150 TL Üzeri Kargo Bedava

Şömine Aksesuarları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

İçinizi Isıtmakla Kalmayan Şömine Aksesuarları

Şömine, başta ev olmak üzere çeşitli yerlerde kullanılan aynı zamanda gözünüze şıklıkla hitap edecek şekilde tasarlanmış mimari yapılardır. Yaşam alanınızı ısıtmak amacıyla üretilen şömineler çok eski zamanlardan bugüne kadar muhteşem etkisiyle her zaman insanların favorisi olmuştur.

Kullanımın rahat olması sebebiyle oldukça yoğun ilgi görmektedir. Modern binaların içerisinde sıkça kullanılan şömine yalnızca içinizi ısıtmakla kalmayıp aynı zamanda romantik bir ortamın ortaya çıkması sebebiyle oldukça seviliyor. Bununla birlikte şömineler bahçe, balkon ve verandalarda da dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Şöminenin içinde yanan ateş aynı zamanda yemek pişirmek içinde kullanılır. Şöminede yanan ateşin dumanı bir baca sistemiyle doğrudan dışarıya atılır. Bu sayede evinizde dumanı asla bulundurmazsınız.

Evinizde şömine keyfini mükemmel bir şekilde çıkarmanız için şömine kadar önemli olan şömine aksesuarları seçimi, şöminenizin bakımı ve temizliği için hangi ürünlere ihtiyacınız olduğu da oldukça önem taşımaktadır. Ürünleri inceleyerek ihtiyaçlarınıza yanıt vereni kolaylıkla bulabilir, iç mekanlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Şömine aksesuarları fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek aradığınız ürüne vakit kaybetmeden erişebilirsiniz. Şömine soba aksesuarları sayesinde şöminelerinizi daha konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şömine Aksesuarları Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şömine aksesuarları arasından seçim yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Siperlik seçiminde bulunurken şöminelerinizin boyutuna dikkat etmeniz önemlidir. Farklı ebatlarda üretilen siperlikler arasından sizin için uygun olanı kolaylıkla bulabilir, şömine dumanının evin içine yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Izgaralar, açık şöminelerde sıklıkla tercih edilen şömine aksesuarları arasında bulunur. Şöminelerinizin daha modern bir görünüm kazanmasını sağlayabilir. Şömineniz açık alanda duruyorsa ızgara almayı düşünebilirsiniz.

Kürek ve maşa takımı, şömine aksesuarları arasında önemli bir yere sahiptir. Şöminelerinizi daha konforlu bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Maşa ve kürek takımı sayesinde odunları şöminenin içine daha rahat bir şekilde koyabilirsiniz.

Şömine aksesuarları üreten firmalar özellikle kapalı haznesi bulunan şöminelerde meşe odunu kullanılmasını önermektedir. Meşe odununun diğer odunlara göre hem ısı kalorisi çok yüksektir hem de yandığı zaman bıraktığı yağ oranı daha düşüktür. Bundan dolayı daha az is yapmaktadır. Kayın ağacından elde edilen odunlar da oldukça tercih edilen şömine odunu türleri arasındadır. Bunların yanında Koçtaş’ta bulunan hazır odunların ve yakacakların kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Şömine aksesuarları arasında en çok tercih edilen ürünler şömine odun sepeti gibi oldukça şık ve kullanılması rahat modellerdir. Şömine aksesuarları arasında seçeceğiniz ürünler size fayda sağlamakla birlikte şöminenizi yakarken en çok kullanacağınız ürünler arasında yerini alacaktır. Şömine aksesuar seti çeşitlerini inceleyerek sizin için uygun olanı kısa sürede bulabilir, istediğiniz ürünlere vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz.

Şömine Yakarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şöminenizde bulunan külleri temizledikten sonra baca kontrolü yapmalısınız son adım olarak şöminenizi ilk yakarken sadece elinizde bulunan bir kâğıt parçası ve kuru odunlar sizin için yeterli olacaktır. Şöminenizi ilk yakma işleminizde alkol akaryakıt veya yağ gibi ürünler kullanmamalısınız.

Bir sonraki odun atma işleminiz kesinlikle diğer odunların yanmasından sonra olmalıdır. Şömine alevinin verimini kaybettiği esnada odun atılmalıdır. Çok hızlı bir şekilde yanan ateşe odun atmaktan kaçınınız.

Yeni kesilmiş ağacın verimi daha düşüktür. Yaş odun ateşi boğarak şöminenizden alacağınız verimi düşürür. Bununla birlikte sert minareli yakıt olarak bildiğimiz şömine kömürü de şöminenizden beklediğiniz verimi engellemeye neden olur.

Şömine Bakımı ve Temizliği

Şömine temizliği biraz vaktinizi alabilir ama hayati bir önem taşıyan temizlik ve bakım sonunda sonuç buna değer. Bakımları doğru yapılmış bir şömine size çok daha iyi performans sunacaktır. Bakımları ertelenen şömine verimsiz ısıtmayla birlikte kirli havayı da evin içerisine doldurabilmektedir. İleriki zamanlarda duman zehirlenmesine kadar varabilir. Bu yüzden şöminenizin ve şömine bacanızın bakımını ihmal etmemelisiniz.

Şömine temizliğinde öncelikle içindeki külleri iç haznesinde biriktirin daha sonra küllüğü boşaltın. Artan küllerinizi bir süpürge yardımıyla temizleyin. Cam bölmesinde olan is lekelerini ise deterjanlı bir su ile temizleyebilirsiniz.

Şömine bacanızın temizliği için bacaya zarar vermeden temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Bunun için sopaya takacağınız bez ile bacanızda zamanla oluşan kurum ve tozları aşağı iterek bacanızı temizleyebilirsiniz. Bacanızdan dökülen kurum ve tozları bir fırça ya da süpürgeyle alabilirsiniz. Bunun için Koçtaş’ta size özel tasarlanmış şömine aksesuarları arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilir, temizlik ve bakım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Şömine Aksesuarları

Şömine aksesuarı modelleri incelendiğinde odun kovası, siperlik, kürek takımı, maşa takımı ya da ızgara gibi ürünler olduğu görülebilir. Farklı şömine aksesuarları ile iç mekanlarınızın görünümünü değiştirebilir, dekorasyonunuza farklı bir hava katabilirsiniz. Koçtaş, aradığınız tüm şömine aksesuarları ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, pratik kullanım imkânı sunar. Isıtma ve soğutma kategorisinden kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Ev ya da avlularınızda pratik bir şekilde kullanabilmek için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı şömine aksesuar fiyatlarını hemen inceleyebilirsiniz. Kaliteye ve rahatlığa önem veriyorsanız zaman kaybetmeden sepetinize ekleyin!

Şömine Aksesuarları Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Şömine Odunluğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şömine kullanımı artarken, odununun yakacak olarak tercih edilmesi ve bu odunların saklanılmasını sağlayacak ürünlere ihtiyaç doğar. Şöminenin yarattığı yöresel görselliğin yanında, odunluklarının da farklı tasarımları sayesinde mekânda ayrı bir hava oluşur. Şömine yanında seçeceğiniz aksesuarlar, zevkinizi ortaya çıkaracak ve evinizin tarzını oluşturmaya yardımcı olacaktır. Kullanıcılar evinin boyutuna göre odunluk modelleri arasında seçim yapmalıdır. Evinizin dekorasyonuna şıklık katacak olan odunluk modellerinde farklı boyutlara ve renklere dikkat etmelisiniz.

Şömine Aksesuarları Nelerdir?

Şömine aksesuarları incelendiğinde ızgara, siperlik, maşa takımı, kova ya da kürek takımı gibi ürünler olduğu görülebilir. Şömine aksesuarları dekoratif parçalar olmasının yanı sıra şöminelerinizi daha iyi bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Özellikle kürek ve maşa takımı odunları daha rahat bir şekilde yakmanıza yardımcı olan ürünler arasında yer alır. Siperlikler ise fazla dumanın evin içine yayılmasının önüne geçer.

Şömine Odunu Nasıl Yakılır?

Şömineyi yakmadan önce içinde bulunan külleri temizleyiniz. Şömineyi yakabilmeniz için yapay oduna ve bir kâğıt parçasına ihtiyacınız olacaktır. Odunların arasına koyacağınız bir iki adet çıra daha hızlı yanmasını sağlayacaktır. Elinizde bulunan çırayı tutuşturduktan sonra odunlarınızın arasına yerleştirebilirsiniz. Burada önemli olan şömine bacanızın açık bir şekilde hazır olmasıdır. Odun yakarken dikkatli olmanız önerilir.

Daha fazla göster
95 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: