekilde parçaları sağlanan vinçler daha iyi çalışır. Yöneticiler, operatörler, iş sahipleri çalışma alanının güvenli olmasından sorumludur.

Caraskal Fiyatları

Elektrikli caraskal fiyatları, manuel caraskal fiyatlarına göre daha yüksek olabilir. Motorlu çalışma sistemi sayesinde insan gücüne daha az ihtiyaç duyan bu kaldırma aletleri çalışma alanlarında konfor yaratır. Zamandan ve insan gücünden tasarruf edilmesini sağlar. Manuel kaldırma araçları bilek gücüne ihtiyaç duyar. Ancak kompakt tasarımı ve işlevsel özelliği ile manuel vinçler kapalı ortamlarda ağır eşyaları kaldırmak için idealdir. Büyük ağırlıkları kaldırmak için tercih edilen elektrikli vinçler üst fiyat segmentine dahildir. Orta büyüklükteki ağırlıkları kaldırmak için kullanılan vinç modelleri ise daha uygun fiyattan satılır.

İhtiyacınıza ve çalışma ortamınızın yapısına göre vinç modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Kaldırma aletleri fiyatları; yapısına, özelliğine, çalışma sistemine, bakım ve onarım gerekliliğine, kullanım kolaylığına göre çeşitlilik gösterir. Kolay kullanılan, küçük caraskal modelleri daha uygun fiyatları ile her bütçeye uyum sağlar.

Koçtaş, güvenli bir çalışma alanı için ihtiyaç duyduğunuz tüm aletleri size sunar. Erişilebilir caraskal fiyatları sayesinde ağır yükleri zahmetsiz şekilde kaldırmanıza yardımcı olur. İşyeriniz ve üretim tesisiniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm ekipmanlara Koçtaş’ta ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatları ile güvenilir markalar sunan Koçtaş, yaşam alanlarının konforlu ve güvenli olmasını sağlar. Koçtaş, ev ve iş yerleriniz için kaliteli yapı malzemeleri sunar. İnsan gücünü aşan çalışmalar için farklı mekanizmalara ihtiyaç duyarsanız Koçtaş’ın sunduğu makinelere göz atabilirsiniz. Uygun ödeme koşulları ve güvenli alışveriş deneyimi ile ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

Caraskal Modelleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Caraskal nedir?

Halatlar, zincirler, bez ipler yardımıyla ağır yükleri kolayca kaldırmanızı sağlayan vinçlere caraskal denir. Farklı ağırlıkları kaldırmak için işlevsel şekilde tasarlanır. Küçük ve ayaklı tasarımları kapalı alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elektrikli ve manuel çalışma sistemine sahip olan seçenekleri ile her ihtiyaca uyum sağlar. Manuel kaldıraçlar insan gücüne ihtiyaç duyarken motorlu vinçler elektrikle çalışır.

Caraskal ne işe yarar?

İnsan gücünün sınırlarını aşan ağırlıkları rahatlıkla kaldırmak için kullanılan caraskal modelleri farklı çalışma prensipleri ile ön plana çıkar. Ağır yükleri farklı bir alana taşımak, yer değiştirmek, kaldırmak, araçlara yüklemek için manuel ve elektrikli sisteme sahip vinç modelleri kullanılabilir. Tavan ve balkon vinci olarak bilinen caraskal modelleri basit bir çalışma mekanizmasına sahiptir.

Caraskal nerelerde kullanılır?

Kaldırma aletleri fabrika, sanayi, üretim tesisi, lojistik, gemi imalatı ve onarımı gibi alanlarda kullanılır. Ağır yükleri taşımak için önemli olan vinç modelleri çalışma ortamının daha konforlu ve güvenli olmasını sağlar. Düzenli bakımı ve onarımı yapılan vinçler işgücünü verimli kullanmak için önemlidir. Gerekli eğitimleri alan kişiler tarafından düzgün şekilde kullanılan kaldıraçlar iş yükünü hafifletir.

Caraskal çeşitleri nelerdir?

Vinç modelleri; yapısına, çalışma prensibine ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilir. Manuel çalışan kaldıraçlar genellikle halatlı ve zincirli bir yapıya sahiptir. İnsan gücüne ihtiyaç duyar. Motorlu vinçler ise elektrik enerjisi ile çalışır. Büyük ve kapsamlı tasarımı ile yüksek ağırlıkları kolayca kaldırmak için elverişlidir. Caraskal seçerken yükün ağırlığına, çalışma ortamının yapısına ve kullanım amacına göre seçim yapılması önem taşır.

En Çok Satan Caraskallar Hangileri?

Koçtaş Caraskallar kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Biglift Zincirli Caraskal Vinç 0.5 Ton X 3 Metre Zincir Bigcar0.5-3
 2. Biglift Zincirli Caraskal Vinç 0.5 Ton X 5 Metre Zincir Bigcar0.5-5
Daha fazla göster
10 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: