150 TL Üzeri Kargo Bedava

Kahve Makinesi

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

En Lezzetli Kahvelerinizi Hazırlayacağınız Kahve Makineleri

Pek çok bireyin vazgeçilmez sıcak içeceklerinden ve hatta tutkularından biri haline gelmiş olan kahvenin en lezzetli haline ulaşmanın önemli yollarından biri, lezzetli bir kahve çekirdeğinin yanı sıra, arzulanan kahve tadı için ideal bir kahve makinesine sahip olmaktan geçer. Kaliteli ve kolay kullanıma sahip kahve makine modelleri sayesinde, hem hızlı hem de pratik bir şekilde istenen kahve keyfine dakikalar içerisinde ulaşmak mümkün olur. Her yaşam alanında kendine yer bulan birbirinden farklı kahve makine modelleri, hazırladığı kahvef türüne ve miktarına göre farklılaşır. Örneğin geleneksel bir kahve keyfinin tadını başka bir içecekte bulamayan kişiler için tamamen otomatik Türk kahvesi makinesi veya elektrikli cezve modelleri ideal iken, daha uzun içeceklerden hoşlananlar için americano ve latte gibi büyük ve espresso bazlı kahveler hazırlayan kahve makine çeşitleri veya filtre kahve makine çeşitleri daha uygun bir seçim olabilir. Kahve makinesi fiyatları hazırladığı kahve çeşidine, kahve miktarına ve görünümüne göre değişkenlik gösterebilir. Ancak her bütçeye ve ihtiyaca uygun bir kahve makinesine ulaşmak oldukça kolaydır. Mümkün olduğunca uygun kahve makinesi fiyatları için Kiwi kahve makinesi veya Sinbo kahve makinesi uygun olabilirken, aynı zamanda sütlü ve köpüklü kahveler de hazırlayabilen daha kapsamlı modelleri isteyenler için espresso bazlı kahveler hazırlayan, nispeten daha gelişmiş özelliklere sahip otomatik kahve makinesi modelleri uygun olur.

Kahve Makinelerinin Çalışma Sistemi

Birbirinden leziz kahveleri pişirme ve hazırlama amacı ile kullanılan kahve makine türlerinin çalışma sistemleri, hazırladıkları kahveye göre değişkenlik gösterir. Örneğin kapsül kahve makinelerinin çalışmaya başlaması için, o makine türüne özel olarak üretilen kahve kapsüllerine ihtiyaç duyar. Bu kapsüllerdeki kahve türü farklılaşabildiğinden, kahve makinesinin ortaya çıkardığı kahve de farklılaşır. Bu nedenle kahveyi hazırlayış türü ve süresinin farklılaştığı görülebilir.

Filtre kahve makinelerinin iki haznesi bulunur. Bunlardan bir tanesine kağıt veya demir gibi farklı malzemelerden üretilmiş filtreler ve bu filtrenin üzerine istenen miktarda kahve, diğer hazneye ise su konur. Filtre kahve makinesinin düğmesine basıldığında bu iki hazne etkileşime geçer ve filtre kahveyi hazırlamaya başlar. Filtre kahve, yavaş yavaş iki haznenin veya kahve haznesinin altında yer alan kahve potunda damlama şeklinde birikmeye başlar ve haznedeki su tükendiğinde kahvenin damlaması durur. Bu sayede filtre kahvenin hazır olduğu anlaşılır. 

Öte yandan espresso bazlı kahve hazırlayan kahve makine modellerinde biraz daha farklı ve kompleks çalışma sistemleri görülebilir. Latte, cappuccino ve americano gibi kahve türlerini hazırlayabilen kapsamlı kahve makine çeşitlerinde, espressoya özel olarak çekilmiş olan kahve, makinenin dış kısmında yer alan kahve kaşığı bölümüne doldurulur. Sütlü bir kahve hazırlanıyorsa sıcak süt makinenin kendisi tarafından hazırlanabildiği gibi makine kullanıcı tarafından da hazırlanabilir. Aynı şekilde gerekli olduğu durumlarda süt de köpürtülüp hazır hale getirilebilir.

Kahve Makinesinin En Doğru Kullanım Şekli

Kahve için kullanılan makineler farklı çeşitlerde olduğundan, bu makinelerin kullanım şekli de farklı noktalara sahip olabilir. Ancak temelde kahve yapmak için kullanılan makineleri çalışma biçiminin aynı olduğu da söylenebilir. İstenen miktarda su, gerekli durumlarda istenen miktarda süt ve ihtiyaç duyulan miktarda kahvenin makineye eklenmesi ve makinenin çalıştırılması ile kahve makineleri kolayca kullanılabilir. Bu noktada önemli olan hazırlanan kahvenin türü, söz konusu kahvenin kaç kişiye hazırlandığı gibi detaylardır. Örneğin kahve birden fazla kişiye hazırlanıyor veya bol miktarda kahve hazırlanmak isteniyorsa, buna uygun olarak su ve kahvenin makineye eklenmesi gerekir. Gerek filtre kahve makinesi gerekse Türk kahvesi makinelerinde su haznelerinde ölçü işaretlemeleri görülür. Bu işaretlere göre makineye konacak su miktarı hazırlanabilir. Su mililitre işaretlemelerinin yanı sıra, kahve makine yüzeylerinde kahve fincanı ile gösterim de yapılır. Örneğin iki fincan kahve yapmak isteyen bir kişi, fincan işaretinin olduğu sırada ikinci seviyeye kadar su doldurarak amacına ulaşabilir. Bu özellik, büyük bir kullanım kolaylığı sağlar.

Gerekli malzemeler kahve makinesinin ilgili bölümlerine eklendikten sonra makine ayarlarında gerekli düzenlemeler yapılır ve en son aşamada çalıştırma düğmesine basılır. Kahve makine modelleri, hazırladığı kahvenin hazır olduğunu farklı şekillerde belli edebilir. Kimi kahve makinesinin kahve hazırlarken çıkardığı yoğun sesin azalıp sonlanması ile kahvenin hazırlandığı anlaşılabilirken daha gelişmiş teknolojik özelliklere sahip kahve makine çeşitleri kendilerine has sinyaller ve sesler ile kullanıcıya kahvesinin tadını çıkarabileceğini bildirir.

Kahve Makinelerini Temizlemenin Püf Noktaları

Kahve makine türü ne olursa olsun, temizleme aşamasında en önemli püf noktası, mümkün olan en kısa sürede kahve makinesinin temizliğine başlanmasıdır. Kahve tüketildikten ve kahve makinesi soğuduktan sonra makinenin temizliği hızlıca yapılabilir. Bu sayede içerisinde kurumuş kahve tortusu kalma ve nemden kahve makinesinin herhangi bir parçasının zarar görme ihtimali yok denecek kadar azalır. Örneğin filtre kahve makine modellerinde, kahvenin yer aldığı filtrenin eğer kağıt ise çöpe atılması, plastik veya metal ise hızlıca yıkanması gerekir. Aynı şekilde hazır kahvenin bulunduğu cam pot da sudan geçirilerek kurumaya bırakılabilir. Öte yandan moka pot gibi daha basit bir yapıya sahip olan kahve demleme gereçlerinde lastik gibi daha farklı parçalar bulunur. Bu parçaların da dikkatlice yıkanması ve makineye yeniden yerleştirilmeden önce tamamen kuruduğundan emin olunması gerekir. Temizlenen kahve makinesi parçaları, kurumadan yeniden makineye yerleştirildiğinde küf oluşumuna zemin sağlanmış olabilir, makinenin çeşitli bölümleri nemden dolayı çürüme yapabilir. 

Kahve Makinesi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Pek çok farklı elektrikli ev eşyası markası, çeşitli kahve makine modelleri üretmekte ve satışa sunmaktadır. Bu kahve makine modellerini her fiyat aralığında bulmak mümkündür. Dolayısı ile bütçenize uygun bir aralıkta bulunan kahve makinesi bulmanız daha olası olur. Kahve makine çeşitlerinin fiyat aralığını belirleyen faktörlerin başında kapasiteleri gelir. Tek seferde tek fincanlık kahve hazırlayabilen bir ürün ile kafe ve restoranlarda kullanılan, endüstriyel tip kahve makine çeşitlerinin fiyatları farklılık gösterecektir. Kapasitesinin yanında hazırlayabildiği kahve çeşidi sayısı da kahve makinelerinin ücretlerini belirleyici özelliğe sahiptir. Filtre kahve hazırlayabilen kahve makine modelleri daha uygun bir fiyat aralığında iken, cappuccino ve latte gibi kahveleri hazırlayabilen, süt ısıtabilen ve köpürtebilen kahve makineleri nispeten biraz daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Modelin büyüklüğü ve görünümü de kahve makinesi fiyatını belirleyen faktörler arasında yer alır. Kahve makine modelleri oldukça sade ve düz hatlara sahip olabilirken büyük ve gösterişli görünümlü çeşitleri de bulunur. Ayrıca mika veya plastik benzeri malzemelerden üretilen kahve makine modelleri daha az bütçe ile ulaşılabilen ürünler arasında yer alırken metal gibi daha dayanıklı materyallerden üretilen kahve makine modelleri daha yüksek bir fiyat aralığında bulunabilir.

Kahve Makinesinin Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılması Gerekenler

  • Kahve makinesini uzun süre çalışır durumda bırakmamak: Kahve makine modelleri, çalıştığı esnada haznesindeki kahveyi sıcak tutabilmek için devamlı elektrik akışı sağlar. Belirli bir süreye kadar kahve makineleri açık kalmaya ve haznesini sıcak tutmaya dayanıklı olsa dahi çok uzun saatler bu makineyi açık bırakmak, hem makinenin çeşitli parçalarının hasar görmesine yol açabilir hem de gereksiz elektrik harcamalarına sebep olabilir. Bu nedenle kahve makine modellerinin özellikle kahve tüketildikten sonra mutlaka elektrik ile temasının kesilmesi gerekir. 
  • Kahve makinesini daima temiz tutmak: Kahve makine modelleri, içerisindeki kahveyi su ile birleştirerek keyifle içilen kahveler hazırlar. Bu nedenle kuru ve toz şeklinde olan kahveler, su ile temas ettiğinde ıslanır ve daha koyu bir kıvam alır. Kahve makineleri her kullanımdan sonra temizlenip kuru bir bez yardımı ile kurulanmadığında nemli kalır. Bu durum, makinenin içinde kalan kahvenin kötü olmasına, çürümesine ve makinenin bazı parçalarının zaman içerisinde deforme olmasına yol açabilir.
  • Kahve makinesinin kuru kalmasına özen göstermek: Kahve makinelerinin içerisinde su haznesi bulunur. Bu su haznesindeki sıvı, kahve haznesine ve pota geçiş yapar. Her kullanım sonrası temizlenen kahve makinesi kurulanmadığında bazı parçalarda paslanma yapabileceği gibi, beklemiş su kahve makinesinin içerisinde kötü kokuya ve mikrop oluşumuna sebep olabilir.
  • Kahve makinesine uygun kahve çekirdeği kullanmak: Espresso makineleri ile filtre kahve makine çeşitlerinde kullanılan kahvenin inceliği aynı olmamaktadır. Kullanılacak makineye ve hazırlanacak kahveye göre bu çekirdeklerin öğütülmesi gerekir. Kahve hazırlanacak makineye uygun olarak çekilip öğütülmeyen çekirdekler, kahve tozunun gereğinden fazla küçük veya büyük kalmasına neden olur. Bu da, kahvenin lezzetsiz olması gibi makinenin bozulmasına da yol açabilir.

Her Kahve Türü İçin Gereken Kahve Makinesi

En sevilen sıcak içecekler arasında ilk sıralarda yer alan kahveler, sayısız farklı çeşitte sevenleri ile buluşur. Klasik ve sade tatlardan hoşlananların tercihi genellikle filtre kahve, espresso ve americano gibi kahveler olurken sütlü ve yumuşak kahvenin içiminden keyif alanlar tercihini latte ve cappuccinodan yana kullanabilir. Kahve çeşitlerinin yapıldığı makineler birbirinden ayrılabilir. Kahveler temelde espresso bazlı kahveler ve filtre kahveler olarak ikiye ayrılabilir. Öte yandan Türk kültürünün vazgeçilmezi olan Türk kahvesi de üçüncü bir kategori olarak karşınıza çıkar. Tüm bu kategorilerin pişimi için farklı mutfak aletleri gerekir. Espresso, americano ve latte gibi espresso bazlı kahvelerin yapımı için espresso makinesi veya mokapot gib