Peşin Fiyatına 7 Taksit

Yangın Söndürücü

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Yaşam Alanlarının Olmazsa Olmazı Yangın Söndürücüler

Yangın söndürücüler herhangi bir yaşam alanında çıkabilecek yangınlara anında müdahale edebilmek için kullanılan oldukça önemli ürünler arasında yer alır. Çünkü yangın, günlük hayatta aniden yaşanabilecek en tehlikeli afetlerden biridir. Ev, iş yeri ve araçlar başta olmak üzere farklı alanlarda çıkan yangınları hızlıca durdurabilmek hem can hem mal güvenliğini sağlamak için hayati öneme sahiptir. Bu yüzden yangın söndürme ürünleri, her ortamda bulundurulması gereken önemli parçalardır.

Yangın söndürme tüpleri, basınçlı cihazlar olarak da bilinir. Yangın söndürme ürünlerinin çalışma prensibi ise oksijen ve ısı arasındaki bağlantıyı kesmeye dayalıdır. Farklı ebat, tip ve özellikleri ile her ihtiyacı karşılayan çeşitleri, yangının oluşmaya başlaması aşamasında alevlerin kısa bir sürede söndürülmesini sağlar. Bu sayede yangın durumunda oluşabilecek can ve mal kayıpları önlenerek büyük felaketlerin önüne geçilebilir.

Yangın ihtimaline karşı söndürücülerin belirli yaşam alanlarında bulundurulması yasalarla zorunlu hale getirilmiştir. Bunun haricinde ev, ofis, okul ve araç gibi pek çok yaşam alanında kullanıma uygun olarak üretilen yangın söndürme ürünleri bulmak mümkündür. İçerik ve ağırlık gibi özelliklere dikkat ederek ihtiyaca uygun şekilde seçilmesi gereken bu ürünlerin kullanımları ise son derece kolay ve pratiktir.

Söndürücüler arasında öne çıkan seçenekler; yangın tüpü ve yangın dolabıdır. Yangın tüplerinin afet anında hızlıca müdahale edebilmek için ulaşılması kolay yerlerde bulundurulması gerekir. Yangın tüplerini çocukların ve kötü niyetli kişilerin ulaşamayacağı şekilde korumak için ise yangın dolabı kullanmak oldukça etkili bir çözümdür.

Yangın Söndürücü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde, iş yerinizde ya da aracınızda olası yangın durumlarında büyük kayıplardan korunmanın yolu, doğru söndürücü modelini satın almaktan geçer. Bu nedenle ürünler arasında seçim yaparken oldukça dikkatli davranılmalıdır. Farklı özelliklerde tasarlanmaları, ürünler arasından seçim yapmayı zorlaştırabilir. Bu yüzden aşağıdaki noktalara dikkat ederek sizin için uygun ürün modelini kolayca bulabilir, yangın tehlikesine karşı etkili önlem alabilirsiniz:

 • Söndürücü seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, renklerdir. Kırmızı renge sahip yangın tüplerinin içeriğinde ağırlıklı olarak köpük bulunur ve patlama tehlikesi olmayan alanlarda kullanılır. Gri renkli yangın tüpleri ise patlama tehlikesi olan ortamların korunması için kullanılır.
 • Söndürücü özellikteki yangın tüpü seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, tüpün boyutudur. Küçük boyutlu yangın tüpü modelleri, evler ve kişisel araçlar için ideal seçeneklerdir. İş yeri gibi geniş alanlarda ise büyük yangın tüplerine yönelmek gerekir.
 • Yangın tüpleri arasında kullanım şekillerine göre bazı farklılıklar bulunur. Geniş ağızlı hortuma sahip ürünler, yangına uzaktan müdahale edebilmeyi ve tek seferde oldukça geniş bir alandaki alevleri söndürebilmeyi sağlar.
 • Ürün seçimi yaparken yangın tüpü askı aparatı bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede yangın tüpünüzü güvenli noktalara kolayca asabilir, yangın durumlarında kısa sürede tüpü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun Yangın Söndürücü Çeşitleri

Ev, iş yeri, hastane, okul ve araç gibi yoğun olarak bulunulan ortamlarda sık sık afetler meydana gelebilir. Bu afetler arasında en sık rastlananlardan biri, yangınlardır. Büyük çaplı yangınlarda itfaiyenin gelmesini ve müdahale etmesini beklemek gerekir. Ancak daha küçük çaplı yangınlara hızlıca müdahale etmek, oluşabilecek büyük çaplı hasarları önlemek için oldukça önemlidir. Bu müdahaleyi gerçekleştirmek için gerekli olan ekipmanlar ise söndürücülerdir.

Yangın söndürücü çeşitleri, yaşanması muhtemel yangın afetlerinin erken müdahale ile büyümeden söndürülmesini sağlayan oldukça önemli ürünlerdir. Kullanımı son derece rahat ve işlevsel olan tüp modeller, yaşam alanlarının olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelmiştir. Farklı tasarım ve özellikleri ile her alana uygun çözümler sunan söndürücüler, yangınların kısa sürede durdurulmasında büyük rol oynar.

Söndürücü ekipmanlar arasında öne çıkan seçenekler, yangın tüpleri ve yangın dolaplarıdır. Yangın tüpleri arasında farklı boyut, tasarım ve özellikleri ile her alanda kolay kullanım sağlayacak çeşitler sunulur. Özellikle küçük çaplı ev kazalarında kurtarıcı rolü olan yangın tüpü çeşitleri arasında araçlar için uygun olan özel tasarımlı modeller de bulmak mümkündür. Yangın dolapları ise genellikle duvara monte edilen ve yangın tesisatı içerisinde yer alarak alevleri söndürmede oldukça etkili bir sistemdir.

Yangın Söndürme Sisteminin Ayrılmaz Parçası Yangın Dolabı

Olası bir yangın durumunda itfaiyenin gelmesi çeşitli nedenler yüzünden biraz zaman alabilir. Trafiğin yoğun olması, yol kenarlarına park edilen araçlar ya da dar sokaklar gibi nedenler yüzünden itfaiye yangın yerine geç gelebilir. Bu nedenle bina tasarımında önem verilmesi gereken konulardan biri de yangın söndürme sistemlerinin varlığıdır. Yangın dolapları, bu sistemlerin önemli parçalarından biridir.

Yangın dolabı, otomatik sistemi bulunmayan bir tür yangın tesisatıdır. İçerisinde yangına karşı dayanıklı özelliğe sahip dış kaplamalı katlanmaz bir hortum barındırır. Çoğunlukla duvara monte şekilde konumlandırılan yangın dolapları, yangın söndürme tüpleri ile müdahale sonrası alevler söndürülememişse veya yangın daha da büyümüşse devreye girer. Kullanımı ise oldukça kolaydır. Dolabın içerisinden yangın hortumuna ulaşılır ve buradaki yangın vanası açılır. Böylece hortumdan gelen basınçlı su ile yangına etkili bir şekilde müdahale edilebilir.

Yangın dolaplarının kolay ulaşılabilir bir alana monte edilmesi, hayati öneme sahiptir. Dolabın içerisinde basınca ve yangına dayanıklı hortum, bu hortumun ucuna bağlanmış olan bir fıskiye ile bir adet yangın musluğu bulunur. Yangın dolabı ölçüleri ise en az 600 x 700 x 160 mm boyutlarındadır. Dolaplar, sıva altı ve sıva üstü gibi farklı modelleri ile her alana kolayca uyum sağlama özelliği gösterir. Koçtaş’ta avantajlı seçeneklerle bulabileceğiniz yangın dolabı fiyatları her bütçeye hitap ederek yaşam alanlarının güvenliğini sağlamayı bir hayli kolaylaştırır.

Her Alana Uyum Sağlayan Yangın Söndürme Tüpleri

Söndürücü ekipmanlar arasında yer alan yangın tüpleri, alevlere kısa sürede kolayca etki eden son derece işlevsel ürünlerdir. Boyut, ağırlık, renk gibi özelliklerde değişik seçenekler sunan yangın tüplerinin son derece dikkatli ve özenli şekilde seçilmesi gerekir. Ateş üzerine özel içeriklerinin püskürtülmesi ile yangını söndüren bu tüpler, kullanım alanları ve amaçlarına göre çeşitli tasarımlarda üretilir.

Yangın tüpü çeşitleri farklı büyüklükteki yangınları kolay bir şekilde söndürebilme özelliği ile öne çıkar. İçeriğindeki özel karışım sayesinde alevleri etkili bir şekilde söndürmek, can ve mal kayıplarını engellemek için her yaşam alanında yangın tüpü bulundurmak gerekir. Özellikle mutfaklarda sıkça yaşanabilen küçük kazaların büyümesini engellemek için yangın tüpleri kullanılabilir. Bu ürünün verdiği güvenlilik hissi sayesinde mutfakta çok daha rahat şekilde yemek yapabilir, gününüzü daha verimli geçirebilirsiniz.

Yangın tüpü modelleri tutuşmanın türü, etki bölgesi ve yanıcı maddenin cinsine göre gibi farklı özellikler dikkate alınarak geniş bir ürün yelpazesinde satışa sunulur. Kullanılacağı yangın türünün özelliklerine göre özel olarak tasarlanan yangın tüplerinin içerisinde farklı bileşenler bulunur. Karbondioksit, köpük, kuru kimyasal toz gibi içerikler, tüplerin içeriğinde bulunan önemli bileşenlerdir. Alevlere etki ettiği anda yangını büyümeden durdurma özelliği gösteren yangın söndürme tüpü fiyatları arasında uygun fiyat seçenekleri bulabilirsiniz.

Farklı Özelliklere Sahip Yangın Söndürme Tüpü Çeşitleri

Yangın tüpü çeşitlerini incelerken ilk olarak yangın türleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Katı haldeki cisimlerin yol açtığı yangınlar, A tipi yangın olarak isimlendirilir. Petrol ve alkol gibi sıvılar yüzünden çıkan yangınlar B tipi yangın olarak adlandırılırken doğalgaz gibi gaz kaynaklı nedenlerden çıkan yangınlar C tipi yangın olarak tanımlanır.

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpü, tozlu söndürme olarak da bilinir. A, B ve C fark etmeksizin tüm yangın tiplerinde kullanılan bu tüpler, amonyum fosfat içeriğine sahiptir. Çalışma işlevi ise oksijen ve yanmanın bağlantısını kesmeye dayalıdır.

Köpüklü yangın söndürme tüpü, A ve B tipindeki yangınların söndürülmesinde son derece etkilidir. Azot gazının basınç ile sıkıştırılması sonucu tasarlanan köpüklü tüplerin içerisinde yeterli oranda su bulunur.

Karbondioksitli yangın söndürme tüpleri ise kokusuz ve renksiz karbondioksit gazı kullanılarak üretilir. En temiz yangın tüpü çeşidi olarak da bilinen karbondioksitli tüpler, yanma alanında boğma işlevi gösterir. Böylece B ve C tipindeki yangınların söndürülmesinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Yangın tüpü satın almak istediğinizde karşınıza 6 kg yangın tüpü ve 2 kg yangın tüpü gibi farklı seçenekler çıkar. Farklı ağırlık özelliklerindeki tüp seçenekleri, evler ve araçlar için özel olarak üretilen birbirinden işlevsel modeller sunar.

Yangın Söndürme Tüpünün Kullanım Alanları

Yangın, her alanda çıkması muhtemel olan ve büyük kayıplara yol açabilen afet türlerinden biridir. Özellikle dikkatsizlik ya da ihmal gibi nedenlerle sıkça yaşanabilen yangınlara erken müdahale etmek çoğu zaman hayati önem taşır. Mal kayıplarının yanı sıra can sağlığını da ciddi oranda tehdit edebilen yangınlara ilk müdahalenin yolu ise yangın söndürme tüplerinden geçer. Yangın tüpleri farklı içerikleri ve ağırlıkları ile her ortamda kullanmaya uygun seçenekler barındırır.

Yangın söndürme tüpleri 2 kg, 4 kg, 6 kg gibi çeşitleri ile farklı alanlar için özel olarak üretilmiş seçenekler sunar. Yangın söndürme tüplerinin başlıca kullanım alanları arasında ise şunlar sıralanabilir:

 • Evler
 • İş yerleri
 • Apartmanlar
 • Okullar
 • Hastaneler
 • Araçlar

Olası yangın anlarında yangına ilk müdahaleyi yapmak ve yangının büyük çaplı felaketlere yol açmasını önlemek için yangın tüpü kullanmak çok önemlidir. Bu nedenle yukarıda sıralanan alanların yanı sıra tüm yaşam alanlarında yangın çıkma riski göz önünde bulundurulmalı ve alana uygun yangın tüpü seçimi yapılmalıdır. Seçilen yangın tüpünün içeriğine dikkat edilmeli, sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir ürün olduğundan emin olunmalıdır.

Kullanmak istediğiniz alana uygun olan yangın tüpünü seçtikten sonra tüpün A, B ve C yangın tiplerinden hangileri için uygun olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Yangın söndürme tüpleri farklı yangın tiplerine uygun olan içeriklere sahip olduğundan yanlış tüp kullanımı yapmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede tüpün içeriğindeki söndürücü bileşen doğru yangın türüne etki ederek alevlerin kısa sürede sönmesini sağlayabilir.

Yangın Söndürme Tüpünün Doğru Şekilde Kullanımı

Yangın söndürme tüpünün doğru şekilde kullanımı son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle de kişinin kendisini ve çevredeki kişileri yangından koruyabilmesi için yangın tüpünün doğru kullanılması şarttır. Kişilerin itfaiyeyi aradıktan sonraki bekleme aşamasında yangın tüpü kullanarak alevlerin etkisini azalmaya çalışması, itfaiye geldikten sonraki süreci de bir hayli kolaylaştırır.

Yangın anında ilk olarak sakinliğinizi korumaya ve panik olmamaya çalışmanız gerekir. Sonrasında gerekli ise itfaiye aranmalı ve yangın tüpü doğru şekilde kullanılarak yangının büyümesini engellemeye çalışılmalıdır.

Yangın söndürme tüpünün doğru şekilde kullanılması için talimatlara uyulması gerekir. Talimatları çoğunlukla yangın tüpünün üzerinde bulmak mümkündür. Bu talimatlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Yangının olduğu alana 1.5 ile 2 metre arasında yaklaşılmalıdır.
 • Alevin merkezine odaklanılmalı ve rüzgar arkaya alınmalıdır.
 • Yangın hortumu alevlere doğrultularak yangın tüpünün pimi çekilmedir.
 • Yangın tüpü mandalı kuvvetlice sıkılmalı, tüpün içeriğindeki bileşen ateşe doğru püskürtülmelidir.
 • Püskürtme sırasında yalnızca bir noktada sabit kalınmamalı, sağa ve sola da püskürtme yapılmalıdır.
 • Alevler tamamen sönene kadar bu işleme devam edilmeli, yangının söndüğünden emin olmadan püskürtme işlemi bırakmamalıdır.
 • Alevler söndükten sonra yangın tüpünün dolum işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bu talimatlar doğru şekilde uygulandığında yangına etkili bir müdahale yapmak mümkündür.

Araçta Yangın Tüpü Kullanımı

Yangın söndürme tüpleri diğer yaşam alanlarında olduğu gibi araçların da olmazsa olmaz unsurlarından biri haline gelmiştir. Binek ya da ticari olması fark etmeksizin tüm araç sahiplerinin trafiğe çıkarken bir söndürücü bulundurması zorunludur. Buna bağlı olarak araçlar için uygun olan 1 kg ve 2 kg yangın tüpü gibi küçük ebatlı yangın tüpleri tasarlanmıştır.

Yangın tüpü 1 kg modelleri ile binek araçların yangın tehlikelerine karşı korunmasında büyük rol oynar. Üstelik bütçe dostu yangın tüpü fiyatları, her sürücünün aracında bir yangın tüpü bulunmasını oldukça kolaylaştırır. 2 kg araç yangın tüpü seçenekleri ise kamyonet ve minibüs gibi büyük ebatlı araçlarda yangına karşı güvenlik önlemleri almayı sağlar. Aracınızda kendinizi çok daha güvende hissetmenizi sağlayan söndürücü tüpler, son derece işlevsel ürünlerdir.

Araçlarda kolay kullanım için özel olarak tasarlanan mini tüpler, pratik kullanım özellikleri ile bir hayli dikkat çeker. Emniyetini açarak düğmeye basmanızla birlikte aktif hale küçük yangın tüpleri, doğrudan söndürücü özellikli bileşen püskürtür. Yangın alanına uzak mesafeden kolayca püskürtme işlemi yapmanızı sağlayan halojen tüp seçenekleri, acil durumlarda müdahale hızınızı ciddi oranda artırır. Bu sayede aracınızda ortaya çıkabilecek herhangi bir yangın durumunu büyümeden kolayca yok edebilmeniz mümkün hale gelir.

Koçtaş’ta Avantajlı Yangın Söndürücü Fiyatları

Söndürücü ürün seçimi yaparken kullanıcıların en fazla dikkat ettiği konulardan biri, yangın söndürücü tüp fiyatları olarak karşımıza çıkar. Can ve mal güvenliği açısından vazgeçilmez olan yangın söndürme tüpleri, ilk müdahale için hayati öneme sahiptir. Karbondioksit, kuru kimyevi toz ve köpük gibi içerikleri ile farklı kullanımlar için uygun seçenekler oluşturur. Yeniden doldurulabilir özellikli yangın tüplerinin şarj süreleri ise içeriklerine göre değişiklik gösterebilir. Ev, iş yeri ve araçlar başta olmak üzere her yaşam alanınızda bir tüp söndürücü bulundurmanız olası yangın risklerine karşı kendinizi güvende hissetmeniz için oldukça önemlidir.

Yangın söndürücü fiyatları, satın alacağınız ürünlerin ağırlık ve içerik gibi özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Yangın tüplerinin 1 kg, 2 kg, 4 kg ve 6 kg gibi farklı ağırlıklara sahip çeşitleri arasında fiyat farkları bulunur. Yangın dolaplarındaki hortum uzunlukları, ürünün fiyatlarını etkileyen önemli bir unsurdur. Ürünlerin kaliteleri, sahip oldukları işlevsel tasarımlar ve sağladıkları kullanım kolaylıkları da fiyatların belirlenmesinde etkili özelliklerdir.

Yangın anlarında erken müdahale sağlayarak can ve mal kayıplarının önüne geçmenizi sağlayacak söndürücü ürünler, Koçtaş’ta geniş bir çeşitlilik ile sunulur. Evinizde, iş yerinizde veya aracınızda, dilediğiniz her alanda güvenliğinizi sağlayacak tüp söndürücüler arasından sizin için uygun olan modeli Koçtaş mağazaları ya da internet sitesinden kolayca seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun olan modelleri satın alabileceğiniz Koçtaş’ta her bütçe için uygun fiyat seçenekleri sunan tüp söndürücü ürünler bulabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz alan için uygun yangın tüpleri ve yangın dolaplarını inceleyebilir, satın almak istediğiniz ürünlere avantajlı fiyat fırsatları ile sahip olabilirsiniz.

Yangın Söndürücü Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yangın söndürücü nasıl kullanılır?

Söndürücü ürün kullanımında yapılması gereken kullanım talimatına uygun hareket etmektir. Kullanım talimatı genellikle ürünlerin üzerinde bulunur. Bu talimatları dikkatli şekilde uygulayarak yangın tüpü ve dolabınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Yangın tüpleri kaç yılda bir yenilenir?

Tüpler iki yılda bir kez tamamen boşaltılıp doldurulmalıdır. Köpüklü yangın tüplerinin periyodik bakımı ile dolum süresi, iki yılda birdir. Halokarbon içerikli yangın tüplerinin kontrolünün ise yılda 2 defa yapılması gerekir.

Yangın tüpü fiyatları ne kadar?

Yangın tüpü fiyatları için belirli ücret belirtmek mümkün değildir. Çünkü yangın tüpü fiyatları ürünlerinin ağırlık, ebat, uzunluk, içerik gibi farklı özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Koçtaş'ta bulunan birbirinden kaliteli ve işlevsel yangın tüpü çeşitlerine uygun fiyat avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

En Çok Satan Yangın Söndürücü Hangileri?

Koçtaş Yangın Söndürücü kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. 6 Kg Tozlu Yangın Söndürme Tüpü - 4 Yıl Garantili Ruhsata Uygun 2023 - 2027
 2. Tüpaş Yangın Tüpü Söndürücü 6 Kg 2023 Üretim 2027 Son Kullanım 4 Yıl Garantili
 3. Yangın Söndürme Tüpü Askılığı Sehpası C Taban
 4. 6kg Tüpaş Kuru Ki̇myevi̇ Tozlu Tse Belgeli̇ Yangin Tüpü
 5. Yangın Söndürme Battaniyesi 150 X 180 Cm Ce Sertifikalı
Daha fazla göster
112 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: