150 TL Üzeri Kargo Bedava

Su Terazisi

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Su Terazileri ile Doğru Ölçüm Sonuçları

Su terazisi inşaat ve mühendislik çalışmalarında kullanılan yüzeylerde bulunan eğimi hesaplamaya yarayan ölçüm aletleridir. Su terazilerinin dijital su terazisi, lazerli su terazisi, hassas su terazisi, elektronik su terazisi gibi modelleri mevcuttur. Bu aletler boyutlarına göre farklı kullanım alanları için uygundur. Mini su terazisi veya küçük su terazisi taşıma kolaylığından ötürü pratik ve rahat kullanım avantajı sunar. Su terazisi fiyatları üretimlerinde kullanılan malzemeye, tasarımına ve teknolojisine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bu ölçüm aletleri çoğunlukla yapılar ile evlerin içerisindeki dekorasyon uygulamalarının eğiminin ve düz olup olmadıklarının hesaplanabilmesi adına kullanılır. Bu aletler kullanım alanlarına göre farklı özellikler barındırır. Farklı pek çok çeşidi olan bu aletler küçük boyutlu olmaları ile kullanım kolaylığı sağlarken aynı zamanda dikkat çeker. Doğru bir hesaplama sonucu için cihaz içerisinde yatay su tüpü, dikey su tüpü ve açılı su tüpü gibi özelliklerin bulunması gerekir. 

İnşaat ve dekorasyon işleriyle ilgilenen kişiler için oldukça önemli olan su terazileri tüm ölçüm aletleri içerisinde farklı bir yere sahiptir. Hizalama işlemi yapılırken kaydırma ve hata olasılığını minimize eden bu aletler işlem yapılacak yüzeye paralel bir biçimde tutulduğunda üzerinde bulunan göstergeler sayesinde yüzeyin düz olup olmadığı kolay ve hızlı bir şekilde tespit edilebilir. 30 cm’den başlayarak 120 cm’lere kadar üretilebilen bu aletler kişilerin farklı alanlarda rahat bir şekilde çalışabilmelerine imkan sağlar.

Su Terazisi Çeşitleri

Kullanıcıların gereksinimlerini karşılayabilen pek çok su terazisi çeşidi mevcuttur. Bu ölçüm aletleri genel olarak iki kategoriye ayrılır. Bu kategoriler doğrultusunda farklı modeller ortaya çıkar. Bu iki kategori klasik, standart su terazisi modelleri ile elektronik, dijital su terazisi modelleridir. Böylelikle kullanım alanları, kullanım segmentleri, kullanım sırasındaki ek aparatlar ve teknik özellikler çeşitlilik gösterir. Kullanılacak alana uygun bir modelin değerlendirilmesi gerekir.

Klasik modeller basit kullanım prensibine sahiptir. Genellikle bu modellerin boyutları 30 cm ile 120 cm arasında değişiklik gösterir. En yaygın tercih edilen klasik modeller cam tüp içerisinde bulunan suyun yüzeye göre dikey veya yatay olarak konumlandırılması şekliyle ölçüm yapar. Ölçüm esnasında suyun cam tüpün orta kısmına gelmesi yüzeyin düz olduğunu belirtir. Suyun belirli dalgalar göstermesi yüzeyin eğimli olduğunu belirtir. Özellikleri bakımından kolay kullanıma sahip bu modeller herkes tarafından rahatça kullanılabilir.

Dijital su terazisi modelleri ise farklı bir çalışma prensibine bağlıdır. Ölçme işlemini teknolojinin gelişmesi sayesinde geliştiren model hatasız ve net sonuçlar verir. Bu modellerin kullanım esnasında aktif bir şekilde çalışması gerekir. Pratik kullanımlı, darbelere karşı dayanıklı cam gövdeye sahip ürünler hassas ölçme niteliğine sahiptir. Uzunluğu genellikle 50 cm civarında olan bu modeller üç adet göz bölmesine sahiptir. Aletin merkezinin düşey ve yatay olarak 45 derece açı oranı sayesinde minimum hata ile ölçüm yapar.

Her Alanda Kullanıma Uygun Su Terazileri

En çok tercih edilen 45 cm, 90 cm ve 180 cm boyutlara sahip su terazisi modelleri düzgün bir duvar inşa etmekten bir bina yapımına kadar simetri etkisini gösterir. Klasik ve elektronik olmak üzere iki genel kategoride bulunan ürün modelleri kullanım amacına ve tekniğine göre farklılaşır. Çoğunlukla yatay olarak tasarlanan modeller arasında bulunan dijital su terazisi, hassas su terazisi ve elektronik su terazisi modelleri klasik modellere oranla daha hassas ölçümler yapabilir. Hatasız ölçümler yapabilen bu aletler ayrıca yaptıkları ölçümlere hafızalarında tutup depolayabilen bir sisteme sahiptir.

Dijital olan su terazisi modelleri 80 cm’lik boyut özelliği ile inşaat ve yapı işlerinde sıklıkla kullanılır. Su terazileri sayesinde bu alanlarda yapılacak işlemler hızlı ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ceplerde taşınabilen mini veya küçük su terazisi modelleri ideal kullanım boyları ile kullanıcılara kolaylık sağlar. Ev veya iş yeri gibi alanlarda yapılacak ölçümler için küçük boyutlu modeller idealdir.

Uzun mesafelerin ve el ile ölçülmesi zor alanların ölçülmesinde kullanıcılara yardımcı olan lazerli su terazisi modelleri hassas ve hatasız ölçümleri ile dikkat çeker. Gelişmiş versiyonlarından olan tripodlu lazer su terazisi modelleri seviye belirlendikten sonra tripod sayesinde sabitlenip ölçüm yapabilmeye yarar. Bunlarla birlikte inşaat sektöründe kullanılan darbelere karşı dayanıklı ağır hizmet tipi modeller de mevcuttur.

Pratik Kullanımlı ve Ergonomik Su Terazisi Modelleri

Gündelik yaşam içerisinde sıklıkla kullanılan su terazileri belli kategori sınıflarına ayrılır. Ev ve yaşam, ölçüm cihazları ile test araçları, yapı market ve bahçe, eğim ölçerler ile teraziler su terazisi ölçüm aletinin içerisine girdiği kategorilerdir. Sağlam yapılı ve dayanıklı alüminyum veya plastik malzemeden üretilen su terazisi modelleri farklı ihtiyaçlara yönelik olarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Bu aletlerde dış etkenlere karşı dayanıklı olmak adına emici başlık bulunur. Alet gösterge ekranında büyüteçli panel ve iki adet akrilik mekanizma bulunur.

Yüksek hassasiyete sahip bu ölçüm aletleri profesyonel bir kullanım deneyimi sunar. Lazerli modellerin ön bölmesinde işlevsel birtakım tuşlar bulunur. Bu tuşlar otomatik olarak ölçüm yapabilme imkânı sunar. Mühendislik işleri, emlak geliştirme, fabrika denetimi, yangın denetimi gibi faaliyet alanlarında bu ölçüm aletlerinden yararlanılır. Lazerli modeller genellikle 2 inç boyutunda bir ekrana sahiptir. Ölçme işlemi esnasında 60 milyona kadar ölçme aralığı oluşturabilir. Lazerli modeller minimum ve maksimum değerlerinde ölçüm sonucu verir. Bu modellerde m, inç ve ft gibi ölçü birimleri bulunur.

Su ile ölçüm yapan dijital modeller sürekli ve tek ölçme, ses denetimi, ekle çıkar ve Pisagor hesaplama gibi özelliklere sahiptir. Bu modellerde 20 farklı grup ölçümü depolanabilir. Pille çalışan bu modeller otomatik kapanma özelliğine sahiptir. Kullanım sırasında cihazda -20 ile 70 derece arasında sıcaklık seviyesi oluşur.

Su Terazisi Kullanım Alanları

Geniş kullanım alanına sahip su terazileri farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde satışa sunulur. Bu ölçüm aletlerinin kullanımı oldukça basittir. Ölçüm işlemini suyun hareketine ve dalgalanmalarına göre yapan bu aletler pek çok alanda kullanılır. Su terazisi kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

Ev, apartman gibi çeşitli inşaatlarda zeminin düz olup olmadığı bu ölçüm aleti ile belirlenir. Eğim hesaplama işlemi sırasında fazla vakit almayan bu uygulama yapım aşamasında sıklıkla kullanılır. Su ve denge prensibiyle çalışan bu aletlerin eğim kriterlerini dikey ve yatay düzlemlerde yönlendirmek mümkündür. 45 derecelik bir açının etkisiyle ortaya çıkan sonuç sayısal değerler içermez. Su terazisi yatay formda kullanılacaksa yatay düzlemde değerlendirilmelidir. Bununla birlikte dikey formda kullanılacaksa dikey düzlemde değerlendirilmelidir. Yatay formdaki ev kapıları, duvarları gibi düzlemler için eğim olup olmadığı hızlı ve kolay bir biçimde tespit edilebilir. Dikey zeminler için evlerin zemini gibi açının 90 derece olmasına dikkat edilmelidir. Dik açıyla yapılan ölçüm ile herhangi bir hata sonucu oluşmaz. Bu tarz ölçümler için ortalama 100 cm boyuta sahip modeller tercih edilir. Kısa boyutlu modellerin dikey ölçümleri yapabilmesi uzun modellere kıyasla daha uzun sürebilir.

Özellikle açık alanlarda yapılacak ölçümlerde bu aletlerden yararlanılır. Çevre düzenlemesi yapılabilmesi için bu aletlere ihtiyaç duyulur. Park ve bahçe gibi alanların sınırlandırılması bu aletlerle yapılır.  

Su Terazisi Kullanmanın Avantajları

Gelişen teknoloji insanların hayatını her zaman kolaylaştırmıştır. Su terazisi kullanmanın pek çok açıdan avantajı vardır. Bu avantajlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kullanımının kolay ve pratik olması bu aletlere talebi her zaman güncel tutar.
 • Bu ölçüm aletleri ile uzun matematiksel hesaplar yapmaya gerek kalmadan hızlı ölçümlere ulaşmak ve yüzeyler üzerinde istenilen eğim düzeyini ayarlamak mümkündür.
 • Geniş kullanım alanına sahip ve her ihtiyaca uygun ebatlarda üretilen su terazileri geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu yönüyle ihtiyaç duyulan ürüne kolaylıkla ulaşılabilir.
 • Ölçüm yapılan yüzeyin düz olmasını sağlayarak evler veya farklı alanlarda dekorasyon düzenlemeleri rahatlıkla yapılabilir.
 • Farklı tasarımlarda üretilen modeller ergonomik yapıları sayesinde kullanım kolaylığı sağlar.
 • Taşınabilir boyutta olması ürünün her yere rahatlıkla götürülebilmesini sağlar. Özellikle mini boyutlarda üretilen aletler ceplere sığabilir ve istenilen yere taşınabilir. Hem bir fazlalık, ağırlık hissetmeden hem de yer kaplamadan taşınılabilen bu boyutlardaki modeller pek çok işlemi hızlı ve kolayca yapabilmeyi sağlar.
 • Lazerli modeller yaydıkları ışık ile raf montajı, dolap montajı gibi durumlarda ekstra kolaylık sunar. Bununla birlikte el ile ölçüm yapılmasının zor veya imkânsız olduğu durumlarda kullanıma uygun olması ile ön plana çıkar.
 • Dayanıklı ve sağlam yapısı sayesinde uzun yıllar boyu kullanılabilir.
 • Profesyonel kullanıma uygun modeller olduğu gibi ev içerisinde dekoratif anlamda düzenlemeler yapmak isteyen kişiler için uygun modeller de mevcuttur.

Su Terazisi Özellikleri ve Fiyatları

Su terazisi modelleri dijital, elektronik, hassas, otomatik, klasik gibi modellere ayrıldığı gibi aynı zamanda dereceli, dairesel, mıknatıslı, alüminyum gibi özellikleri ile karşımıza çıkar. Okuma yöntemlerine ve flakon tiplerine göre çeşitlilik gösteren cihazlar çalışma prensibi ve performans özellikleri ile birbirine benzer. En yaygın olarak tercih edilen modellerden olan klasik aletler kavisli ve düz yüzeylerde kolayca ölçüm yapabilme imkânı sunar. Güvenilir ve hızlı sonuçlar vermesi yatay ve dikey ölçümler için tercih edilmesine katkı sağlar. 

Dijital modeller benzer tasarıma sahip olmasına rağmen dijital ekrana sahip bir gösterge paneli olması ile farklılaşır. Elektronik terazi olarak da bilinen dijital modeller hassaslık seviyesi sayesinde hatasız ileri düzeyde ölçümler yapabilir. Dijital modeller ulaşılabilir fiyatlarda kullanıcılara sunulur.

Klasik modellerden farklılaşan lazerli modeller yüzeylerin ölçümünü lazer özelliği ile hesaplar. Bu modeller performansı göz önünde bulundurulduğunda ulaşılabilir fiyatlardadır. Lazerli modeller kendini tesviye eden özelliğe sahip modellerde üretilir. Bu modellerin fiyatları diğer modellere kıyasla farklılık gösterir. Çoğunlukla orta düzeydeki işlerde kullanılan ve kendi kendini dengeleyebilen bu modeller lazer aleti ve manyetik sarkaçları ile birlikte kullanıcılara sunulur. Böylece her kullanımda aynı hizada olması sağlanır. Kullanılmadığı durumlarda bir yerden bir yere taşınırken zarar görmemesi adına kapatıldığı zaman sarkaç ünitesi kendi kendini otomatik olarak kitler. Bu modellerin hassasiyetleri sayesinde yüksek verim elde edilir.

Su Terazisi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanım alanı oldukça geniş olan su terazisi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir dizi nokta bulunur. Öncelikle kullanım amacının belirlenmesi gerekir. Farklı kullanım alanları için tasarlanmış modeller arasından kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğini düşündüğünüz seçenekler arasından tercih yapmalısınız. 

Kullanım alanı farklılık gösteren bu ölçüm aletlerinin boyutları da bu doğrultuda farklılık gösterir. Bu doğrultuda doğru ebatlarda seçilen model büyük avantaj sağlar. Doğru ölçüm sonuçlarını belirleyebilmek ve kullanım kolaylığı için ürün boyutlarına dikkat edilmesi gerekir. Ölçüm yapılacak alanın yüzey özellikleri de dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Ortam özellikleri göz önünde bulundurularak yuvarlak, mıknatıslı gibi çeşitli modeller tercih edilebilir. Alet çok sık kullanılmayacak ve evde tablo asmak gibi ihtiyaçlar için ara sıra kullanılacak ise küçük boyutlarda bir ürünün tercih edilmesi yeterli olur. Böylelikle fiyat anlamında da doğru ve uygun aralığa ulaşılabilir. Ancak alınacak ürün profesyonel alanlarda ve sürekli kullanılacak ise güvenilir olması ve hassas ölçüm yapabilmesi gibi özellikleri dikkate alınmalıdır.

Koçtaş, ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, çeşitli özellikleri ile pratik kullanım imkânı sağlayan su terazisi modellerini satışa sunar. Alet özelliklerine dikkat ederek bu modeller arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. İnşaat ve iç mimari alanlarında pratik bir şekilde ölçüm ve hizalama yapabilmek için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı fiyatlarla sunulan su terazisi modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Su Terazisi Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Su Terazisi Nedir?

Su terazisi hizalama yaparken kaydırma riskini minimalize eden, özellikle inşaat ve dekorasyon işleri ile uğraşan kişiler tarafından kullanılan ölçü aletlerinden biridir. Bu alet yüzeye paralel şekilde tutulduğunda üzerindeki gösterge sayesinde düzlüğü veya eğriliği belirleyebilmek için kullanılır. Özellikle duvar dekorasyonu, seramik ve fayans uygulama gibi işlerde muhakkak kullanılması gerekir.

Su Terazisi Nasıl Kullanılır?

Yatay biçimde kullanıldığında ölçülmek istenen alana yaslanır ve hizalanarak su tüpünde bulunan suyun dengelenmesi sağlanır. Dikey zeminlerde ise dik bir biçimde zemine oturtulur ve dikey su tüpünde bulunan suyun dengelenmesi sağlanır. Böylece zeminin yamuk veya eğri olmamasından emin olunur.

Su Terazisi Fiyatları Ne Kadar?

Su terazisi fiyatları üretimlerinde kullanılan malzemeye, tasarımına ve teknolojisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hassas, dijital lazer, klasik manyetik, cep tipi, otomatik, döküm gibi modelleri bulunur. Hatasız ölçümler yapmaya izin veren hassas elektronik su terazileri ulaşılabilir fiyatları sayesinde dikkat çeker. Lazerli modeller de farklı modelleri ile kendi içinde fiyat farklılıkları gösterebilir. 

Su Terazisi İçin Ne Kullanılır?

Su terazileri ağaç, metal veya plastik bir gövdeye sahip olur. Bununla birlikte gövdesi üzerinde yüzeye paralel, dik ya da belli açıları belirtmeye yarayan bölmeler bulunur. Bu bölmelerde bombeli cam tüpler vardır. Bunlara su tüpleri de denir. Bu cam su tüplerinin içerisinde eterli ya da ispirtolu su bulunur.

En Çok Satan Su Terazisi Hangileri?

Koçtaş Su Terazisi kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Su Terazisi Pro 180
 2. OPP Köşe Su Terazisi 125x80 mm
 3. Torpido Su Terazisi 225 mm
Daha fazla göster
31 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: