200 TL Üzeri Kargo Bedava

Mengene ve İşkenceler

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Üstün Sabitleme Gücü Sunan Mengene ve İşkenceler

Mengene ve işkence hobi amaçlı ya da profesyonel işlerde kullanılan el aletleridir. İşkence mengene ana gövdenin parçası olan sabit ve hareketli çeneler ile işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmenize yardımcı olur. Mengene çeşitleri kanca, mini, küçük, ahşap, freze, çelik, masaüstü, açılı, otomatik işkence gibi çeşitlere sahiptir. Mengene işkencesi işlenecek parçaların iki çene arasında sıkıştırılması ile kullanılır. Mengene fiyatları ürün özellikleri, kullanım şekilleri, üretim malzemesi gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Büyük mengene fiyatları boyutları itibariyle küçük modellere kıyasla daha yüksektir. Bu ürünler tamamen mekanik iç aksama sahiptir ve mekanizması içinde motor bulunmaz.

Bu ürünlerin temel fonksiyonları olan sıkıştırma ve sabitleme işlevleri bir vida sistemi ile gerçekleştirilir. Vida ya da diğer adıyla sıkma kolu saat yönünde döndürülerek çenelerin sıkıştırma yüzeyleri birbirine yaklaşır ve sıkma işlemi gerçekleştirilir. Sanayi ve bireysel kullanım için özel olarak üretilen modeller mevcuttur. Temel işlevi aynı olan ürünler kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bu aletler daha çok marangoz ve mobilyacılarda yapıştırılan parçaların sıkıştırılmasında ve demirci, tornacı gibi metal malzemelerin işlendiği atölyelerde metalin sabitlenmesinde kullanılır. 

Bu aletler tasarım açısından basit bir yapıya sahiptir. Ürünün kısımları gövde, vida ve vida kolu diğer adıyla sıkıştırma kolu adı verilen üç temel parçadan oluşur. Çalışma prensibi de tasarımları gibi oldukça basittir. Aletin temel işlevini gerçekleştiren kısmı çene ve bu çeneyi sıkan vida setinden oluşur. Ürün sıkıştırma kolu çevrildiğinde çeneler arasındaki boşluk daralır ve sabitlemek istenen malzemenin kalınlığına göre çene açıklı ayarlanır. Kol tam tersi yönde çevrildiğinde ise çeneler arasındaki boşluk genişler ve sabitlenen malzeme çeneler arasından çıkarılabilir. Hemen her atölyede bulunan bu alet zanaatkarların en büyük yardımcılarındandır. Bu alet ile işler oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yürütülebilir. Modeller işlevlerine, kullanım alanlarına ve tiplerine göre isimlendirilir. Üstün sabitleme gücü sunan ve genellikle tezgâh veya masaüstüne sabitlenerek kullanılan ürünler taşınabilirliği sayesinde etkin bir kullanım sunar.

Mengene Modelleri

Mengene modelleri işlenmesinde kullanılan malzemelerin