150 TL Üzeri Kargo Bedava

Ölçü Aletleri

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Ölçüm İşlemlerinizi Kolayca Halletmenizi Sağlayan Ölçü Aletleri Çeşitleri

Ölçü aletleri, farklı kullanım alanları için tasarlanan ölçme malzemeleridir. Uzunluk, sıcaklık, açı, basınç gibi farklı değerleri çeşitli ölçü aletleri vasıtasıyla hesaplayabilirsiniz. Dekorasyon ve inşaat alanlarında boyutların saptanması konusunda ölçü aletlerinden yardım alınır. Hizalama ve yerleşim işlerinde başvurulan ölçü aletleri sayesinde işçilik hataları olabildiğince daha az düzeye iner. 

Ölçü aletleri fiyatı ve çeşitleri arasından kullanım alanınıza göre bir tercih yapabilirsiniz. 3, 5 veya 10 metre uzunluklarına sahip olabilen çelik şerit metreler, geniş mekanlarda ölçüm yapabilmenize olanak tanır. Belli ölçü aralıklarında kırılma özelliğini kullanabileceğiniz çeşitli kırık metreleri, kullanım amacınız doğrultusunda seçebilirsiniz. 

İki nesnenin birbirine konumunda sahip oldukları açıların ölçülmesinde açıölçer, gönye gibi çeşitli ölçü aletlerinden faydalanılır. Su terazileri, yüzeyin düz ya da yamuk olduğunu tespit etme konusunda belirleyici ölçü aletleri arasındadır. Bu tür ölçü aletleri; duvara nesne sabitleme, fayans döşeme gibi alanlarda oldukça fazla kullanılır. 

Alanın sıcaklık derecesini ölçmenize yarayan ölçü aletlerinden termometrelerin farklı özelliklere sahip türleri mevcuttur. Bu ölçü aletleri, iç ve dış mekanlarda kullanılabilen ölçüm cihazlarıdır. Duman, su sızıntısı, gaz kaçağı gibi çeşitli tehlike anlarında uyarı verebilen dedektörler, yaşam alanlarınızda bulunması gereken araçlardandır. El kantarları, yolculuk öncesi bavulunuzu alette bulunan kancaya takarak ağırlığını kolay şekilde tespit etmenize yarar.

Doğru Ölçü Aletlerini Seçme Konusunda Önemli Noktalar

Ölçü aletleri fiyatı ve teknik özellikleri açısından kullanım alanları incelendiğinde çeşitlilik içerir. Uzunluk konusunda ihtiyaç duyduğunuz bir ölçü aleti alacaksanız, ölçeceğiniz alanın uzunluğunu hesaba katmanız gerekir. Ölçü aletinin sahip olduğu maksimum uzunluk ölçüsü gereksinimlerinizle uyuşuyorsa tercih edebilirsiniz. 

Bazı ölçü aletlerinde dilediğiniz uzunluktaki metreyi sabitleme fonksiyonu bulunabilir. Sabitleme özelliği, ölçme esnasında kullanım kolaylığı sunan bir noktadır. Şerit metreler arasında seçim yaparken sunduğu özellikler dikkate alınarak yapılması gerekir. 

Sıcaklık derecesini ölçmeye yarayan aletlerin iç ya da dış mekan ölçümüne uygun şekilde bazı farklı özellikleri bulunabilir. Sıcaklık ölçümünü yapacağınız alanı göz önünde bulundurarak gerekli nitelikleri barındıran aletler arasından seçim yapabilirsiniz. 

Oda termostatları, iç mekanlardaki sıcaklığın istenen düzeyde sabit kalmasına olanak tanıyan gereçlerdir. Oda termostatı bağlandığı kombinin çalışma ısısını otomatik olacak şekilde ayarlayabilme özelliğine sahip bir alettir. Termostatlar çeşitlerine göre kablosuz bağlantı, minimum ve maksimum sıcaklık ayarları gibi niteliklere sahip olabilir. Kullanım amacınıza ve alanınıza uygun ekstra özelliklere sahip termostat modelleri arasından seçim yapmanız kolaylık sağlar. 

Bu ölçü aletlerinin farklı uyaranlara karşı tepki veren çeşitleri bulunur. Karbonmonoksit, doğalgaz, duman, su gibi çeşitli uyaranlara karşı sesli ya da görsel olarak alarm oluşturan cihaz türleri, sizi tehlikelere karşı korur. Doğru noktalara yerleştirilen modeller, yaşam alanınızın güvenliğini büyük oranda artırır.

İşlerinizde Hata Payını Azaltan Açı Ölçerler

Bu ölçü aletleri restorasyon yapılan yerlerde ve inşaatlarda oldukça çok başvurulan bir alettir. Uzunluk ölçümü yapmanın yanında bu ürün, aynı zamanda farklı doğrultudaki iki yüzey arasındaki açıyı hesaplamaya yarar. Bu ürün sayesinde yıkım, montaj, yerleştirme işlemleri kolay biçimde yapılır. Hata payını az miktarda tutarak kusursuza yakın bir işçilik ortaya çıkmasını sağlar. 

Bu ölçü aletlerinin farklı çeşitleri mevcuttur. Dijital modeller, gücünü dijital olmasından alır ve LED ekrana sahiptir. Hata yapma riskinizi minimize ederek kullanım avantajı sunar. Sahip olduğu uzatma parçası sayesinde ulaşılması zor noktalardaki açıların ölçülmesini kolaylaştırır. Diğer bir parçası olan uzatma kolu ile birlikte belirlenmek istenen açının tamamlayıcı ölçüsü dahi saptanabilir. Dijital açı ölçer kullanarak daha önce yapmış olduğunuz ölçümleri kaydedebilirsiniz. 

Manuel modeller, dijital sisteme sahip olmadığından yalnızca anlık ölçüm bilgilerini gösterir. Dijital model aynı zamanda hafif tasarımı sayesinde kolay taşınabilme avantajı sağlar. 

El kantarı çanta, bavul ve farklı nesnelerin ağırlığını tek seferde hesaplayabilirsiniz. Kumpas aleti sayesinde de iç ve dış çap gibi çeşitli derinlik ölçümlerini yapabilirsiniz. Ölçümün karşılığını isteğinize ve ihtiyacınıza uygun şekilde inç olarak veya metrik sistem değerlerine göre alabilirsiniz. 

Açı ölçer fiyatları manuel ya da dijital yapıya sahip olmasına göre değişiklik gösterebilir. Gereksinimlerinize uyacak bir model seçebilirsiniz.

Tehlike Anlarında Uyarı Vererek Hayati Rol Üstlenen Dedektörler

Dedektör, bir hareketin varlığını ve ne kadar etkili olduğunu ölçen bir tespit aracıdır. Basınç, hareket, ısı, ışık gibi çevresel faktörlerdeki değişimler uyarılıp belirlenmiş bir seviye üzerindeki sinyallere cevap verir. Farklı kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çeşitli modelleri vardır. 

İş yerlerinde, evlerde güvenlik ve gözetim sistemlerine dahil edilen bu ölçü aletleri önemli bir konumda bulunur. Duman dedektörlerinin varlığı hem ev hem de iş yerleri için olmazsa olmazdır. Doğru noktalara konumlandırılmış ürünler yangın anında duman miktarını algılar. Duman algılandığında sesli ya da görsel biçimde uyarı veren ürünler, tehlike oluşturan durumlarda hayati önem taşır. 

Karbonmonoksit gaz alarm cihazı sayesinde çok zehirli olan gaz, siz gazı fark etmeseniz de uyarı vererek önemli bir fonksiyon sunar. 

Su dedektörleri su varlığını anlayarak su sızıntılarını önlemenize yardımcı olmak amacıyla üretilir. Bu ölçü aletleri su basma ihtimali taşıyan çamaşır ve bulaşık makinelerinin, küvetlerin, tuvaletlerin yakınlarında konumlandırılabilir. Çeşitli makinelerden kaynaklı olabilen, fark edilmeyen ve yavaş hızda gelişen su sızıntılarını bu ürün tespit edebilir. 

Su sızıntısı, yangın, gaz kaçağı gibi yaşam alanınızı ve hayatınızı kötü etkileyebilecek durumlar, doğru yerleştirilen bu ölçü aletleri sayesinde önlenebilir hale gelir. Yaşam alanlarınıza bu ölçü aletlerini doğru yerleştirmek oldukça önemli bir husustur. Eksik olan çeşitleri evinizdeki uygun yerlere yerleştirebilirsiniz.

Doğru Noktalara Konumlandırılması Gereken Dedektör Çeşitleri

Yaşam alanınızda oluşabilecek yangın, gaz kaçağı, su sıkıntısı gibi tehlike oluşturacak durumlar anında uyarı verecek çeşitli ölçü aletlerinin kullanılması gerekir. Evinizi ve içindeki eşyaların zarar görmesine sebep olabilen durumlar, fazladan maliyet ortaya çıkarır. Çeşitli ölçü aletlerinin ev içerisine doğru şekilde ve uygun noktalara konumlandırılması gerekir. 

Su dedektörlerinin su sızıntısı oluşturabilecek ya da su basma riski taşıyabilecek alanlarda bulundurulması gerekir. Çamaşır ve bulaşık makineleri gibi çalışırken su harcayan aletlerin yakınında bulundurulabilir. Bu ölçü aletlerinin ısıtıcılar, küvetler, pompalar ve tuvaletlerin yakınlarına konumlandırılması da uygun olur. 

Karbonmonoksit dedektörleri tavan seviyesinin bir miktar daha aşağısına konumlandırılabilir. Çok katlı bir eve sahipseniz bu ölçü aletlerini her kata ve ev ile bitişik olduğu takdirde garaja da yerleştirebilirsiniz. Tüm yatak odalarına monte etmeniz gereken bu ölçü aletlerini diz hizasına yerleştirebilirsiniz. 

Gazı algılamasına önlememek için bu ölçü aletlerini mobilya ya da perde arkası gibi yerlere saklamamanız gerekir. Yanlış uyarıda bulunmaması adına şömine, fırın, soba gibi çalışırken yakıt ihtiyacı duyan cihazların yakınınıza koymamaya çalışabilirsiniz. 

Çocuk veya evcil hayvan bulunan evlerde kolaylıkla ulaşamayacakları bir yere konumlandırmanız daha güvenli olur. Bu ürünün aşırı ısınmasını önlemek ve rüzgar etkisiyle gazı tespit edememesi gibi sorunlarla karşılaşmamak için pencereye uzak bir yere koyabilirsiniz. 

Duman dedektörleri tavana takılması için tasarlanan yapıdadır. Oturma odası, yatak odaları, hol, tavan arası merdivenleri, bitişik garaj gibi yerlere monte edilebilir. 

Yaşam Alanlarınızdaki Sıcaklığı Sabit Tutmak İçin Oda Termostatları

Bu ürün, alanlarınızdaki sıcaklık derecesini dilediğiniz seviyede tutmanızı sağlar. Oda termostatlarını kullanarak mekanın ısısını istediğiniz düzeyde ayarlayabilirsiniz. Belirlediğiniz derecenin altında kaldığında veya üstüne çıktığında bu ürün otomatik olarak ısının belirlediğiniz düzeyde kalmasını sağlar. 

Sabit sıcaklık derecesi ayarlamak için oda termostatlarından yardım alabilirsiniz. Oda termostatları aynı zamanda yakıt ve elektrik tasarrufu yapabilmenize olanak tanır. Oda termostatları farklı modellerde üretilir. 

Kombi oda termostatı, istediğiniz belli bir odayı sabit sıcaklık derecesinde tutmanıza yarar. Klima oda termostatı ise evinizdeki serinlik düzeyiyle ilgilenir. Oda termostatları; kablolu, kablosuz, dijital ve ileri teknolojik özelliklerle bezenmiş akıllı modelleriyle geniş bir seçenek skalası sunar. Dijital ölçü aletleri arasında yer alan akıllı termostat modelleri, hem sıcaklık hem de serinlik seviyesini ayarlayabilmenize fırsat tanır. 

Akıllı telefonlarınızla kontrol sağlayabildiğiniz akıllı sistemli oda termostatları; ev, dışarı, uyku gibi çeşitli modlara sahiptir. Modlar sayesinde evde bulunmadığınız ya da uyuduğunuz durumlarda klima veya kombiniz daha düşük devirde çalışır. Evinizin ısısı korunurken aynı zamanda fazladan tasarruf etmenize olanak sağlar. Akıllı sistemli modeller fiyatları açısından sunduğu imkanlara bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Çeşitli oda termostatlarını edinerek birçok tasarruf alanı yaratırken aynı zamanda harcayacağınız bütçenin azalmasına da imkan sağlar. Akıllı sisteme sahip oda termostatı modellerinin kurulumu kolay olduğu için kendiniz rahatlıkla halledebilirsiniz. Oda termostatları gibi ölçü aletleri fiyatı taşıdığı teknik özellikler doğrultusunda değişebilir.

Kusursuza Yakın Uzunluk Ölçümleri Yapmanıza Yarayan Şerit Metreler

Uzunluk ölçü aletleri arasında yer alan bu ürünler, doğru bir ölçüm gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız sert materyallerden üretilen aletlerdir. Günlük yaşamda birçok alanda uzunluk ölçmek için gerek duyabileceğiniz bu ölçü aletlerini edinebilirsiniz. 

Farklı şerit metre modelleri ile profesyonel ya da amatör kullanıcıların kullanımına uyum sağlayacak özellikler sunar. Çelik metre, sıkça tercih edilen bir şerit metre türüdür. Ölçümlerde oluşabilecek yanlış hesaplama payını az düzeye düşüren bu ürünler, farklı uzunluklara sahip seçenekleriyle çeşitli kullanım alanlarına hitap eder. 3, 5, 8 m'lik farklı uzunlara sahip modeller olduğu gibi arazi kullanımı için üretilen türleri de bulunur. 

Arazi tipi şerit metreler çok daha uzun mesafeleri ölçmek için tasarlanan modellerdir. 20 veya 30 m gibi uzunluk seçeneklerine sahip arazi tipi modeller, uzun mesafeleri hata payını minimize ederek doğru hesaplamalara ulaşmanıza yardımcı olur. Ölçüm sırasında kırılma gibi olumsuzluklara karşı yumuşak malzemelerden imal edilir. 

Doğrusal mesafeleri ölçmede daha rahat kullanabileceğiniz standart modeller yanı sıra açılı uzunluk ölçümleri esnasında da kırma metrelerden yararlanabilirsiniz. 

Farklı malzemelerden üretilen çeşitli modeller mevcuttur. Fiberglass kırma metre, ahşap kırma metre, paslanmaz çelik gönye gibi farklı kullanım alanları sunan ölçüm aletleri de vardır. Çırpı ipi ve çelik cetvel gibi çeşitli yardımcı aletleri edinerek ölçümlerinizi daha güvenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İç ve Dış Mekanlarda Sıcaklık Ölçümü Yapabilen Termometre Türleri

Bu ürünler ortam sıcaklığını ölçmenize yarayan araçlardır. Her türlü alanda bulundurabileceğiniz bu ürünler aynı zamanda yaşam alanınızın dekorasyonunuza hoş bir dokunuş katar. İçerisinde bulunan haznede alkol veya civa olabilen ürünlerin yanı sıra yeni teknolojik özelliklere sahip modelleri de bulunur. 

Bebek ve çocuk odasında bulundurabileceğiniz bu ölçü aletlerini desenli ve renkli olan modellerden seçebilirsiniz. Projektörlü hava istasyonu, mini saatli hava istasyonu, kablosuz iç ve dış termometre gibi çeşitleri ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz. 

Bu ürün çeşitlerinden santigrat değeri ile ölçüm yapanlar ortamdaki ısıyı, nemi ve insan vücudu sıcaklığını ölçmeye yarar. İleri teknolojileri barındıran bu ürün modelleri fabrika, fırın, tıp alanlarında kullanılabilir. İç ve dış mekan ürünlerinin farklı özelliklerde ve boyutlarda üretilen modelleri bulunur. 

Dijital modeller metal bir yapıya sahiptir, ısı ve nem hesaplamanın yanı sıra takvim, saat, alarm, erteleme gibi çeşitli özellikler taşıyabilir. Dijital modeller, minimum ve maksimum ısı hafızası bilgilerini iletirken işlevsellik özelliğiyle öne çıkar. Aynı zamanda şık tasarımlarıyla aksesuar olarak kullanabilmenize olanak tanır. 

Bazı teknolojik modellerde wireless bağlantısı kurulabilme özelliği bulunur. Alanlarınıza ve kullanım amacınıza göre modellerden birini seçebilirsiniz. 

Ahşap ve plastik yapıya sahip çeşitler de imal edilir. Bu ürünler sağlam yapılarıyla uzun ömürlü kullanım sağlar. Koyulacak zemine uygun olacak gereçlerle, kolay monte edilebilen bu ölçü aletlerini çeşitli alanlarınızda bulundurabilirsiniz. Modeller materyallerine ve sunduğu imkanlara göre farklı fiyatlarda bulunabilir.

Kaydırma Riskini Azaltan ve Düz Yerleşim Yapmanızı Sağlayan Su Terazileri

Su terazileri, hizalama yaptığınız esnada kaydırma riskinizi alt seviyeye düşüren araçlardır. Dekorasyon ve inşaat alanlarında çalışıyorsanız işinizi oldukça kolaylaştıracak aletler olduğu söylenebilir. Bu ölçü aletlerini yüzeye paralel şekilde tutarak ve üzerindeki göstergeye bakarak düz bir yerleşim yapıp yapmadığınızı tespit edebilirsiniz. 

Seramik uygulamalarında ve duvar dekorasyonlarında fazla gereksinim duyulan bu ürünler, daha az efor sarf ederek estetik işler ortaya çıkarabilmenize yardım eder. Bu ölçü aletlerinin farklı uzunluklara sahip türleri bulunur. 40-90 cm arasında çeşitli uzunluklara sahip modeller arasından size kullanım rahatlığı sağlayan modeli tercih edebilirsiniz. 

Bu ölçü aletleri farklı materyaller kullanılarak üretilebilir. Alüminyum materyalden üretilen modeller mevcuttur. Manyetik modeller manyetik bir yapıya sahiptir, metal yüzeylere kolayca yapışabilmesi sayesinde iki nokta arasındaki eğimi kusursuz şekilde ölçmenize fırsat tanır. Hem yatay hem dikey biçimde kullanılabilen manyetik su terazileri, düz ölçümlerin yapılmasını kolaylaştırır. 

Çeşitli su terazisi türlerinde metal ve plastik materyallere de yer verilir. Bu ürünlerde bulunan göstergenin çevresinde, aracın iki ucunda bulunan başlıklarda ve kullanım kolaylığı sağlayan tutamaçların yapısında plastik malzemeler kullanılır. Diğer bölgelerde ise metal malzemelerden yararlanılır. 

Su terazisi fiyatları üretildiği malzeme ve türe göre çeşitlilik gösterebilir. Kullanım alanınıza uygun olan istediğiniz türdeki ölçü aletlerini tercih ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Her türlü alana göre üretilen çeşitli ölçüm aletlerini fiyatları ile Koçtaş'tan inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun olan ölçüm aletlerini uygun fiyatlarla Koçtaş'tan hemen satın alabilirsiniz.

Ölçü Aletleri Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ölçü aleti alırken nelere dikkat edilmelidir?

Ölçü aleti alırken ölçüm yapacağınız değerin ne olduğuna ve ne tür modellerin uygun olacağına dikkat edebilirsiniz. Ölçüm yapacağınız türü belirledikten sonra sizin için uygun olan ölçü aleti türüne karar verebilirsiniz. Isı, açı, uzunluk, yüzey düzlüğü gibi hangi ölçüm türünü yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Kullanım alanınıza ve ihtiyaçlarınıza cevap veren türden ölçü aletleri seçmek, ölçümün daha sağlıklı ve rahat hesaplanabilmesine olanak tanır.

Ölçü aletleri çeşitleri nelerdir?

Ölçü aletleri içerisinde üzeyin düz veya yamuk olduğunu belirleyen su terazileri, iç ve dış mekanlarda ölçüm yapabilen çeşitli türdeki termometreler bulunur. Yangın, sızıntı gibi anlarda alarm veren çeşitli dedektörler, kusursuz bir uzunluk ölçümü için şerit metreler kullanılabilir. Alandaki sıcaklık derecesini sabit düzeyde tutan oda termostatları, farklı doğrultudaki iki yüzey arasındaki açıyı ölçmeye yarayan açı ölçerler ölçü aletleri çeşitleri arasındadır.

Ölçü aletleri nasıl kullanılır?

Her bir ölçü aleti farklı teknik özelliklere ve kullanım alanlarına sahiptir. Ölçü aletleri satın alındığında paket içeriğinde bulunan kullanım kılavuzundan yardım alınarak aletin nasıl kullanılacağına bakılabilir. İlk defa ölçü aletlerini kullanacaksanız aletlerin kullanımı hakkında bilgi içeren çeşitli videoları gözden geçirebilirsiniz. Ölçü aletlerinin türlerini inceleyerek de size kullanım kolaylığı sağlayacak olan modelleri seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster
77 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: