150 TL Üzeri Kargo Bedava

Ayaklı Lavabolar

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Farklı Modelleri ile Ayaklı Lavabolar

Banyo, tuvalet gibi alanlarda değişik tasarım ve renklerde malzemelerden yararlanılır. Lavabolar el, yüz yıkama gibi durumlar için kullanılan fonksiyonel ürünlerdir. İşlevini düzgün biçimde gerçekleştirmelerinin yanı sıra dekoratif olarak da alana katkı sağlarlar. Uygun bir ürün tercihi gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Ayaklı lavabolar, diğer türlerine göre daha az yer kaplaması özelliği ile sıkça tercih edilir.

Ayaklı lavabolar, tasarımlarının değişmesi doğrultusunda birçok farklı çeşide sahiptir. Tam ayaklı ve yarım ayaklı olarak imal edilen modeller, kullanım amacına göre tercih edilerek kullanılabilir. Aynı zamanda üretim materyalleri de değişkenlik gösterir. Malzemenin türü, kalitesi gibi değişkenlere göre ayaklı lavabo fiyatları farklılaşır.

Ayaklı modellerin sunduğu renk alternatifleri oldukça geniştir. Ürünün yerleştirileceği alanın dekorasyon stili ne olursa olsun uyumlu bir ayaklı lavabo kolaylıkla bulunabilir. Ayaklı modeller işlevsel özellikleri ile el yıkama ihtiyacının duyulduğu her alanda kullanılır. Renkleri ve tasarımları değişiklik gösteren ayaklı modellerden bazıları üzerinde desenler taşıyabilir.

Banyo veya tuvaletin su tesisatı yönünün düzgün tespit edilmesi ayaklı modellerin monte edilmesini kolaylaştırır. Hayal ettiğiniz alana uygun bir ayaklı model bulmak için alanın özelliklerinin iyi şekilde belirlenmesi gerekir. Uyumlu bir ürün tercihi gerçekleştirmek için yükseklik, genişlik gibi ölçülerin doğru alınması önemlidir. Her tarzdan ortama uyumlu ayaklı modeller bulunabilir. İhtiyaçların doğru şekilde belirlenmesi sonucu çok çeşitli ayaklı lavabolar arasından uygun bir tercih gerçekleştirebilirsiniz.

Üretim Materyallerine Göre Ayaklı Lavabolar

Tuvalet, banyo gibi alanlarda oldukça kullanışlı bir görev üstlenen ayaklı lavaboların üretiminde birçok farklı maddeden yararlanılır. Ayaklı modellerin yapımında kullanılan maddeler granit, mermer, doğal taş, porselen, seramik gibi çok çeşitli malzemelerdir. Her bir alanın gereksinim duyduğu lavabo yapısı birbirinden farklı olabilir.

Ayaklı lavabolar yapısı gereği alt kısmında ayak bulundurur. Ayaklı modellerde hem ayak hem de çanak kısmının yapım materyalleri değişiklik gösterebilir. Ayak kısmının yapımında mermer, ahşap, doğal taş, krom, metal gibi çeşitli maddeler kullanılır. Her malzemenin taşıdığı özellikler birbirinden farklıdır ve alanın gereklilikleri doğru şekilde belirlenerek seçim yapılmalıdır.

Lavabonun ayak kısmı lavabo ile aynı maddeden yapılmışsa ve sütun şeklinde ise bütün bir görünüm oluşur. Mermerden imal edilen ayaklı modeller, otantik görünümlere sahip alanlar için kullanılabilen türler arasındadır. Modern tarzda döşenen alanlarda seramik ve porselen yapılardaki ayaklı modellerden yardım alınabilir.

Aynı zamanda ayak kısmının raf olarak kullanılabildiği çeşitler mevcuttur. Ayak kısmı metal olan modeller içerisinde ortamın gerekliliği doğrultusunda türlü eşyalar yerleştirilebilir. Banyo alanına yerleştirilen bir krom ayaklı ve raflı modele; havlu, bornoz, şampuan, sabun, lif gibi çeşitli banyo malzemeleri konularak kullanılabilir.

Doğal taş ayaklı lavabo çeşitleri ise doğal görünümü ile öne çıkar. Farklı renk ve yapıları olan doğal taşlar, alanlarda şık görünümü ile dekorasyonu zenginleştiren yapıdadır. Ahşap ayaklar, mermer ve granit gibi modellerle birlikte kullanıldığında oldukça hoş görüntüler oluşturur. Ahşabın yapısı ve dokusu alana doğal bir görünüm katar. Ahşap çoğu stildeki alana kolaylıkla uyum sağlar.

Seramik, porselen, metal, mermer, krom, granit, doğal taş gibi çok çeşitli maddelerden imal edilen ayaklı lavabo modelleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun bir model edinerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tam Ayaklı Lavabolar

Lavabo modellerinin arasında bulunan ayaklı lavabolar, tam ayaklı ve yarım ayaklı olmak üzere ikiye ayrılır. Tam ayaklı lavabolar, zemine doğru uzanan bir sütuna sahiptir ve sütun oldukça farklı şekillerde olabilir.

Tam ayaklı modeller oldukça geniş alternatifler barındırır. Her tarzdaki alana uyum sağlayacak tasarımlarda bir ayaklı model bulmak mümkündür. Biçim olarak geometrik şekillerde tasarlanan ayaklı türler, modern alanlar yaratmak için edinilebilecek ideal ürünler arasında bulunur. Tam ayaklı lavabolar, tezgâhsız modeller olarak da isimlendirilebilir. Vintage bir dekorasyon oluşturmak adına tam ayaklı modellerin görünümünden yararlanılabilir.

Ürünlerin sahip olduğu ayakların sütun olabildiği gibi ince ayak şeklinde de olabilir. Genellikle orta kalınlıkta üretilen ayak kısmı, farklı tasarımları ile ortamların ambiyansını değiştirir. İnce ayaklı şık lavabo modellerine bakıldığında iki ya da dört ayak ile tasarlandığı söylenebilir. Ayağı; demir, metal, ahşap gibi türlerde olabilen iki ayaklı modeller duvara monte edilerek kullanılabilir.

Bazı modeller dört ayağa sahiptir. Dört ayaklı türlerde lavabo, dört ayağın üst kısmına yerleştirilerek pratik şekilde kullanılır. Aynı zamanda alt bölmelerdeki boşluklara çok çeşitli eşyalar depolanarak muhafaza edilir. Ürünün yerleştirdiği alanın gerektirdiği malzemeler, raflı kısımlara yerleştirilebilir. Banyo kısımlarında kullanılan modellerde alt kısımlarda şampuan, havlu, bornoz, sabun, lif gibi eşyalar konularak yer tasarrufu sağlanır. Tuvaletlerde ise raflara havlu, tuvalet kağıdı gibi ürünler konularak gerektiğinde ulaşılması kolaylaşır.

Yarım Ayaklı Lavabolar

Ayaklı lavaboların bir diğer çeşidi olan yarım ayaklı modeller, dar alanlarda rahat bir yer oluşturması açısından sıklıkla tercih edilir. Ayak kısmı zemine temas etmeyen yarım ayaklı modeller, duvara monte edilebilen yapıdadır. Duvarda asılı duran görünümü ile kullanılan yarım ayaklı lavabolar; tuvalet, banyo gibi ortamlarda oldukça ferah bir alan ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Yarım ayaklı modellerin tercih edilme sebepleri arasında; küçük alanların olduğunda daha geniş görünmesine sebep olması ve hareket özgürlüğü sağlaması bulunur. Yarım ayaklı modeller, evlerdeki tuvalet ve banyolarda sıkça yararlanılan ürünler arasındadır. Aynı zamanda restoran, kafe, ofis gibi farklı mekânlarda da yarım ayaklı lavabo modellerinden faydalanılır.

Zemine değmeyen yapıya sahip olan modellerde alanın temizliğinin yapılması da kolaylaşır. Yarım ayaklı modeller, alanlardaki diğer aksesuarlarla uyumlu türlerinden yararlanılarak genel alan dekorasyonu zenginleştirir. Aynı zamanda ayna, dolap gibi çeşitli eşyalara uyumlu modellerden yararlanılabilir.

Yarım ayaklı lavaboların üst kısımlarına raf yerleştirilerek daha fonksiyonel alanlar oluşturulur. Geniş renk yelpazesine sahip yarım ayaklı modeller arasından istenilen renk tercih edilerek kurulumu yapılabilir. Yarım ayaklı lavabo ölçülerini incelemek seçim esnasından oldukça önemlidir. Havada asılı duran yarım ayaklı modelleri edinerek rahat bir alan oluşturmak için modelin ebatlarını doğru tespit etmek ve aynı doğrultuda bir seçim gerçekleştirmek gerekir.

Birbirinden Çeşitli Renk Tonlarında Ayaklı Lavabolar

Ayaklı lavabolar, işlevsel kullanımlarının yanında alanlara yaptıkları dekoratif dokunuşlardan yararlanılmak üzere sıklıkla tercih edilir. Ayaklı modeller, üretim materyallerinin de bir getirisiyle çeşitli renkleri üzerinde taşır. Granit maddeden elde edilen modeller genellikle gri renk tonlarında bulunur. Aynı zamanda çeşitli renklendirme işlemleri ile de farklı renk seçenekleri ortaya çıkabilir.

Bej, siyah, beyaz gibi renkler lavabolarda sıkça karşılaşılan renk tonlarıdır. Ayak kısımları metal, krom gibi materyallerden oluşan modellerde daha metalik renkler görülebilir. Bazı modellerin ayak kısımları altın, gümüş gibi boyalarla renklendirilebilir. Altın, gümüş gibi tonları üzerinde barındıran modeller alanların modern görünümüne katkı sağlar.

Banyo, tuvalet gibi alanlarda altın ve gümüş tonlarında çeşitli banyo aksesuarları yaygınca kullanılır. Altın detaylı eşyaların bulunduğu alanlarda aynı tonlarda ayaklı lavabo modellerinden yararlanılarak görünüm bütünleştirilebilir. Siyah renk, alanlarda sık sık kullanılan şık görünümlü bir renktir. Siyah ayaklı modellerden dekorasyon stiline ve genel bir renk hakimiyetine bağlı olarak kullanım sağlanabilir.

Geniş renk skalası sayesinde ortamların klasik, sade, vintage gibi tasarımlarına uygun ayaklı bir model bulmak kolaylaşır. Beyaz renk banyolarda çok sık rastlanan bir renk tonu olarak kendisine alan bulur. Beyaz renk tonlarında ayaklı modeller seramik, porselen gibi çeşitli maddelerden elde edilir. Ayaklı lavabo modelleri arasından seçim yaparken mutlaka dekorasyona uyumlu olması göz önünde tutulmalıdır. Oldukça zengin alternatiflere sahip ayaklı modeller arasından alanlarınıza ve kişisel beğenilerinize uygun modelleri inceleyerek uygun bir tercih gerçekleştirebilirsiniz.

Değişik Biçimlerde Üretilen Ayaklı Lavabolar

Ayaklı lavabolar oldukça farklı biçimlere sahip olacak şekilde üretilir. Ayaklı modeller, üstteki çanak ve alt kısımdaki ayak bölümünden oluşur. Çanak kısmı birçok farklı formda bulunabilir. Ayaklı kare lavabolar, modern stilde döşenen alanlara yakışan türden ürünlerdir. Kare dışında; dikdörtgen, oval, yuvarlak, elips gibi çeşitli modellerde ayaklı çeşitler bulunabilir.

Ayaklı lavabolar çanağın derinliğine göre de farklı çeşitlere ayrılır. Derin veya sığ olabilen çanaklar, kullanım amacı doğrultusunda tercih edilebilir. Aynı zamanda uzun ve kısa da olabilen biçimler, kişisel beğenilere göre seçilebilir. Uzun formlara sahip ayaklı modeller, geniş tuvalet ve banyolarda tercih edilebilir. Daha minimal ayaklı modeller ise dar ve küçük ortamlara alanın verimli kullanılabilmesi için yerleştirilir.

Alanın dekorasyonunda yumuşak hatlı aksesuarlar bulunuyorsa yuvarlak detaylı lavabolardan uyum sağlayacak şekilde yararlanılabilir. Geometrik şekillerin yanı sıra yıldız, çiçek gibi formlara sahip bir model de edinilebilir. Sıra dışı dekorasyonlardan hoşlananlar geometrik şekiller dışındaki modeller arasından seçim gerçekleştirebilir.

Ayak kısmı, çanağın ortasından inen ince uzun bir sütun şeklinde olabilir. Tüm çanak kısım ile bir bütün olarak uzayan ayak kısımlarına sahip sütun modelleri de mevcuttur. Bir bütün olarak inen modeller, yuvarlak hatlı ya da köşeli olabilir. Kişisel beğeniler doğrultusunda ve alanın dekorasyonuna uyumlu olacak şekilde tam ayaklı veya yarım ayaklı modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Ayaklı Lavaboların Kullanım Alanları

Ayaklı lavabolar, şık görünümleri ve kullanışlı olmaları doğrultusunda birçok farklı alanda kullanılan ürünlerdir. Banyo ve tuvalet alanlarında sıkça yararlanılan ayaklı banyo lavabosu hem tam ayaklı hem de yarı ayaklı türleri ile değişik mekânlarda yardımı alınan gereçlerdir. Tuvalet ve banyo dekorasyonuna katkı sağlayan modeller, alanda bulunan diğer aksesuarlarla uyumu sağlanarak zenginleştirilir.

Her evde bulunan tuvalet ve banyo ayaklı lavaboların sıklıkla yararlanıldığı alanlardır. Ev dışında geniş bir kullanım alanı bulan ürünler, kafelerde de yaygınca tercih edilir. Yeme içme mekânları müşterilerin konforunu sağlamak adına mutlaka bir tuvalet alanı bulundurur. Çeşitli konseptler çerçevesinde tasarlanan kafe alanlarında sahip olunan konsept, tuvalet alanlarında da devam ettirilir. Konsept çerçevesinde ayaklı lavaboların farklı dizayna sahip çeşitleri kullanılır.

Restoranların tuvalet bölümünde de ayaklı lavabolardan sıkça yararlanıldığı görülür. Ofis ve çeşitli iş yerlerinde tuvalet ihtiyacının giderilmesi adına tuvalet alanlarına yer verilir. İş yerleri tuvaletlerinde de tam ayaklı ya da yarım ayaklı lavabolardan işlevsel ve dekoratif özellikleri doğrultusunda faydalanılır.

Umumi tuvaletlerde bulunan ürün seçimi için ayaklı modeller arasında seçim gerçekleştirilebilir. Hastane ve otel gibi birçok insanın girip çıktığı alanların tuvalet bölümlerinde de çeşitli ayaklı lavabolar yerleştirilerek kullanıma sunulur. Kullanım amacınızı ve alanınızı belirleyerek doğru ayaklı lavabo modelini edinip kurulumuna hemen başlayabilirsiniz.

Çeşitli Ölçülerde Üretilen Ayaklı Lavabolar

Ayaklı lavabolar, birçok tasarım stilinde üretilen kullanışlı ürünlerdir ve farklı büyüklükteki alanlarda kullanılmak üzere ölçüleri değişkenlik gösterir. Bazı banyo ve tuvalet alanları standarttan daha küçük ve dar ölçülere sahip olabilir. Küçük alanlara konumlandırılmak üzere boyutları küçük olarak belirlenen ayaklı lavabo modelleri arasından bir seçim gerçekleştirilebilir.

Ayaklı küçük lavabolar, dar alanlarda kullanılması ideal modellerdendir. Özellikle yarım ayaklı lavabo modelleri, ortamın ferahlamasını ve daha geniş görünmesini sağlar. Aynı zamanda ayak kısmında raf olan çeşitler bölmenin aynı zamanda eşya depolanan bir kısım olarak faydalanılmasına olanak verir. Havlu, tıraş takımı, sabun, duş jeli, tuvalet kağıdı gibi ihtiyaç duyulacağı düşünülen eşyalar raflı kısma yerleştirilerek muhafaza edilebilir. Böylece aynı anda hem ürünün işlevlerinden faydalanılır hem de normal şartlarda verimsiz olan alt alanı oldukça verimli şekilde kullanılabilir.

Geniş ölçülerde olan banyo alanlarında ise seçim esnasında daha özgür davranılabilir. Ayaklı modeller arasında seçim yapılırken tezgâh kısmı daha geniş ve motifli olan türler arasından tercih gerçekleştirilebilir. Sütun modeline sahip olan dolayısıyla yer kaplama oranı yüksek ayaklı modeller, geniş banyo alanlarını değerlendirmek adına uygun seçimler olabilir.

Büyük ve küçük ayaklı lavabolar, ortamın ölçülerinin gerekliliklerini karşılayacak şekilde tercih edilerek uygun ortamlarda kullanılır. Lavabo ayakları ayrıyeten de satın alınabilen ürünlerdir. Lavabo ayak fiyatları malzemenin kalitesi ve dayanıklılığına göre değişir. Alanlarınızın ölçüsünü doğru tespit ederek ve tasarım özelliklerini inceleyerek sizin için uyumlu ayaklı modelini seçebilirsiniz.

Ayaklı Lavabo Tasarımları

Ayaklı lavabolar, farklı model ve tasarımları ile banyolarının görünümlerini değiştirmek isteyenlere hitap eder. Banyoların görünümünü zenginleştiren modellerden biri hamam stili ayaklı modeldir. Hamam tarzı model, geleneksel bir hamam görüntüsü oluşturmak isteyenler için ideal bir tercihtir. Hamam stilinde üretilen modellerde çoğunlukla mermer malzeme kullanılarak elde edildiği görülür. Aynı zamanda üzerinde çeşitli desen ve motiflerle hazırlanır. Üzerinde oymalar ve altın işlemeler bulunan modeller oldukça ihtişamlı bir görünüm ortaya çıkarır.

Hamam tarzı modeller, uyumlu renk tonlarında bir batarya seçilerek dekoratif gücünü artırır. Altın işlemelere sahip bir model, altın renk tonlarında bir batarya ile tamamlanabilir. Aynı şekilde gümüş, bakır gibi renk tonlarında da aynı şekilde bir kombinasyon oluşturmak mümkündür. Dekorasyona önem verenler için oldukça iddialı bir stilde olan hamam tarzı ayaklı modeller, şık ve geleneksel bir havayı birlikte yansıtmayı başarır.

Havluluk bulunduran yarım ayaklı banyo lavaboları, dekoratifliğin yanı sıra fonksiyonel bir eklenti taşıyan hâldedir. Havluluklu modellerde lavabo çevresinde havlu asmak için kullanılan metal bir şerit yer alır. Küçük ve dar alanlarda oldukça kullanışlı olan ürün, havlu asmak için ayrı bir aparat ihtiyacı yaratmaz. Aynı zamanda son derece şık görünümü ile işlevsel olmasının yanında görünümü zenginleştiren çeşitler arasındadır.

Ayaklı Lavabo Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayaklı lavabolar, banyo ve tuvaletlerde hem işlevlerinden hem de dekoratif görünümlerinden yararlanılan ürünler arasındadır. Ayaklı lavabo seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu noktalara önem verilerek yapılan seçimler sonucu, üründen üst düzey verim alınabilir;

 • Ayaklı lavaboların farklı materyaller taşıyan modelleri arasından uygun bir tercih yapılmalıdır.
 • Her bir maddenin görüntüsü ve dayanıklılık oranı farklı olduğu için kullanım amacına uygun malzeme türüne doğru şekilde karar verilmelidir.
 • Sağlam yapılı bir modele ihtiyaç duyuluyorsa malzemenin ne olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Kullanım alanı göz önünde bulundurularak uygun ölçüde bir ayaklı model tercihi gerçekleştirilmelidir.
 • Alanın küçük veya büyük olmasına göre uygun ebatlarda bir ayaklı model seçilerek alan daha verimli şekilde kullanılır.
 • Dekoratif özelliğinden yararlanmak için ortamlardaki diğer aksesuarlarla uyumlu bir çeşit seçilebilir. Farklı renk, tasarım ve desenlerde üretilen ayaklı lavabo türleri arasından yapılan seçimler ortamların dekorasyonunu zenginleştirir.
 • Renk dışında ayaklı lavabo biçimleri de göz önünde tutulabilir. Çanak şekli yuvarlak, kare, oval, elips, yıldız gibi değişebilen ayaklı lavabolar arasından kişisel beğeniler doğrultusunda seçim gerçekleştirilebilir.
 • Ayaklı lavaboların modellerine özel sahip olduğu ayak kısımlarının tasarımına da dikkat etmek gerekir. Sütun, kolon, hamam tarzı gibi değişen ayak türleri arasından uygun bir tercih gerçekleştirilir.
 • Yer tasarrufu yapmak amacıyla edinilecek ayaklı lavabolar, havluluklu ya da raflı olanlar arasından seçilebilir.

Birbirinden çeşitli ayaklı lavabo türlerini Koçtaş’tan inceleyebilirsiniz. Hem gereksinimlerinizi karşılayacak hem de alanlarınızın dekoratif gücünü artıracak ayaklı lavabolara ulaşmak için Koçtaş’tan hızlıca sipariş oluşturabilirsiniz.

Ayaklı Lavabolar Kategorisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ayaklı lavabo nedir?

Ayaklı lavabolar; tam ve yarım ayaklı olarak iki çeşidi bulunan el, yüz yıkamak için başvurulan ürünlerdir. Tam ayaklı modeller zemine kadar uzanan bir yapıdadır. Yarım ayaklı modeller ise duvara monte edilerek kullanılan türdedir. Yarım ayaklı model ferah bir görünüm oluşturması sebebi ile dar alanlarda daha sık tercih edilir.

Ayaklı lavabo ölçüleri nedir?

Tam ayaklı lavabolar yetişkinlerin kullanımı için ortalama 80-85 cm yüksekliğe sahip olacak şekilde üretilir. Ancak yükseklik her ayaklı model için değişkenlik gösterir. Aynı zamanda modellerin büyüklüğü de farklılaşır. Küçük ayaklı lavabolar daha dar alanlar için kullanılır. Yarım ayaklı modeller duvara monte edildiği için boyları tam ayaklı modellere göre daha kısadır.

Ayaklı lavabo fiyatları ne kadar?

Ayaklı lavabo fiyatları üretiminde kullanılan materyalin cinsine göre önemli ölçüde değişir. Seramik, porselen, granit, mermer, doğal taş gibi çeşitli maddelerin sunduğu dayanıklılık seviyeleri; lavabonun fiyatının değişmesinde önemli bir etkendir. Ayaklı lavabo fiyatları ürünün büyüklüğüne göre de farklılaşır. Ebat olarak daha büyük modellerin fiyatlarının minimal çeşitlere göre daha yüksek olduğu söylenebilir.

En Çok Satan Ayaklı Lavabolar Hangileri?

Koçtaş Ayaklı Lavabolar kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Dc052 Ducky Sarı Ayaklı Lavabo 40x52 Cm
 2. Lavabo ve Ayak
 3. Serel Begonya 40x51 Cm Yarım Ayaklı Lavabo (batarya Delikli) 2841t+2822
 4. Turkuaz Cerastyle Duru Lavabo 50*40 Cm Ve Noura Uzun Ayak
 5. Turkuaz Bella Banyo Lavabo 40*50 Cm (bella Uzun Ayaklı)
Daha fazla göster
99 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: