750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA
Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
Fırsatlar
Fırsatlar
9 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Tinerler

Tinerler

Boya ve badana işlemlerini gerçekleştirilirken işlemlerin daha kolay yapılması için tinerler kullanılır. Tiner kimyasal bir karışım olarak üretilir. Boya çeşitleri kutularından çıkartıldığında yoğun kıvama sahiptir. Bu yoğun kıvam boyanın uygulanmasını zorlaştırır. Boya inceltme özelliğinin yanı sıra tiner çeşitleri boyanın bulaştığı yerlerdeki lekelerin temizlenmesi amacı ile de kullanılır. Tinerler boya çözücü özelliği sayesinde her alanda bulaşan boyayı temizler. Boya işlemleri sonrasında fırçaların temizlenmesinde de en etkili sonucu tinerler verir.

Kullanım amaçları ve Özelliklerine Göre Tiner Çeşitleri

Selülozik tiner, selüloz bazlı vernik ve boyaları inceltmek amacı ile kullanılan tinerlerdir. Tiner çeşitleri arasında en etkili olanıdır. İnsan bedeninde tahriş edici etkiye sahiptir. Plastik ya da benzeri malzemeleri eritebilecek kadar güçlüdür. Bu özelliği nedeni ile teneke kutularda saklanılır. Uçuculuk özelliği yüksektir. Uygulanan alanda iz bırakmaz.

Sentetik tiner ise sentetik bazlı vernik ve boya için kullanılan inceltme malzemesidir. Sentetik tinere göre daha az etkilidir. İnsan bedeninde ve plastik yüzeylerde daha az etkide bulunur. Bu sebeple de plastik şişelerde saklanabilir. Uçucu özelliği daha az olması ve içerisinde yağ bulunması sebebi ile iz bırakabilir.

Kokusuz tiner çeşitleri ise özel olarak koku içermeden üretilmiş, solvent bazlı boyaları inceltmek için kullanılan bir tiner çeşididir. Tiner kokusundan rahatsız olanlar için tavsiye edilir.

Hrm tinerler ise sanayi işlemlerinde ve araç boyama atölyelerinde kullanılır.

Bu tiner çeşitlerinin hepsi boya kalıntılarının çözülmesi için kullanılabilir.

Tiner Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tinerler ile ilgili seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu yapılacak olan işleme uygun olanı seçmektir. Selülozik ve sentetik tinerler arasında özellik farklı olması sebebi ile uygulayacağınız boya için uygun olanı seçerek almalısınız. Tiner fiyatları, tinerlerin çeşitlerine ve özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Tinerler uçucu maddeler olması sebebi mutlaka kapalı kaplarda saklanmalıdır. Kutusu açık olan tinerleri almanız tavsiye edilmez. Tiner ile işinizin bitmesi sonrasında ağzını mutlaka sıkıca kapatmalısınız.

Tiner kokusu insan sağlığına zararlı olabileceği için uygulama sırasında ortamın havalandırılması önemlidir. İnsan tenine teması halinde sabun ve su ile hızlı şekilde yıkanmalıdır.

Boya işlemlerinde kullanmak üzere tinerler ve benzeri malzemelere ihtiyacınız olduğunda Koçtaş sizlere her çeşit ürünü üstelik online alışveriş kolaylığıyla sunuyor. Yapmanız gereken tek şey şimdi Koçtaş’ı ziyaret etmek ve dilediğiniz ürünü sepete eklemek!

Daha fazla göster