150 TL Üzeri Kargo Bedava

Seramik ve Sıvacı Aletleri

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Düzgün Yüzeyler İçin Seramik ve Sıvacı Aletleri

Yapıların iç ve dış yüzeylerinin düzgün görünmesini sağlamak, yapıyı hava koşullarından ve diğer çevresel etmenlerden korumak, yapı taşıyıcı elemanlarını ve duvarlarını boyaya hazır hale getirmek ya da çeşitli yapı malzemelerini birbirine sabitlemek için yapılan işleme sıva denir. Sıva aletleri de temel olarak bu sıva işlemi için kullanılan malzemelerdir.

Yapının sıva sonrası düzgün görünmesi, dekoratif olarak istenilen malzemelerin kolaylıkla kullanılabilmesi ve hatta bazı durumlarda ısı yalıtımı sağlayabilmesi için sıva yaparken ustanın becerisi kadar kullanılan sıva malzemeleri de önemlidir. Yanlış yapılan sıva aletleri tercihleri yapıyı doğrudan etkiler. Bu nedenle satın alacağınız sıva malzemelerinin kalitesinden ve ihtiyacınıza uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Sıva malzemeleri yapılan sadece taşıyıcı elemanlarında ya da duvarlarında kullanılmadığı gibi sadece çimento üzerinde de kullanılmaz. Alçı, seramik gibi farklı malzemelerden meydana gelen yüzeylerde de kullanılır. Örneğin ıslak mekanlarda kullanılan zemin seramiklerinin daha düzgün bir şekilde yerleştirilmesi için sıva malzemeleri kullanılır.

Satın alacağınız seramik ve sıvacı el aletlerinin büyük bir çoğunluğu tek kullanımlık değildir. Ancak bu sıva aletlerini defalarca kullanabilmek için satın alırken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Sıva aletlerinin kullanım ömrünün uzun olması için kolay temizlenebilir malzemeden üretilmesi gerekir. Çünkü kullanım sırasında bu sıva aletlerinin yüzeylerine harç, alçı, derz gibi malzemeler bulaşır. Bu malzemelerin sıva aletlerinden kolay temizlenmesi, aletleri tekrar tekrar kullanabilmeniz için elzemdir. Kolay temizlenebilen malzemeler olduğu için genellikle plastik ya da metal tercih edilir. Ayrıca sıva aletlerinin kullanım ve temizlik rahatlığı açısından sudan etkilenmeyen, paslanmayacak malzemeler olması da gerekir.

Seramik ve Sıvacı Aletleri Çeşitleri Nelerdir?

Yapılarda birden fazla iş için kullanabileceğiniz seramik ve sıvacı aletlerinin pek çok çeşidi bulunur. Bu sıva aletlerinin her biri belli işlerde kullanılmaya uygundur. İhtiyacınızı belirleyerek size uygun olan sıvacı aletlerini seçebilmek için aşağıdaki aletlere göz atabilirsiniz:

Seramik Kesme Makinesi: Uygulama yapacağınız seramiklerinizi istediğiniz ölçülerde ve şekillerde kesmenizi sağlayan sıva aletlerindendir. İçinde bulunan elmas uçlar sayesinde seramikleri kolayca kesen bu aletler kızaklı kol ile seramiklerde sorunsuz bir kesim yapmanızı sağlar.

Derz Artısı: Yerleştirilen seramiklerin aralarına koyulan artı şeklindeki bir alettir. Derz dolgusu üzerine yerleştirilen bu alet sayesinde seramiklerinizi doğru konumlandırabilir, seramik aralarının istediğiniz seviyede ve birbiriyle eşit olmasını sağlayabilirsiniz.

Alçı Teknesi: İçerisinde alçı harcını hazırlayabileceğiniz teknelerdir. Farklı boyutları bulunan alçı tekneleri içerisinden ihtiyacınıza uygun boyutlarda olanı tercih edebilirsiniz. Kolay temizlenebilmesi için plastik malzemeden üretilmiş alçı teknelerini tercih edebilirsiniz.

Sıva Küreği: Genellikle plastik malzemeden üretilen ve üzerine sıva harcı konularak kullanılan aletlerdir. Yüzeyi düz olduğu için harcın kolaylıkla kullanılmasını sağlar.

Çelik Sistre: Alçı uygulamalarında genellikle sistreler kullanılır. Esnek bir yapıya sahip olan sistreler malaya benzeyen aletlerdir.

Sıva Süngeri: Uyguladığınız sıvanın pürüzsüz bir görüntüye ulaşmasını sağlayan süngerlerdir. Islatılarak kullanılırlar.

Fayans Kaması: Yüzeyin engebeli olmaması açısından yerleştirdiğiniz fayansların aynı yükseklikte olması gerekir. Fayans kaması bu amaçla, yerleştirilen fayansların yüksekliklerinin aynı olması için kullanabileceğiniz bir üründür.

Macun Küreği: Yüzeylere uygulanacak olan macunu karıştırarak hazırlamak ve uygulamak için kullanabileceğiniz küreklerdir. Kolay kullanım sağlaması için esnek bir yapıya sahiptir.

Mala Çeşitleri Nelerdir? Sıva Aletleri Fiyatları Ne Kadar?

Yukarıda sayılan sıva malzemeleri çeşitlerinin yanı sıra bir de sıvacı aletleri arasında malalar vardır. Bu sıva aletleri, sıva işlemlerinde sıva malzemesini yüzeylere sürmek için kullanılan aletlerdir. Bunun yanı sıra derz ya da harç sürmek, yüzeyleri düzeltmek ve benzeri işlemlerde kullanılan çeşitler de bulunur.

Sıva Malası: En bilinen çeşittir. Sıva yapmak için kullanılan bu ürünlerin görüntüsü uca doğru sivrileşen bir küreği andırır. Tabanı ve üst yüzeyleri sıva yapmak için kullanılabilir. Sap kısımları genellikle ahşap ya da plastik malzemeden üretilir.

Derz Malası: Seramiklerin aralarına yerleştirilen derz dolgularının eşit bir şekilde dağıtılabilmesi için kullanılan aletlerdir. Tabanları genellikle kauçuk malzemeden üretilir.

Çelik Mala: Çelik malzemeden üretilmiş ve sıva yapmaya oldukça elverişli olan çeşittir.

Sünger Mala: Sıva işlemlerinin son aşamasında yüzeylerin pürüzsüzleştirilmesi için olmazsa olmazdır. Islatılarak kullanılan bu ürünler seramik uygulamalarından sonra yüzeylerin son temizliğinde de kullanılır.

Zımpara Malası: Kağıt zımparaların kolay kullanılabilmesi için üretilmiş olan ürünlerdir.

Köşe Malası: Adı üzerinde köşelerde rahatlıkla işlem yapabilmek için tasarlanmış olan ve taban kısmı 90 derece katlanmış ürünlerdir. Genellikle metal malzemeden üretilirler.

Malaların ve diğer sıva malzemelerinin bunlardan başka çeşitleri ve her çeşidin kendi içerisinde farklı materyallerden farklı boyut ve şekillerde üretilmiş modelleri bulunabilir. Dolayısıyla sıva aletleri fiyatları ile ilgili net bir bilgi vermek yanlış olur. Sıva aletleri fiyatları malzemeden malzemeye farklılık gösterir.

Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olan seramik ve sıvacı aletlerine Koçtaş mağazalarından ya da koctas.com.tr internet sitemiz üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz!

Seramik ve Sıvacı Aletleri Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sıvacı Malzemeleri Nelerdir?

Sıvacı malzemeleri sıva yapımında kullanılan seramik kesme makinesi, derz artısı, alçı teknesi, sıva küreği, sistreler, sıva süngerleri, fayans kamaları, macun küreği; ayrıca da derz, sıva, zımpara ve köşe malaları gibi malzemelerin tümüdür. Bu malzemeler yapılarda sıva işlemlerinde, yüzey düzeltmelerinde ya da seramik yerleştirme işlemlerinde kullanırlar. Her malzemenin sahip olduğu özelliklere göre kendine has belli işlevleri vardır.

Mala Fiyatları Ne Kadar?

Mala fiyatları satın alacağınız çeşide, üretildiği malzemeye ve boyutlarına göre değişiklik gösterir. Bu sebeple tek bir fiyat vermek doğru değildir. İhtiyacınız olan yüzeye ve harca uygun ürünü belirledikten sonra Koçtaş'ı ziyaret ederek detaylı fiyat bilgisi alabilir, geniş ürün yelpazesi içerisinden fiyat karşılaştırmaları yapabilir ve bütçenize uygun malayı tercih edebilirsiniz.

Sünger Mala Ne İşe Yarar?

Sünger mala yapıların taşıyıcı elemanlarına, duvar yüzeylerine ya da zeminlerine yapılan sıva işlemlerinin son aşamasında kullanılan üründür. Sıva yapılan yüzeylerin düzgün ve pürüzsüz yüzeyler haline gelebilmesi için olmazsa olmaz ona sünger modeller ıslatılarak kullanılır. Düzleştirme ve pürüzsüzleştirme işlemlerinin yanı sıra seramik uygulaması yapılan yüzeylerde son temizlik işlemleri için de kullanılabilir.

En Çok Satan Seramik ve Sıvacı Aletleri Hangileri?

Koçtaş Seramik ve Sıvacı Aletleri kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Leto Seramik Kesme Makinesi 600 mm
  2. Twister Seviye Tespit Vidası 200'lü
  3. Twister Seviye Tespit Vidası 200'lü
  4. Elastik Kova
  5. Twister Seviye Tespit Somunu 100'lü
Daha fazla göster
52 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: