Peşin Fiyatına 7 Taksit

Gübreler ve Sıvı Gübreler

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Bahçe ve Çiçek Bakımının Vazgeçilmez Parçası: Gübreler ve Sıvı Gübreler

Gübreler ve sıvı gübreler bahçe bakımının önemli bir parçasıdır. Bitkiler, büyümek ve gelişmek için topraktaki 17 temel besine ihtiyaç duyar. Gübre çeşitleri, bu besinlerin bitkiler tarafından daha iyi bir şekilde emilmesine yardımcı olur. Sıvı gübre çeşitleri sayesinde topraklarda eksik kalan temel besinleri çiçeklerinizin almasını sağlayabilir, daha sağlıklı bir şekilde büyümelerini mümkün hale getirebilirsiniz. Nitrojen, potasyum, kükürt ya da fosfat gibi önemli besin maddelerini bitkilerin almasını sağlayarak daha çiçeklerinizin daha iyi hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Azot, soluduğumuz havanın yaklaşık yüzde 78’ini oluştursa da bitkilerin onu topraktan alması gerekir.

Fosfor, tüm canlı hücrelerde bulunur ve yaşamlarını sürdürmeleri için oldukça önemlidir. Potasyum, doğada bulunan ve bitkilerin canlanmasında önemli bir yere sahip olan maddeler arasında yer alır. Kükürt de benzer şekilde tüm canlılarda bulunur. Proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin üretimi için gereklidir. Çinko ise klorofil oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Demir, bütün bitkilerin elde etmesi gereken önemli maddeler arasında yer alır. Bütün bu maddeleri bitki besini çeşitleri sayesinde çiçeklerinizin almasını sağlayabilir, ihtiyaç duydukları bileşenleri pratik bir şekilde onlara sunabilirsiniz. Sıvı gübre fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek çiçeklerinize özel olarak bakım yapmaya başlayabilir, bahçelerinizin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bahçelerin yanı sıra saksıdaki çiçekleriniz için de sıvı gübrelerden yararlanabilir, bitkilerinizin istediğiniz gibi büyümesini mümkün hale getirebilirsiniz.

Daha Sağlıklı Bitkiler İçin Gübre Kullanmanın Önemi

Sıvı gübre çeşitleri bitkilerinizin daha canlı ve sağlıklı hale gelmesini sağlayan önemli ürünler arasında yer alır. Sıvı gübreler, genel olarak bitkiler için besin olarak nitelendirilir. Büyümek ve büyüdükten sonra sağlıklı kalmak için bitkilerin ihtiyaç duyduğu mineralleri almasını sağlayan ürünler, bitki bakımının önemli bir parçasını oluşturur. Bitkiler, dengeli bir fosfor, potasyum, azot ve kükürt kaynağına ihtiyaç duyar. Çiçekler, bu besinleri her büyüme mevsiminde topraktan alarak sağlıklarını muhafaza etmeye çalışır. Bununla beraber periyodik aralıklarla sıvı gübrelerin yenilenmesi gerekir. Her bitkinin büyüme mevsimi birbirinden farklılık gösterebileceği için ürün seçimini ve kullanımı da ona uygun olacak şekilde yapılandırmanız önemlidir. Ürünler içerdikleri azot, fosfor ve potasyum sayesinde bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinleri pratik bir şekilde almalarını sağlar. 

Büyümeyi ve üretkenliği desteklemek için ürünlerden faydalanabilir, çiçeklerinizin topraklarının bitkilerin yaşamı için daha uygun hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Doğal ya da yapay malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşturulan sıvı gübreler bitki büyümesi için bakım yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Saksı bitkilerinden ağaçlara kadar her canlı için bir gereksinim haline gelen sıvı gübre, bahçecilikle uğraşıyorsanız edinmeniz gereken malzemeler arasında yer alır. Sıvı gübre fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı pratik bir şekilde bulabilir, çiçeklerinizin istediğiniz gibi sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Sıvı gübre çeşitleri arasından aradığınıza kısa süre içinde erişebilir, bakım için edinmeniz gereken malzemelere kısa süre içinde sahip olabilirsiniz.

Sıvı Gübre Kullanımının Sunduğu Avantajlar

Ürünleri kullanmak birçok farklı avantaj sunar. Ürünlerin sunduğu faydalar hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıda yer alan listeyi inceleyebilir, malzemelerin gerekliliği hakkında fikir edinebilirsiniz:

 • Genel olarak ürünler, bitkilerin özel büyüme gereksinimlerine göre uyarlanmış belirli oranda azot, potasyum ve fosfor gibi temel bitki besinlerini içerir. Farklı bitkiler için özel olarak formüle edilen ürünler, bitkilerin tam olarak ihtiyaç duydukları miktarda besin elde etmelerini mümkün hale getirir.
 • Ayrıca ürünlerden gelen bu besinler, bitkinin temel besin gereksinimlerini karşıladığı için tükenmiş topraklarda bile bitkilerin büyümesine imkan tanır. Böylece toprağı değiştirmeden belirli bir süreye kadar çiçeklerinizi yetiştirmeye devam edebilirsiniz.
 • Çiçek türleri için özel olarak formüle edilen ürünler, bitkilerin hücrelerine tam da ihtiyaç duydukları miktarda ve hızla besinlerin erişmesini sağlar. Böylece verimli bitki büyümesi için gerekli olan birincil besin kaynaklarını elde eden çiçekler, daha hızlı bir şekilde büyüyebilir.
 • Ürünler, hasat verimini artırmasıyla da dikkatleri üzerinde toplar. Bu sayede istenilen miktarda sebze ya da meyve yetiştirilmesinin önünü açmayı başarır.
 • Çiçek ya da mahsul fark etmeksizin yetişen her bitkinin verimliliğini artırmayı başaran ürünler, kullanılan toprağın da daha sağlıklı hale gelmesini sağlar.
 • Spesifik bir besini sağlamak amacıyla ektiğiniz besine özel olarak belirli bir ürün seçebilirsiniz.
 • Suda çözünerek toprağa kolay bir şekilde karışan ürünler, bitkiler tarafında rahatlıkla emilebilir. Böylece istenilen sonuçların elde edilmesini hızlandırır.

Sıvı sebze gübresi çeşitlerini inceleyerek çiçeklerinizin bakımını doğru bir şekilde yapabilir, bahçelerinizden istediğiniz verimi alabilirsiniz. Büyük ağaçlardan saksıdaki bitkilere kadar ürünleri kullanarak daha canlı ve sağlıklı bitkiler yetiştirebilir, takviyeler sayesinde istediğiniz performansı elde edebilirsiniz.

Sıvı Gübre Kullanım Alanları

Sıvı gübre, geniş bir kullanım alanına sahip olmasıyla öne çıkar. Tarım alanlarından evdeki saksılara kadar her yerde kullanılan ürünler, fonksiyonelliğiyle bitki bakımıyla ilgilenen herkes tarafından tercih edilir. Sıvı gübrelerin genel kullanım alanları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda yer alan listeye göz atabilir, ürünlerin çok yönlülüğü hakkında fikir alabilirsiniz.

 • Ürünler, bitkilere ek besin sağlamak için kullanılır. Her bitki, farklı miktarda besine ihtiyaç duyar ve günümüzde topraklar bazı zamanlarda bu besinleri sağlamak için yetersiz kalabilir. Sıvı bitki gübresi çeşitleri, çiçeklerin ihtiyaç duyduğu besinleri almasını kolaylaştırır.
 • Kaybedilen besin maddelerini yeniden elde etmek için saksı bitkilerinde sıklıkla kullanılır. Dış mekan ya da iç mekan bitkileri fark etmeksizin her çiçekte ürünlerden yararlanılır.
 • Çimenlerin yeşillendirilmesi amacıyla azot miktarı zengin olan malzemeler kullanılır. Çimenlerin sararmasının önüne geçen ürünler, daha gür ve canlı bir görünüm elde edilmesini mümkün hale getirir.
 • Bahçıvanlar, bitkilerin beslenme ihtiyaçları gibi belirli gereksinimlerini karşılamak için ürünleri kullanır. Farklı bitki türlerinin ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde formüle edilen ürünler sayesinde bitkilerin daha iyi bir şekilde büyümelerini mümkün hale getirir.
 • Tarım alanlarında da malzemelerden sıklıkla yararlanılır. Amonyum sülfat, kalsiyum nitrat, potasyumlu ya da üre gübre gibi birçok farklı seçeneğe sahip olan ürünler, tarım alanlarının daha verimli hale gelmesine yardımcı olur.

Gübre fiyatları ve alternatiflerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilir, Sıvı gübrelerin geniş kullanım alanından faydalanabilirsiniz. Çiçeklerden meyve ve sebzelere kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan ürünler sayesinde istediğiniz verimi kısa sürede elde edebilirsiniz.

Gübre Kullanımının Bitkilere Etkisi

Bahçe gübresi gibi ürünler kullanmak çiçeklere pek çok farklı şekilde etki eder. Ürünlerin sunduğu etkiler genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Ürünlerin içerisinde yer alan potasyum, bitkilerin saplarını güçlendirir. Böylece eğilme ya da düşme benzeri istenmeyen durumların yaşanmasının önüne geçer.
 • Ürünler, bitkilerin dış ortamdan gelebilecek zararlara karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Böcek öldürücülere ya da herbisitlere olan bağımlılıklarını azaltarak daha sağlıklı mahsuller elde edilmesini sağlar. Ayrıca bazı ürünler, solucan benzeri çiçeklere zarar verebilen canlıların gelmesini engeller.
 • Bitkilerin gelişiminde önemli bir yere sahip olan azot sayesinde ürünler çiçeklerdeki yeşil rengini artırır. Ayrıca bitkilerin büyümelerini hızlandırarak istediğiniz görünümü daha kısa süre içinde elde etmenizi sağlar.
 • Toprağın verimliliğini korumasına yardımcı olduğu için ürünler bahçe bakımıyla ilgilenen kişiler tarafından da tercih edilir. Ayrıca çevre dostu olması da ürünlerin öne çıkan etkileri arasında yer alır.
 • Ürünler, bitkilerin su tutma kapasitesini artırdığı için ekinlerin daha sağlıklı hale gelmesini mümkün hale getirir. Kök derinliğini artırarak bitkilerin su tutma yeteneklerini iyileştirir. Böylece daha iyi bir görünüm elde edilmesini sağlar.
 • Ürünlerin formülünde yer alan fosfor, bitkilerdeki köklerin daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağlar. Kökler hızlı bir şekilde büyüdüğünde tohum oluşumunu hızlandırır. Böylece kendi tohumlarınızla çiçeklerinizi tekrardan ekebilir, onları istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz.

Gübre fiyatları ve seçenekleri arasından sizin için uygun olanı kolaylıkla bulabilir, bahçe ya da saksı bitkisi fark etmeksizin her bitkiden istediğiniz verimi alabilirsiniz. Çiçek gübresi gibi birbirinden farklı seçeneğe sahip olan alternatifler arasından aradığınız özelliklere sahip olan malzemeye kısa sürede erişebilirsiniz.

Kolay ve Pratik Sıvı Gübre Kullanımı

Taşınmaları, saklanmaları ve uygulamaları kolay olan ürünler, herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bitkileri canlandırmak için sıvı gübreler tercih edilse de ürünlerin kullanımı hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar bulunur. Ürünlerin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atmaya başlayabilirsiniz:

 • Sıvı gübreler kullanmaya başlamadan önce ambalajların üzerinde yazan değerlerin neyi ifade ettiğini bilmeniz gerekir. Genel olarak ürünlerin üzerinde yazan sayılar nitrojen, fosfor ve potasyum oranlarını belirtir. NPK şeklinde atıfta bulunulan besinlerin içeriği her üründe farklılık gösterir. Örneğin, ambalaj üzerinde 10 - 10 - 10 gördüğünüzde her bir NPK besin maddesinin yüzde 10’unu içerdiğini anlayabilirsiniz. 10 - 30 - 20 ise malzemenin içerisinde azottan üç kat daha fazla fosfor olduğunu belirtir.
 • Toz ürünlerde dolgu malzemeleri arasında kireç taşı, talaş ya da kil bulunur. Sıvı ürünlerde ise su, ağırlık ve hacim kazandıran inert maddeler arasında yer alır.
 • Her ne kadar bitkiden bitkiye değişkenlik gösterse de ürünlerin genellikle ilkbahar aylarında uygulanması önerilir. Ekimden önce bahçe toprağına karıştırarak ürünleri kullanabilir, topraklarınızdaki besin miktarını artırarak bitkilerinizin daha canlı bir şekilde büyümelerini sağlayabilirsiniz.
 • Yeni bir bitki ekiyorsanız sıvı çiçek gübresi kullanmanız önerilmez. İlk defa ekilen genç köklerde sıvı formda olanların bazıları yanma benzeri istenmeyen etkilere neden olabilir.
 • Ürünleri toprağın derinlerine kadar uygulamanıza gerek yoktur. Toprağın birkaç parmak aşağısına döktükten ve üzerine su döktükten sonra uygulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Çok yıllık bitkileriniz varsa ürünleri ilkbaharda büyüme başlamadan önce uygulamanız önerilir. Ayrıca çok yıllık bitkilerde zamanlama, bitkilerin büyüme döngüsüne bağlıdır. Örneğin, haziran ayı çileklerini en çok hasattan sonra ürünlerle desteklediğinizde verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ürünlerin nasıl kullanılacağı hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak için kullanım talimatlarını inceleyebilir, bitkilerinize özel olarak bakım uygulamaya başlayabilirsiniz. Gübre fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun olana kısa sürede erişebilir, pratik bir şekilde bahçe bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Gübre Kullanım Önerileri

Ürünlerin kullanımı hakkında öneri almak istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

 • Her ne kadar ilkbahar uygulaması genel bir kural olsa da bazı bitkilerde en çok büyümenin olduğu dönemlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin, domates ektiyseniz sezon ortasında ekstra malzemeyle ekinlerinizi desteklemeniz gerekebilir. Domatesler çiçek üretmeye başladığı zaman yapraklar yerine daha fazla domates teşvik etmek için düşük nitrojen içeren malzemelerden birini tercih edebilirsiniz.
 • Bahçenize yeni ekimler yapmaya başlıyorsanız genel bir sebze gübresi kullanmanız önerilir. Ayrıca domatesler için kalsiyum da içeren 3-4-6 oranlı ayrı bir malzeme kullanılması da tavsiye edilir.
 • Sebze mahsullerine önemli ölçüde büyüdükten ya da zaten meyve vermeye başladıktan sonra nitrojen içerikli ürünlerden verilmesi önerilir. Yeterli büyüme seviyesine gelmeden önce bitkilerinizin çok fazla azot gübresi alması, onların olgunlaşmasını geciktirebilir. Çiçeklenmeyi ve verimi azaltarak istediğiniz sonuçları almanızı engelleyebilir.
 • Çiçeklenmeyi teşvik etmek için azot ve potasyumla kıyaslandığında daha yüksek fosfor yüzdesine sahip olan ürünler arasından seçim yapmanız gerekir. Sağlıklı çiçekler güçlü köklere ihtiyaç duyar ve potasyum takviyesi çiçeklerinizin sağlığı için iyi bir başlangıç olabilir.
 • Çiçeklerinizde sararma belirtileri görüyorsanız bunun nedeni demir eksikliği olabilir. Demir içeriği yüksek olan malzemeler kullanarak bitkilerinizin solmuş yapraklarını canlandırabilirsiniz.

Gübre fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek bitkilerinizin ihtiyaçlarına uygun olana kolaylıkla erişebilir, istediğiniz verimli sonuçları almaya başlayabilirsiniz. Çiçeklerden meyvelere ya da sebzelere kadar kullanabileceğiniz malzemeler sayesinde bahçelerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Her Türlü Kullanıma Uygun Gübre Çeşitleri

Ürünler, genel olarak ekilen bitkilerin ya da mahsullerin kapasitelerini ve verimliliklerini artırmak için kullanılan önemli malzemeler arasında yer alır. Seçenekleri incelediğinizde inorganik ve organik gübre olmak üzere genel anlamda iki farklı türde ürün olduğunu görebilirsiniz. Her malzeme, kullanıcılarına bazı avantajlar sağlamasıyla öne çıkar. Ürünler genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Organik olanlar, bitki ya da hayvanlardan elde edilen doğal içerikli ürünlerdir. Bitkilerin yaşam döngülerini tamamlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları karbon bileşikleri ile toprağı zenginleştirmenize yardımcı olan ürünler, verimli sonuçlar elde edilmesini kolaylaştırır. Organik ürünler, toprağın organik içeriğini artırmasını sağlar. Mikroorganizmaların çoğalmasını ve faaliyetlerini destekleyerek toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini değiştirir.
 • Organik ürünler, tarımsal atıklardan, hayvan atıklarından, ev atıklarından, minerallerden ve çamurdan elde edilir. Solucan gübresi çeşitleri, organik olanlara örnek olarak verilebilir.
 • İnorganik olanlar ise kendi içinde azotlu, fosfatlı, potasyumlu, bileşik ve komple olmak üzere genel anlamda beş farklı kategoriye ayrılır. İnorganik olanlar, bazı durumlarda daha hızlı bir şekilde sonuç alınmasını mümkün hale getirir.

Nasıl bir malzemeye ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra seçenekleri inceleyebilir, aradığınız ürüne vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz. Bitkilerinizi ve mahsullerinizi iyileştirmek için birbirinden farklı alternatif arasından aradığınızı kısa süre içinde bulabilirsiniz.

İnorganik Gübre Çeşitleri

İnorganik ismi ürünlerin doğal olmadığını düşündürse de aslında bu ürünler organik olanlardan oluşturulma şekli bakımından ayrılır. Organik ürünler doğa tarafından oluşturulurken inorganik olanlar bir rafineride bir araya getirilir. Bahçelerin bakımında sıklıkla kullanılan inorganik ürünler genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Azot gübresi çeşitleri, genel olarak bitkilerin büyümesi için ihtiyaç duyduğu azot miktarını karşılar. Fotosentez işlemi esnasında dengeyi koruyan klorofilin ana bileşeni olan azot, aynı zamanda bitki amino asitlerinin de bir parçasıdır. Böylece tarımsal ürünlerin verimini ve kalitesini artırır. Amonyum sülfat, amonyum nitrat, amonyum sülfat nitrat, amonyum klorür, üre ve kalsiyum amonyum nitrat, azot bazlı ürünlere örnek olarak verilebilir.
 • Fosfat da inorganik olanlar arasında yer alır. Ürünün etkinliği, fosfor içeriğine, gübreleme yöntemine ve toprağın özelliklerine değişkenlik gösterebilir. Bitkilerin köklerinin gelişmesi için önemlidir.
 • Karma olanlar, içerisinde iki ya da üç bitki besin maddesi içerir. Toprakta hem azot hem de fosfor eksik olduğunda tercih edilir. Bu ürünleri elde etmek için iki farklı gübre doğru oranda karıştırılabilir.
 • Komple olarak da bilinen NPK, farklı toprakların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilir. Karışımlar genellikle besin eksikliklerini daha dengeli bir şekilde giderir. Ayrı ayrı kullanılan farklı malzemelere göre daha az işçilik gerektirir. Üç temel besin maddesi olan N, P ve K içeren karışımlar, farklı oranlara sahiptir. Örneğin, P içeriği daha fazla olanlara potasyum gübre ismi verilebilir. Fosforlu gübre ise P oranı yüksek olan seçeneklerdir.

Topraklarınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Gübre Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürün seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler vardır. Aşağıdaki listeyi inceleyerek nasıl seçim yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinebilir, bitkilerinizi istediğiniz şekle sokabilirsiniz:

 • İlk olarak gübreleme yapacağınız bitkinin ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. Örneğin, solucan sıvı gübre çeşitlerini her türlü çiçekte kullanabilir, istediğiniz verimi pratik bir şekilde alabilirsiniz. Şeker gübresi ise çay, meyve ya da sebze ekimlerinde sıklıkla kullanılır. Genellikle tarım amaçlı kullanılan ürünler arasında yer alır.
 • DAP gübre içerisinde yüksek oranda fosfor ve azot içerir. Ektiğiniz bitki bu minerallere ihtiyaç duyuyorsa Diamonyum Fosfat ürünlerinden birini tercih edebilirsiniz.
 • İnorganik olanları kullanırken dikkatli olmanız önerilir. Ürünlerin içerisinde çeşitli tuzlar yer aldığı için bitki köklerini yakabilirsiniz.
 • Organomineral gübre çeşitleri, toprağınızın kalitesini artırmanıza yardımcı olan malzemeler arasında yer alır. Toprakta yer alan organik madde miktarını artırır ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinlere daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlar.
 • Potasyum gübre çeşitleri, daha çok meyveler için tercih edilir. Bitki hastalıklarına karşı ekinlerinizin daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Bitkilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçenekler arasından aradığınızı kolaylıkla bulabilir, ektiklerinizden verim elde etmeye başlayabilirsiniz. Koçtaş’ta bulunan birbirinden farklı seçenek sayesinde ekinlerinizden istediğiniz sonuçları alabilir, bütçenizi zorlamadan bahçelerinizi daha canlı hale getirebilirsiniz.

Gübreler ve Sıvı Gübreler Kategorisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gübreleme nedir?

Gübreleme, genel olarak bitki ya da ekinlerin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini daha rahat bir şekilde almasını sağlayan bir işlem olarak özetlenebilir. Seçenekleri incelediğinizde üre, azot, potasyum veya sıvı gübre gibi birçok farklı alternatif olduğunu görebilirsiniz. Bitkilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçenekler arasından seçim yapabilir, bahçe bakımınızı pratik bir şekilde gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

DAP gübre nedir ne işe yarar?

DAP gübre, yüksek oranda azot ve fosfor içermesiyle öne çıkar. Özellikle Orta Anadolu bölgesinde buğday yetiştiriciliğinde tercih edilir. Çiftçilerin sıklıkla kullandığı ürünler arasında yer alır. Genel olarak %18 oranında azot ve %46 oranında fosfor barındırır. NPK sıralamasına göre 18 - 46 - 0 olarak isimlendirilir. Formülünde azot ve fosfor bulunsa da potasyum yer almaz.

Solucan gübresi nasıl yapılır?

Organik ürünler arasında yer alan solucan gübresi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Genel olarak solucanların dışkılarından elde edilen ürünler, sıvı gübre haline getirilebilmek için bazı süreçlerden geçirilir. Böylece bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinleri alması için ideal hale getirilir. Bununla beraber bu ürünler ev ortamında da kolaylıkla yapılabilir. Özel kutular hazırladıktan ve içerisine kağıt, toprak ve su koyduktan sonra solucanları yerleştirerek üretim yapabilirsiniz.

Gübrelemenin faydaları nelerdir?

Gübreleme işlemi birçok fayda sunmasıyla öne çıkar. İlk olarak bitkilerin gereksinim duyduğu mineralleri daha rahat bir şekilde elde etmesini sağlar. Ayrıca hastalıklara karşı ekinlerinizin daha iyi bir dirence sahip olmasını mümkün hale getirir. Büyüme hızını artırmasının yanı sıra bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Toprağın eksikliklerini tamamlayarak istediğiniz verimi almanızı kolaylaştırır.

En Çok Satan Gübreler ve Sıvı Gübreler Hangileri?

Koçtaş Gübreler ve Sıvı Gübreler kategorisinden en çok satan 5 ürün;

 1. Bitki Sıvı Besinleri
 2. Organi̇k Solucan Gübresi̇ 4 Lt
 3. Genel Bakım Çim Gübresi 1 kg
 4. Compo Expert Novatec Solub 21 Azotlu Kükürtlü Gübre 25 Kg
 5. Çim Coşturan granül Çim Gübresi
Daha fazla göster
71 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: