200 TL Üzeri Kargo Bedava

Kablo Yüksüğü

Filtreler
Özellikler
-

Elektrik Bağlantısı İçin Kritik Bir Parça: Kablo Yüksüğü

Hem ev hem de endüstriyel kablolamada kablo yüksüğü çeşitlerinden yardım alınır. Genel olarak bu ürün, bir şaftı sağlam hale getirmek ya da bir malzemenin şeritlerini birbirine bağlamak için kullanılan bir tür halka şeklinde özetlenebilir. Ürünler genellikle bakırdan yapılır ve etrafı PVC ya da polyamid ile kaplanır. Ayrıca üzeri gümüş ya da kalayla kaplanan modeller de bulunur. Kabloları birbirine bağlamak, bağı güçlendirmek ya da sabitlemek için kullanılan ürünler, elektrik sistemlerinin önemli bir parçasıdır. Oluşturulan sistemlerin sağlamlığını garanti altına almak için kullanılan bu ürünler, tel şeritlerin sabitlenmesini sağladığı ve gevşeme benzeri istenmeyen durumların yaşanmasını engellediği için birçok kişi tarafından tercih edilir. Özellikle elektrik panolarında sıklıkla kullanılan yalıtımlı damarlı kabloların döşenmesini kolaylaştıran ürünler, sistemin sağlam hale getirilmesine de yardımcı olur. Eğer kabloların üzerinde bulunan izolasyon malzemesi soyulursa kablo uçlarında dağılmalar meydana gelebilir. Bu ürün ise uçları destekleyerek bu tip istenmeyen durumların yaşanma olasılığını azaltır. Kablo yüksüğü ayrıca tel ve konnektör arasındaki temas direncini azaltarak aralarında hava boşluğu olmamasını sağlar. Böylece tellerde meydana gelebilecek oksidasyonu azaltır. Kıvrımlı bağlantı noktalarının sağlamlığını pekiştiren ve kablolar arasındaki dengeyi muhafaza eden yüksük, birçok kişi tarafından kullanılan malzemeler arasında bulunur. İzoleli ve izolesiz kablo yüksüğü çeşitlerini inceleyerek sizin için uygun olanı bulabilir, sistemlerinizin gereksinimlerini kısa süre içinde gidermeye başlayabilirsiniz.

Kablo Yüksüğü Kullanmanın Önemi

Bu ürünler sunduğu avantajlarla öne çıkar. Ürünlerin neden kullanılması gerektiği hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilir, yüksüklerin fonksiyonelliği hakkında bilgi alabilirsiniz:

 • İlk olarak kablo yüksüğü tesisatınızın genel güvenliğini artırır. Kablo bağlantı noktalarında yaşanabilecek çeşitli sorunları sağlam yapısıyla engeller.
 • Kablo yüksüğü geleneksel kablolama yöntemlerinden çok daha fazla tutarlılık sağlayabilir. Birden fazla kabloyu bir araya getirmek istediğiniz yerlerde sisteminizi daha sağlam bir şekilde kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca esnek kabloları bir yere sabitlemek istediğinizde de ürünlerden yararlanabilirsiniz.
 • Ürünler, birden fazla kabloyu tek bir bağlantı noktasına birleştirmek için hem güvenli hem de temiz bir yöntem sağlar. Genellikle küçük ebatlarda olduğu için karmaşık bir görüntü yaşanmasının önüne geçerek sağlam bir sistem elde etmenize imkan tanır.
 • Birçok farklı seçeneğe sahip olduğu için kablolar arasında dilediğiniz gibi bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu ürünler yaptığınız işin genel kalitesini de artırır.

Kablo yüksekleri daha güvenilir bir sistem elde etmenize yardımcı olan önemli ürünler arasında yer alır. Nasıl bir yüksüğe ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra kablo yüksüğü fiyatlarına ve seçeneklerine göz atarak istediğiniz ürüne anında sahip olabilirsiniz.

Renk Kodlarına Göre Kablo Yüksüğü Modelleri

Ürünler, genel olarak kablolamada sonlandırma ya da bağlantı noktasında kabloları kıvırmak ve toplamak için kullanılan küçük bir parçadan oluşur. Devre kartları gibi çeşitli elektronik bileşenlerin yapımında da kullanılan ürünler, farklı kablolama görevlerinde tercih edilir. Genellikle kablo yüksüğü çeşitlerini yalıtmak için kauçuk ya da plastik gibi çeşitli malzemeler kullanılır. Bunlar, kullanım kolaylığını sağlamak ve malzemenin her tarafından anlaşılabilir hale gelmesini mümkün kılmak için renk kodlu olabilir. Renk kodlarının ne işe yaradığı ve kullanıcılara nasıl bir kolaylık sağladığı hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıda bulunan listeye göz atabilirsiniz:

 • Ürünleri incelediğinizde mavi, yeşil, gri, turuncu, beyaz, siyah, krem ya da kahverengi gibi farklı renkler olduğunu görebilirsiniz. Her renk, bazı özellikleri nitelendirdiği için seçim yaparken renk kodlarının anlamı hakkında fikir sahibi olmanız önemlidir.
 • Renk kodları yüksüklerin kablo kesitini gösterir. Alman renk normuna göre turuncu olanların kablo kesiti 0.5 mm, beyaz renkliler 0.75 mm, sarı tonlarındakiler 1 mm, kırmızı yüksükler ise 1.5 mm’dir.
 • Gri, siyah, bej, yeşil, kahverengi ve zeytuni olarak nitelendirilen renkler ise daha Alman renk normuna göre daha geniş kabloları niteler. 4 mm², 6 mm², 10 mm², 16 mm², 25 mm², 35 mm² ve 50 mm²’lik kablolar için özel olarak tasarlanan ürünler, her türlü sistemde rahat bir şekilde kullanılabilir.
 • Fransız normuna göre renklerin nitelendirdiği büyüklükler farklılık gösterir. Fransız normuna göre beyaz renkli yüksükler 0.5 mm², mavi 0.75 mm², kırmızı 1 mm², siyah 1.5 mm² ve gri 2.5 mm²’dir.
 • Turuncudan itibaren kablo yüksüğü daha geniş kabloları nitelendirir. Turuncu 4 mm², yeşil 6 mm² ve kahverengi 10 mm²’yi gösterir. Ayrıca kalın kesitlerde kırmızı, mavi ve siyah tekrar kullanılır. Siyah 25 mm², kırmızı 35 mm², mavi 50 mm² ve en büyük kesiti belirten sarı 70 mm²’yi belirtir.
 • Kullanacağınız ve birbirine bağlayacağınız kabloların kalınlıklarını göz önünde bulundurarak renk kodlarını incelemeye başlayabilirsiniz. 

Farklı kablo yüksüğü fiyatları ve ölçüleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Kablo ucu yüksük çeşitleri sahip olduğu alternatifler sayesinde herkesin aradığını bulmasını kolaylaştırır. Aklınızdaki ürüne karar verdikten sonra kablo yüksük çeşitleri ve kalınlıklarına göz atmaya başlayabilirsiniz.

Giriş Sayısına Göre Kablo Yüksüğü

Ürünler incelendiğinde farklı giriş sayılarına sahip olan modeller olduğu görülebilir. Bazı modellerde tek bir kablo için yapılan özel girişler bulunurken bazılarında iki farklı kablo için girişler vardır. Yapacağınız sistemin gereksinimlerini belirledikten sonra seçenekleri inceleyebilir, sizin için ideal olana kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Kablo Yüksüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kablo yüksüğü fiyatları ve modelleri arasında seçim yapmadan önce bazı kriterlere dikkat etmeniz önemlidir. Aşağıdaki listeyi inceleyerek nasıl seçim yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilir, gereksinimleriniz doğrultusunda kısa süre içinde tercihte bulunabilirsiniz:

 • İlk olarak ihtiyaç duyabileceğiniz yüksek sayısını belirlemeniz gerekir. Seçenekleri incelediğinizde farklı adetlerde satışa sunulan kablo yüksük seti çeşitleri olduğunu görebilirsiniz. 50, 200 ya da 500 adet gibi farklı adetlerdeki kablo yüksüğü seti arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilirsiniz. Setler yanı sıra ürünler tekli olarak da satışa sunulur.
 • Satın alacağınız modelin kesit alanının nasıl olması gerektiğini belirlemeniz gerekir. Kullanacağınız kablonun kalınlığını göz önünde bulundurarak yüksük renk kodlarını inceleyerek sizin için ideal olana kısa süre içinde erişebilirsiniz.
 • Kablo yüksüğü izoleli ve izolesiz olarak kendi içinde iki farklı türde olduğu için sizin için hangisinin daha doğru bir kullanım olduğunu belirlemelisiniz.

Setler ya da tekli olan ürünler arasından aradığınızı bulabilir, sistemlerinizi kolaylıkla kurabilirsiniz. Koçtaş avantajlarını takip ederek istediğiniz niteliklere sahip olan kablo yüksüğü fiyatlarını inceleyebilir, istediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz.

Kablo Yüksüğü Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kablo yüksüğü ne işe yarar?

Yüksükler, genel olarak kabloları birbirine bağlamanıza yardımcı olan ürünlerden oluşur. Ayrıca ürünler, kabloları belirli yerlere sabitlemenize de imkan tanır. Ayrıca kablo yüksüğü taktıktan sonra kontaktör ya da sigorta benzeri devre elemanlarına kablonuzu bağlayabilir, daha güvenli bir kullanım elde edebilirsiniz.

Kablo yüksüğü nasıl takılır?

Ürünler oldukça kolay bir şekilde takılabilir. Telin uçlarını soyduktan sonra yüksüğü pratik bir şekilde takabilir, işlemi anında gerçekleştirebilirsiniz. Takılan yüksüğü ve kabloyu kıvırmanız gerekiyorsa bazı el aletlerinden yardım alarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Kablo yüksüğü çeşitleri nelerdir?

Kablo yüksüğü genel anlamda izoleli, izolesiz, tek girişli ve çift girişli olmak üzere dört kategoriye ayrılır. Sizin için hangi ürünün daha iyi olduğuna karar verdikten sonra seçeneklere göz atabilir, aradığınız ürüne vakit kaybetmeden erişebilirsiniz.

En Çok Satan Kablo Yüksüğü Hangileri?

Koçtaş Kablo Yüksüğü kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Plasti̇m Pky-23100 Fransız Normu 2x10,00 Mm Çi̇ft Gi̇ri̇şli̇ İzoleli̇ Kablo Yüksüğü
 2. Plasti̇m Pky-3100 Fransiz Normu 10,00 Mm İzoleli̇ Kablo Yüksük (100 Adet )
 3. Eurowest Era-0.50 Alman Normu İzoleli̇ Turuncu Kablo Yüksüğü (1000 Adet )
 4. Eurowest Erf-2.5 Fransiz Normu İzoleli̇ Gri̇ Kablo Yüksüğü (500 Adet )
 5. Eurowest Erf-1.0 Fransiz Normu İzoleli̇ Kirmizi Kablo Yüksüğü (1000 Adet )
Daha fazla göster
102 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: