150 TL Üzeri Kargo Bedava

Çocuk Gece Lambası

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Çocukların Sağlıklı Büyümesi için Doğru Gece Lambası Kullanımı

çocuk odası gece lambası çeşitleriÇocukların uyku zamanları fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişim için en önemli anlardan biridir. Uyku esnasında salgılanan melatonin büyüme hormonları için hayatidir. Melatonin salgısını baskılayıcı herhangi bir unsur büyümeye de olumsuz etki yapar. Çocuk gece lambası seçimi ve kullanımı da bu noktada önemlidir.

Çocuk odası gece lambası seçimi, uyku esnasında olduğu kadar uykuya geçiş sürecinde de kritiktir. Uyumadan önce yaşanan korku, endişe gibi duygular stres seviyesini arttırabilir. Stresli bir uyku halinin farklı alanlarda olumsuz etkileri yaşanabilir. Karanlık bu duyguları tetikleyebilen başlıca unsurdur. Karanlık korkusu dönemsel olarak bir çok çocukta görülen ve aşılabilecek bir konudur.  Bu durumlarda, çocuk ile inatlaşarak sözde korkunun üzerine gitmek yerine, çocuğu ikna etmek gerekir. Bunun da temel yolu kademeli olarak korkunun aşılmasıdır. Çocuk gece lambası kullanımı bu gibi durumlar için gereklidir.

Çocuklar geceleri farklı sebeplerden de uyanabilir. Tuvalete kalkabilir. Suya ihtiyacı olabilir. Gördüğü rüyadan etkilenebilir. Bu durumlarda uyku halinden çıkılmaması önemlidir. Uykunun kaçması yetersiz uyuma, gün içinde huzursuzluk, uyku düzeninde kalıcı bozulmaya kadar farklı boyutlarda birçok soruna sebep olabilir. Özellikle bebelik çağlarında yaşanan uyku bozukluğu ve bozukluğun tetiklediği problemler ilerleyen dönemlerde kar topu etkisi yapar. Bunlar ve benzeri birçok durum için çocuk gece lambası seçimi ve kullanımı önem arz eder.

Çocuk Odası Gece Lambası Kullanımı

Çocuk gece lambası kullanımında önemli kriterler ışığın rengi, lambanın konumu ve maliyetidir. Işık rengi dinlenme sürecini etkilemeyecek renklerde olmalıdır. Çocuk odası gece lambası konumu odaya ne çok ışık ne de az aydınlatma sağlayacak şekilde seçilmelidir. Seçilen ürün çocuk gece lambası fiyatları arasında uygun, enerji verimliliği de yüksek olmalıdır.

Çocuk Gece Lambası Seçimi

çocuk gece lambası tasarımlarıEğer çocuk odası yalnızca uyku ve dinlenme amacıyla kullanılıyorsa ana ışık kaynağı loş olmalıdır. Gün ışığı seviyesinde bir ışık kullanılmamalıdır. Çocuk odası çalışma bölümünü de kapsayacak şekilde organize edilebilir. Bu durumda, ana ışık kaynağını destekleyici bir çocuk gece lambası kullanılabilir. Çalışırken yoğun ve parlak ışık, dinlenme haline geçildiğinde daha loş modeller tercih edilmelidir. Renk olarak içinde mavi dalga boylarına sahip tonlar kullanılmamalıdır. Çocuk Gece lambası olarak kırmızı tonları uygundur.

Gece ışığının geliş açısı ışık algısında önemlidir. Doğrudan tepeden gelen bir ışık loş bir ortam yerine odayı karanlığa çevirebilir. Gece lambalarından gelen ışığın daha çok yatay olarak yayılımı beklenir. Bu doğrultuda çocuk odası gece lambası için genellikle prize takılan modeller uygundur. Prizlerle kullanılan lambaların minimum seviyesi bel, maksimum seviyesi ise tavandan 30 cm aşağı olmalıdır.

Çocuk odası gece lambası fiyatları markaya ve modele göre değişir. Seçim yaparken ürün maliyetinin yanında elektrik faturası da düşünülmelidir. Çocuk gece lambası sabaha kadar açık kalabilir. Maliyetleri düşürmek için en yeni aydınlatma teknolojisi olan Led ışıklar faydalı olacaktır. Led çocuk gece lambaları hem dekoratif olarak daha esnek hem de gözü daha az yorar. Beyaz ışık yerine loş sarı tonları tercih edilmelidir. Daha verimli bir ışık kaynağıdır. Led lambaların etkisi kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren faturalara olumlu şekilde yansır.

Bebek Odası Gece Lambası

Dünyayı yeni yeni keşfeden bebeğin algıları, dışarıdan gelen uyarılarla gelişir. Zaman kavramını algılamaları ve öğrenmeleri için aydınlatma önemli bir araçtır. Uyumadan önce salgılanan hormon ortamın ışık düzeyi azaldıkça, artar. Gün ışığı da uyanma dürtüsünü tetikler. Kısacası, bebeğin uyku düzeni aydınlatma ile doğrudan bağlantılıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şu şekilde özetlenebilir;

  • Bebeğin bulunduğu ortamda gün ışığı efekti olan aydınlatma ürünleri kullanılmamalıdır.
  • Güneşin batışı ile birlikte loş bir ortam yaratılmalı, bebeği ekstra uyarıcı ışıklandırmadan kaçınılmalıdır.
  • Gece uyanmalarına karşı, bebeğin kendisini karanlıkta bulup strese girmemesi adına bebek gece lambası kullanılmalıdır.
  • Bebeklerin gece uyanmaması optimum çözüm olsa da özellikle ilk aylarda uykudan uyandırılarak beslenilmesi, alt temizlenmesi gerekir. Bu durumlarda, doğrudan parıltılı bir ışık ile uyarılması bebeği uyku halinden çıkarır. Büyüme hormonu olan ve uyku esnasında salgılanan melatonin seviyesi de düşer. Bu nedenle, bebekler için çocuk gece lambası kullanımı bir tercihten çok zorunluluktur.

Bebek odası için farklı modeller vardır. En çok tercih edilen bebek gece lambası prize takılan modellerdir. Herhangi bir yere asılmadığı için güvenlik riski taşımaz. Kolay taşınabilir. Gerektiğinde bebeğin uyuduğu başka bir odada kullanılabilir. Daha farklı bir ambiyans için birden çok ve birbirini tamamlayıcı modeller seçilebilir.

En Çok Tercih Edilen Çocuk Gece Lambası Modelleri

şık çocuk gece lambaları Çocuk odası gece lambası modelleri arasında ebeveynlerin tercihlerini etkileyen en önemli husus görseldir. Genellikle çocuğun ilgi duyduğu figürlere ve renklere göre modeller seçilir. Erkek çocuklar için bu Şimşek McQueen ya da Hot Wheels karakterlerinden biri olabilir. Kız çocuklar için ise Frozen ya da Barbie karakterleri tercih edilebilir.

Bebeklik döneminde daha çok kullanılsa da, son zamanlarda çocuk odası müzikli gece lambası da tercih edilen ürünler arasına girer. Bu modellerde dikkat edilmesi gereken, müzik ve ışığın farklı zaman ayarlarına sahip olmasıdır. Çocuk gece lambası genellikle gece boyunca açık olacağından, müziğin bir süre sonra kapanması beklenir.

Bebeklik çağında kullanılacak olan gece aydınlatması için ise daha çok ay, yıldız gibi figürler tercih edilir. Bu figürler bebeğin gece algısını geliştirir. Uykuya geçişi kolaylaştırır. Bunun dışında en çok tercih edilen modellerde ailenin renk algısı da önem kazanır. Kız bebekler için pembe, erkek bebekler için mavi hala ailelerin vazgeçilmezidir.

Tercihleri etkileyen bir diğer unsur ise maliyettir. Led çocuk gece lambası son dönemde en çok aranan ürünlerden biridir. Led ışıklı modelleri ile Koçtaş çocuk gece lambası hem sağlıklı bir uyku hem de düşük maliyetli bir alternatif oluşturur. Tüm çocuk gece lambası modelleri, Koçtaş internet sitesi ya da mağazalarından incelemek mümkündür.

Çocuk Gece Lambası İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk odası gece lambası hangi renk olmalı?

Lamba uyku düzenini bozmaya neden olan parlaklığa sahip olmamalıdır. Işıkta mavi dalga boylarının bulunması çocuğun uyku düzenini bozabilir. Beyaz ve çok aydınlık veren gece lambaları yüksek enerjisi ile çocuğu yorarak uykuya geçişi zorlaştırır. Çok düşük veya çok yüksek güçte olmayan ve renklerin daha net algılanmasını sağlayan gün ışığı rengine sahip modeller çocuk odası için tercih edilebilir. Ortamda görüş sağlarken çocuğun gözüne direkt gelmeyen aydınlığa sahip kırmızı ve tonlarında gece lambası kullanmak çocuk odası için en doğru tercihtir.

Çocuk odası gece lamba modelleri nelerdir?

Uyku kalitesi için gece lambası seçimi büyük önem arz eder. Çocuk odaları için her zevke uygun modeller bulunur. Küre, ninnili, oyuncak figürlü ve hareket sensörlü çocuk odası gece lambası modelleri çocukların ilgisini çekerken oda dekorasyonuna da katkı sağlar. Otomatik renk geçişli, projeksiyonlu gibi özelliklere sahip özel tasarım çocuk odası lambaları ise odaya hareket katar. Oda dekorasyonuna göre onlarca model arasından seçim yapılarak çocuk odası gece lambası ihtiyacı kolaylıkla giderilebilir.

En Çok Satan Çocuk Gece Lambası Hangileri?

Koçtaş Çocuk Gece Lambası kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Satürn Ve Gezegenler Projeksiyon Gece Lambası Işık
  2. Cars Kare Led Gece Lambası
Daha fazla göster
9 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: