150 TL Üzeri Kargo Bedava

Isıtma ve Soğutma Yedek Parça

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Farklı Kullanım Alanlarına Göre Isıtma ve Soğutma Yedek Parçaları

Isıtma ve soğutma sistemlerinden, soğuk ve sıcak havalarda sıklıkla yardım alınır. Isıtma ve soğutma yedek parçaları, sistemlerin gereksinimleri olan çeşitli malzemeleri içerir. Klima, hem kış hem de yaz mevsiminde zaman geçirilen alanların konforunu artıran ürünlerdir. Yalnızca ev ortamı için değil aynı zamanda okul, işyeri gibi mekanlarda da kullanılan ısıtma ve soğutma sistemleri ısı ayarlaması konusunda oldukça önemlidir.

Soğuk günlerde ısıtma, bunaltıcı sıcak günlerde ise soğutma özelliklerinden yararlanıldığı gibi nem dengesini ayarlamak adına da faydalanılır. Klima yedek parçaları, aygıtın iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için faydalanılan ürünlerdir.  Aynı zamanda ısıtma soğutma yedek parçalar, cihazın kurulum aşamasında yardımcı olacak bir işlev de barındırabilir.

Evlerdeki ısıtma ve soğutma sistemi içeren eşyalar ısıyı denetleyen mekanizmalar barındırır. Bunlar; buzdolabı, fırın, kettle gibi farklı çalışma prensiplerine sahip cihazlarda türüne göre soğutma ya da ısıtma işlemlerini gerçekleştirir. Kalorifer ve otomobillerde yer alan radyatörler ısıtma ve soğutma fonksiyonlarını sürdüren bir üründür.

Kaloriferde kullanılan ısıtıcı yedek parçalarından radyatör vanası; farklı model, şekil ve özellikleri ile uyumlu olunacağı düşünülen şekilde tercih edilir. Yedek parça fiyatları ürün kalitesi, model, fonksiyon gibi nitelikler doğrultusunda değişkenlik gösterir. Gereksinimlerinizi karşılayacak olan ürünü edinerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önemli Isıtma ve Soğutma Yedek Parçalarından Radyatör Vanaları

Isıtma sistemlerinin önemli elemanlarından olan radyatörlere, suyun ısınma veya soğuması konularında ihtiyaç duyulur. İç ısının dışarıya yansıtılabilmesi adına yapısında yayma yüzeyinde borular mevcuttur. Su, bu boruların içerisinde dolanır ve ısısını dışarıya bu şekilde yansıtır.

Otomobil ve kaloriferlerde bulunan radyatör, oldukça kullanışlı bir parçadır. Kaloriferlerden birçok farklı yaşam alanında yararlanılır. Radyatör yedek parçaları arasında olan bu ürünler, sıcaklığın ölçüsünü ayarlama fonksiyonuna sahip ısıtma ve soğutma yedek parçaları arasındadır. Radyatörün gösterdiği performansı büyük oranda etkileyen bu ürünler, iki ayrı başlık taşır. Bir tanesi radyatörün ısı yayma miktarını gösterir. Diğeri ise sıcak su oranını kontrol etme yetisine sahip olan başlıktır.

Su miktarı kontrolünü gerçekleştiren plastik kapakla örtülü başlığın adı kilitleme valfidir. Kilitleme valfi, radyatörde hangi ölçüde su muhafaza edileceğinin, dışarı akıtmasının ve boru hattı içerisindeki akışın kumanda edilmesini sağlar.

Bu ürünler açılı, düz, akıllı, manuel, köşe gibi alt kategorilere ayrılır. Manuel vana, ısıtma ve soğutma yedek parçaları arasında sıklıkla kullanımı sağlanan bir modeldir. El yordamı ile sıcaklık ayarının yapılabilmesini sağlar. Bu tür vanalar, gelişmiş yapılarıyla öne çıkar ve otomatik biçimde kullanılır. Sıcaklığı otomatik olarak algılar ve alanda istenen derecede bir sıcaklık ayarı yapılabilir.

Açılı vanalar, 90 derecelik dirseğe sahiptir ve açılı olarak bağlantısı yapılır. Köşe vanalar, dar alanlarda kullanışlı olacak şekilde tasarlanan yapıdadır. Akıllı vanalar, gelişmiş teknolojik özellikler barındırır. WiFi bağlantısı kurulabilmesi sebebiyle dijital cihazlar aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilir. Düz vanalar, kıvrık yapıdan uzaktır ve su akışını yalnızca aşağı yukarı şekilde sağlar. İhtiyaçlarınıza uygun bir ısıtma ve soğutma yedek parçası edinerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Klimalarda Yer Alan Isıtma ve Soğutma Yedek Parçalarının Özellikleri

Isıtma ve soğutma sistemlerinden olan klimanın önemli parçaları arasında; fan, genleşme valfi ve kompresör olarak sayılabilir. Klimanın bünyesinde yer alan yedek parçaları klima pompası ve klima filtresi şekilde sıralanabilir. Isıtma ve soğutma gereçlerinin bakımları tam zamanında yapılmış olsa bile zaman zaman yedek parçaların değiştirilmesi durumu oluşur. Farklı sistemlerin içerisinde barındırdığı ısıtma ve soğutma yedek parçalar, yıprandığı vakit yenisinin alınması gerekir.

Doğru seçilen ve montesi doğru şekilde yapılan ısıtma ve soğutma yedek parçaları, cihazdan alınacak verimliliği artırır ve kullanım ömrünü uzatır. Kullanmakta olduğunuz ısıtma ve soğutma sisteminin gerektirdiği parçaların ihtiyacınızı karşılayacak modellerini edinebilirsiniz. Parçaların doğru seçebilir ve gerekli adımları takip ederek kolay bir biçimde monte işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Isıtma ve soğutma yedek parçaları arasında öne çıkan bir diğer tamamlayıcı, klima temizleyicisidir. Klimaların iç ve dış hijyenini sağlamak için yararlanılan temizleyici, yüzeylerin birikmiş kirlerden arınmasına yardım eder. Oluşan kötü kokuları da ortadan kaldırır.

Klima yedek parçaları içerisinde montaj kiti de yer alır. Kelepçe, sünger, dekoratif bant, elektrik bandı, alüminyum boyu, delik kapatıcı gibi parçalar sette bulunur. Boru gizleme aparatı, klima radyatörü, klima siperliği, uzaktan kumanda, klima hava yönlendirici aparatı gibi çeşitli ısıtma ve soğutma yedek parçaları da bu kategoriye dahildir. Kullandığının klimanın modeline uyum sağlayacak bir ürün edinerek montesini gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok Cihazda Bulunabilen Isıtma ve Soğutma Yedek Parçalarından Termostatlar

Isıtıcı ya da soğutucu sistemlerde yer alan ve sıcaklığı belirtilen derecede tutmaya yarayan parça termostat olarak adlandırılır. Hem ısıtma hem de soğutma görevi üstlenen cihaz türlerinde kullanılabilir. Soğutucularda kullanılıyorsa istenen soğukluk düzeyine erişildiğinde sistemi durdurur. Sıcaklık için kullanıyorsa belirtilen sıcaklığın üstüne çıkmasını veya altına düşmesinin önüne geçer.

Yalnızca gerektiği kadar enerji harcanmasını sağlayan bu ürün aynı zamanda tasarruf yapılmasını sağlar. Ayrıca kısa devre gibi durumların ortaya çıkmasını önler.

Isıtma ve soğutma yedek parçalarının önemli üyesi buzdolabı için kullanılan modeller, buzdolabının içerisinde barındırdığı soğutma sisteminin bir parçasıdır. Soğutucu yedek parçaları, soğukluk derecesini istenilen düzeyde tutulması için kullanılır. Soğutma yedek parçaları içinde bulunan buzdolabı ısı denetimi, ayarlandıktan sonra sabitliği korumak adına kompresörün kapanması ya da açılması gibi işlemleri gerçekleştirir.

Isıtma ve soğutma yedek parçaları içerisinde ısıtma sistemine sahip fırınlar bu ürünleri barındırır. Sıcaklık belirlendikten ve ayarı yapıldıktan sonra o seviyenin üstüne daha fazla çıkamaz. Fırın sıcaklığının stabilitesini sağlayan parça, ısıyı sürekli olarak dengede tutmayı görev edinir.

Su ısıtıcısında kullanılan bu ürünler, kaynayan suyun algılanmasını sağlayarak ısıtıcıyı devreden çıkarmaya yarar. Rezistans ısındığı vakit kaynayan su, buhar etkisi ile bir basınç oluşturur ve ürünün devreye girmesini sağlar. Isıtma ve soğutma yedek parçaları arasından gereksinimlerinizi karşılayacak bir model bularak edinebilirsiniz.

Isıtma ve Soğutma Yedek Parçası Alırken Önem Verilmesi Gereken Noktalar

Isıtma ve soğutma yedek parçaları edinirken bazı hususlara önem vermek gerekir. Yaşam alanlarında mevsimler değiştikçe sıkça kullanılan ısıtma soğutma sistemlerinde farklı aparatlara ihtiyaç duyabilir. Aparatları edinmeden önce eldeki cihazın özelliklerinin ve modelinin iyi bilinmesi gerekir. Doğru tespit edilen eksik ya da yıpranmış ısıtma ve soğutma yedek parçası, yaratılmak istenen sıcak ya da soğuk derecesinin verimliliğinin artmasını sağlar.

Doğru bir ısıtma ve soğutma yedek parçası seçildiğinde monte etme işlemi de oldukça kolaylaşır. Tam yerine uyan parça, yerleştirme esnasında zorluk çıkarmaz ve pratiklik sağlar. Isıtma ve soğutma yedek parçasını edinmeden önce yapım maddesinin kalitesi ve dayanıklılığı kontrol edilmelidir. Kaliteli maddelerden üretilen parçalar çok daha uzun süreler kullanılmasını sağlar ve cihazın ömrünü uzatır. Aynı zamanda bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerekir.

Seçim yapacağınız ısıtma ve soğutma yedek parçalarının farklı boyut seçenekleri varsa ölçülere dikkat edilmelidir. Gerekenden fazla büyük ya da küçük alınan parçalar cihazın kullanılamamasına neden olur. Biçimsel olarak da değişebilen ısıtma ve soğutma yedek parçalarının formlarının dikkatle incelenerek edinilmesi önemlidir. Örneğin dar bir alan için bir ürün seçiliyorsa o bölgeye sığmayacak formda bir ürün tercih edilmemesi gerekir.

İhtiyaçlarınıza uygun ısıtma ve soğutma yedek parçalarını Koçtaş'tan inceleyebilirsiniz. Dilediğiniz ısıtma ve soğutma yedek parçasını geniş alternatifler barındıran Koçtaş'ta kolayca bularak hızlıca siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Isıtma ve Soğutma Yedek Parça Kategorisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Isıtma soğutma yedek parça çeşitleri nelerdir?

Isıtma ve soğutma yedek parçalarının türleri kullanım alanına göre değişkenlik gösterir. Buzdolabı, fırın, su ısıtıcısı, soba, kombi gibi cihazlarla birlikte kullanılan ısı denetimi türleri mevcuttur. Radyatör, klima gibi önemli ısıtma ve soğutma sistemi barındıran aygıtlarda da birçok yedek parça çeşitinden yararlanılır. Radyatörler için vana, klima temizleyici gibi farklı yedek parça alternatifleri bulunur.

Isıtma soğutma yedek parça fiyatları ne kadar?

Isıtma ve soğutma yedek parçalarının belirlenen fiyatları kullanım alanına göre değişkenlik gösterir. Her bir parça amacına göre özellikler barındırır. Ayrıca her bir türün yapım materyalleri ve boyutu farklılaşır. Isıtma ve soğutma yedek parçaları fiyatları kaliteli maddelerden imal edilmesine göre de değişebilir. Kullanım ömrü uzadıkça ve boyutlar büyüdükçe fiyat artabilir.

Isıtma ve soğutma yedek parçaları alırken nelere dikkat edilmeli?

Isıtma soğutma yedek parçaları alırken öncelikle kullanılacak alanın belirlenmesi gerekir. Alacağınız parçanın cihaza uyumlu olması gerekir. Kolay monte edilebilen bir ısıtma ve soğutma yedek parçası almak pratik kullanım oluşturur. Aynı zamanda kaliteli parçalar edinmek önemlidir. Doğru seçilen parçalar tamirat gerekliliğini azaltır ve uzun süreli kullanım için yarar sağlar.

Daha fazla göster
130 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: