200 TL Üzeri Kargo Bedava

Sinek Kovucular

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Sinek Saldırılarını Önlemek için En Uygun Sinek Kovucular

Sinekler küçük ama gündelik hayatı olumsuz etkileyebilen canlılardır. Sivri sinek, kara sinek gibi uçan haşereler insanları ısıran olası bulaşıcı hastalık taşıyıcılarıdır. Isırdıkları alanda kaşıntı, kabarıklık, kızarıklık belirir. Alerjik reaksiyona sahip bünyeler için daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Olası bu durumları önlemek için sinek kovucu ürünler kullanılır.

Sinek kovarlar genellikle sivrisinekler için düşünülür. Oysa farklı haşere türleri de oldukça zararlıdır. Örneğin kara sinekler kolera, hepatit, dizanteri gibi bir çok hastalığın yayılmasında rol oynar. Çıkardıkları ses de bir çok kişi için günlük rutini etkileyecek kadar rahatsız edicidir. Sinek ile temasın zararı düşünülürken uçan haşerelerin gün içinde birbirinden kirli birçok zemine temas ettiği unutulmamalıdır.

Sineklerin ortamdan uzaklaştırılması için birçok yöntem denenmiş ve geliştirilmiştir. Doğal bazı çözümler sunulsa da bunların etki alanı dar ve geçicidir. Sinek kovar ürünler ise daha kalıcı sonuçlar sunar. Günden güne geliştirilerek insan sağlığına ve çevreye etkisi de minimum düzeye indirilir. Sinek kovucu ürünler sprey ya da cihaz şeklinde olabilir. Sinek kovucu spreylerin vücuda sürülen ya da ortama sıkılan çeşitleri vardır. Cihazların da pille ya da elektrikle çalışan çeşitleri mevcuttur. Bahçe gibi açık alanlarda ise daha çok ilaçlama ya da sinek tuzakları kullanılır. En sık kullanılanların başında karasinek tuzağı gelir.

Sinek Kovucuların Kullanılacağı Yerler

Sinek kovucular evlerde tüm odalarda kullanılabilir. Genellikle kalıcı bir çözüm oluşturmak adına öldürücü olan çeşitleri tercih edilir. Yiyeceklerin bulunduğu alanlarda sprey kullanımına veya cihazın yerleştirildiği yere dikkat edilmelidir. Bahçelerde hem bireylere hem de bahçe bitkilerine verdikleri zarar sebebiyle kullanılır. Ayrıca sinek kovucu spreyler vücuda da uygulanır. Vücutta kullanılan spreylerin temel amacı sinekleri uzaklaştırmaktır.

Sinekler ısıya karşı son derece hassastır. Hava soğuduğunda yaşama şansları olmaz. Ancak larva ya da yumurta halindeki genç canlılar gelişir. Havaların ısınmaya başladığı bahar ayları ile birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bu doğrultuda, soğuk bölgelerde ya da soğuk geçen dönemlerde sinek kovucu ihtiyacı olmaz. Yaz aylarında ise bu ihtiyaç en üst noktasına çıkar. Özellikle yazlık bölgelerde sineklikten elektrikli cihazlara, spreylerden sinek savar lamba çeşitlerine kadar birçok farklı ürün birlikte kullanılır.

Evlerde sinek kovucu cihaz modellerinin en çok tercih edildiği yerler yatak odalarıdır. Özellikle yaz aylarında rahat ve kesintisiz bir uyku için ihtiyaç haline dönüşür. Açık havada sprey ya da prize takılı cihazlar etkisi az olabilir. Elektrikli sinek öldürücüler ya da masa üstü raketler daha etkili sonuç verebilir. Bahçede sinek tuzakları da kullanılabilir. Sıcak havalarda dışarı çıkarken sinek savar sprey kullanmak ısırıkların birebir etkisini ortadan kaldırır. Kullanım esnasında alerjik reaksiyonlara, kullanım sıklığına ve el-göz temasının olmamasına dikkat edilmelidir.

Sinek Kovucu Çeşitleri

Gündelik hayatı etkileyecek düzeyde rahatsızlık veren sineklerin uzaklaştırılması için çeşitli yöntemler ve sinek kovucu ürünler vardır. Bunlar farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, tuzaklar daha çok kara sineklerin belli bir alana hapsedilmesini sağlar. Spreylerin bir çoğu ise sivri sineklerde daha etkilidir. Kapı ve pencerelere takılan teller bile bir çeşit sinek kovucu mahiyetinde düşünülebilir.

Sinek Kovucu Spreyler ve Losyonlar

Spreyler sineklerin öldürülmesinden ziyade etkisiz hale getirilmesini sağlar. Losyon halinde olan spreyler vücuda uygulanır. Off sinek kovucu losyon pump sprey içeriğine sahiptir. Sineği sersemletici etkisi vardır. Sineğin zarar vermesini önler. Birçoğunda sinekleri rahatsız edici koku maddesi de bulunur. Böylece, sinek spreyin kullanıldığı alanın belli bir mesafe yakınına gelmez. Kapalı alanlarda uygulanan sinek öldürücüler de genellikle aerosol formatındadır. Raid sinek kovucu en çok bilinen ve kullanılan ürünler arasındadır. Karasinek ve sivrisineklere karşı etkilidir.

Sinek savar losyonların etkisi 6 saattir. Gün içinde iki kez kullanım yeterlidir. Gece yatmadan da bir kez vücudun açık kalacak bölgelerine uygulanabilir. Doğrudan cilde uygulama için uygundur. Yüz, boyun gibi hassas bölgeler için önce ele sürülerek vücuda yayılabilir. Spreyin göz ve dudak temasından kaçınılmalıdır. Losyonlar giysilerde leke bırakmayacak şekilde üretilir. Yağsızdır. 2 yaşından küçük çocuklar için sinek kovucu bebek ürünleri tercih edilmelidir. Çocuklara sürülürken doğrudan püskürtmek yerine elle vücutlarına yayılması önerilir.

Kapalı alanlara uygulanan spreyler her türlü haşereye karşı etkilidir. Aerosol formunda olduğu için kullanılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır. Doğrudan kokuya maruz kalınmaması önerilir. Püskürtme işlemi omuz hizasından yapılarak bu risk ortadan kaldırılabilir. Uygulama sonrası oda yarım saat kapalı tutulmalıdır. Oda kullanılmadan önce ise 1 saat havalandırılması gerekir. Spreyler bahçe gibi açık alanlarda da kullanılabilir.

Sinek Kovucu Cihaz Çeşitleri

Sineklerin kovulması için geliştirilen farklı cihaz modelleri vardır. Genellikle bu cihazlarda elektro ısıtıcılar ve sinek kovucu kimi likitler kullanılır.

Elektro Isıtıcılı Ürünler

Elektro ısıtıcılar en geleneksel sinek savucu cihazlardır. Elektro ısıtıcı ve likit kullanılan bir sistem prize takılarak sineklerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Kullanılan ürün üzerinde ne kadar süre ile kullanılacağı ve yaklaşık olarak kaç gün içinde biteceği ayrıca yazılıdır.

Hem karasinek hem de sivrisinekler üzerinde etkili olan cihazlar gece gündüz kullanım için tasarlanır. Sistem bir adet elektro ısıtıcı ille değişebilen yedek bir uçtan oluşur. Bu uç içinde bulunan likit kuruduğunda kullanım ömrü bitmiştir. Yedek uç ile değişim yapılması gerekir. Kokusuzdur. Standart olarak gece gündüz kullanımda yaklaşık 10 günlük bir ömrü vardır. Tercihe göre yalnızca gece ya da yalnızca gündüz de kullanılabilir. Bu durumda beklenen etkisi azalabilir.

Yalnızca sivrisinek kovucu nitelikte kullanılan likit sistemler ise gün boyu kullanım için önerilemez. Gece boyunca yaklaşık 8-10 saat prizde kalması beklenir. Prize takılan cihazda elektro ısıtıcı ve likit dolu bir şişe bulunur. Cihaz çalıştığında bu likit buharlaşarak sivrisinekleri uzaklaştırır. Önerilen ürün dışında başka bir likit kullanımı zehirleyici olabilir. Kullanım süresince şişenin dik durması ve dökülmemesi gerekir. Şişe içindeki likit bittiğinde yedek bir likit ile değiştirilerek kullanıma devam edilebilir. Kullanım dışında şişenin elektro ısıtıcıdan çıkarılmasına gerek yoktur. Cihaz en uygun koşullarda 220 volt ile çalışır. Bir likit şişenin etkin kullanım süresi yaklaşık 5 gündür.

Elektrikli Sinek Kovucular

Elektrikli sinek öldürücü modelleri likit kullanımı yapılarak çalışan ürünlere alternatif olarak üretilir. Temel avantajı herhangi bir kimyasal maddenin bulunmamasıdır. Kapalı mekanlarda kullanım için uygundur. Elektrikli sinek kovucu fiyatları diğer ürünlerle karşılaştırıldığında daha yüksek olsa da hem kullanım ömrü hem de etki alanı düşünüldüğünde uygundur.

Elektrikli sinek kovucuların başında mazgallı çeşitler gelir. Bunlar çevreye Ultraviyole ışık yayar. UV ışınları uçan haşereleri cihaza çeker. Cihaza yaklaşan sinek elektrik alarak etkisiz hale getirilir. Kokusuzdur. Duman ya da benzeri bir etkisi yoktur. Elektrik tellerine dokunulmaması gerekir. Bilhassa çocuklar yaklaştırılmamalıdır. Benzer sistemle çalışan masa tipi ürünler vardır. Elektrik alanı küçüldükçe etki alanı da daralır. Elektrikli cihazların bir dezavantajı sineklerin etkisiz kalmasına rağmen kaçma ihtimalidir. Gündelik kullanımda çok önemli bir detay olmasa da özellikle endüstriyel alanlarda hijyenik zafiyet yaşatabilir. Bu riskin önüne geçmek için yapışkan levhalı sinek öldürücüler tasarlanmıştır. Elektrikli ürünlerden farkı sineği yapışkanlı alana hapsetmesidir.

Son dönemde gündelik hayatına giren ve elektrikli ürün kategorisinde değerlendirilebilecek ürün ise sinek öldürücü raketlerdir. Pille ya da şarjlı çalışan modeller vardır. Sistem birden fazla katmana sahip metal ağdan oluşur. Sinek bu ağa alanına çarptığında etkisiz hale gelir. Kenarları iletken olmayan bir maddeden üretilir. Kişisel kullanım için uygundur. Rahatça taşınabileceği için tatile giderken de götürülebilir.

Sinek Tuzakları

Sinek tuzakları dış mekanlarda kullanım için geliştirilen ürünler arasındadır. Sineklerin insana verdiği zararın yanında özellikle yapraklı bahçe canlıları üzerindeki olumsuz etkisi de kırılır. Yalnızca karasinek kovucu niteliktedir. Bal arılarına zarar verici etkisi yoktur. Kullanılan yemler karasinekleri etkileyecek şekilde özel olarak hazırlanır. Temel çalışma mantığı, sinekleri bir alana alarak etkisiz hale getirmektedir. Tuzak içinde kalan sinekler belli bir süre içinde enerji kaybı yaşayarak ölecektir.

Kara sinek tuzakları kurulumu ve kullanımı ile ilgili şu detaylara dikkat edilmelidir.

 • Karasineklerin yakalanması için kapı ve pencerelerde kullanılan sineklik tarz bir tel ile kapalı alan yaratılır.
 • Düzeneğin içinde sinekleri tutmak için iç huni vardır. Ağzı açık şekilde bırakılır.
 • Bu alanın karasinekler için bir çekim merkezi haline gelmesi için özel yem kullanılır.
 • Yem hazırlığından sonra kısa bir fermantasyon süreci gereklidir. Bu süre ortamın sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Serin havalarda 1 güne kadar uzayabilir.
 • Bir paket yem yaklaşık olarak 1 ay yeterlidir. Yemin tabakta kurumaması gerekir. Kurumayı önlemek için yem tabağı haftada bir ıslatılabilir.
 • Tuzak dolduğunda içi boşaltılmalıdır. Temizlenerek yeniden kullanılabilir.
 • Sinek tuzakları çit, ağaç gibi yerlere asılarak kullanılır.
 • Tuzağın konumu için sineklerin en çok kullandığı alanlar seçilir. Hava serin olduğunda güneş gören yerlerde, sıcak olduğunda ise gölge ve rüzgar alan yerlerde kullanılabilir.

Bebeklerde Sinek Kovucu Kullanımı

Bebekler sinek saldırısına en açık canlılardır. Yumuşacık tenleri ve taze kanları ile her an sineklerin hedefindedir. Daha yeni yeni gelişen bağışıklık sistemleri ise sineklerin taşıyabileceği zararlı mikroorganizmalar ve bakterilere oldukça açıktır. Bu nedenlerle, bebekler uçan haşerelerin müdahalesinden hassasiyetle korunmalıdır.

Gerekli korumayı yaparken bebeklerin alerjik durumları ve fizyolojik yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Koruma sağlanırken farklı zararlara yol açılmamalıdır. Bebekleri sineklerden korumak için farklı yöntemler kullanılabilir. Öncelikle bebeğin vücudunu sineklerin hedefi haline getirebilecek durumlardan uzak tutmak gerekir. Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

 • Kıyafet seçimi önemlidir. Özellikle yazın dışarı çıkıldığında hassas bölgelerin kapanacağı bir şekilde giyilebilir.
 • Bebek arabasına sineklik takılabilir.
 • Sinekleri çekebilecek kokulu losyon, krem gibi ürünlerin kullanımı azaltılabilir.

İkinci olarak bebeğin bulunduğu ortamın sinekten arındırılması sağlanabilir. Bu konuda aşağıdaki noktalara dikkat edilebilir.

 • Ev kapı ve pencerelerine sineklik takılabilir.
 • Bebeğin sıklıkla kullandığı odalarda sinek kovucu cihaz kullanımı etkili olacaktır.
 • Yoğun sinek nüfusuna sahip yerlerde uyku esnasında cibinlik kullanılabilir.

Sinek tüm bu önlemlere karşı bebeğe yaklaşıyorsa, son olarak vücuda uygulanacak losyonlarla etkisiz hale getirilebilir. Bebekler için sinek kovucu kullanımında içerikler önemlidir. Yetişkinler için geliştirilen ürünler kullanılmamalıdır. Doğrudan bebeğin cildine uygulama yapılmamalıdır. Bir yetişkinin elle cilt tamamen emene kadar yayması uygundur.

Sinek Kovucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı amaçlarla geliştirilen sinek kovucuların kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar değişiklik gösterir. Losyon ve sprey gibi vücuda ve ortama uygulanan ürünlerde dikkat edilmesi gereken konular şu şekilde özetlenebilir.

 • Ürün kullanılmadan önce kullanma talimatı okunmalıdır. Kullanılması riskli bir yaş grubu belirtilmişse talimata uyulmalıdır.
 • Ürünün koruyuculuk süreleri göz önünde bulundurularak uygulama gerektiğinde tekrarlanmalıdır. Süreler paket üzerinde ya da kullanım talimatında yazılıdır.
 • Ürün seçiminde etken madde kullanımına dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca düşük etken madde konsantrasyonuna sahip ürünler tercih edilmelidir. Örneğin, sineklerin yoğun olduğu ortamda kısa süreli bulunulması gerekiyorsa yüksek konsantrasyona sahip ürünlere ihtiyaç yoktur.
 • Sinek kovucunun alerjik bir reaksiyona sebep olup olmayacağını test etmek için öncelikle cildin küçük bir bölümünde deneme yapılabilir. Bir süre beklendikten sonra herhangi bir kızarıklık ya da şişlik görülmezse tüm vücuda uygulanabilir.
 • Losyon, sprey gibi ürünlerde göz ve ağız temasından kaçınılmalıdır. Göze temas ettiğinde bol su ile durulanmalıdır. Herhangi bir yutma durumunda kusma gibi şikayetler olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Sinek kovar cihazların kullanımında ise en önemli noktalar şu şekilde özetlenebilir;

 • Elektro likit cihazlar kullanıldığında odanın havalandırılmasına özen gösterilmelidir.
 • Elektrikli cihazların tellerine dokunulmamalıdır. Çocuklardan uzak tutulmalıdır.
 • Kullanılan alanına uygun bir cihaz seçilmelidir. Geniş bir alanda küçük bir cihaz etkisi olmaz.
 • Cihazlar sayesinde etkisiz hale gelen sinekler belli aralıklarla temizlenmelidir.

En Etkili Sinek Kovucu Ürünler

En etkili sinek kovucular kullanılan alana göre değişir. Uygulanacak alanın özellikleri, ürünün etkisini doğrudan belirler.

Kapalı bir alanda etkin bir kullanım için odanın büyüklüğü önemlidir. Küçük bir alanda en etkili ürünler elektro likit cihazlar olacaktır. Büyük bir alan için ise tek bir cihaz etkisiz kalır. Birden fazla cihazın kullanımı bir alternatif olabilir. Diğer bir alternatif ise daha büyük boyutlarda bir elektrikli sinek kovarın kullanımıdır. 

Kapalı alanda tercihleri etkileyici bir diğer unsur ise ortamı kullananlardır. Odada bebek varsa herhangi bir cihazın gece gündüz sürekli olarak kullanımı uygun değildir. Her açıdan en etkin yöntem sinek öldürücü raketler ile ortamın belli aralıklarla temizlenmesidir. Havalandırılması güç alanlarda kimyasal kullanımı mümkün olduğunca asgari düzeyde tutulmalıdır. 

Açık alanlarda ise daha çok kişisel korunma ön plana çıkar. Losyon ve sprey kullanımında ürünlerin içeriği ve koruyucu niteliği değerlendirilir. Off sinek kovucu kişisel koruyucu niteliği yüksek bir üründür.. Raid sinek kovucu ise ortama uygulanabilen en etkin ürünlerden biridir. 

Özellikle bahçecilik ile uğraşanlar için en etkili yöntem ise sinek tuzaklarıdır. Bahçeden beslenen yüzlerce kara sinek en az emekle en kısada etkisiz hale getirilebilir. Kurulum ve uygulama kolaylığı sayesinde bahçede zaman geçirmeyi seven birçok evde rastlanır. 

Hem sağlık hem de konfor açısından daha az sinek müdahalesine maruz kalmak için en uygun sinek kovucuyu kullanmak gerekir. Her ihtiyaca ve bütçeye uygun sinek kovar modelleri için Koçtaş sinek kovucular kategorisi incelenebilir. İstenilen ürün Koçtaş internet sitesinden ya da herhangi bir mağazasından hızlı bir şekilde temin edilebilir. 

Sinek Kovarlar Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sinek kovucu çeşitleri nelerdir?

Sinek kovucular, sprey ve losyon çeşitleri, cihazlar ve kovucu sistemler olmak üzere üç temel kategoride değerlendirilebilir. Sprey ve losyonlar doğrudan vücuda ya da ortama uygulanan ürünlerdir. Etkili olmakla birlikte uygulamanın sıklıkla tekrarlanması gerekir. Cihazlar, likit kullanımı yapanlar ve doğrudan elektrikle çalışanlar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Elektro likitli cihazlar spreylere benzer bir etki yaratır. Buharlaşan likit ortama yayılarak sinekleri etkisiz hale getirir. Elektrikli cihazlar ise tamamen kimyasaldan uzak UV ışınları ile sinekleri çeker. Sinekler ışığı sevdikleri için sinek kovucu lamba çeşitleri de dış mekanlarda etkilidir. Sinek kovar sistemler ise sinek kovucu tuzaklar gibi daha kompleks ve özgün kullanıma sahiptir.

En etkili sinek kovucu hangisidir?

Sinek kovucunun etkisi kullanılacak alana göre değişiklik gösterir. Kapalı bir alanda etkili olacak ürün ile açık alanda kullanılması gereken arasında fark vardır. Kapalı alanlarda spreyler ya da cihazlar etkilidir. Alanın büyüklüğüne ve havalandırma olanaklarına göre kullanılacak ürün seçilebilir. Dış mekanlarda da yine elektrikli cihazlar kullanılabilir. Bahçe gibi alanlarda sinek tuzakları etkili olacaktır. Sineklerin sevmediği kokulara sahip sinek ilacı uygulaması yapılabilir. Yine de dış mekanda kişisel korumayı sağlayacak en etkili yöntem sinek kovucu vücut spreyi kullanmaktır.

Sinek kovucu fiyatları ne kadar?

Sinek kovucu fiyatları kullanılan ürüne göre değişir. Losyon ve spreylerde fiyat şişe büyüklüğüne ve ürün markasına bağlıdır. Genel olarak kullanım ömrü uzun ve performansı yüksek olan sinek kovucu cihazların fiyatları daha yüksektir. Cihaz tercihi kullanım alanındaki ihtiyaca ve cihaz performansına göre değerlendirilmelidir. Sinek kovucu fiyatlarında mevsimsel etkiler de önemli rol oynar. Yaz aylarına doğru talep artışı beklendiğinden fiyatlar yükselir.

Bebekler için hangi sinek kovar tercih edilmeli?

Bebekler için öncelikle kullanılan ortamı sineklerden arındırmak gerekir. Bebek odalarında kısa süreli elektro likit cihazlar kullanılabilir. Likit buharlaşarak odaya yayılacağı için sürekli ya da uzun süreli kullanım yapılmamalıdır. Bunun yerine raket tarzı cihazlarda odanın sürekli temizlenmesi de sağlanabilir. Vücuda uygulanacak sinek kovar seçiminde ise ürün içeriklerine dikkat edilmelidir. Alerjik bir cilde sahip bebeklerde doktor önerisi ile kullanım yapılmalıdır. Yetişkinler için üretilen ürünler kullanılmamalıdır.

En Çok Satan Sinek Kovucular Hangileri?

Koçtaş Sinek Kovucular kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Off Sinekkovar
 2. Electro Likit Yedek Parça
 3. Mavi Sinek Ampul 6 watt
 4. Pratik Sineklik Pencere İçin - 0,75m x 1,2m
Daha fazla göster
27 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: