750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Astarlar

Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
22 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Astarlar

Boya ve boya malzemeleri arasında astarlar önemli bir yer tutar. Boyanacak olan yüzeyin boyaya hazırlanması ve boyanın daha kolay uygulanmasını sağlamak amacı ile astar uygulaması yapılır. Özellikle rengi değişecek ya da ilk defa boyanacak olan yüzeyler için astar uygulanması, daha az boyanın harcanmasını ve boyanın daha kolay yapılabilmesini sağlar.

Boya İşlemini Kolaylaştıracak Astar Çeşitleri

Astarlar, kullanım amaçları ve özelliklerine göre farklı seçeneklere sahiptir.

İzolasyon astarı, boya uygulamasından önce yüzeyin izolasyon özelliği kazanması amacı ile uygulanan astardır. Şeffaf ve renksiz bir görüntüye sahip olan izolasyon astarı, tuğla, gaz beton, alçı ve benzeri malzemeler üzerinde kullanılabilir. Üzerinde kullanılan malzemenin nem itici ve su geçirmez olmasını sağlamak için etkilidir. Yoğun bir astar türü olması nedeni ile belirtilen ölçülerde inceltilerek kullanılması tavsiye edilir.

Boya astarı, farklı renklerde ancak aynı türde boya uygulanacak olan alanlar için uygulanabilen astardır. Alt katta bulunan boyanın renginin bastırılması ve üstüne uygulanacak olan boyanın renginin daha kolay çıkmasını sağlamak üzere kullanılır. Bu astarlar üst kısma uygulanan boya için tasarruf sağlamada etkilidir.

Geçiş astarı, farklı türde boyalar arasında geçiş yapılması aşamasında kullanılacak olan astardır. Solvent bazlı boya uygulanmış alanlar üzerine su bazlı boya uygulanabilmesi için tavsiye edilen astardır. Bu aşamada üst kısma uygulanacak olan boyanın iyi şekilde tutması için etkili astar sağlanır. Solvent bazlı boyalarda rengi kapatmanın zor olması ve üzerine su bazlı boyanın tutuş sağlayabilmesi için kullanılır.

Alçı astarı, alçıpan, saten alçı ve benzeri yüzeylerin boyaya hazır hale getirilmesi için kullanılan astar türüdür. Alçının emici özelliği yüksek olması sebebi ile özel olarak üretilmiştir.  

Dolgu astarı, beton, sıva ve tuğla gibi malzemelerin üzerine boyanın yapılabilmesi için kullanılan astardır. Bu tür astarların bazı çeşitleri seramik ve benzeri malzeme üzerine tekrar aynı tür malzemenin uygulanması aşamasında kullanılır. Altta kalan yüzeyin yapışma özelliğinin yüksek olmasını sağlar.

Transfer astarı, yağlı boya ya da solvent bazlı saten boya üzerine su bazlı boya uygulaması aşamasında kullanılır. Alttaki boya üzerinde oluşturduğu film kat ile diğer boyanın uygulanmasını kolaylaştırır. Üstte uygulanan boyanın iyi şekilde yapışmasını sağlar.

Astar Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Astarlar farklı kullanım alanlarına uyum sağlayabilmeleri için farklı özelliklerle üretilmiştir. Sorunlu yüzey üzerine uygulanacak astar beklenilen etkinin yaratılmasına engel olur. Bu sebeple astar seçimi yapılırken hangi boya ya da malzeme üzerine uygulanacağının bilinmesi gerekir.

Astarlar kullanım yöntemi olarak inceltme gerektirmeyen boya türleridir. Geneli doğrudan uygulanabilir özelliktedir. Ancak yine de bazı türlerinde inceltme gerekebilir. Bu konuda işleme başlamadan detaylı bilgi sahibi olmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.  

Astarlar ve uygulama malzemelerini Koçtaş’ta bulabilir ve online alışverişin sunduğu konforla hemen şimdi siparişinizi verebilirsiniz. 

Daha fazla göster