750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Yatak Odası

Oturma Odası

Antre Mobilyaları

Genç ve Çocuk Odası

İlgili Blog İçerikleri

Mobilya

Her türlü mekan için istenilen atmosferi yansıtmakta başrol genelde dekorasyona düşer,  dekorasyon denince de en önemli unsur olarak  mobilyalar ön plana çıkar. Mekanın karakterini belirleyen başlıca öğelerden biri olan mobilyalar, sayısız tarz ve form seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Tasarım olarak modern, neoklasik, endüstriyel ve klasik mobilya gibi farklı başlıklardan söz etmek mümkün. Benzer şekilde fonksiyonel açıdan da farklılık gösteren mobilya çeşitleri balkon mobilyalarıbahçe mobilyaları ofis mobilyaları, yatak odası ve salon şeklinde kategorize edilir.

Mobilya Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Mobilya dekorasyon parçalarının her birinin kendi başına bir değeri olmalıdır. Üstelik sadece mobilyaların kendi içinde güzel olması yeterli bir unsur değildir. Önemli olan seçilen ürünlerin mekan ile hem fonksiyonel açıdan hem de görsel olarak iyi bir uyum yakalayabilmesidir. Örnek olarak tek başına incelendiğinde başarılı bir tasarıma sahip olan bazı mobilya modelleri geniş mekanlarda kullanıldığında farklı, dar mekanlarda kullanıldığında farklı etkilere sahip olabilir. Bu nedenle öncelikle mekanın ölçülerine ve amacına uygun ürün seçimlerinin yapılması gerekir. Seçilen ürünlerin tasarım anlamında birbiri ile uyum içinde olması şüphesiz en önemli gerekliliklerden biridir. Ancak ürün seçimlerini ve mekanın tasarımını başarılı gösterecek en önemli husus, kullanılan nesnelerin boyutlarının ve mekan içi geçiş mesafelerinin de yeterli büyüklükte ve birbiri ile orantılı olması gerektiğidir. Aksi taktirde kullanılan mobilyaların tasarımsal bütünlüğü de mekan içindeki etkisini tamamen yitirebilir.

Bulunduğu Mekana Uygun Mobilyalar İçin Ölçü Almak Şart

Bu adımda ilk yapılması gereken mekanın ölçülendirilmesidir. Ardından mekanda olmazsa olmaz olarak değerlendirilen nesnelere ilişkin bir liste yapılması gerekir. Bu doğrultuda ilk olarak mekanın plan düzleminde bir krokisi oluşturulmalıdır. Bu kroki üzerinde mekana yerleştirilecek nesnelerin yaklaşık standart boyutlarına uygun bir yerleşim taslağı hazırlanması gerekir. Listede yer alan tüm nesneler mekana yerleştirildiğinde mutlaka geçiş alanlarının kontrolü sağlanmalıdır. Mekan içi fiziksel konforu sağlayacak şekilde yerleşim yapıldığında nesnelerin boyutları ile ilgili maksimum ve minimum ölçüler belirlenebilir. Mobilya dekorasyon anlamında bu adımları izlemek mekanın fonksiyonelliği açısından büyük bir önem teşkil eder.

Mobilya Temizliğini Çok Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Ürünlerin temizliğinde en önemli husus hangi materyalin kullanıldığıdır. Gardırop, şifonyer, kitaplık, tv ünitesi gibi ürünlerde genel olarak ahşap malzemeler tercih edilir. Bu tip ürünlerin temizliğinde ise özel olarak satılan ahşap yüzeyler için temizleyici sıvılar kullanılabilir. Ayrıca temizlik sırasında kullanılacak olan bezin pürüzsüz bir yüzeye sahip olması malzemenin çizilmemesi açısından da büyük bir önem teşkil eder. Ek olarak silme işlemi tamamlandıktan sonra yüzeyin ıslak bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle öncelikle ıslak bez ile silinen yüzey sonrasında da özenle kurulanmalıdır. Sert yüzeylerin yanı sıra bazı ürünlerde ise deri, kumaş gibi farklı malzemeler kullanılmış olabilir. Bu durumda örnek olarak koltuk ve sandalye yüzeyleri silinirken genellikle sabunlu bez kullanılması yeterli olacaktır. Ancak ürün seçimi sırasında saten gibi özel kumaş kaplamalarda temizliğin diğer kumaşlara oranla çok daha zor olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Mobilya Alışverişinin En Doğru Adresi Parmaklarınızın Ucunda!

Belirtilen gereklilikler sağlandığında farklı mobilya markaları tarafından satışa sunulan ürünler ilgili mağazalardan satın alınabilir. Genel olarak ev dekorasyonuna yönelik üretilen ürünler tek çatı altında satışa sunulurken büro mobilyaları sektör içinde ayrı bir alan haline gelmiştir. Benzer şekilde çocuk ve genç odası mobilyası seçenekleri için de bu alanda özelleşmiş firmalara yönelmek gerekir. Ek olarak günümüz teknoloji sayesinde değişen alışveriş alışkanlıkları mobilya alışverişine de yansıdı. Dolayısıyla dileyen kullanıcılar Online mobilya seçeneklerine Koçtaş’ın Online alışveriş sitesinden göz atabilirler. Özellikle birbirinden farklı mobilya aksesuarları Online satış anlamında oldukça büyük bir çeşitliliğe sahip.

Mobilya fiyatları konusunda uygun fiyata yüksek kalite prensibini benimsiyorsanız yapmanız gereken tek şey Koçtaş’a bekleriz.

Daha fazla göster