Peşin Fiyatına  7 Taksit

Çiçek Tohumu

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Rengarenk Çiçek Tohumu Çeşitleri ve Özellikleri

Köy veya şehir yaşantısı fark etmeden bireyler kendi çiçeklerini yetiştirmeyi diler. Çiçek tohumu türleri, bahçe ya da yaşam alanlarında çiçek yetiştirmek isteyenlerin edinmesi gereken ürünlerdir. Çiçek yetiştirmek için mutlaka çiçek tohumu edinmek gerekir. Birçok farklı türde çiçek tohumunu bireyler dilekleri doğrultusunda seçer. Zengin alternatiflere sahip çiçek tohumu türleri; kokusu, rengi, görünümü gibi nitelikleri doğrultusunda seçilir. Bireyler yaşam alanlarında yetiştireceği ya da bahçelerine ekeceği çiçekleri bu gibi özellikler doğrultusunda belirler. Ürünlerin ekilme zamanı, biçimi, sulama şekli gibi özellikler oldukça önemlidir. Çiçek oluşumu için gerekli olan bu ürünün ekim süreci oldukça önemlidir.

Çiçek tohumu türleri arasında hatmi çiçeği, kadife çiçeği, kına çiçeği, alev çiçeği ve daha birçok alternatif yer alır. Çiçekler birbirinden farklı renk, koku ve büyüklük gibi özelliklere sahiptir. Aynı çiçek türünün farklı renk seçenekleri ile de karşılaşmak mümkündür. Bireyler isterse aynı çiçek çeşidinin tek rengini veya çok renkli olarak edinebilir. Ayrıca aynı paket içerisinde farklı çiçek türlerinin olduğu seçimler ile farklı çiçekleri aynı anda büyütmek mümkün olabilir. Tercih yaparken çiçek türlerinin farklı ekim koşullarına gereklilik duyduğu unutmamalıdır. Ekim mevsimi, ulaştığı yükseklik, yaşam döngüsü, çimlenme zamanı, ekim derinliği gibi nitelikler; çiçek türlerinin değişimi ile birlikte farklı olur.

Çiçek türlerini yetiştirmek için ürünleri edinmeden önce yaşanılan bölgenin yağış, toprak, iklim gibi özelliklerine de dikkat etmek gerekir. Bireyler ev için saksıda her türlü çiçeği uygun koşulları sağlayarak yetiştirebilir. Büyütme aşamasında adımlara doğru şekilde uyarak rengarenk çiçeklere ulaşmak oldukça kolaydır. Çiçek tohumu fiyatlarının değişmesinde türlerin farklılaşması büyük bir etkendir. Farklı çiçek türleri için kullanıcılar farklı miktarda harcama yapması gerekir. Seçim yaparken bütçeyi aşmamak adına mutlaka fiyat etiketleri kontrol edilmelidir.

Çiçek türlerinin değişimi ile birlikte mor, mürdüm, turuncu, sarı, beyaz, mavi, lila, kırmızı ve daha birçok farklı renkte çiçekleri elde etmek mümkün olur. Bireyler aynı çiçek türünün farklı renklerini birlikte büyütmek isteyebilir. Yalnızca tek cins ve tek renk olarak da ürünleri edinmek mümkündür. Renkler bireylerin zevklerine göre tercih ettiği kriterlerdendir.

Çiçek tohumu içerisinde farklı sayıda ürün içerebilir. 10, 12, 15, 20, 25, 30, 50, 100 gibi çoklu sayıda ürün içeren paketler bireylerin ihtiyaçlarına göre seçilir. Çiçek tohumu fiyatları paketin içerdiği sayıya göre değişiklik gösterir. Daha çok sayıda ürün edinebilmek için daha fazla ödeme yapmak gerekir. Bireyler bütçelerine ve kullanım alanlarına göre uygun ürünler arasından seçimlerini gerçekleştirir.

Sarmaşık çiçek tohumu çeşitleri ile sarmaşık yani sarılıcı bitkileri geliştirmek mümkündür. Sarmaşık çeşitleri tek veya çok yıllık olarak farklılıklar gözlemlenir. Bireyler çok renkli sarmaşık türünde çiçeklere ulaşmak için özelliklerini ve cinsini dikkate almalıdır. Doğru ekim aşamalarını izledikten sonra ortaya rengarenk sarmaşık bitkiler çıkar. Ulaştığı yükseklik, ekim mevsimi gibi farklı özelliklere göre bireyler kendi yetiştirmelerine uygun bir çeşit edinebilir.

Çiçek Tohumu Çeşitleri

Farklı kokulara sahip rengarenk çiçek tohumu türleri ile alanları zenginleştirmek mümkün olur. Renkli ve kendilerine has görüntüleri sayesinde bahçelerde ve saksı içlerinde yetiştirilmeye uygundur. Evlerin farklı bölümlerinde saksılara yerleştirilerek ve doğru ekme adımlarını izleyerek çiçek yetiştirmek oldukça kolaydır. Birçok farklı çiçek tohumu çeşidine erişilebilir.

Çiçeklerin taşıdığı kendine has koku ve renkler ile birlikte kullanıcılar beğenilerine göre tercihlerini gerçekleştirir. Bazı çiçek türlerinin farklı renklerde olduğu çeşitler de mevcuttur. Bireyler renk seçimlerini ve çiçek türlerini kişisel zevklerine göre yapar. Çiçek tohumunun uygun koşullarda büyüyüp gelişmesi sonucu ortaya çıkan çiçekler, büyük veya minimal görünümde olur. Çiçeklerin büyüklüğü çiçeğin cinsine göre değişir. Bireyler farklı cinslerde çiçekleri seçebileceği gibi karışık çiçek tohumu edinerek farklı türlerde çiçekleri alanlarında yetiştirme imkânı yakalar.

Çiçek tohumu fiyatları ürünlerin içerdiği sayıya ve türlerine göre değişiklik gösterir. Her ürünün taşıdığı fiyat etiketi aynı değildir. Bireyler çiçek ekmek istediği sayıyı barındıran ürünler arasından seçim yapmalıdır. Tercih yaparken bütçeye uygun ürünler edindiğinden de emin olmalıdır. Büyütülmek istenen çiçek türüne göre uygun seçimler yapılır. Böylece saksıda veya bahçede renkli çiçekler elde etmek mümkün olur. Sağlıklı bir gelişim süreci için ekim ve bakım aşamalarına dikkat edilmelidir.

Geliştiğinde Farklı Renklere Ulaşan Çiçek Tohumu Türleri

Çiçek tohumu türleri, çiçek cinslerine göre farklı renklere sahiptir. Renk çeşitliliği kullanıcıların seçimlerine etki eden önemli kriterlerden biridir. Bireyler renkli bahçeler elde etmek için renkleri değişen çiçek türleri yetiştirmek ister. Farklı çiçek cinslerinde farklı renk alternatifleri ile karşılaşmak mümkündür. Örneğin petunya çiçeğinde kırmızı, sarı, beyaz, mor, pembe renk çeşitleri bulunur. Şebboy çiçeğinde ise pembe, mavi, mor, sarı, kırmızı, beyaz gibi alternatiflere ulaşılabilir.

Bireyler turuncu, pembe, mor, yeşil, mavi, lila, turuncu, sarı, beyaz gibi geliştiğinde farklı renklere ulaşan çiçek türlerine erişir. Kullanıcılar bahçelerinde veya saksılarında yetiştireceği çiçeklerin rengine almadan önce karar verir. Saksılarında bahçe, teras veya ev içlerinde büyütülecek olan çiçek türleri arasından renk seçimleri bireylerin zevklerine kalır. Bahçeye ekilecek olan çiçekler için de renk seçimleri oldukça önemlidir. Bahçede oluşacak çiçek bahçesi rengi bireylerin tercihlerine göre şekillenir.

Dileyenler tek renkte ancak farklı türde birçok çiçeğin oluşturduğu bir bahçe oluşturabilir. Ancak renkli pek çok alternatifin birlikte ekildiği bahçelere de kolayca ulaşılabilir. Renk seçimleri karışık olarak yapılarak renkli saksı ve bahçe görünümleri oluşturulabilir. Bazı çiçeklerde çiçek büyüklüklerinde de farklılıklar görülür. Çiçek cinslerine göre daha büyük veya küçük çiçek boyutları ortaya çıkar. Bireyler çiçek türlerini inceleyerek isteklerine uygun olup olmadığını kontrol edebilir.

Bahçe ve saksı çiçek tohumu fiyatları, çiçeklerin türlerine ve içerdiği sayıya göre değişir. Bireyler ekim yapacağı alana uygun olarak tercih edeceği ürünleri doğru adımları izleyerek rahatça yetiştirir. Seçim yaparken bütçeye uygun olmasına ve iklim koşullarına uyumlu olmasına özen gösterilir. Oluşturmak istediğiniz görüntüye göre uygun çiçek tohumu çeşitleri arasından seçim gerçekleştirebilirsiniz.

Çiçek Tohumu Çeşitlerinin Farklı Yaşam Süreleri

Çiçek tohumu türleri arasında yaşam döngülerini tamamlaması konusunda farklılıklar gözlemlenir. Çiçekler arasında yıllık ve çok yıllık şekilde bir ayrışmadan söz edilir. Yıllık olanlarda tek bir yetiştirme mevsiminde tohumdan çiçeğe kadar tüm yaşam döngülerine şahit olmak mümkündür. Çok yıllık olanlar ise birden fazla mevsim arasında yaşam döngülerini devam ettirir.

Yıllık çiçek tohumu ekildiğinde her büyüme mevsiminin başında yeniden dikilmesi gerekliliği doğar. Çok yıllık çiçek tohumu türleri ise her yıl çiçeklenmeye devam eden bir yapıya sahiptir. Bazı çiçek türleri, bulundukları konum doğrultusunda yıllık ya da çok yıllık olarak özellikler sergiler. Bazı çiçek cinsleri bulundukları yerin iklimine göre ölebilir veya birkaç yıl sonra tekrar açma niteliği gösterebilir. Yıllık çiçek ekmek isteyenlerin yerel iklimin ne olduğunu iyice bilmesi önemlidir. Ekim yapacak olan bireyler mutlaka bulundukları coğrafyanın büyüme mevsimi sınırlarını bilmesi gerekir.

Yıllık çiçek tohumu tek büyüme mevsiminde ölür. Ancak çok yıllık olanlar ile kıyaslandığında çiçek açma süresinin daha uzun olduğu söylenebilir. Çok yıllık çiçek, pek çok kere çiçek açar ancak bu süreç birkaç gün sürer. Bazı yıllık olanlarda ise birkaç hafta süren çiçeklenme ile karşılaşılabilir. Yıllık veya çok yıllık çiçek tohumu seçenekleri arasından tercih yaparken bireylerin ekim yapacağı yerin ışık, yağış, toprak kalitesi gibi özelliklerine dikkat etmesi gerekir. Bireyler değişkenlere bağlı olarak kendi yetiştirmeleri için uygun olan ürünleri belirler. Çiçek tohumu fiyatları, türlerine ve sayılarına bağlı olarak değişir. Farklı fiyat değerlerine sahip çiçek çeşitleri arasından dilekler doğrultusunda seçimler yapılır.

Çiçek Tohumu Çeşitlerinin Uygun Büyüme Koşulları

Çiçek tohumundan meydana gelen çiçek türlerinin ekim ve bakımı oldukça önemlidir. Çiçek cinslerinin değişmesi, bireylerin ekim sırasında dikkat etmesi gereken kuralları da farklılaştırır. Çiçeklerin ekim aşamasında ayarlanması gereken derinlik birbirinden farklı olur. Farklı çiçek türlerinde bireylerin iyi bir sonuca ulaşmak için ekerken derinliği doğru ayarlaması gerekir. Bu derinlik ölçüsü mavi sarmaşık çiçeği için 3 - 4 cm, ateş çiçeği tohumu için 0.5 - 1 cm, hatim çiçeği ise 1 - 2 m gibi farklı değerler taşır. Her bir ürünün özelliği iyice incelenerek uygun bir ekim derinliğinin belirlenmesi önemlidir.

Bireylerin yetiştirmek istediği çiçek türüne göre derinlik ölçüsünü doğru ayarlamalıdır. Önemli niteliklerden bir diğeri de çiçeğin büyümesinde ulaşacağı yüksekliktir. Farklı çiçek türlerinde farklı yükseklik ölçülerine sahip ürünleri elde etmek mümkündür. 15 cm’den 130 cm’ye kadar farklı yükseklik değerlerine ulaşan çeşitlere erişilebilir. Bireylerin seçim sırasında bu gibi değerlere dikkat etmesi önemlidir.

Çiçek tohumu türleri çimlenme sürelerine göre de birbirinden ayrışır. 18 - 20, 20 - 25 gün gibi farklı süre zarfları içerisinde değişen sürelerde çimlenen çeşitleri mevcuttur. Çeşitlerinin çimlenme sürelerinin uzunluğu kimi kullanıcılar için önemli kıstaslar arasındadır. Hızlı büyüyen çiçek tohumu 10 - 15 gün gibi süreler içerisinde çimlenme emareleri göstermeye başlar. Kısa sürede çimlenme gözlemek isteyen bireylerin en hızlı büyüyen çiçek tohumu çeşitleri arasından seçim yapması daha uygundur. Böylece kısa süre içerisinde istediği bahçeyi ve çiçek görüntüsünü elde etmesi mümkün olur.

Çiçek tohumu çeşitlerinin ekim dönemleri de birbirinden farklı olur. İlkbahar, yaz, sonbahar gibi farklı aylarda ekmeye müsait bir yapıda olabilir. Ilık veya sıcak mevsimleri bekleme şartı dış mekânda ekilecek çiçek tohumları için geçerlidir. İç mekâna ekilecek ise yılın istenen bir zamanında ekilebilir. İç ortamda ekilen saksı çiçek tohumu, istenen bir mevsimde ekilerek iyi sonuçlara ulaşmak mümkün olur. Sıcak mevsimlerde ekilen çiçeklerin çimlenmesi daha çok gözlemlenir. Bireylerin saksı veya bahçe çiçek tohumu seçerken ekim yapılacak olan alana dikkat edilmesi gerekir. İç veya dış mekân için farklı yolları izlemek önemlidir. Doğru adımlar kullanılarak ekilen ürün türlerinden yüksek bir performans elde etmek mümkündür. Doğru yöntemler kullanılmadığında ise geç çimlenme gözlemlenebilir. Hatta hiçbir şekilde çimlenmemesi durumu ile de karşılaşılır. Yanlış adımların uygulanması bireylerin yalnızca boşa harcamasına sebebiyet verir.

Çiçek tohumu fiyatları çiçeğin cinsine ve içerisinde barındırdığı tohum sayısına göre farklılıklar gösterir. Bireyler seçim sırasında bütçelerine uygun ürünler almaya dikkat eder. Böylece hem yaşam alanlarında saksılarda hem de bahçelerinde rengarenk çiçekler yetiştirmeye başlayabilirler. Ürünleri aynı veya farklı cins çiçeklerin bulunduğu paketler hâlinde edinmek mümkündür. Bireyler aynı çiçeğin tek rengini veya diğer renkleri ile beraber edinebilir. Çiçek türü ve rengi tamamen kullanıcının tercihlerine kalır. Bu sayede istendiği gibi bir çiçek bahçesi elde edilebilir.

Çiçek Tohumu Ekim Aşamaları

Çiçek tohumu seçimi yapıldıktan sonra ekme aşamasına geçilir. Çiçek tohumu ekimi dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir eylemdir. Ekim işlemlerine başlamadan önce çiçek tohumunu suda 1 saat bekletmek gerekir. Ekim işleminin saksıya veya bahçeye yapılması da izlenecek yolların değişmesine neden olur. Saksıya ekileceği zaman saksının çiçek ekmek için uygun tasarımda olduğuna dikkat edilmelidir. Drenajlı saksılara çiçek tohumu verimli bir şekilde ekilebilir. Ekim sırasında delikli bir saksı kullanılması, fazla suyun atılması için önemlidir. Delikli bir saksı kullanılmadan büyütülen çiçek tohumunda çürüme gözlemlemek mümkündür. Saksının yarısında daha fazla bir kısmının toprak ile doldurulması gerekir.

Çiçek tohumunun taşıdığı özellikler doğrultusunda serpme yöntemi kullanılabilir. Ancak niteliklerine bağlı olarak ocaklama metodunu da kullanmak mümkündür. Toprak üzerinde 3 - 4 cm aralıklar bırakarak ekme yapılır. Parmak ile oyuklar açılarak içerisine tek tek yerleştirilir. Açılan oyuklara yerleştirildikten sonra 1 - 2 santimetreyi geçmeyecek şekilde üstleri toprak ile kapatılır. Sonrasında ise toprak nemlendirilir. Bireyler saksı üzerine streç film geçirerek sera ortamı kurabilir.

Bireyler ekeceği ürünlerin farklı türleri, farklı mevsimlerde yetişmeye elverişlidir. Seçilen tohum türünün verimli bir şekilde büyüyeceği mevsimde ekilmesi gerekir. Dış mekâna ekilmesi düşünülen ürünler de mutlaka hava sıcaklığı ve mevsimlere dikkat edilmelidir. Ektikten sonra sulamaya da özen gösterilmelidir. Ekim bittiğinde toprak hafifçe nemlendirilir. Ekim sonrası yapılan sulamanın sebebi tohum etrafında bir bütün oluşturabilmektir. Bu nedenler ile toprağın nemlendirilmesi son derece önemlidir.

Ekim bittikten ve ilk sulama gerçekleştirildikten sonra belli zamanlarda toprağın kontrol edilmesi gerekir. Toprak kontrolünün gerekme sebebi toprağın susuz kalarak çatlamasını engellemektir. Çatlayan ve susuz kalan toprak, tohumun hava almasına sebep olur. Böylece verimsiz bir hâle gelen toprak, çiçek tohumunun gelişmesi için uygun bir zemin hazırlamaz. Ekme işlemi için seçilecek toprak türünün de ehemmiyeti büyüktür. Çeşidin yapısına uygun bir toprak türü kullanarak verimli bir gelişim gözlemlemek mümkün olur.

Bireylerin ekmek istediği çiçek tohumu türüne göre toprağı doğru belirlemesi gerekir. Çiçek tohumu fiyatları çiçeklerin türüne göre farklı olur. Çiçek cinslerinin değişmesinin yanı sıra içerdiği çiçek tohumu sayısı da fiyat değişimlerine etki eder. Bireyler çiçek edinmek için ayırdığı bütçeyi aşmamaya gayret etmelidir. Aksi hâlde beklenenden fazla harcama yapılarak bütçenin zarar görmesi durumu oluşur. Olumsuzlukların önüne geçmek için bütçeye paralel harcamalar yapmaya dikkat edilmelidir.

Doğru adımlar izlenerek ekilen ürünlerden yüksek bir verim elde etmek mümkündür. Ekim ve bakım aşamalarını gerektirdiği şekilde izleyerek istediğiniz sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Çiçek Tohumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çiçek tohumu tercihinde bireylerin istekleri oldukça önemlidir. Geliştiğinde farklı renklerde olan çiçeklere sahip olmak için renk seçimlerinin önceden yapılması gerekir. Geniş renk alternatiflerine sahip çiçek türleri, oluşturmak istenen bahçe alanı görüntüsü düşünülerek edinilir. Farklı türlerde olan çiçeklerin birden fazla renk seçeneği bulunabilir. İstenirse tek renk istenirse de birden fazla renkli çiçek türlerini almak mümkündür.

Bireylerin seçim yaparken dikkat edeceği diğer bir nokta, iç veya dış mekâna ekim yapılacak olmasıdır. Ekim yapılmak istenen ortam belirlendikten sonra gereklilikler incelenmelidir. İç ortamda saksıda yetiştirilecek olan çiçekler için ekim mevsimin önemi yoktur. Yılın herhangi bir döneminde ev ortamında ekim işlemleri gerçekleştirilebilir. Ancak dış ortama ekilecek olan çiçekler için birçok faktör devreye girer. Coğrafyanın toprak yapısı, iklim, güneş ışığı, nem oranı gibi değişkenler çiçek gelişimi için oldukça önemlidir. Bireyler bahçelerindeki toprağın yapısı ve iklimin etkilerini düşünerek verimli şekil büyüyebilecek çiçek çeşitlerini tercih etmelidir. Bazıları yüksek sıcak ve kuraklığa karşı yüksek dayanıklı yapıdadır. Her türlü toprak türünde açmaya elverişli olan çiçekler de vardır. Bireyler kendi yaşadıkları yere uygun türleri belirleyerek renkli çiçek bahçeleri elde edebilir.

Seçim sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör paketin içerdiği ürün sayısıdır. 10, 20, 50, 100 gibi farklı sayıda çiçek tohumu içeren paketler kullanıcılara sunulur. Bireyler ekim yapacakları alanın genişliğini düşünerek uygun seçimler yapar. Az ya da çok sayıda ürün içeren paketler, ihtiyaçlara göre seçilir ve ekme adımları doğru izlenerek iyi sonuçlara ulaşmak mümkün olur.

Seçim yaparken çiçek tohumu fiyatlarını da incelemek önemlidir. Bütçeyi aşmadan doğru türleri belirleyerek alanları süsleyecek renkli çiçekler yetiştirmek mümkündür. Fiyatların değişmesinde çiçek türü ve paketin içerisindeki ürün sayısı etkilidir. Bütün bu özellikler doğrultusunda bütçeye ve isteğe uygun ürünler kolayca elde edilebilir.

Koçtaş’ta çeşitli renklerde olan ve farklı yüksekliklere ulaşan pek çok çiçek tohumuna ulaşabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz çiçek bahçesi görünümü için zevklerinize, yaşadığınız iklime ve toprak türüne göre uygun çiçek tohumu çeşitlerini belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz çiçek tohumu türlerini Koçtaş’tan sipariş edebilir, uygun koşulları sağlayarak verimli bir performans elde edebilirsiniz.

Çiçek Tohumu Kategorisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çiçek tohumları nasıl ekilir?

Ekme biçimleri ürünlerin türlerine göre değişiklik gösterir. Ekim yaparken iç veya dış mekâna uygun koşulların sağlanması gerekir. Ürünün gerektirdiği toprak türünün doğru bir biçimde belirlenmesi önemlidir. Ürünlerin cinsine göre ekim derinliğine dikkat edilmelidir. Saksıya ekilecek ise saksının delikli olmasına özen gösterilir. Bahçe ekimi için ise aralıklı ekim yapılmalıdır.

Çiçek tohumları ne zaman ekilir?

Ekim zamanı ürünün türüne göre farklıdır. İlkbahar mevsiminde yani havaların sıcaklığının artmaya başlaması dönemlerinde ekilmeye uygun olanlar vardır. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde ekilmeye uygun ürünlere de ulaşılabilir. Ancak bu kriterler dış ortam ekimi için geçerlidir. İç mekânda yapılacak olan ekme uygulamaları için mevsim farklılık oluşturmaz. Her mevsimde ekilmeye elverişlidir.

Çiçek tohumları nasıl sulanır?

Ekim bittikten sonra toprağın hafifçe nemlendirilmesi gerekir. Ekim sonrası gerçekleştirilen sulama, çiçek tohumu etrafında toprak bütünlüğü oluşturmaktır. Bu sebepler ile toprak kurumadan önce nemli bir hâle getirmek önemlidir. İlk sulama bittikten sonra belli zamanlarda toprağın kuruyup kurumadığı kontrol edilir. Çatlamayan ve kurumayan topraklarda çiçekler daha iyi yetiştirilir.

Çiçek tohumu kaç günde filizlenir?

Filizlenme süresi çiçek türlerinin değişimi doğrultusunda farklıdır. Ürünlerin türüne, ekim ve sulama aşamasının doğru ilerletilmesine, büyüme koşullarına bağlı olarak farklı sürelerde filizlendiği gözlemlenir. 10 - 15, 18 - 20, 20 - 25 gün gibi farklı aralıklarda çiçek filizlenmesine şahit olmak mümkündür. İstenen sürede filizlenme gerçekleşmesini bekleyenlerin mutlaka bakım aşamalarına dikkatle uyması gerekir.

En Çok Satan Çiçek Tohumu Hangileri?

Koçtaş Çiçek Tohumu kategorisinden en çok satan 5 ürün;

  1. Çiçek Tohumları
  2. Çiçek Tohumları
  3. Yeşil Fesleğen
  4. Kekik
Daha fazla göster
37 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: