65+ yaş müşterilerimiz mağazalarımıza gelemediği için, 0 850 209 50 50’yi arayarak verecekleri mobilya, mutfak ve banyo dolabı siparişlerinde nakliye ve montaj ücretsiz! Sadece telefonla siparişlerde geçerlidir.

Koçtaş 500TL ve üzeri kargo bedava500 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA
Filtreler Temizle
Özellikler
  127   Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

İş Güvenliği

 

İş Güvenliği

İş güvenliği malzemeleri tehlikeli çalışma alanları ya da tehlike oluşmasına aday iş sahalarında hayat kurtarıcıdır. Son yıllarda iş ve işçi güvenliği ile ilgili olarak farklı pek çok çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda daha güvenli çalışma süreci için pek çok iş güvenliği malzemesi geliştiriliyor. Bu güvenlik malzemelerinin bir kısmı kanuni zorunluluk sebebi ile belirli işlerde kullanılıyor. Bazı malzeme çeşitleri ise tercihe göre farklı alanlarda değerlendirilebiliyor.

İş Güvenliği Malzeme Çeşitleri Nelerdir?
İş güvenliği malzemeleri denildiğinde çalışanı kaza riskinden koruyacak elbiseler ve kullanılan diğer malzemeler geliyor. İş güvenliği malzemeleri arasında en önemlilerinden biri bu işlemler için özel tasarlanmış ayakkabılardır. İş güvenliği ayakkabısı olarak adlandırılan bu ayakkabılar ağır işlerde çalışanların ayaklarını korumak üzere tasarlanıyor. Ayakkabıların tasarımlarına göre özellikleri değişiklik gösterebiliyor. Ayakkabıların en önemli özelliği burun kısımlarının koruyucu metal içermesidir. Bu koruyucu metal sayesinde çalışanların ayakları düşmesi muhtemel maddelerden korunmuş olacaktır. Ayakkabının içerisinde sabitlenmiş şekilde olan kompozit malzemeden üretilen burun koruması güvenlik açısından önemlidir. İş güvenliği noktasında kullanılabilmesi için ayakkabıların tabanının kaymaz ve kolay şekilde delinmez malzemeden üretilmiş olması gerekiyor. İç astarı ve diğer özellikleri güvenli bir şekilde kullanımı sağlamak üzere tasarlanıyor.
İş güvenliği noktasında önemli olan malzemeler arasında tulum ve diğer elbise seçenekleri de bulunuyor. Bahçıvan tulum olarak adlandırılan malzeme, çalışma sürecinde rahat şekilde kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. Sağlam malzemeden üretilen bahçıvan tulumları uzun süre yıpranmadan kullanılabiliyor. Bel kısmında bulunan lastikli yapı ve cepleri sayesinde kullanım kolaylığı sağlanıyor. Tulum seçenekleri arasında daha özel işlemler için kullanılan malzemelerde bulunuyor. Kimyasal önleyici tulum, inşaat ya da tamirat sırasında zararlı olabilecek kimyasal maddelerin kullanıldığı iş yerleri için gerekli olan malzemedir. Kimyasal önleyici tulumlarda dikiş yerleri kaynak yöntemi ile kapatılarak sızma önleniyor. Ayak ve el bileklerinde bulunan elastik koruma bantları sayesinde sıvı teması engelleniyor. Fermuar kısmında da özel bant kullanılarak tam koruma sağlanıyor.
Kıyafetler ile birlikte güvenlik amacı ile tamamlayıcı bazı malzemeler de kullanılıyor. Eldivenler bu malzemeler arasında yer alır. Kullanım amacına uygun olarak, yanmaz, kesilmez ve takviyeli eldiven çeşitleri bulunuyor. Toz yoğunluğunun fazla olduğu yerler için toz maskesi çeşitleri bulunuyor. Toz maskeleri, tozların nefes yolu ile alınmasını engellemek için tercih ediliyor. Maskelerde kullanılan sabitleme bantları sayesinde çalışırken herhangi bir engel oluşturmuyor. Gürültülü ortamlarda çalışanlar için manşonlu kulaklık kullanılması tavsiye ediliyor. Bu kulaklıklar tasarım özelliklerine göre değişen ses seviyelerinde gürültüleri engelliyor. Kafa bantlı tasarımı ile de rahat ve güvenli kullanım sağlıyor. Geniş kulak bandı sayesinde kulaklık ve benzeri malzemeler ile birlikte kullanımı mümkün oluyor. Bu malzemelere ek olarak iş güvenliği amacı ile baretler, dizlikler, önlükler ve tabelalar gibi farklı ürünler kullanılabiliyor.

İş Güvenliği Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İş güvenliği malzemeleri tehlikeli ve ağır işlerin yapıldığı iş yerlerinde çalışan kişilerin güvenliğini sağlamak amacı ile tasarlanıyor. Tasarım amaçlarının insan sağlığını korumak olduğu düşünülürse malzemenin işlev olarak bunu yerine getirebilmesi önemlidir. Bu konuda dünya genelinde uygulanan belli güvenlik standartları bulunuyor. Mutlaka güvenlik standartlarına ilişkin sertifikaya sahip ürünler tercih edilmelidir. İş güvenliği malzemelerinin üretim amacını sağlayacak şekilde güvenli olmasının yanında yapılan işi engellemeyecek rahat kullanım özeliğine de sahip olması gerekiyor.

Hayatınız Değerlidir: İş Güvenliği Malzemeleri Nereden Alınır?
İş güvenliği malzemeleri ihmal edilemeyecek ve geçiştirilemeyecek kadar hayati öneme sahip malzemelerdir. Çalışanların güvenliğini tam olarak sağlayabilmek adına mutlaka kalitesine güvenilir malzemeler seçilmelidir. Koçtaş’ın Online alışveriş sitesi, iş güvenliği noktasında güvenlik sertifikalarına sahip, güvenilir ve kullanışlı malzeme seçeneklerini çalışanlar için sunuyor. Şimdi seçenekler arasında keşfe çıkabilir ve beğendiğiniz ürünü alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz. 

 

Daha fazla göster