Peşin Fiyatına 7 Taksit

İç Mekan Bitkileri

Filtreler
Özellikler
-

Yaşam Alanlarının Vazgeçilmezi: İç Mekân Bitkileri

İç mekân bitkileri yaşam alanlarının daha ferah hale gelmesini sağlar. Dekorasyonunuza natürel dokular kazandırmak istiyorsanız iç mekân bitkileri arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. İç mekân bitki çeşitleri incelendiğinde birçok farklı alternatif olduğu görülebilir. Sukulentler haricinde genellikle iç mekân bitkileri düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar. Bununla beraber bazı süs bitkileri diğerlerine nazaran daha az bakım ister. Ne kadar bakım yapabileceğinizi göz önünde bulundurarak seçenekler arasından kolaylıkla tercihte bulunabilir, aradığınız türe anında ulaşabilirsiniz. İç mekân bitkileri evlerden ofislere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yaşam alanlarının daha natürel bir görünüm kazanmasını sağlayan iç mekân bitkileri, istediğiniz görünümü elde etmenizi kolaylaştırır.

 Çalışanların iç huzurunu sağlayan ve ortamın daha ferah bir hale gelmesini sağlayan iç mekân bitkileri, motivasyonu artırmasıyla da çalışma alanlarında sıklıkla tercih edilir. Bununla beraber gelen müşterilere hoş bir ambiyans sunmak için de ürünlerin sunduklarından yararlanabilir, daha zarif bir ortam oluşturabilirsiniz. Genellikle dış mekân ürünleri ile kıyaslandığında daha az güneş ışığına ihtiyaç duyan iç mekân bitkileri, iç mekânlarınıza istediğiniz havayı katmanıza imkan tanır. Dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olan iç mekân bitkileri, yaşam alanlarınıza hoş detaylar katmanızı mümkün hale getirir. İç mekân bitki fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek istediğiniz özellikleri sunan ürünlere anında erişebilir, hayalinizdeki görünümü dekorasyonunuza kazandırabilirsiniz. Yaşam alanlarınızın daha ferah hale gelmesini istiyorsanız ürünler arasından sizin için uygun olanı kolaylıkla bulabilir, yaşam alanlarınızda istediğiniz detayları yakalayabilirsiniz.

Sunduğu Avantajlarla İç Mekân Bitkileri

En iyi iç mekân bitkileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de hepsinin bazı ortak yönleri vardır. Ürünlerin sunduğu avantajlar hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilir, ürünlerin sunduğu avantajlara dair fikir edinebilirsiniz;

 • İlk olarak iç mekân bitkileri dekorasyon söz konusu olduğunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Dekorasyona çekici bir hava katmayı başaran iç mekân bitkileri, tek başına istediğiniz görünümü elde etmenizi sağlar. Örneğin, misafirlerinizi yemeğe davet ettiğinizde sofralarınızın bir köşesinde ürünleri kullanabilir, onlara hoş sunumlar yapabilirsiniz. Bununla beraber geniş bir kullanım alanına sahip olan iç mekân bitkileri, yaşam alanlarının her yerinde istediğiniz görünümü elde etmenizi kolaylaştırır.
 • İç mekân bitkileri, ofislerde kullanıldığında iş performansını artırma potansiyeline sahiptir. Çalışanların refahını artıran iç mekân bitkileri, çalışmaya gelen kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlar. Böylece çalışma ortamının daha verimli hale gelmesinde etkili olarak rol oynar.
 • İç mekân bitkileri sadece güzel bir ev dekoru oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız üzerinde de bazı olumlu etkiler sunar. İlk olarak iç mekân bitkileri, hava kalitesini iyileştirmesiyle öne çıkar. Hava kirliliğine neden olan temizlik ürünleri, boya ya da küfün neden olduğu etkileri azaltır. Karbondioksiti taze oksijen ile değiştirerek hava kalitesinin daha iyi bir hale gelmesine yardımcı olur.
 • Doğanın sunduklarını iç mekânlarınıza taşımak istiyorsanız bitkilerden yararlanabilirsiniz. İç mekân bitkileri, stresi azaltmasıyla evlerinizde kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlar. Canlılarla iletişim kurmak sinir sistemini yatıştırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Böylece kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bununla beraber iç mekân bitkileri bilişsel sağlığın da gelişmesini destekler. Zihinsel yorgunlukla kurtulmanıza yardımcı olan canlı iç mekân bitkileri sayesinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.
 • Yasemin gibi bitkiler beden ve zihin üzerinde nazik ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olmasıyla öne çıkar. Kaygı düzeylerini azaltmak söz konusu olduğunda başarılı bir performans ortaya çıkarır. Fesleğen ya da lavanta gibi kokulu iç mekân bitkileri, kalp atışını yavaşlatır ve tansiyonunun düşürülmesine yardımcı olur. Pozitif enerji yaymaları, bu ürünlerin öne çıkan tarafları arasında bulunur.
 • İç mekân bitkileri çevre sağlığının iyileştirilmesinde de etkili bir şekilde rol oynar. Çevre, genel sağlık üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir ve tüm alanları birbirine bağlar. Sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamak da genel sağlığını için faydalı olabilir. Etraftaki negatif enerjiden kurtulmanıza yardımcı olan iç mekân bitkileri, dinlenmenize de yardımcı olur.

İç mekân bitki fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek sundukları avantajlardan yararlanabilir, yaşam alanlarınızın iyileştirilmesini sağlayabilirsiniz. Canlı iç mekân bitkileri sayesinde ofis ortamını ya da evlerinizi dilediğiniz gibi dekore edebilir, ortamın daha ferah hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Farklı Türdeki İç Mekân Bitkileri

İç mekân bitkileri sahip olduğu çeşitlilik sayesinde herkesin dekorasyonunu dilediği gibi yapmasını mümkün hale getirir. İç mekân süs bitkileri bakımı ile de birçok kişinin beğenisini kazanır. Örneğin, sukulent cinsi ürünler 10 ile 14 gün arasında sulanma haricinde herhangi bir bakım işlemine gerek duymaz. İç mekân bitkileri bakımı ve türleri hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilir, sizin için hangisinin daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz;

 • İç mekân bitkileri incelendiğinde farklı türde sayısız alternatif olduğu görülebilir. Kaktüs, sukulent, orkide, aloe vera, kurdele çiçeği, guzmanya, yelken çiçeği, paşa kılıcı, antoryum, telgraf çiçeği, fil kulağı ya da yelken çiçeği popüler iç mekân bitkileri arasında bulunur.
 • Kaktüsler çok fazla bakıma ihtiyaç duymamasıyla öne çıkar. Evde çok fazla vakit geçirmiyor ya da çiçeklerinize bakmak için vakit ayıramıyorsanız kaktüs türündeki seçenekler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Kaktüsler her ne kadar dikenli iç mekân bitkileri olarak görülse de seçenekleri incelediğinizde pek çok farklı tür olduğunu görebilirsiniz. Bazı kaktüs türleri çiçek açması ya da meyve vermesiyle de yaşam alanlarına farklı bir hava katmayı başarır.
 • Orkide ailesi ise en büyük çiçekli ürün grupları arasında bulunur. Nemi ve gölgeyi seven orkide, yaşam alanlarının vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Orkide ailesi çarpıcı detayları ve zarif görünümüyle iç mekânların eşsiz parçalarındandır. Farklı yaprak şekillerine, boyutlara, renklere ve desenlere sahip olan orkideler, herkesin sevdiği görünümü yakalamasını mümkün hale getirir. Bununla beraber orkidelerin topraklarının belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Orkidelerin hızlı drene olabilen ve bol taş içeren topraklara ihtiyacı vardır. Perlit karıştırılan topraklarda iyi bir şekilde yetişebilir. Bununla beraber orkidelerin çürümesini önlemek için sulama zamanlarının iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir. Fazla suyu sevmeyen orkideler, toprakları kuru olduğunda sulanmalıdır.
 • Aloe vera kendine has yaprak şekillerine sahip olmasıyla dikkatleri üzerinde toplar. Sukulent cinsi olduğu için oldukça rahat bir bakıma sahiptir. Bununla beraber aloe vera’nın yapraklarının içinde bulunan jeller, birçok fayda sunmasıyla da öne çıkar. Örneğin, yanıklarınızın üzerine bu jeli sürerseniz daha hızlı bir şekilde iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.
 • Kurdele çiçeği ince ve uzun yapraklara sahip olmasıyla öne çıkar. Yerleştirildiği ortamda odak noktası haline gelen kurdele çiçeği, iç mekânlarına farklı bir hava katmak isteyen kişiler için idealdir. Güneş ışığını doğrudan almayı istemeyen kurdele çiçeği, gölgeli yerlerde de rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Bununla beraber kurdele çiçeğinin 12 derecenin altını sevmediğiniz bilmeniz gerekir. Lifli ve humuslu toprağı seven kurdele çiçeği, uygun koşullar sağlandığında hızlı bir şekilde büyüyebilir.
 • Guzmanya çiçeği zarif yaprakları ve hoş çiçeğiyle dikkatleri üzerinde toplayan bir canlıdır. Bromeliaceae botanik ailesinde bulunan cins, zarif görünümüyle yaşam alanlarına hoş detaylar katmanıza imkan tanır. Ayrıca bakımının da oldukça kolay olması guzmanya çiçeğinin öne çıkan tarafları arasında bulunur. Parlak ve dolaylı ışığı tercih eden guzmanya, düşük ışık koşullarında da hyatını rahat bir şekilde sürdürebilir. Saksı karışımını ilkbahar ve yaz aylarında nemli tuttuğunuz sürece, ürün her daim yaşam döngüsünü gerçekleştirebilir. Guzmanya, genellikle 15 derecenin üstündeki sıcaklıklarda daha iyi bir şekilde gelişir. Tropikal bir canlı olduğu için yüksek nemi sever.
 • Yelken çiçeği büyük ve zarif yapraklarıyla yaşam alanlarına hoş detaylar katmanıza imkan tanır. Genişçe yapraklara sahip olan yelken çiçeği, orkide ile benzer bir görünüme sahiptir. Yelken çiçeğinin toprağının üst bölümleri kuruduğunda sulamanız gerekir. Orta ışıktan hoşlanan cinsler yarı gölgeli ortamlarda rahat bir şekilde büyüyebilir. 18 derece ile 26 derece arasındaki sıcaklıklarda yetiştirilmesi önerilen yelken çiçeği, kolay bir bakıma sahip olmasıyla öne çıkar. Yelken çiçeğinin hızlı bir şekilde büyümesini istiyorsanız sarkan çiçek saplarını özenli bir şekilde budamanız gerekir.
 • Paşa kılıcı büyük iç mekân bitkileri arayan kişilere hitap eden bir türdür. Peygamber kılıcı ya da kılıç çiçeği isimleriyle de anılan tür, bakımını kolay olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir. Büyüme potansiyeli oldukça yüksek olduğu için genellikle salon gibi alanlarda dekoratif etkiler için değerlendirilir. Orta derinlikte ve düz saksılar bu türler için idealdir. Paşa kılıcı yetiştirmek için toprağın çok fazla su tutmayan havadar bir yapıya sahip olması gerekir. Örneğin, toprağa ponza taşı ekleyerek paşa kılıcı için ideal ortamı sağlayabilirsiniz. Gölge ve yarı gölgeli alanlara hızlı bir şekilde adapte olan paşa kılıcı, yaşamını başarılı bir şekilde sürdürebilen türler arasında bulunur. Dayanıklı iç mekân bitkileri arasında konumlandırılan paşa kılıcı, sukulent türünde olduğu için çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Köklerinde suyu depoladığı için ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilir. Bundan dolayı paşa kılıcının toprağı tamamen kurumadan onu sulamanıza gerek yoktur.
 • Antoryum, zarif iç mekân bitkileri arasında yer alır. Yaprakları ve renkli çiçekleriyle yaşam alanlarına zarif detaylar katmak isteyen kişiler için idealdir. Kendine has tropikal şekliyle iç mekânlarına farklı bir hava kazandırmak isteyenlere hitap eder. Genellikle antoryum, parlak ve dolaylı ışıkta iyi bir şekilde gelişir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmeyen antoryum, iç mekânlarda rahat bir şekilde büyümeyi başarır. İyi drene edilmiş topraklarda yetiştirilmesi gereken antoryum, nemli toprağı sevmesine rağmen ıslaklıktan hoşlanmaz. Bununla beraber antoryumun toprağının hiçbir zaman tamamen kurumaması gerektiğini bilmeniz gerekir. Büyüme dönemlerinde sıvı gübre kullanabilir, antoryumu besleyerek daha iyi bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Telgraf çiçeği, orijinal ve renkli yapraklara sahip olmasıyla öne çıkar. Salkım yapraklı bir yapıya sahip olan telgraf çiçeği, yaşam alanlarında dikkat çekici detaylar elde edilmesini kolaylaştırır. Genellikle mor renkli yapraklara sahip olan telgraf çiçeğinin bazı türlerinde beyaz ile mor karışımı da olduğu görülebilir. Yarı gölgeyi sever ve iyi drene edilmiş topraklarda hızlı bir şekilde büyür. Telgraf çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız ilkbahar ya da sonbahar bu işlem için uygundur.
 • Fil kulağı da direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayı sevmeyen türler arasında yer alır. Kabartmalı yapraklara sahip olan fil kulağı, yaşam alanlarınıza zarif ve orijinal bir görünüm kazandırmanızı sağlar. Farklı renkte yapraklara sahip olan bu cins büyük damlarlar içerir. Sıcak havalarda genellikle haftada 2 defa, soğuk havalarda ise haftada 1 defa sulamanız yeterlidir.

Koçtaş’taki iç mekân bitki fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek sizin için uygun olanı kolay bir şekilde bulabilir, yaşam alanlarınıza farklı bir hava katmaya başlayabilirsiniz.

İç Mekân Bitkileri Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İç Mekân Bitkileri Nelerdir?

İç mekân bitkileri incelendiğinde kılıç, fil kulağı, telgraf çiçeği, antoryum, yelken çiçeği, sukulent, aloe vera ya da kaktüs gibi birçok seçenek olduğunu görebilirsiniz. Yaşam alanlarınıza nasıl bir renk katmak istediğinizi belirledikten sonra seçenekler arasından aradığınızı bulabilirsiniz.

İç Mekân Bitkileri Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İç mekân bitkileri genellikle gölgeyi seven bir yapıya sahiptir. Rahat bir şekilde yetiştirilebilmeleri, çiçekleri birçok kişi için tercih sebebi haline getirir. Bununla beraber havayı temizlemeleri, huzurlu bir ortam oluşturmaları ve her yere uyum sağlayabilmeleri, öne çıkan tarafları arasında bulunur.

Havayı Temizleyen İç Mekân Bitkileri Nelerdir?

Hemen hemen bütün iç mekân bitkileri havayı temizlese de genel olarak aloe vera, duvar sarmaşığı, barış çiçeği eğrelti otu, kurdele çiçeği ve dracaena havayı temizleyen türlere örnek olarak verilebilir. Havayı temizleyen iç mekân bitki fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek aradığınız ürüne anında erişebilirsiniz.

En Çok Satan İç Mekan Bitkileri Hangileri?

Koçtaş İç Mekan Bitkileri kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Yuka Bitkisi 2'li 100cm
 2. Swiss Monstera Deliciosa Deve Tabanı
Daha fazla göster
51 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: